عارف: روز به روز بر محبوبیت اصلاح طلبان افزوده می‌شود/مردم به جریانی که می خواهد یک جریان اصیل را زمین گیر کند پاسخ قاطع خواهند داد/لیست وزینی منتشر خواهیم کرد

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: ما باید سهم خواهی را کنار بگذاریم و می‌توانیم لیستی از نخبگان و برجستگان اصلاح طلب ببندیم.

به گزارش امیدنامه، محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در همایش اعتماد ملی که عصر امروز دوشنبه در مجموعه الهادی تهران برگزار شد، ضمن تشکر از فعالیت‌های حزب اعتماد ملی اظهار داشت: در این حزب، افراد برجسته‌ای هستند که در صحنه‌های انقلاب نقش‌آفرینی کردند.

عارف ادامه داد: انقلاب ما یک انقلاب مردمی بود که افتخار ما حضور مردم در همه صحنه‌هاست و آنچه برای استمرار انقلاب الزامی است، نقش‌آفرینی تشکل‌های مردمی است.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه اصلاح‌طلبان همیشه یار و یاور انقلاب بوده‌اند، تصریح کرد: جریان اصلاحات جریان اصیل انقلاب است و هیچ‌گاه از نظامی که در تشکیل آن سهیم بوده، کنار نمی‌رود، از این رو ما خود را صاحب و مدیون انقلاب می‌دانیم.

وی درباره آنکه مظلومیت اصلاح‌طلبان عنوان کرد، گفت که درباره این موضوع حرف‌های زیادی برای گفتن داریم چرا که جریان رقیب هر چه که خواسته در تریبون‌های مختلف در صدا و سیما مطرح کرده است اما روز به روز بر محبوبیت این جریان افزوده شده است.مردم به جریانی که می خواهد یک جریان اصیل را زمین گیر کند پاسخ قاطع خواهند داد بخصوص در پای صندوق های رای.

عارف با بیان اینکه مردم به این فشارها پاسخ می‌دهند و صندوق‌های رأی بسیار مهم است، افزود: مردم در خرداد سال 92 علی‌رغم اینکه همه فاتحه جریان اصلاحات را خوانده بودند اما نتیجه آن را دیدند، از این رو راهبرد ما روشن و مبتنی بر وفاداری آرمانها و ارزش‌های انقلاب، پرهیز از پرداختن به حاشیه‌ها و حضور جدی در همه صحنه‌هاست.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان با اشاره به رویداد مهم انتخابات که در کمتر از 20 روز آینده برگزار می‌شود، یادآور شد: با توجه به اهمیت انتخابات و حفظ دستاوردهای ارزشمند خرداد 92 ما از دو سال پیش تاکنون حضور حداکثری خود در انتخابات 94 را در دستورکار قرار دادیم و برای خلق حماسه‌ای همچون سال 92 و حتی باشکوه‌تر از آن برنامه‌ای داریم.

وی با اشاره به لزوم ترجیح دادن منافع ملی بر منافع حزبی و مشارکت حداکثری مردم خاطرنشان کرد: مشارکت و حضور جبهه فراگیر اصلاحات با حاکمیت تدبیر و امید مدنظر است و ما باید مسیری که از خرداد 92 شروع شده را با قدرت بیشتری ادامه دهیم.

عارف با اشاره به تصمیم‌گیری‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در چند محور خاطرنشان کرد: مبنای اول بر اساس واقعیات و شرایط کشور و مبنای دوم، ضرورت اعتمادسازی با بخش‌هایی از حاکمیت بود که در آنها فاصله‌هایی به ما تحمیل شده بود و باید رفع می‌شد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در ادامه به لزوم تقویت تشکل‌ها و احزاب و رعایت مصالح ملی برای پیروزی در اسفند 94 اشاره کرد و ادامه داد: ما در برنامه‌های خود این جهت‌گیری‌ها را لحاظ کردیم و باورمان این بود که می‌توانیم در اسفند 94 تحت هر شرایطی پیروز شویم.

وی الزامات این امر را تمکین به قانون عنوان کرد و گفت: ما هر اقدامی را از سوی مراجع قانونی انجام می‌دهیم و از این رو کارگروهی برای این تعامل تشکیل دادیم و شعار محوری ما نیز امید، آرامش و رونق اقتصادی است.

