سریال‌هایی که خیابان خلوت‌کُن بود

ابتكار نوشت: سریال «خط قرمز» از معدود کارهای پربیننده اوایل دهه 80 محسوب می‌شود. کسانی که در آن سال‌ها این سریال را دیده‌اند، الان تقریبا دو دهه بزرگ‌تر شده‌اند. نوجوانان، جوان شده‌اند و جوانان، میانسال. به تازگی این سریال از شبکه «آی فیلم» در حال پخش است. به همین بهانه با پویا امینی یکی از بازیگران این سریال به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

اطلاع دارید که به تازگی سریال «خط قرمز» از شبکه «آی فیلم» در حال پخش است؟
بله، خبر داشتم که این سریال از آی فیلم در حال پخش است. در فضای مجازی هم در صفحه شخصی خودم خبرش را گذاشته بودم اما متاسفانه وقت نمی‌کردم آن را به طور کامل ببینم. 
بازخوردی که از طرف مردم بابت پخش اول این سریال گرفتید چطور بود؟ بازپخش آن از «آی فیلم» هم با واکنش هایی همراه بود؟
از زمان پخش اول این سریال خیلی وقت گذشته است. پخش اول این سریال حدود 18-17 سال قبل بود، اما یادم هست که بازخورد خیلی خوبی از طرف مردم دریافت کردیم. مردم این سریال را خیلی دوست داشتند و دنبال می‌کردند. به طور کلی خط قرمز جزو کارهای خیابان خلوت کن آن زمان محسوب می‌شد و محبوبیت زیادی نزد مردم داشت. الان هم سریال بازخورد خوبی داشت. برای برخی تجدیدخاطره بود؛ بعضی هم که برای بار اول آن را می‌دیدند و دوستش داشتند. کسانی که 18-17 سال قبل نوجوان یا جوان بوده‌اند، الان بزرگتر شده‌اند و در دهه‌های بالاتر زندگی‌شان هستند و برایشان جالب است که مجدد این سریال را ببینند و تجدید خاطره کنند. از پیام‌هایی که در فضای مجازی از طرف مردم دریافت می‌کنم، متوجه می‌شوم که هنوز هم این سریال بیننده دارد و دیده می‌شود.
چرا قبول کردید در این سریال ایفای نقش کنید؟ جذابیت‌های نقشی که در خط قرمز ایفا کردید و ویژگی‌های کل مجموعه برای شما چه بود؟ 
این نقش با ملاک‌های آن زمان سازگاری داشت. اگر اشتباه نکنم بعد از خواندن هفت الی هشت صفحه از سناریو به آقای جعفری جواب مثبت دادم. فیلمنامه قوی و خوب بود و این برایم جذابیت داشت. خدا را شکر کار خوبی هم انجام شد و مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت. 
به نظرتان کدام نقش در این سریال جذاب تر بود؟
خط قرمز به طور کلی سریال محبوب و خوبی بود. نقش ها همه جذاب بودند. نمی شود گفت این نقش بهتر بود یا آن یکی. طیف مخاطبان عام می‌توانستند با سریال ارتباط برقرار کنند. مخاطبان از همه سنین و با هر شرایطی می‌توانستند با کاراکترهای این سریال همذات‌پنداری کنند. حال و هوایی که قصه داشت، به طور کلی جذاب بود. مردم وقتی با خط قرمز همراه می‌شدند، می‌توانستند دنبال خواسته خودشان باشند و از سریال لذت ببرند. من نمی‌توانم بگویم که نقش خاصی از بقیه بهتر بود. هر کدام قصه خودشان را داشتند و نمی‌توانم بین نقش‌ها یکی را انتخاب کنم. اگر زمان به عقب برگردد باز هم همان نقشی را بازی می‌کنم که در این سریال ایفا کردم. در کل یکی از مزیت‌های خط قرمز این بود که تمامی نقش‌ها سر جای خودشان نشسته بودند و هر کسی کار خودش را به خوبی انجام می‌داد.
به نظر خودتان چرا این سریال تا این حد گل کرد و دیده شد؟
یکی از نکات مثبت سریال خط قرمز دیده شدن و جاافتادنش از همان قسمت های اول بود. یادم می‌آید که از همان قسمت‌های اول و دوم مخاطبان خودش را پیدا کرده بود. دلیل دیده شدنش هم این بود که تا آن موقع هیچ مجموعه‌ای نداشتیم که فضای لوکسی داشته باشد. فضایی که این سریال داشت، ناب بود. قصه نو بود و ناهنجاری‌های خاصی را مطرح می‌کرد که تا آن زمان هیچ کسی جرات نکرده بود به آن‌ها بپردازد. 
پیش‌بینی می‌کردید که سریال با این سطح از استقبال مواجه شود؟
من از همان ابتدا که فیلمنامه را خواندم و بعد که در جریان تصویربرداری و کار کردن بودیم، پیش‌بینی می‌کردم که سریال مورد استقبال قرار بگیرد. برخلاف عقیده بعضی از دوستان که در مورد دیده شدن سریال شک داشتند، من از همان ابتدا مطمئن بودم که کار دیده خواهد شد. شاید بهتر است بگویم که منتظر یک انفجار خبری از این کار بودم و همین اتفاق هم افتاد. مطمئن بودم که کار بسیار مورد توجه خواهد بود، چون سوژه عجیب و غریبی داشت و می‌شد حدس زد که مورد پسند مردم باشد. 
به نظرتان خط قرمز گزینه مناسبی برای بازپخش از شبکه آی فیلم بود؟
با توجه به اینکه خط قرمز سریال موفقی است و بینندگان خاص خودش را دارد، گزینه خوبی برای پخش از آی فیلم است. این اثر برای بعضی از مردم حالت نوستالژیک دارد و برایشان جذاب است. البته اگر با ملاک‌های امروزی به آن نگاه کنیم، قطعا کیفیت بالایی ندارد، اما اگر با توجه به امکانات 18-17 سال پیش به آن نظری بیفکنیم، کار خوبی است. علاوه بر اینکه این سریال برای بعضی از افراد حالت نوستالژیک دارد، خیلی از نوجوانان نیز آن را می‌بینند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند و این موضوع هم خالی از لطف نیست.
نقشی که در سریال خط قرمز بازی کردید چه جایگاهی در کارنامه هنری تان دارد؟
قطعا این نقش جایگاه خوب و خاصی در رزومه کاری ام دارد. همین که مردم با خط قرمز ارتباط برقرار کردند و الان ما را با آن کار می شناسند، جای شکر دارد. به طور کلی، خط قرمز با ما عجین شده است و طبیعتاً جایگاه خاص خودش را در کارنامه حرفه ای من دارد. من به خواسته، فکر و نظر مردم احترام می گذارم و چون این کار را دوست داشتند، این سریال در ذهن خودم هم جایگاه خوبی دارد. ناگفته نماند که نواقص زیادی در کار من و دوستان دیگر وجود داشت، اما مهم این است که ما تمام تلاش‌مان را کردیم و سریال هم خوب دیده شد. با وجود تمام کمبودهای موجود، آنقدر سوژه و قصه سریال نو و جذاب بود که نمی‌شود از کنار این اثر به سادگی گذشت.

افزودن نظر جدید