شهربانو امانی: شورای شهر برای بیرون رفتن فردی از ترکیب 21 نفره رای نخواهد داد

منتخب شورای شهر پنجم تهران با تاکید بر اینکه شورای 21 نفره امانت‌دار خوبی برای رای و اعتماد مردم تهران خواهد بود،گفت:شورا برای بیرون رفتن کسی از ترکیب 21 نفره رای نخواهد داد.

به گزارش امیدنامه به نقل از ایلنا،شهربانو امانی، منتخب شورای پنجم با اشاره به شاخص‌های بررسی شده برای شهردار آینده تهران، در جلسه اخیر شورای پنجم گفت: این کارگروه 7 نفره مشخصات عمومی شهردار تهران را در جلسه رسمی در اختیار اعضای شورا قرار داد. بند بند این شاخص‌ها که شامل ویژگی‌های فردی و مدیریتی شهردار آینده بود، در جلسه شورا بررسی شد و بند 16 این شاخص‌ها مبنی بر عدم عضویت شهردار‌ آینده در شورای پنجم بود که به اتفاق آرا حذف شد.

عضو حزب کارگزاران سازندگی  با اشاره به اینکه شورا بر پایه نظرات جمعی اعضا استوار است، ادامه داد: با وجود حذف این بند و جدا از سازوکارهایی که برای انتخاب شهردار آینده در نظر داریم، نظر اعضای شورا این است که ترکیب 21 نفره نباید تغییر کند.

این عضو شورای پنجم با اشاره به فرآیند انتخاب شهردار گفت: همه داوطلبان در یک فرآیند کاملاً تدوین شده از طرف خود یا دیگران به شورا معرفی خواهند شد و اعضای شورا با ارزیابی و سنجش یک نفر را به عنوان شهردار انتخاب خواهند کرد.

امانی در مورد نحوه ارزیابی و سنجش شورای پنجم برای انتخاب شهردار اافزود: شورا از همان ابتدا با شفافیت مواضع خود را اعلام کرده است، در حال حاضر ما در هفت کمیسیون تخصصی در حال بررسی و ارزیابی مشکلات تهران هستیم و در این زمینه از کمک اعضای شورای چهارم و کارشناسان استفاده می‌کنیم تا روشن شود؛ چه شهری را می‌خواهیم تحویل بگیریم و تهران در چه شرایطی است. این مسائل در روند انتخاب و شاخص‌های شهردار آینده نقش اساسی بازی خواهند کرد.

عضو کمیسیون موقت عمران، حمل و نقل و ترافیک با اشاره به شاخص‌های شهردار آینده که در کارگروه 7 نفره مشخص شده است، ادامه داد: براساس این شاخص‌ها شهردار از میان مدیران تراز اول شهری و یا کسی که تجربه مدیریت کلان را دارد، انتخاب خواهد شد. در این میان اگر کسی بخواهد از داخل شورا شهردار شود؛ نیاز به دو بار رای‌گیری دارد. در مرحله اول برای لغو عضویت در شورا و در مرحله دوم رای‌گیری برای انتخاب شهردار.

امانی با تاکید بر اینکه شورای 21 نفره امانت‌دار خوبی برای رای و اعتماد مردم تهران خواهد بود، اضافه کرد: طبیعتاً اگر در بین کاندیداها فردی ویژگی‌های لازم را داشته باشد، شورا برای بیرون رفتن کسی از ترکیب 21 نفره رای نخواهد داد.

عضو کمیسیون موقت عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای پنجم با اشاره به اینکه در آیین‌نامه «اجرای شرایط احراز تصدی سمت شهرداری مصوب شهریور سال 77 در هیات وزیران»، ویژگی‌های عمومی شهردار مشخص شده است به شاخصه‌هایی مدنظر شورای پنجم به صورت ضمنی اشاره کرد.

امانی با تاکید بر اینکه شهردار آینده از نظر شورای پنجم باید پیشینه سیاسی اصلاح‌طلبی داشته باشد، تصریح کرد: شهردار آینده باید در افکار عمومی به پاکدستی، مبارزه با فساد و رانت‌خواری شهره باشد و به استفاده از خرد جمعی، ارائه خدمات کارشناسی و بکارگیری نیروهای متخصص در روند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اعتقاد کامل داشته باشد. از همه مهم‌تر دارای سابقه اجرایی در سطح ملی همچون معاون رئیس جمهور، معاونان وزرا و ... باشد.

این عضو شورای پنجم در پاسخ به این سوال که از نظر شخص او شهردار آینده تهران چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، گفت: شهردار آینده باید سابقه مدیریتی در سطح کلان داشته و عملکرد او در دوران تصدی‌اش نشان دهد که می‌تواند تعامل خوبی با دولت داشته باشد و همچنین نظارت‌پذیر باشد.

امانی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات 14 ساله تهران نبود رابطه میان شهردار و دولت است، ادامه داد: تهران 14 سال است به علت قطع رابطه شهردار با هیات دولت آسیب خورده است. تعامل میان شهردار و دولت هم برای من و هم برای بقیه اعضای شورا اهمیت فراوان دارد، چرا که 20 الی 30 درصد مشکلات کشور در کلانشهر تهران بوده و اگر حکمروایی تهران به سطح قابل قبولی برسد، الگویی برای سراسر کشور خواهد بود.

افزودن نظر جدید