تعمیق شکاف میان اصولگرایان در فاصله 2 سال تا برگزاری انتخابات مجلس؛

سید رضا تقوی هم نتوانست جبهه نامتحد اصولگرایان را به وحدت برساند/اعتراض فعالان اصولگرا به رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

سایت خبری فرارو،یکی از بازوان رسانه‌ای طیف مدرن اصولگرایان از ناامیدی اصولگرایان برای رسیدن به وحدت در میان مجموعه خود پرده برداشت.

به گزارش امید،به نوشته این سایت خبری ،اصولگریان در سال‌های اخیر در آستانه هر انتخاباتی اعم از ریاست جمهوری و مجلس، همواره تلاش‌های می‌کنند برای آنکه رقابت را به اصلاح طلبان واگذار نکنند با تشکیل جبهه‌های انتخاباتی زمینه وحدت درون گروهی را فراهم کنند.

در دوره‌های پیشین مسوولیت به وحدت رساندن اصولگریان به صورت سنتی بر عهده آیت الله مهدی کنی و آیت الله یزدی بود. چرا که هم نمایندگی دو حزب عمده اصولگرا یعنی جامعه روحانیت مبارز و جامعه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را برعهده داشتند و هم از اعتبار ویژه‌ای نزد اصولگرایان برخوردار بودند.

با این حال با توجه به اینکه تلاش این دو در به وحدت رساندن اصولگریان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نافرجام ماند و در ‌‌نهایت آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری با تعدد کاندیدا مواجه شدند که همین امر موجبات دلخوری این دو ریش سفید این اردوگاه را فراهم کرد بعید است که دیگر آن‌ها بخواهد برای به وحدت رساندن اصولگریان پیش قدم شوند.

بر این اساس با این کنارگیری مهدی کنی و یزدی، سید رضا تقوی پیش گام شده است تا اصولگریان برای به وحدت رسیدن با خلا محوریت مواجه نشوند.

این در حالی است که تقوی برای آنکه تبدیل به محور اصولگریان برای رسیدن به وحدت شود دارای ضعف‌هایی است چرا که او نه اعتبار مهدی کنی و یزدی را دارد و نه برخوردار از نفوذ کلام در میان احزاب و تشکل‌های اصولگرا است.

پس از هفت جلسه این ضعف‌ها کم کم با موضع گیری چهره‌های اصولگرادر حال نمایان شدن است.

در همین حال علی رضا زاکانی، مؤسس و دبیرکل «جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی» در گفتگو با مهر اعلام کرد تشکل متبوعش و همین طور جامعه ایثارگران و طیف نزدیک به حداد عادل و احمد توکلی در این جلسات هرگز شرکت نمی‌کنند.

زاکانی درباره دلایل این عدم حضور گفت: فارغ از آن جلسه هر کاری که برای انسجام اصولگرایان صورت بگیرد مطلوب است اما وحدت باید بر محور اصول باشد. اصلیترین اصل هم ولایت پذیری عناصر است.

پایداری و رهپویان از هر نوع وحدت ناراحت می‌شوند
در همین حال، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار، با بیان اینکه اینکه به این جلسات رضا تقوی دعوت شده است و در آن شرکت می‌کند درباره دلایل برگزاری چنین جلساتی گفت: بالاخره ایشان از سر دلسوزی برای وحدت اصولگریان گام‌هایی برداشته‌اند و در این راستا به غیر از جبهه پایداری تشکل‌ها و شخصیت‌هایی دعوت شده‌ اند و تاکنون چند جلسه برگزار شد است.

احمدکریمی اصفهانی،  ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه مسوولیت سخنگویی را بر عهده ندارد از بیان جزییات این جلسه خودداری کرد با این حال در واکنش به اظهارات زاکانی درباره این جلسات گفت: اولا اینکه بنده خبر ندارم که ایشان و تشکل‌هایی که نام بردند به این جلسه دعوت شده‌اند یا نه اما سابقه این تشکل (جمعیت رهپویان) نشان می‌دهد همچون پایداری از هر نوع وحدتی میان اصولگریان ناراحت می‌شوند.

