عارف در همایش آوای اردیبهشت:۸ سال هر بلایی خواستند سر کشور آوردند که جبرانش هشتاد سال طول می کشد/دستاورد برجام برای کل دولت روحانی کفایت می‌کند

رئیس فراکسیون امید گفت: دولت روحانی در این چهار سال فقط به برجام به عنوان پیروزی ملت رسیده باشد برای کل دوره کفایت می‌کند.

به گزارش امیدنامه دکتر محمدرضا عارف در همایش ستاد زنان انتخابات روحانی با عنوان کمپین آوای اردیبهشت با بیان اینکه ما افتخار می‌کنیم که با ابتکار زنان عزیزمان که در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی در مواقع لزوم افتخارآفرینی می‌کنند حضور داریم. از همه شما خواهران عزیز تشکر صمیمانه دارم فرصت نیست که نگاه خودم و جریان اصلاحات را در ارتباط با جایگاه شما بیان کنم.

او ادامه داد: مگر می‌شود از رویدادهای ملی نام برد و نقش ممتاز و برجسته زنان را که مستقیم و غیرمستقیم در آن حضور داشتند را انکار کرد.

عارف در ادامه با اشاره به انقلاب اسلامی و نقش زنان در آن اظهار داشت: شما زنان در تشویق مردان و پسران خود نقشی مساوی در این انقلاب داشته‌اید شاید بتوان گفت که ۷۵ درصد این نقش برعهده شما بوده ۵۰ درصد سهم حضور خودتان و ۲۵ درصد برای تشویق مردانتان .

او خاطرنشان کرد: حتما این مسیر بدون شعور و تدبیر و تعهد شما بانوان میسر نمی‌شد امیدوارم در ۲۹ اردیبهشت نیز این مسیر ادامه یابد.

نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به گفتمان اصلاحات و نقش زنان گفت: ما در اتاق‌های فکرمان نقش برجسته و ممتازی در خصوص زنان با تفکر اصلاح‌طلبی در نظر گرفته‌ایم .

او در ادامه افزود: در شب تولد امام حسین (ع) قرار داریم امیدوارم که سرور شهیدان الگوی همه ما باشد.

عارف با اشاره به تفکر اصلاحات و نقش آن در رویدادهای دهه ۹۰ گفت: اگر بخواهیم به طور طبیعی عملکرد خودمان را بررسی کنیم ما در دهه ۹۰ براساس اخلاق و عقلانیت و ترجیح منافع ملی گام برداشتیم این مولفه‌ها در ذات اصلاحات است.

او با یادآوری سال ۹۲ و انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور با بیان اینکه گام اول را به درستی برداشتیم، اظهار داشت: درخرداد ۹۲ گام درستی برداشتیم شاید خیلی‌ها تصور نمی‌کردند در آن سال ما به فردی رای بدهیم که از نظر تشکیلاتی جزو گفتمان اصلاحات نباشد اما براساس همان ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی تصمیم درست را گرفتیم که انصافا مورد استقبال مردم قرار گرفت .

عارف در ادامه تاکید کرد: استقبال مردم در سال ۹۲ باعث شد که گام دوم ما در اسفند ۹۴ به همراه همان مردم استوارتر برداشته شود واقعیت این است که ما فکر نمی‌کردیم در تهران لیست امید به طور کامل رای بیاورد و یا در این اندیشه بودیم که لیست مجلس خبرگان به بیش از ۱۰ یا ۱۱ نفر نرسد اما مشاهده کردیم که هر دو لیست رای آوردند و این هم به خاطر اعتماد مردم بود .

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رویکرد درست در گام اول باعث شد که گام‌های بعدی به خوبی برداشته شود، گفت: گام‌های اول و دوم با عقلانیت و تدبیر برداشته شد. اکنون در آستانه انتخابات مهمی هستیم انتخابات ریاست جمهوری و شوراها که باید گام سوم را استوارتر برداریم. ما این مسیر را با عقلانیت و خرد جمعی که در شورای عالی سیاست‌گذاری مطرح شد برداشتیم.

او در ادامه تصریح کرد: وحدت اصلاحات نشان داد که یک مرجع واحد در سیاست‌گذاری می‌تواند ادامه این مسیر را حفظ کند ما با دولت برآمده از اصلاحات روبرو بودیم که انصافا عملکردش در جهت گفتمان اصلاحات بود. هرچند که این وابستگی برای ما اصل نبود بلکه حاکمیت تفکر اصل بود. تفکر اصلاحات تفکر فردمحور نیست بلکه فرد در خدمت تفکر اصلاحات است.

عارف با بیان اینکه برجام نقش مهمی در برداشتن گام‌های بعدی ما دارد، گفت: سال گذشته در ماه مبارک رمضان در شهرری به خدمت مردم عزیزمان رسیده بودم. آنها برجام را یک دستاورد مهمی دانستند که برایشان عزت و حاکمیت و مقبولیت آورد.

