عارف روند تهیه لیست ائتلافی را تشریح کرد: لیست وزینی منتشر کردیم/رای تهران پیام سیاسی به کشور دارد

رئیس شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: نگاه ما در ائتلاف انحصارطلبانه نبود و نیست به همین دلیل نگفتیم کسانی که در لیست ما هستند نباید در لیست دیگری حضور داشته باشند.

به گزارش امیدنامه،دکنر محمدرضا عارف در جمع اعضای ستاد رای اولی ها اظهار کرد: ائتلاف ارزشمندی که بین جبهه اصلاحات و جریان حامیان دولت اتفاق افتاد، بسیار اتفاق خوبی بود.

وی ادامه داد:به اتحاد ارزشمندی رسیدیم، شورای سیاست گذاری با حضور همه احزاب جبهه اصلاحات شکل گرفت و مسیر خوبی را طی کرد و مورد استقبال همگان حتی در استان ها قرار گرفت.

عارف خاطر نشان کرد: طبیعتا تهران یک وضعیت خاصی دارد روشن نبود که در شهر تهران چه باید کنیم. ضرورت همکاری قطعی بود اما اینکه یک لیست داشته باشیم یا دو لیست هنوز نهایی نشده بود. در ادامه با توجه به رد صلاحیت چهره های شاخص در هر دو گروه بحث ائتلاف جریان اصلاحات با حامیان دولت مطرح شد.

وی افزود: اصلاح‌طلبان به لیست 36 نفره ای رسیده بودند که اگر بنا به ائتلاف نبود حتما لیست 30 نفره ای از میان آن ارائه می دادند، اما تصمیم شورای عالی سیاستگذاری بر آن بود که مسئولیت لیست تهران را به عهده هیأت رئیسه که شامل هشت نفر بودند قرار دهد زمانی هم بحث اجماع با جریان حامی دولت مطرح شد که کارگروهی بررسی آن را برعهده گرفت. وی خاطرنشان کرد: کارگروه تعامل و کارگروه استان ها اختیار تام پیدا کردند با حامیان دولت مذاکره کنند، مذاکرات خوبی انجام شد که البته در میان آن منتظر جواب تجدیدنظر ها شدیم. نهایتا طی هفت جلسه به لیست منتشر شده امروز که لیست ائتلافی است، رسیدیم.

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: معنای ائتلاف برای ما مشخص است قرار نیست خواسته یک گروه صد در صد تامین شود و گروه دیگر تامین کننده خواسته ها باشد. چهار نفر از طرف ما و چهار نفر از طرف ائتلافمان جلساتی را تشکیل دادند که طرح ائتلاف را نوشتند طبیعی است که برخی از چهر ه ها را نمی شناسیم، اما سایر چهره‌های لیست ارزشی ، برجسته و خبره هستند.

وی ادامه داد: از احزابی که چهره های شاخصی داشته اند و فکر می کردند باید در لیست باشند می خواهیم که آرام باشند ، سعه صدر داشته باشند و بدانند که نمی‌شود هر حزب یک نماینده در لیست داشته باشد. برای ما حفظ انسجام ارزشمند مان بیشتر از حضور یک فرد در مجلس اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه از هر 29 نفر درون لیست دفاع می کنم گفت:‌ خود من در لیست هستم. به جز خودم از هر 29 نفر حاضر در لیست دفاع می کنم. حالا که لیست مشخص شده است بنده سرلیست هستم.

عارف خطاب به رای اولی ها تصریح کرد: رای دادن بالاترین حق اجتماعی شما است و باید در سرنوشت اجتماعی خودتان شریک باشید. رای دادن کاشت بذری است که در آینده درو می‌کنیم. شما با حضور خودتان در انتخابات دموکراسی را تجربه می‌کنید. اگر در انتخابات شرکت نکنید، رقیب ما پیروز می‌شود. اولین رای‌تان را به عنوان وظیفه و عبادت انجام دهید. انتخابات زمینه ساز رشد شما است.

وی هم‌چنین گفت: ما باید پاسخگوی نیازهای ملت باشیم . می دانید چند در صد مردم زیر خط فقر هستند؟ راه حل مشکلات کشورما درونی است. باید تعامل داشت، اما از درون به مشکلات هم نگاه کرد. جوانان قهر با انتخابات را در قاموس خود قرار ندهند. بزرگتر ها را برای شرکت در انتخابات دعوت کنند و ما مشکلات اجتماعی را خوب می شناسیم. حضور در انتخابات تکلیفی ملی و شرعی نسبت به ایثارگران و شهدا است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در توضیح لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان با حامیان دولت یادآورشد:‌ این لیست ادامه ائتلاف سال 92 است اصلاح‌طلبان پشت کسی قرار گرفتند که هیچ‌گاه ادعا نکرده که اصلاح‌طلب است . ما الان داریم ریل گذاری می‌کنیم. ریل هایی داشتیم که تخریب شد. باید دوباره آن‌ها را ساخت. به جوان گری توجه ویژه ای داریم . می دانیم دانشجویان می خواهند در یک محیط آرام رشد کنند. منشوری که دانشجویان برای انتخابات آماده کرده‌اند را خوانده ام . مسائل خوبی در آن مطرح شده است. این مجلس کسی مثل فرجی دانا را استیضاح کرد. شاید اگر توفیقی رای می آورد ، فرجی دانا استیضاح نمی‌شد بخشی از مشکلات و مسائل امروز را در دانشگاه شاهد نبودیم.