برخی به همگرایی اعتقادی ندارند
دبیرکل جامعه اسلامی نمایندگان هم که ابتدا از سوی تقوی به این جلسات دعوت شده است و تاکنون از اعضای ثابت آن بوده است درباره اینکه چرا رضا تقوی چنین احساس مسوولیتی برای به وحدت رساندن اصولگرایان کرده است گفت: آقای تقوی از گذشته همواره دغدغه‌هایی نسبت به افتراق و انشقاق میان اصولگریان داشته‌اند بر همین اساس احساس تکلیف وظیفه کرده‌اند با ممانعت از واگرایی، به همگرایی در میان اصولگریان دامن بزنند.

محسن کوهکن با بیان این مطلب  با بیان اینکه قرار نیست خروجی این جلسات رقیبی برای احزاب اصولگرا شود گفت: در‌‌ همان جلسه اول این سری جلسات تاکید شد که خروجی این جلسات قرار نیست تبدیل به رقیب احزاب شود و قرار نیست از دل این جلسات جبهه جدیدی شکل بگیرد بر همین اساس از دعوت احزاب و تشکل‌ها خودداری شد و تنها افراد تاثیرگذار اصولگریان به این جلسات دعوت شده‌اند.

دبیر کل جامعه اسلامی نمایندگان افزود: هدف این جلسات ارزیابی و تحلیل نحوه دستیابی به ساز و کار ایجاد وحدت در اردوگاه اصولگرایان برای انتخابات مجلس آینده است.

وی در واکنش به اظهارات زاکانی گفت: این نوع صحبت کردن‌ها بیانگر این است که برخی به همگرایی اعتقاد ندارند. یک روحانی محترمی آمده است بدون هیچ چشم داشتی تلاش می‌کند تا وحدت در میان اصولگریان را محقق کنند ایشان بدون محدودیت شما را دعوت کردند شما می‌گوید آقای الف هم باید باشد جلسه بعد الف هم آمد تاکید می‌شود آقای ب هم حضور داشته باشد.

کوهکن افزود: دوستان باید بدانند وقتی می‌گویند وحدت حول محور اصول و ولایت باشد حرف کاملا درستی است اما باید پایبندی به آن را در مرحله عمل نشان دهند.

دبیر کل جامعه اسلامی نمایندگان گفت: پایبندی به اصول و ولایت را می‌توان اینگونه نشان داد که هر‌گاه برای ایجاد وحدت میان اصولگریان دعوت می‌شوند در آن شرکت کرد نه اینکه با اعلام مخالفت بهانه عدم شرکت را هم رسانه‌ای کرد.

وی با بیان اینکه عده‌ای خود را اصولگرای ناب بدانند و هر آنچه دیگران می‌گویند را محکوم کنند عین انحراف است، گفت: توصیه به همه برادران این است به حرکت در مسیر همگرایی آسیب نزنند و متوجه شرایط باشد. ما هم انتقادی نسبت به این دوستان داریم که کم هم نیست اما با در نظر گفتن شرایط آن را رسانه‌ای نکرده‌ایم.

این وحدت محکوم به شکست است
هر چند در میان اصولگریان برخی احزاب و تشکل‌ها به جلسات ایجاد وحدت تقوی دعوت شده‌اند اما به دلیل انتقاداتی که نسبت به اصل و محتوا دارند از حضور در آن جلسات خودداری می‌کنند اما احزاب و تشکل‌های بسیاری در درون این طیف سیاسی وجود دارند نتوانسته‌اند برای خود جایی زیر چ‌تر وحدت اصولگرایی دست و پا کنند.

در همین حال دبیر کل حزب ایران زمین با اعلام اینکه به جلسات رضا تقوی دعوت نشده است گفت: متاسفانه آقای تقوی خیلی زود فراموش کرده‌اند روزی عضو جامعه اسلامی فرهنگیان بودند، تشکلی که بنده قائم مقام آن بودم و امروز دبیرکلی یکی از احزاب فعال یعنی حزب ایران را برعهده دارم.

ابولقاسم رئوفیان با بیان این مطلب در گفتگو با فرارو گفت: برگزاری چنین جلساتی آن هم بدون دعوت از همه احزاب و تشکل‌های اصولگرا از هم اکنون محکوم به شکست است و دوستان امیدی به وحدت نداشته باشند.

