عارف در جمع خبرنگاران: روحانی سازوکار اجرای رفراندوم را به خوبی می‌داند/ برخورد فیزیکی در شان مجلس نیست

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به حاشیه‌های نطق علی مطهری در مجلس گفت: برخورد فیزیکی در شان مجلس ما نیست.

به گزارش امید، دکتر محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان که عصر امروز (پنج‌شنبه) به عنوان سخنران اصلی و همایش اصلاح‌طلبان به کانون تولید تهران آمده بود در جمع خبرنگاران به سؤالات مختلف آنها در مورد انتخابات سال آینده (دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی) راهبرد اصلاح‌طلبان و احتمال کناره‌گیری خود در این انتخابات پاسخ داد.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در دهمین دوره انتخابات این مجلس تا آخر در صحنه باقی خواهی ماند، یا به دستور پدرخوانده‌های سیاسی جریان اصلاحات کنار می‌کشید؟ گفت: این یک پیش‌گویی است و باید از همان تحلیلگران این سؤال را بپرسید، اما بنده همیشه در خدمت مردم، انقلاب و نظام بوده و باز هم در هر سنگری که لازم باشد در خدمت خواهیم بود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین تصریح کرد: هر تصمیمی که به نفع نظام و کشور باشد می‌گیرم و هیچ ابایی از تصمیم خود برای انتخابات مجلس ندارم.

معاون اول دولت اصلاحات هم‌چنین درباره انتخابات آینده مجلس و احتمال سرلیستی او تاکید کرد: من بارها گفته‌ام که ما 290 یا 310 سرلیست داریم و همه ما سرلیست هستیم.

 عارف  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ریاست مجلس دهم را شما در دست خواهید گرفت یا خیر؟ گفت: هنوز مشخص نیست که در انتخابات آینده چه کسی پیروز می‌شود، برای ریاست مجلس آینده نیز افرادی که به مجلس راه می‌یابند تصمیم خواهند گرفت.

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در پاسخ به این پرسش که شورای مشورتی خاتمی در انتخابات آتی تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت یا شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: همه تشکل‌ها مؤثر هستند و هر کسی در جایگاه خود می‌تواند تأثیر بگذارد، حال همه در عمل نشان خواهند داد که تأثیرگذاری از سوی کدامیک خواهد بود.

وی با بیان اینکه در شورای مشورتی خاتمی عضویت ندارم  در مورد نطق علی مطهری که یکشنبه هفته جاری در مجلس صورت گرفت و برخوردهای برخی نمایندگان با وی گفت: من از آن حوادث تأسف می‌خورم. یک نماینده مجلس باید بتواند در  چارچوب آیین‌نامه مجلس حرف‌های خود را بزند و نمایندگان دیگر اگر نقطه‌نظراتی در مورد آن دارند، طبق قانون پاسخ دهند، برخورد فیزیکی در شأن مجلس ما نیست.

عارف درباره عملکرد دولت برای رفع حصر اظهار کرد: همه بخش‌ها حاکمیت و دولت باید با هم تعامل داشته باشند و امیدواریم این مساله را در یک فضای صمیمی از طریق شورای عالی امنیت ملی به نفع امنیت ملی حل کنند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاً اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است گفت: قطعاً اقداماتی شده است، اما دعا می‌کنیم هر چه سریع‌تر این اقدامات به نتیجه برسد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری بر این اساس که برخی‌ها معتقدند اگر شما سرلیست نباشید بازی اصلاح‌طلبان را به هم می‌زنید، گفت: ما 290 یا 310 سرلیست خواهیم داشت یعنی همه ما سرلیست هستیم.
عارف ادامه داد: انتظارمان از نهاد حکومتی و مجلس شورای اسلامی این است که با درک شرایط روی کار آمدن دولت یازدهم با شرایط منطقه‌ای به برادری و همکاری با دولت بپردازند.

رئیس بنیاد امور ایرانیان در مورد شورای فرهنگی جبهه اصلاحات نیز اظهار کرد: جبهه اصلاحات یکی از اصلی‌ترین جبهه در داخل کشور است، البته اصلاح‌طلبان ادعای انحصارطلبی نمی‌کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا محکومین در انتخابات می‌توانند شرکت کنند، گفت: ملاک مورد قانون است و هر کسی طبق قانون می‌تواند شرکت کند و کاندیدا شود و کسی نباید مانع کاندیداتور شدن افراد باشد.

وی در مورد تشکیل ستاد انتخاباتی در استانها نیز گفت:  وظیفه ما تشویق مردم برای شرکت در انتخابات است و همه گروه‌های سیاسی باید وظیفه خود بداند تا در این انتخابات شرکت کنند و فضا را برای مشارکت حداکثری فراهم سازند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد اصلاح قانون انتخابات که هم اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفته نیز گفت: این مسئله در فضای کارشناسی در حال انجام است و احتمالاً تا آخر امسال طول می‌کشد.

عارف در مورد انجام رفراندوم که چندی پیش توسط رئیس جمهور مطرح شد نیز گفت: رئیس دولت حق دارد که نظرش را درباره مسائل مختلف بیان کند و آقای روحانی نیز سازوکار اجرای رفراندوم را به خوبی می‌داند.
 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید