رژه روف‌گاردن‌ها در تهران

روزنامه «شهروند» از بازار خدمات زیباسازی نمای ساختمان گزارش می‌دهد.

به گزارش امیدنامه، این روزنامه نوشت: «بد نیست در آستانه نوروز و خانه‌تکانی فکری هم به حال نمای دودزده آپارتمان‌تان کنید. در بازار ایران شرکت‌های زیادی هستند که نه‌تنها نمای ساختمان شما را می‌شویند که ایده‌های متنوعی برای زیباسازی ظاهر ساختمان‌هایتان دارند. در واقع حالا خانه‌تکانی دیگر محدود به داخل آپارتمان نیست و پایش به نمای ساختمان‌ها و پشت بام‌ها هم باز شده است. از شست‌وشوی نما گرفته تا روف گاردن‌ها و باغ‌های عمودی که گیاهان طبیعی را روی نمای ظاهری ساختمان‌تان می‌کارند و البته فعالان بازار می‌گویند که پشت بام‌های سبز و باغ‌های عمودی حسابی به مذاق تهرانی‌ها خوش آمده است. اگر بودجه‌تان محدود است، این روزها می‌توانید به سراغ شست‌وشوی نما با هزینه حدود ٤‌میلیون تومان برای ساختمانی با زیر بنای ٣٠٠ متر بروید، اما اگر از نظر هزینه‌ای مشکل ندارید، می‌توانید به سراغ پشت بام‌های سبز بروید که حداقل ٢٠٠‌میلیون تومان برای شما آب می‌خورد.

٢٠٠‌میلیون تومان حداقل هزینه یک پشت بام سبز ٥٠٠متری

امروزه به دلیل این که از حیاط منازل به عنوان پارکینگ استفاده می‌شود، تنها در بخش کوچکی از آن، امکان پرورش گیاه وجود دارد. به همین منظور می‌توان از قسمت‌های دیگر منزل برای محوطه‌سازی استفاده کرد. یکی از فضاهای مهمی که می‌تواند مسئولیت یک محوطه پر از گیاه را به دوش بکشد، پشت بام است. شما می‌توانید با طراحی یک باغ در پشت بام یا به اصطلاح روف‌گاردن، به یک محوطه سرسبز و زیبا بر بام خانه‌تان دست پیدا کنید و از وجود انواع گیاهان، آبنما و پرندگان لذت ببرید. البته اگر خواهان ایجاد فضایی سبز در پشت بام خانه‌تان هستید، باید بدانید که هر متر مربع حداقل ٢٠٠‌هزار تومان هزینه دارد. آن گونه که یکی از شرکت‌های فعال در این بخش به «شهروند» می‌گوید: «ساخت هر متر مربع روف‌گاردن به طور متوسط ٤٠٠‌هزار تومان خرج روی دست متقاضیان این بخش می‌گذارد. البته کسانی که می‌خواهند یک پشت بام لاکچری داشته باشند دست کم برای هر متر مربع باید یک‌میلیون و نیم هزینه کنند.»

آن‌گونه که محمد می‌گوید: «به‌عنوان مثال در یک پشت بام با متراژ ٥٠٠ متر حداقل باید ٢٠٠‌میلیون تومان هزینه کنید، البته اگر می‌خواهید پشت بام منحصر به فردی داشته باشید، سر کیسه را شل کنید و حدود ٤٠٠‌میلیون تومان هزینه کنید؛ به عنوان مثال حداقل قیمت یک آبنما ١٥‌میلیون تومان، یک آلاچیق ساده ٢٠ تا ٢٥ میلیون، یک باربیکیو ٢‌میلیون تومان و هر مترمربع چمن مصنوعی ٢١٠‌هزار تومان است.»

او البته ادامه می‌دهد: «هزینه‌های روف‌گاردن به‌صورت تقریبی است و هزینه نهایی بر حسب نوع برند و واردات کالا متغیر است.»

