ریاست جمهوری کارگاه است؛آزمایشگاه نیست

یک نماینده سابق مجلس با اشاره به بحث کارآمدی به عنوان یکی از ویژگی های اصلی رئیس جمهور آینده گفت: «در این باره باید به سابقه داوطلبان توجه کرد و دید کدام یک در سوابق مدیریتی گذشته خود از کارآمدی بالایی برخوردارند.»

به گزارش امید به نقل از فرارو،حجت الاسلام سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: «آنچه که به ذهن من می آید و با توجه به مطالعاتی که داشته ام و مسائلی که دیده ام رئیس جمهور آینده باید حداقل دارای پنج ویژگی باشد.»

وی ادامه داد: «اول اینکه عالم و دانا باشد. یعنی بداند ریاست جمهوری چیست و جامعه در چه وضعی قرار دارد و نسخه های درمانی دردهای کنونی کشور را بداند.»

اکرمی افزود: «دوم مسئله توانایی است. یعنی ضمن آنکه باید مشکلات و راه حل را بشناسد بتواند با راه حل های مناسب، مشکلات را کاهش داده یا برطرف کند. زیرا باور بنده این است که در فرهنگ اسلامی آمده هر دردی درمانی دارد و تنها مرگ است که چاره ای جز پذیرش آن نیست.»

این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: «ویژگی سوم این است که عاقل و خردمند باشد و با استفاده از سرمایه های فکری و اندیشه ای دیگران در پی حل مشکلات باشد. چرا که یک نفر نمی تواند به تنهایی تمام مشکلات را بفهمد و حل کند؛ بلکه باید از تفکرات و تجربه های دیگران حتما استفاده کند که خوشبختانه در کشور ما نیروهای بایسته و شایسته به تعداد فراوانی وجود دارد.»

اکرمی در بیان چهارمین ویژگی رئیس جمهور آینده گفت: «رئیس جمهور آینده باید اخلاق مند باشد. یعنی جاذبه حداکثری و دافعه حداقلی داشته باشد تا انتخابات پرشوری برگزار شود و رای قوی بیاورد. از این لحاظ مسئله جاذبه در رئیس جمهور آینده یک امر مسلم و حتمی است.»

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: «ویژگی پنجم مسئله قانونمندی و قانون گرایی است. یعنی برنامه ارائه کند و این برنامه بر اساس اسناد فرادستی مانند سند چشم انداز بیست ساله، برنامه های پنج ساله و لوایح قانون گذاری باشد و عنوان کند قصد دارد بر محور این قوانین و اسناد مشکلات را رفع کند.»

وی ادامه داد: «تورم یک امر بین المللی است، منتهی در کشورهای دیگر نرخ تورم یک رقمی است، اما در کشور ما دو رقمی است و اکنون تا 30 درصد را قبول کردند که قطعا بالای 30 درصد است. اگر تورم به 50 درصد برسد دیگر نمی توان کاری کرد و این مرحله خط قرمز همه کشورها است.»

وی تصریح کرد: «لذا رئیس جمهور آینده باید بتواند با قانون مداری، جذب حداکثری، دانایی، توانایی و اخلاق مشکلات را حل کند.»

اکرمی درباره بحث کارآمدی به عنوان یکی از ویژگی های اصلی رئیس جمهور آینده گفت: «در این باره باید به سابقه داوطلبان توجه کرد و دید کدام یک در سوابق مدیریتی گذشته خود از کارآمدی بالایی برخوردارند.»

وی با بیان اینکه اگر کاندیدایی بخواهد از صفر شروع کند و سابقه مدیریتی کارآمدی نداشته باشد به آن فرد نمی توان اعتماد کرد گفت: «ریاست جمهوری و قوه مجریه کارگاه است؛ آزمایشگاه نیست. از این منظر مردم وقتی می خواهند فرد مناسب را با توجه به آن پنج معیاری که عرض کردم انتخاب کنند باید به سابقه و کارنامه داوطلبین مراجعه کنند تا ببینند کدام یک از سوابق درخشان مدیریتی بیشتری برخوردار هستند.»

اکرمی گفت: «اینکه ظرف نود و چند ماه در دولت های نهم و دهم بیش از نود و چند استاندار تغییر کرده یک کار عاشقانه است.»

وی تصریح کرد: «رئیس قوه مجریه باید اندیشه اجرایی داشته باشد و بگوید این قانون و سندی که نوشته شده و بنده هم قسم خوردم که آن را اجرا کنم، به سمت اجرای آن پیش می روم. بنابراین باید در رئیس جمهور آینده سابقه اجرایی وجود داشته باشد و نشان داده باشد که استعداد و زمینه کار اجرایی موفق را دارد.»

افزودن نظر جدید