شهرام جزایری: دلم می‌خواهد به مردم بخندم!

باشگاه خبرنگاران نوشت: شهرام جزایری، نامی آشنا در بین بزرگترین پرونده های جنجالی، سال ها زبانزد خاص و عام و مثالی بی بدیل از خلاء قانونی و مدیریتی کشور بود. وی اکنون ۴۳ سال دارد و ۸ ماه پس از اتمام دوره محکومیتش حالا به برخی سوالات پاسخ داده است:

نخستین شغل شما چه بود؟

در مورد شغل اگر به طور عام و خاص بخواهیم بررسی کنیم شاید بتوان گفت شغل آزاد، از کودکی. گرچه در دانشگاه هم دندانپزشکی خواندم اما هیچ وقت تحصیلات دانشگاهیم به کارم که تجارت بود، نیامد.

بالاخره شما دندانپزشک شدید یا خیر؟

تا ترم آخر درس خواندم ولی دکترای دندانپزشکی را نگرفتم.

نخستین باری که بابت کاری دستمزد گرفتید کی بود؟

۷ ساله بودم و روزی ۲ تا ۳ ساعت در مغازه ساندویچی عمویم (در) نوشابه باز می‌کردم و به ازای آن کار ۲۵ تومان دستمزد می‌گرفتم، در آن روزها که درآمدها بین ۸ تا ۱۰ تومان بود این مبلغ درآمد خوبی به حساب می آمد.

چه سالی ازدواج کردید؟

سال ۷۶ ازدواج کردم و فرزندانم ایلیا ۱۱ ساله، عرشیا ۷ ساله و آنیکا 5 ساله هستند.

اولین کار رسمی که داشتید چه بود؟

بحث کار به صورت جدی باز می گردد به دوران دبیرستان. پدرم در اهواز کاسب بودند وقتی از شمال بازگشتیم به اهواز پدر مغازه ساندویچی و بستنی‌فروشی باز کرد و من دستگاه شربت فروشی جلو مغازه می‌گذاشتم و می فروختم.

تاکنون چند شغل را تجربه کردید؟

در ساختار اقتصادی بیش از ۲۰۰ نوع کسب و کار را مدیریت کردم.

شهرام جزایری چطور "شهرام جزایری" شد؟

از روزی که به دنیا آمد. من همیشه گفته‌ام اقتصاد را باید به شکل خرد، کلان و نیمه کلان تقسیم کرد و تقریبا در هر کدام از این بخش ها

۵ سال کار کردم اما ۲۲آبان ۸۰ گرفتار و به زندان رفتم و بعد از ۱۳ سال،۱۱ مهر۹۳ آزاد شدم و حالا نزدیک به ۸ ماه است که آزادم.

در زندان هم فعالیت اقتصادی انجام می‌دادید؟

من به مسائل بحرانی و چگونگی مدیریت و کنترل آن عادت دارم. در زندان من با چند جریان مواجه بودم. جریان اصلی دفاع حقوقی از عملکرد شرکت ها در پرونده‌های مفتوحه بود همزمان کنترل، نگهداری و بحث‌های دیگر که تا حدی حاشیه‌ای می‌شد را انجام می دادم، به هر حال شرایط سخت بود اما خدا کمک کرد.در آن شرایط هم باید ترتیبات قانونی زندان و دستگاه قضا را رعایت می کردم و هم باید با چنگ و دندان از اموال و دارایی‌های شرکت‌ها با هدف تسویه دیونشان دفاع می کردم.

چند شرکت تحت مدیریت شما بوده است؟

روزی که دستگیر شدم صورت‌های مالی بیش از ۵۰ شرکت را می‌نوشتم و تمام این شرکت‌ها به طریقی تقریبا فعالیتشان متوقف شد.

در حال حاضر با این تورم مدیریت چند شرکت را دارید؟

هم اکنون کار را متوقف کردم و هیچ علاقه‌ای هم ندارم که آن شرکت‌ها و آن نوع فعالیت‌ها را ادامه دهم، دیگر دوران بازنشستگی من است.

در دادگاه هر چه عکس از شما هست لبخند بر لبتان وجود دارد و عکاسان می‌گفتند که لبخند آقای جزایری گاهی اوقات لج درآر است؛ نظرتان چیست؟

دلم می خواهد به مردم بخندم !

این لبخند سر چه بود؟ چرا لبخند بر لبانتان بود؟

کاراکتر شخصیتی من اینگونه است، من فردی پرانرژی و همیشه خندان هستم حتی در شرایط سخت هم می خندم، اعتقاد دارم که عالم هستی محل ترنم و رقص است. اما متاسفانه گاهی اوقات این شائبه به وجود می‌آید که قصد و غرض سوئی دارم در حالی که هرگز چنین نبوده و نیست.