عارف با اشاره به  برنامه جامع انتخاباتی اصلاح طلبان که در 5 بخش اعلام شده است و بخش ویژه‌ای مرتبط با محیط زیست نیز برای آن درنظر گرفته شده، افزود: امروز علی‌رغم رد صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاحات که نسبت به آن هم گله جدی هم داریم، اما راهبرد ما تغییری نکرده و هدف ما مشارکت جدی است و این هزینه را برای اعتمادسازی پذیرفته‌ایم.

این فعال اصلاح‌طلب تأکید کرد: ما پذیرفته‌ایم که در فضای غیررقابتی و با امکانات نابرابر فعالیت کنیم اما منافع ملی را بر منافع جناحی ترجیح بدهیم. ما پذیرفته‌ایم که باشیم، اما نشان دهیم که اصلاحات زنده است و ما باید مسئولیت خود را تحت هر شرایطی در قبال انقلاب انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما باید در انتخابات حضور جدی داشته باشیم و اجازه ندهیم مجلسی شکل بگیرد که مانع تحقق اهداف دولت شود و نماینده‌ای روی کار بیاید که شجاعت طرح مطالبات مردم را نداشته باشد.

عارف ادامه داد: آنچه امروز به عنوان یک ضرورت در داخل جبهه اصلاحات با آن مواجهیم حضور همه نخبه‌های این جریان است، چرا که افرادی که وزن لیست ما را بالا می‌بردند تأیید نشده‌اند، اما ما می‌توانیم لیستی ببندیم که در میان آنها نخبگان و برجستگان اصلاح‌‌طلب حضور داشته باشند.

رئیس بنیاد امور ایرانیان با اشاره به ثبت‌نام بسیاری از افراد کارشناس و زبده برای انتخابات مجلس یادآور شد: خیلی از آنها شهرت چهره‌های شاخص ما را ندارند و این مشکل جدی ماست که چهره‌های شاخص ما باید با توجه به مرجعیت اجتماعی خود این مشکل را جبران کنند.

وی تصریح کرد: ما باید با برنامه‌ای منسجم در 16، 17 روز آینده این ضعف‌ها را جبران کنیم و از مردم بخواهیم که به لیست ما کامل و نه گزینشی رأی بدهند.

عارف با بیان اینکه ما به خاطر دین خود به مردم با وسواس لیستی وزین خواهیم بست و این قول را به مردم می‌دهیم، افزود: ما برای اولین بار طرحی به نام «فام» به عنوان فرم ارزیابی کاندیداها طراحی و برای حوزه‌ها ارسال کردیم، از این رو ما باید سهم‌خواهی و رقابت‌ها را کنار گذاشته و شایستگی‌ها را ملاک عمل قرار دهیم.

عارف در پایان با بیان اینکه هر اتفاقی که در 7 اسفند بیافتد اصلاح طلبان پیرو هستند، تصریح کرد: ما برای اینکه بتوانیم به دولت کمک کنیم و برجام دیگری در حوزه اقتصادی داشته باشیم، باید در مجلس آینده حضور تأثیرگذاری داشته باشیم.

در انتخابات دنبال بی اخلاقی و تهمت زنی به رقیب نیستیم
رئیس شورای سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان همچنین در گردهمایی حزب اراده ملت ایران با حضور شخصیت‌های اصلاح‌طلب و با موضوع «جوانان، انقلاب و انتخابات» با اشاره به نقش جوانان در انتخابات سال 92 گفت:‌ برای انتخابات جوانان بزرگترها را به جلو هل دادند که نتیجه آن حاکمیت تدبیر و امید و برجام است. اکنون جوانان باید حماسه دیگر خلق کنند و نباید قهر در قاموس جوانان قرارگیرد.

وی در ادامه تاکید کرد:‌ باید در فاصله باقی مانده تا انتخابات تلاش کنیم که مردم را به صحنه بیاوریم زیرا کشور و اصلاحات به مردم نیاز دارد. ما به دنبال استمرار مسیر تدبیر و امید هستیم. کشور هم در این سال‌ها هزینه افراط و تفریط را داده است. ما دنبال مجلسی هستیم که در راس امور باشد و سیاست‌های کلان نظام را دنبال کند.