دوستانی که در این زمینه قدم پیش گذاشته باید بدانند که سابقه نشان داده است هرگاه برای ایجاد وحدت میان اصولگریان جزیره‌ای عمل شده نتیجه مورد نظر حاصل نشده است. وحدت هم میان اصولگریان باید حول محور ولایت باشد که حضرت مهدی کنی می‌توانند در ایجاد چنین وحدتی نقش موثرتری داشته باشند.

وحدت کاریکاتوری
دبیرکل آبادگریان جهادی نیز با اعلام اینکه به جلسات وحدت اصولگریان با محوریت تقوی دعوت نشده‌اند گفت: معمولا افرادی که چنین جلساتی را برگزار می‌کنند و بعد خود را کارگزار اصولگرایی معرفی می‌کنند قدم‌های اولیه را ناقص برمی دارند و با گرفتار شدن در برخی نام‌ها و احزاب نمی‌توانند وحدت مورد نظر را تحقق ببخشند.

علی دورانی با بیان این مطلب  گفت: سابقه نشان داده است که دوستانی که به دنبال ایجاد وحدت در اردوگاه اصولگریان هستند وقتی وحدت مورد نظر خود را مهندسی می‌کنند و بدون آنکه بسیاری از احزاب و تشکل‌ها در آن نقشی داشته باشند تازه به فکر دلجویی از جامانده‌ها می‌افتند و صحبت از چتر باز و آغوش باز اصولگرایی می‌کنند.

وی افزود: این گونه ایجاد وحدت در اردوگاه اصولگرایی کاریکاتوری است و نمی‌تواند همه جانبه باشد و گره‌ای از گره‌های اصولگریان باز کند.

دورانی درباره اعتراض زاکانی مبنی بر اینکه اصلیترین اصل وحدت باید ولایت پذیری باشد هم گفت: هر کسی می‌تواند اعتراض داشته باشد غیر از آقای زاکانی و دوستانش چون آن‌ها تنها خود را ولایت مدار می‌دانند و هر کسی خارج از داره محدود خودشان ولایتمدار محسوب نمی‌شود.

این درحالی است بر اساس تعریف مقام معظم رهبری دایره اصولگرایی آنقدر وسیع هست که همه نیروهای است که دل درگرو نظام و انقلاب دارند در آنجا می‌گیرند.

جبهه نامتحد
دبیر کل حزب سبز ایران هم با تاکید بر اینکه نه حزب متبوعش و نه جبهه ایستادگی به این جلسات وحدت دعوت نشده‌اند گفت: ما تجربه جبهه نامتحد در اردوگاه اصولگریان را داریم و به نظر می‌رسد که یکبار دیگر قرار است چنین جبهه‌ای شکل بگیرد.

حسین کنعانی مقدم با بیان این مطلب  با بیان اینکه دوستانی که به دنبال وحدت در اردوگاه اصولگریان هستند باید ۴ اصل را مورد توجه قرار دهند گفت: اولا اینکه تمام اصولگریانی که بر اساس تعریف مقام معظم رهبری از اصولگرایی در دایره این طیف سیاسی می‌گنجند باید به جلسه وحدت دعوت شوند.

وی افزود: دومین مسئله‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که نمی‌شود رهبری اصولگریان همه گیر بودن وحدت اصولگریان را مورد توجه قرار دهد اما در انتخابات تنها به دنبال احزاب و جریانات خاص خود باشد.

کنعانی مقدم ادامه داد: سومین نکته‌ای که باید مورد توجه قرا گیرد این است که اصولگریان باید به دنبال تشکیلات منسجم باشند نه اینکه در آستانه انتخابات با جلسات محفلی و کنار گذاشتن احزاب و تشکل‌ها به فهرست انتخاباتی برسند.

وی در خاتمه گفت: چهارمین اصلی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید یکبار برای همیشه برای رهبری اصولگریان تعیین تکلیف کرد نمی‌شود هربار محوریت و رهبری وحدت اصولگریان به فلان جبهه همچون متحد اصولگریان و فلان فرد واگذار کرد این شیوه نه تنها وحدتی به دنبال ندارد بلکه بیشتر به اختلافات دامن می‌زند.

افزودن نظر جدید