عارف در حسینیه جماران: مردم بن بست شکن هستند/بی احترامی به بیت امام بی احترامی به امام است/به مردم قول می دهیم هویت اصلاح‌طلبی را فدای مسائل کوتاه مدت نکنیم

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان بابیان اینکه برای تهیه لیست انتخاباتی جلساتی را با حزب اعتدال و توسعه برگزار کرده‌ایم، گفت: امشب یا فردا لیست ائتلافی خود را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش امیدنامه،دکتر محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در  همایش جوانان حزب اسلامی کارکه عصر امروز در حسینیه جماران برگزار شد، اظهار داشت: جمعبندی ما در شورای سیاستگذاری این بود که ائتلاف 92 را مبنا قرار دهیم. برای جلسه با حزب اعتدال و توسعه (حزب حامی آقای روحانی) انتخاب شدند و انشاءالله راهبرد ما این است که مسیر 92 را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: ما با حزب اعتدال و توسعه تعامل داشته‌ایم و به نتایج خوبی رسیده‌ایم و طی امشب یا فردا لیست ائتلافی خود را اعلام می‌کنیم.

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: اگر به این نتیجه رسیدیم که اعتدالیون نیز در لیست ما باشند یعنی همه لیست اصلاح‌طلب نیستند بلکه اعتدالیون نیز در لیست هستند  اما ما  به مردم قول می دهیم به هیچ وجه هویت و گفتمان اصلاح‌طلبی را فدای مسائل کوتاه مدت خود نمی‌کنیم.

عارف در باره سازوکار تهیه لیست‌های انتخاباتی گفت: بعد از تشکیل شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ما در راهبردهای اولیه خود به این نتیجه رسیدم که به استانها برای تهیه کاندیداها اختیار کامل دهیم و لذا قرار شد شورای حوزه اصلاح طلبان در هر حوزه انتخابیه‌ای تصمیم‌گیری کند، لذا استانها تحت عنوان مجمع اصلاح‌طلبان و حامیان دولت لیست خود را آماده کردند.

وی یادآور شد: نگاه ما به ائتلاف 92 بوده و چون سهم کلیدی در سال 92 متعلق به اصلاح‌طلبان بود، پیشقدم شده‌ایم. در مورد تهیه لیست انتخاباتی تهران این اختیار به صورت خاص به هیئت رئیسه شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان رسید و ما شاخص‌هایی را برای ارزیابی کاندیداها تعیین کرده‌ایم.

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان از تهیه فرم ارزیابی مجلس معروف به «فام» خبر داد و خاطرنشان کرد: ما با شیوه کاملا علمی فرمی با شاخص‌های معین معروف به فرم ارزیابی مجلس را تدوین کرده‌ایم و ویژگی‌های یک شخص علمی، مدیریتی، ایثارگری، فعالیت‌های سیاسی و عقبه اصلاح‌طلبی را امتیازبندی کرده‌ایم ودر مجموع هزار امتیاز به این شاخص‌ها داده‌ایم و معادل امتیازی که به بالاترین مقام اجرایی داده شده، به جوان و زن بودن یعنی 50 امتیاز داده‌ایم.

عارف گفت: قرار بر این شده است که براساس این فرم «فام» کاندیداهای نهایی مجلس شورای اسلامی را معین کنیم. بعد از معرفی پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح‌طلبان حدود 300 نفر آمادگی خود را برای حضور در لیست انتخاباتی ما معرفی کردند و با بررسی‌های اولیه کمیته ارزیابی تشکیل شد که بنای عضویت در این کمیته عقبه سیاسی و حزبی بودن نداشته است. در ادامه حضور 130 فرد برجسته در کمیته ارزیابی انتخاب شدند و مصاحبه‌ای از آنها گرفته شد و در مصاحبه فرمی برای تکمیل به آنها دادیم و از آنها 3 نفر معرف خواستیم تا با آنها حرف بزنیم که سابقه اصلاح‌طلبی آنها مشخص شود؛ چرا که سابقه اصلاح‌طلب خط قرمز ماست و همه کسانی که در لیست ما هستند، باید اصلاح‌طلب باشند.

وی ادامه داد: بعد از مصاحبه با این افراد لیست 100 نفره و پس از آن 60 نفر انتخاب شدند. امیدوار بودیم که براساس این ارزیابی وارد چانه‌زنی نشویم و همه بپذیرند که این کار علمی بوده است.

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان گفت: بحث جدی که در تهران شد این بود که با حامیان دولت چه کار می‌خواهیم انجام دهیم که جمعبندی ما این بوده که ائتلاف 92 را مبنا قرار دهیم.

عارف خاطرنشان کرد: اگر افراد شاخص اصلاح‌طلب رد صلاحیت نمی‌شدند وزن لیست ما را بالا می‌بردند لذا ممکن است این لیست کمبودهایی داشته باشد.

وی درباره معرفی سرلیست اصلاح‌طلبان افزود: ما مجبور هستیم که سرلیست معرفی کنیم ولی این به معنای آن نیست که کسی بهتر از دیگری باشد بلکه همه مانند هم هستند.

عارف در ابتدای سخنان خود با تحسین ابتکار برگزاری این مراسم در حسینیه جماران به عنوان مقر فرماندهی انقلاب اظهار داشت: امام در همه حال مردم را صاحب انقلاب می‌دانست و نقش خود را نمایندگی مردم دانسته و آنها را ولی‌نعمت مسئولان می‌شناخت و به همین دلیل گفتند به پشتوانه مردم دولت تعین می‌کنم.