عارف با گلایه از رد صلاحیت‌های چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: البته ما چهره‌های جوان نیز داریم که باید این چهره‌ها توسط جوانان به جامعه معرفی شوند. ما دنبال مجلسی کارآمد هستیم که دغدغه آن حمایت از دولت است و البته استفاده از ابزارهای نظارتی خود است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان هم‌چنین با اشاره به اینکه نباید به خاطر شرایط موجود متوقف شویم افزود: رد صلاحیت‌ها نباید در ما دلسری ایجاد کند. ما باید به سمت چهره‌های جدید متعهد و نخبه برویم و این چهره‌ها را به مردم بشناسانیم زیرا انتخابات دیگری در پیش داریم و برای اینکه برجام های دیگری را ایجاد کرده،‌ مشکلات کشور را حل و روندی که تاکنون داشته‌ایم تثبیت کنیم، باید با توان در صحنه باقی بمانیم.

عارف در ادامه تاکید کرد: ما به آرامش نیاز داریم و به هیچ وجه دنبال تخریب رقیب نیستیم و ما به دنبال رعایت اخلاق و اثبات خودمان هستیم. همین امروز یکی از خبرگزاری های مدعی به نقل از من گفت که ما دنبال مجلس ششم نیستیم در حالی که من چنین حرفی اصلا نزدم. این رسانه‌ها می خواهند جامعه را به کجا بکشانند؟ البته مردم خوب می فهمند و با این رفتارها مقبولیت اصلاح‌طلبان هم دو چندان می‌شود. ما دنبال چنین اقداماتی نیستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما در غیاب چهره‌های شاخص خود چهره‌های جوان و ارزشمندی داریم خاطر نشان کرد: باید مردم این چهره‌ها را بشناسند و ما آن‌ها را تشویق کنیم که به لیست کاملی رای دهند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به ضرورت استفاده از جوانان در مدیریت کشور گفت:‌ ما در سال‌های گذشته نتوانستیم تجربیات خود را به جوانان منتقل کنیم. ما به ظرفیت جوانان اعتقاد داریم و جوانان هم در صحنه 

برای ارائه لیست نهایی منتظر آخرین وضعیت تأیید صلاحیت‌ها هستیم

 عارف  همچنین در جمع خبرنگاران نیز با اعلام این خبر که بیستم یا بیست و یکم بهمن لیست اصلاح‌طلبان منتشر می‌شود گفت که ما هنوز منتظر این هستیم که تکلیف تعداد دیگری از داوطلبان اصلاح‌طلب مشخص شود. ما از رایزنی با شورای نگهبان راضی هستیم ولی انتظار داشتیم چهره های شاخص ما تائید صلاحیت شود.

وی افزود:‌ ما تاکنون هیچ نامی را در لیست خود قرار نداده ایم و هیچ اقدامی برای بستن لیست نداشته ایم.شورای سیاست‌گذاری اصلاحات برای ارائه لیست نهایی خود در انتخابات منتظر آخرین وضعیت تأیید صلاحیت‌هاست و ممکن است این لیست با چند روز تأخیر نسبت به اصولگرایان ارائه شود.

رئیس بنیاد امید یارانیان تأکید کرد: توصیه ما به همه دست‌اندرکاران انتخابات و شرکت کنندگان این است که مبنا و معیار خود را قانون قرار دهند و به قانون عمل کنند و باید همه به مر قانون عمل کنیم و اگر این را ملاک عمل قرار دهیم بسیاری از مشکلات و اختلاف نظرها وجود نخواهد داشت.

وی در خصوص چگونگی انتشار لیست اصلاح‌طلبان، گفت: اصلاح‌طلبان لیستی خواهند داد تا مردم با خیال راحت بتوانند به همه آن لیست رأی دهند و تا چند روز آینده با توجه به اینکه اعلام شده ممکن است تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان افزایش پیدا کند لیست خود را ارائه خواهیم کرد و چگونگی انتشار لیست و اجماع احتمالی با سایر جریان‌ها بماند برای زمانی که لیست اعلام عمومی شد.

عارف  افزود: برای حضور در لیست اصلاح‌طلبان افراد باید ویژگی‌های لازم را احراز کنند و هر کس بخواهد در لیست ائتلاف باشد باید فرم مربوطه را پر کرده و در اختیار کارگروه قرار دهد و بر اساس شاخص‌ها و معیارها این افراد بررسی می‌شوند و اولویتی نیز برای انتشار لیست نهایی برای بانوان و جوانان در نظر گرفته شده است.

عارف تصریح کرد: ما در سراسر کشور لیست‌هایی را خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم تا ساعات پایانی روز بیستم و پس از تعیین تکلیف نهایی بررسی صلاحیت‌ها لیست خود را اعلام کنیم.

 

افزودن نظر جدید