شنود تلفن‌های سفارت ایران در ترکیه

بنابر اعلام دادگاه استانبول تلفن های سفارت ایران در آنکارا نیز شنود شده است.

به گزارش امید به نقل از ایرنا،در متن انتشار یافته حکم دادگاه استانبول در رسانه ها با موضوع دستگیری 11 عضو سابق پلیس ترکیه که اقدام به شنودهای غیرقانونی کرده بودند، موضوع شنود تلفن های سفارت ایران نیز اعلام شده است.

بنا به متن حکم دادگاه استانبول، بین اماکن هدف این اقدام غیرقانونی که گفته های شنود شده نیز مکتوب شده است، سفارت ایران در آنکارا نیز وجود دارد.

در این متن به زمان شنود و محتویات مکالماتی که شنود شده اند اشاره ای نشده است.

هفته گذشته دست کم 60 نفر از نیروهای پلیس ترکیه که بخش عمده آنان را اعضای شهربانی استانبول تشکیل می دهند، در جریان پرونده موسوم به مبارزه با فساد مالی و ارتشا که از دسامبر 2013 آغاز شده، بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفتند.

دادستان استانبول روز سه شنبه، پرونده های این عده را با درخواست دستگیری به دادگاه استانبول ارسال کرد و دادگاه نیز بعد از رسیدگی به این پرونده ها، حکم دستگیری 11 نفر از جمله مدیر سابق شعبه مبارزه با ترور در پلیس استانبول را به اتهام جاسوسی صادر کرد.

38 نفر دیگر از بازداشت شدگان آزاد شدند که برای هشت نفر حکم ممنوع الخروجی صادر شده است.

در پی عملیات مبارزه با فساد مالی و ارتشا توسط پلیس و دادستان استانبول در 26 آذر ماه گذشته که به بازداشت شماری از منتسبان به دولت ترکیه منجر شد، دولت آنکارا جماعت نور به رهبری «فتح االله گولن»را مسوول این عملیات دانست.

دولت آنکارا پس از این عملیات تصفیه و برکناری هواداران جماعت گولن را در نیروهای پلیس و قوه قضاییه ترکیه آغاز کرد.

تاکنون بیش از 25 هزار نفر از نیروهای پلیس و قوه قضاییه ترکیه از کار برکنار یا به محل های دیگر منتقل شده اند.

افزودن نظر جدید