او اضافه کرد: ما بر این باوریم که استقرار نظریه امام راهگشای همه مشکلات دنیای اسلام است و آنچه به عنوان یک میثاق گرانقدر امام مطرح است، تلاش برای عملی کردن تمام اصول قانون اساسی است و بر این باوریم که امام تنها متعلق به دنیای اسلام نیست، بلکه متعلق به دنیای آینده است و راه حل مشکلاتی که جهان امروز با آن روبرو است حاکمیت دیدگاه و نظریه امام است.

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن اظهارداشت: مردم علی‌رغم همه مشکلات همواره نشان داده‌اند که پشتوانه اصلی انقلاب، تفکر و راه امام خمینی(ره) هستندو ما همیشه شاهد حضور پررنگ و چشمگیر مردم بوده‌ایم.

عارف با اشاره به انتخابات 7 اسفند گفت: در آستانه یکی ازمهمترین انتخابات هستیم؛ انتخاباتی که با حضور پرشور مردم مسیر تدبیر و عقلانی که از خرداد 92 آغاز شد، استمرار پیدا می‌کند. امروز آنچه به عنوان اصلی مهم مطرح است، پیمودن راه و اندیشه امام است. رهبر این انقلاب عظیم، فرهنگی واخلاقی رهبری گرانقدر و شیعه بوده است و امام در همه جا و همه حال مردم را صاحب انقلاب می‌داند و به پشتوانه مردم دولت تشکیل داد و مردم را ولی‌نعمت مسئولان می‌دانست. این نگاه مترقی امام در قانون اساسی وجود دارد و آنچه وظیفه همگان است، حاکمیت نظریه حکومت اسلامی است.

رئیس بنیاد امید ایرانیان خاطرنشان کرد: تکریم بیت امام راحل(ره) احترام به امام امت و کوچکترین اقدامی که نشانه‌ای از بی‌توجهی یا عدم تکریم به بیت امام باشد، به نوعی به امام بازمی‌گردد؛ لذا باید مراقبت شود که این جایگاه و قداست را حفظ کنیم. افتخار ما پیروی از راه امام است و در راه امام شکست معنا ندارد.

عارف با بیان اینکه ما نباید به نتیجه کار نگاه کنیم، افزود: بلکه باید وظیفه خود را نسبت به شخص امام، شهدا و نظام ادا کنیم و از یادگار شجاع و عالم امام سیدحسن خمینی که پاسدار خط و  اندیشه امام است، صمیمانه تشکر می‌کنیم بخصوص به خاطر مدیریت قوی وی در موسسه نشر آثار امام(ره). به نظر بنده گفتمان امام راحل(ره) در دنیا آنطور که باید منتشر می‌شد، منتشر نشده است و اگر این اقدام صورت می‌گرفت در دنیا شاهد نسل‌کشی، برادرکشی و حاکمیت استکبار نبودیم؛ ما از موسسه نشر آثار امام تشکر داریم و انتظار داریم که نخبگان جامعه به این موسسه کمک کنند.

وی با انتقاد از رد صلاحیت چهره های مومن،انقلابی و نخبه اصلاح طب،  تاکید کرد: انتظار داریم مردم با صلابت در رویداد سیاسی 7 اسفند حضور یابند. البته انتظار ما این بود که با تایید صلاحیت چهره‌های شاخص، مومن و انقلابی اصلاحات شور جدی و حداکثری مردم را داشته باشیم؛ اما بنا داریم ناامید نشویم چرا که ما فرزندان امام هستیم و می‌خواهیم مجلسی در تراز ملت شکل بگیرد.

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه داد: در کشور دو گفتمان رودرروی هم هستند؛ یک گفتمان پیروزی خود را در حضور حداقلی مردم پای صندوق‌های رای و یک گفتمان پیروزی خود را در حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای می‌دانند. مردم بدانند که اگر با صندوق‌های رای قهر کنند، زمینه را برای پیروزی رقیب ما باز می‌کنند. لذا امیدواریم در این چارچوب مردم یکبار دیگر بن‌بست شکن شوند و اجازه ندهند که برخی جریان‌ها با عملیات روانی به اهدافشان برسند.

عارف با بیان اینکه خلق حماسه 92 متعلق به اصلاحات است  و این سرمایه اجتماعی به جوانان تعلق دارد، گفت: نگاهی که ما داریم برای اینکه انتخابات 96 را در جوی آرامتر و با نشاط دنبال کنیم این اقدام جز با پیروزی در اسفند 94 اتفاق نمی‌افتد. اگر بخواهیم براساس اختلافها جلو برویم، خیلی مشکل داریم اما تمام اصلاح‌طلبان تحت مدیریت شورای سیاستگذاری فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کردند و مهمتر ازتشکیل شورای سیاستگذاری انسجام اصلاح‌طلبان که ظرفیت اصلاحات را در تشکیل این شورا دیدیم.

وی افزود: در شورای سیاستگذاری با وجود اینکه برخی از افراد اختلاف نظر داشتند ولی همه از تصمیمات جمعی حمایت کردند و یک مورد مخالفت با مصوبات شورا وجود نداشت. اصلاحات یعنی مسئولیت‌پذیری حداکثری و سهم‌خواهی حداقلی. شعار اصلی ما امید و آرامش است و امیدواریم آینده بهتری داشته باشیم و این در قاموس اصلاح‌طلبی وجود دارد.

افزودن نظر جدید