وی ادامه داد: اگر دولت روحانی در این چهار سال فقط به برجام به عنوان پیروزی ملت رسیده باشد برای کل دوره کفایت می‌کند. هر چند این دولت دستاوردهای خوبی هم داشته اما متاسفانه دولت تدبیر و امید هم مانند دولت اصلاحات در اطلاع‌رسانی ضعف دارد. البته ما دوران اصلاحات نمی‌خواستیم اقدامات خود را نشان دهیم و نمی‌دانم دولت تدبیر و امید نیز همین سیاست را در پیش داشته یا نه. این دولت در زمینه زیرساخت بهداشت و سیاست‌خارجی دستاوردهای فراوانی داشته و ما از سخنرانان و فعالان  می‌خواهیم این دوره با استفاده از آمارهای دقیق عملکرد دولت را تشریح کنند. البته ما به دولت تدبیر و امید انتقاداتی هم داریم.

این نماینده مجلس ادامه داد:  ما با اتفاق آرا روحانی را به عنوان کاندیدای اصلی جریان اصلاح‌طلبی انتخاب کردیم چراکه او ظرفیت این جریان و دغدغه ملی را نشان داد و شعار ما همان شعار خرداد 92 بوده و آن را ادامه می‌دهیم و روحانی باید به دو قشر اصلی که سرمایه ارزشمند اصلاحات هستند یعنی جوانان و زنان توجه کنند و این گام سوم را ارزشمندتر از قبل برداریم.

او شعار اصل دولت را امتداد شعار سال 92 دانست و گفت: شعار ما هنوز امید، آرامش و رونق اقتصادی است که پاسخ مناسبی برای بداخلاقی‌ها است. من از روحانی و جهانگیری بابت مناظره دیروز تشکر می‌کنم.  شعار ما امید است و به همین دلیل نمی‌توانیم درگیر حاشیه شویم. البته جای خود جواب می‌دهیم اما ترجیح می‌دهیم از حاشیه پرهیز کرده و دنبال نخود سیاه نرویم اما خیلی بهتر از این جواب دهیم که در آن 8 سال چه کردند که برای جبرانش 80 سال زمان می‌خواهد.

عارف ادامه داد: این جریان وابستگی خود به دولت قبل را قبول ندارد و به آن اعتراف نمی‌کنند، هر چند دندان ما اصلاح‌طلبان در پاسخ دادن کند است اما توانایی جواب را داریم. رویکرد ما در دهه 90 اخلاقیات و خرد جمعی است و از رقبا نیز درخواست می‌کنیم اخلاق را به عنوان مسیر خود برگزیده و مسئولیت کارها و اقدامات خود را بپذیرند. ما مسئولیت اقدامات خود را در دولت تدبیر و امید می‌پذیریم و در دور دوم شعار ما باز هم شعار اصلی دولت اصلاحات تدبیر به همراه امید است.

وی متذکر شد: در مدت باقیمانده باید به نقد جدی عملکرد دولت و گزارشی از اقدامات دولت تدبیر و امید پرداخته تا مردم با اطلاع کامل به پای صندوق رأی روند.

این نماینده مجلس و فعال اصلاح‌طلب نگاه گفتمان اصلاح‌طلب را معطوف به جوانان و زنان دانسته و افزود: موضع گفتمان ما روشن است. مطالبه ما از دولت بعدی جوانگرایی و  اعتماد به جوانان در سطوح مختلف است. بدون شک از این رویکرد ضرر نخواهیم کرد. سیاست ما در حوزه زنان نیز مشخص است. ما سهم زنان در مجلس را با شعار 30 درصد شروع کردیم و تقریبا به آن نزدیک شدیم. اکنون زنان در مجلس در همه امور همچون نظارت و قانون‌گذاری حضور دارند. به علاوه در این دوره شاهد افزایش نرخ مشارکت زنان بودیم. دانشجویان زن در عرصه تحصیلات تکمیلی از مردان موفق‌تر هستند.

عارف بینش غالب در سیاست‌گذاری‌ها را مردانه دانست و ادامه داد: در تصمیم‌گیری‌های ما بینش غالب مردانه بوده و باید این تغییر کند و باید بینش مردانه و زنانه شود و از طریق دولت مجلس و ان جی او ها سیاست‌گذاری‌های این حوزه تغییر کند.

او در پایان با تاکید بر اینکه به زنان نمی‌توان وعده سر خرمن داد، تصریح کرد: باید همین اکنون کار را شروع کنیم. ما به زنان در امور مختلف سهمیه مثبت می‌دهیم تا جبران گذشته شود و زنان نباید آن را به‌گونه دیگر تعبیر کنند.

افزودن نظر جدید