عارف تصریح کرد: ما با حامیان دولت به طور مشخص حزب اعتدال و توسعه ائتلاف کردیم بنای ما این بود که نگاه انحصارطلبانه نداشته باشیم به همین جهت است که نمی گوییم کسانی که در لیست ما قرار دارند نباید در لیست های دیگر حضور داشته باشد.گفتیم این نگاه تنگ نظرانه است نخواستیم مانع بسته شدن لیست های تخصصی شویم. اخلاق تشکیلات حکم می‌کند که افرادی که در لیست می آیند اصول مشارکت را رعایت کنند. ما در جریان موضع گیری ها درباره این موضوع هستیم امیدواریم که همه افراد حاضر در لیست این موضوع را رعایت کنند.

وی امید ، آرامش و رونق اقتصادی را شعار اصلاح‌طلبان خواند و گفت : این شعار امضای مشترک ائتلاف اصلاح‌طلبان است و به آن پایبند خواهیم بود. همه می‌دانند که مطالبات ما محافظه کاری و عین شجاعت است. نباید به بهانه هایی که بخش اقتدارگرای جامعه دنبال آن هست دامن بزنیم وقتی هم نداریم شعار مان را هم باید جدی بگیریم شرط موفقیت و حیات، امید و آرامش است.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری با گرامیداشت یاد حضرت فاطمه (س) گفت: من اگر جای وزارت کشور بودم انتخابات را یک هفته جلوتر برگزار می کردم تا با ایام فاطمیه برخورد نداشته باشد. ما حرمت ایام فاطمیه و حضرت زهرا (س) را که نه تنها برای شیعه ، بلکه برای جهان مورد احترام است نگه می داریم. جایگاه و قداست ایشان برای همه مهم است.

وی در پایان گفت:‌در حال حاضر با هیچ فرد و گروهی در مورد ریاست مجلس صحبت نکرده ایم تنها هدف ما این است که افراد درون لیستمان وارد لیست انتخاباتی شوند. با جریان حامیان دولت ائتلاف کردیم که بگوییم قدر زحمت کسانی را برای این مردم تلاش می‌کنند را می دانیم.

عارف در پاسخ به سوالی  مبنی براینکه آیا حضور برخی شخصیت‌های اصولگرا در لیست اصلاح‌طلبان عبور از هویت اصلاح‌طلبی برای بار دوم نیست، گفت: خیر. حضور برخی اشخاص اصولگرا و اعتدال عبور از هویت اصلاح‌طلبی نیست چون ما ائتلاف کرده‌ایم.

وی افزود:هویت اصلاح‌طلبی یک بار دیگر صلابت خود را نشان داد. ما دست از هویت اصلاح‌طلبی برنمی‌داریم اما در لیست ما ائتلاف کرده‌ایم. ما چون منافع ملی را در نظر گرفتیم با جریان حامی دولت ائتلاف کردیم تا بگوییم قدردان زحمات کسانی هستیم که برای حل مشکلات و ارتقای کشور تلاش می‌‌کنند.

سرلیست ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی براینکه آیا از افرادی چون آقای جلالی، نعمتی و مطهری که در لیست شما حضور دارند خواسته‌اید که منشور اصلاح‌طلبی را امضا کنند گفت: قرار نبوده همه اعضای لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان میثاق‌نامه ما را امضا کنند، فقط اصلاح‌طلبان حاضر در لیست میثاق‌نامه اصلاح‌طلبان را امضا کردند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس بر این اساس که آیا در جریان بستن لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در مورد ریاست مجلس و ریاست خودتان بر کرسی مجلس صحبتی شده است یا خیر؟ گفت: خیر. هیچ بحثی در مورد ریاست مجلس مطرح نکرده‌ایم و ان‌شاءالله مجلس شکل می‌گیرد و ترکیب آینده مشخص می‌کند که چه کسی باید رئیس مجلس باشد.

عارف همچنین در پاسخ به پرسشی بر این اساس که برخی‌ها معتقدند اصلاح‌طلبان می‌خواهند مجلس وکیل‌الدوله‌ها را شکل دهند گفت: مجلس دهم مجلس وکیل‌الدوله‌ها نیست بلکه مجلس ملت است.

عارف اظهار امیدواری کرد: ان‌شاءالله بتوانیم به طور جدی بحث نظارت بر مجلس را احیا کنیم چراکه وظیفه اصلی مجلس نظارت قوی آن است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: نظارت مجلس باید در چارچوب قانون برای اجرایی شدن قوانین باشد و اگر دولت از اجرای قانون و قوانین عدول کرد برخورد می‌کنیم. 

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر "آیا سرلیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیشرو تعیین شده است یا خیر؟" گفت: سرلیستی بنده قطعی شده است. 

افزودن نظر جدید