چند قاضی پرونده شما را بررسی کرده اند؟

بیش از ۵۰ قاضی پرونده‌ام را مورد بررسی قرار داده‌اند.

اینکه در زندان مشاوره اقتصادی می‌دادید صحت دارد؟

پیش می آمد فراتر از همبندی‌هایم در زندان، زندانبان‌ها، گاهی کارشناسان پرونده بعد از انجام کارهایشان راجع به مسائل اقتصادی سوالات عمومی از من می پرسیدند و من هم نظرات خود را ارائه می‌کردم.

شما در این دوران آشپزی هم یاد گرفتید یا بلد هستید؟

بسیاری از دوستان که به زندان می‌آمدند، می‌گفتند: ما فکر می‌کردیم با یک آدم پولدار، مغرور، قدرتمند و بانفوذی طرف هستیم و نمی توانیم با او زندگی کنیم و باید در مقابل آن گارد بگیریم، اما بعد از یک هفته و ۱۰ روز می‌دیدند که خیلی شخصیت داخلی من متفاوت از شخصیت اجتماعی ام است.من در فضای خصوصی فعالیت‌های اجتماعی و خانوادگی را دوست دارم، به آشپزی و شیرینی پزی علاقه دارم و علاوه بر دوست داشتن بلد هم هستم. در زندان می گفتند شهرام آشپز دارد، یک روز به رفقا گفتم بیایید برایتان سمبوسه درست کنم، پیچیدن سمبوسه‌های مثلثی تخصص می‌خواهد، اما وقتی چشم باز کردم دیدم ۱۰۰ تا ۱۵۰ سمبوسه پیچیده ام. با حداقل امکانات سفیده تخم مرغ را می‌زدم و بستنی درست می‌کردم.

در زندان امکانات برای شما وی آی پی بود؟

متوجه نمی شوم وی آی پی چیه؟ منصفانه اینکه بندهای عمومی زندان اوین مخصوصا آن جایی که من بودم، صرف نظر از موضوعات اقتصادی- قضایی که برای زندانیان پیش می‌آید، به طور کامل همه امکانات را دارد.می‌گفتند: شهرام تلفن‌ دارد، باید بگویم در همه اتاق ها یک خط تلفن وجود داشت، در اتاق ما هم به علت تعداد زیاد نفرات ۳ خط تلفن وجود داشت که همیشه هم یک خط آزاد بود. اما آن امکاناتی که شما در ذهن دارید به هیچ عنوان چنین چیزی نبوده وکسانی که حرف از وجود اینترنت و موبایل می زنند حتی یک بار هم زندان اوین نرفته‌اند.به طور کلی در زندان امکانات معمولی که برای زندگی فرد کفایت می‌کند مثل تلویزیون، تختخواب، غذا، فروشگاه، رستوران و سالن ورزشی وجود دارد و خدا رو شکر ما از این امکانات راضی بودیم.

می گویند جزایری در زندان آواز هم می خواند، آواز یاد گرفتید؟

بالاخره زندان یک توقفگاه خاصی است و اگر بخواهیم جای بد تعریفش کنیم، شاید بشود کتابهای فصلی برایش نوشت و اگر بخواهیم آن را عبرتگاه تعریف کنیم، همین‌طور است، باید دید ابر بالای سر ما چه تقدیر می‌کند.به نظر من بالای یک سال حبس واقعا خارج از روال متعارف زندگی است، به طور مثال اگر یک زندانی مرتکب جرمی شد که قرار است بیشتر از یک سال زندانی شود، بهتر است مجازات سریع‌تری برای وی در نظر گرفته شود چرا که بیشتر از یک سال تمام کانون و روابط اجتماعی فرد زندانی نابود شده و از سوی دیگر بیشتر از شخص زندانی، خانواده وی مجازات می شوند.

از این به بعد دوست دارید دیگران شما را با چه برندی بشناسند؟

شهرام جزایری

یه جاهایی گفته بودید که ای کاش پشیمان می‌شدید؟

من خیلی اشتباه کردم چرا که در بیش از ۹۹ درصد تلاش‌هایم شکست خورده و فقط در یک درصد از آنها موفق بودم و هم اکنون که در دوران بازنشستگی هستم‌ به اینکه چقدر اشتباه کردم فکر می کنم."منصفانه این است که بگویم چه اشتباه کاری هستم." این جمله تاریخی آقای سوییجی هوندا در روز بازنشستگی‌اش است. کسی که اقتصاد آمریکا را در صنعت خودرو در هم نوردید و منشا انقلاب بزرگی شد. وقتی آقای هوندا در دوره بازنشستگی‌اش اقرار و اعتراف به شکست‌ها و اشتباهات بزرگی کرد و من از این موضوع مطلع شدم، متوجه ناپختگی و خامی خود در بسیاری موارد بزرگ شدم، اما خدا رو شکر اشتباهاتم تکرار نداشت.

مدل ماشین شما چیست؟

بنز ۲۵۰E مشکی صفر

علاقه خاصی به رنگ مشکی دارید؟

این ماشین را به دلایل زیادی انتخاب کردم. خیلی از دوستان شائبه‌ این را دارند که شهرام به رغم اینکه پولدار است و وضع خوبی دارد، این موضوع را پنهان می‌کند. درحالی که من پول ندارم بلکه ثروت دارم و ثروتم، اعتبار و حیثیت تجاری ام است. و این ثروت به اندازه‌ای است که در این شرایط خودرویی داشته باشم که ۵۰۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد که کافی است. همین یک ماشین را دارم که هم شیک است و هم پاسخ خیلی از موضوعات را می‌دهد.

در حال حاضر موقعیت مالی شما در چه حدی است؟

خدارو شکر خیلی خوب است. به اندازه‌ای که دستم را جلو دیگران دراز نکنم و هزینه زندگی‌ام را داشته باشم.

می‌گویند آقای جزایری پاساژ و مغازه زیاد دارد؟

بعضی اوقات به رفقایی که پروژه‌های بزرگ را ساختند کمک کردم و شائبه شده که من تملکی دارم اما این موضوع واقعیت ندارد. فعلا یک زندگی عادی و از نظر مالی هم کافی دارم.

مردترین فرد زندگی شما چه کسی بوده است، و به تبع آن نامردترین فرد؟

اجازه دهید سکوت کنم. قطعا مجبورم رفقای سیاسی را ذکر کنم و آن وقت ممکن است آسیبی متوجه کسی شود پس اجازه دهید در این باره سکوت کنم.

اسم شما باعث شد در انتخابات به کسی ضربه بخورد و مشکلی برایش به وجود بیاید یا حتی بتواند استفاده کند؟

ای کاش رئیس جمهور محترم وقت، برای جمع کردن رای از طرح‌ها و برنامه‌های بزرگ خودش استفاده می کرد و آن موضوع ۳۰۰ میلیون تومان شهرام جزایری را مطرح نمی‌کرد و از این حیث هم از آن برادر محترم گله داشتم و گله‌ام را به رسانه‌ها عرض کردم. اما به هر حال باید به نظر وی نیز احترام گذاشت و او در آن مقطع تشخیص داد که در مقام دفاع از عملکرد خود، از این موضوع استفاده کند.

نظر خود را درباره تک جمله‌ای زیر بگویید؟

تحریم: فرصت اما سخت

اوین: سری تکان می دهد و سکوت می کند

مهدی هاشمی: قبل از این اتفاقات و بیشتر از اینکه در رسانه‌ها شنیده باشم، وی را نمی شناختم.

بستنی‌فروشی: دوست دارم، هر بار به بستنی‌ فروشی می‌روم سعی می کنم خودم دخل و تصرفی در آن داشته باشم. ولی اینکه بستنی فروشی داشته باشم شاید غریب باشد.

محسنی اژه‌ای: قبلا هم گفتم؛ محکم، قاطع و در مورد پرونده من عادل بود.

عمان: (با خنده می‌گوید‌) یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس

اصولگرا یا اصلاح‌طلب: عقلای هر دو برای کشور مفید و موثرند.

اقتصاد ایران: اقتصاد سیاسی

در حال حاضر با ۱۰۰ میلیون پول چه کاری می‌شود انجام داد؟

به رفقایی که از من سوال می‌کنند با ۱۰۰ یا ۱۰ میلیون چه فعالیتی می شود انجام داد، گفته ام؛ بستگی دارد که فرد به چه شغلی مشغول است. اگر وی شغل اقتصادی دارد، می‌تواند در شغل خود به کار ببرد. ان‌شاءالله بازار سهام و سرمایه رونق بیشتری پیدا خواهد کرد می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند چرا که امروز با ۱۰۰ میلیون تا کرج هم نمی‌شود رفت.

برای رکود بازار چشم‌اندازی دارید که، کی تمام می شود؟

ما از دولتمردان گلایه داریم. بعضی از رفقای ما هم در این موضوع دخیل هستند. اتفاق بزرگی در مورد تحریم رخ داد. توافق دستاورد بزرگ انقلاب بود. ای کاش تحریم را پیش بینی می‌کردند و طعم شیرینی رفع تحریم‌ و توافق در بازار سرمایه را به سهامداران و عامه مردم می چشاندند. این فرصت از دست رفت اما امکان جبرانش هست لذا به نظر من به زودی کمتر از ۶ ماه طعم شیرینی نجات کشور از توقف در سفره مردم خواهد آمد.

 

 

افزودن نظر جدید