٥‌میلیون تومان هزینه طراحی روف گاردن

اما هنگام طراحی همه چیز دست خود شماست. یکی از شرکت‌های فعال در این باره به «شهروند» می‌گوید: «طرح مناسب برای ساختمان‌ها و گیاه‌هایی که باید در آن استفاده شود، بر اساس کلاسیک یا مدرن بودن ساختمان و منطقه تعیین می‌شود. بر همین اساس، در ابتدا باید یک طراحی دو بعدی با هزینه ٢‌میلیون تومان و یک طراحی سه‌بعدی با هزینه ٣‌میلیون تومان برای پشت بام شما داشته باشیم.»

آن‌گونه که از گفته‌ها برمی‌آید طراحی روف‌گاردن چیزی حدود ٥‌میلیون تومان هزینه روی دست شما می‌گذارد.

داشتن پنجره‌هایی زیبا با ٦٢٠‌هزار تومان

البته اگر بر سر داشتن فضایی سبز در پشت بام با همسایگان خود به توافق نرسیده‌اید، می‌توانید به خرید فلاورباکس‌های دیواری و زمینی برای تراس یا روبه‌روی پنجره‌های خانه خود بسنده کنید. باید بدانید که در حال حاضر یک فلاور باکس ٩٠*٢٥*٢٠ که مناسب برای کاشتن گل‌هایی همچون شمعدانی است، چیزی حدود ٦٢٠‌هزار تومان و یک فلاورباکس با سایز ٩٦*٥٠*٥٠ که مناسب برای کاشت درختچه‌های طبیعی است، حدوداً یک‌میلیون و ٤٥٠‌هزار تومان است. در واقع اگر بخواهید با باکس‌های گل شمعدانی و سوسن نمایی زیبا به یک ساختمان پنج‌طبقه که هر طبقه آن دارای چهار پنجره است، بدهید چیزی حدود ١٢‌میلیون و ٤٠٠‌هزار تومان باید هزینه کنید.

نماشویی ساختمان چند؟

بعد از گذشت چند سال از ساخت ساختمان‌های تهران، گرد و غبار، دود و دیگر آلاینده‌های هوا نمای بیرونی خانه‌ها را حسابی زشت و کدر می‌کند. همه آلودگی‌هایی که چهره ساختمان‌های شهر را زشت می‌کند، پس از بارش باران روی سنگ‌کاری نمای ساختمان تثبیت می‌شود و به سختی از بین می‌رود. حالا که تنها چند روز به آغاز سال نو مانده شاید بخواهید همزمان با نونوار کردن داخل خانه، دستی هم به سر و روی نمای ساختمان خود بکشید. بی‌تردید تمیز کردن نمای ساختمان هزینه‌بر است ولی این قیمت همواره از بهای تعویض نما بسیار کمتر است. بنابراین می‌توانید با پرداخت هزینه نماشویی ساختمان در قیمت ترمیم و تعویض نمای ساختمان صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای داشته باشید.

نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که هزینه نماشویی هر متر مربع نمای شیشه‌ای و سنگ حداقل ٣‌هزار تومان است که این روزها به بالای ٤‌هزار و ٥٠٠‌هزار تومان هم رسیده است. البته شست‌وشوی نماهای آجری هزینه‌برتر است و حدوداً متری ٦‌هزار تومان خرج روی دست شما می‌گذارد. آن‌گونه که یکی از شرکت‌هایی که کارش تمیز کردن نمای ساختمان است به «شهروند» می‌گوید: «در متراژهای پایین معمولاً بعد از دیدن عکس، هزینه تمیز کردن نمای ساختمان را به صورت کلی اعلام می‌کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «در متراژهای پایین برای ما نمی‌صرفد که بخواهیم بر اساس متر مربع تمیزکاری کنیم، اما در متراژهای بالای هزار متر معمولاً بر اساس هر متر مربع قیمت محاسبه می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «شست‌وشوی نمای آجر ٣ سانت با سیلیس یک ساختمان پنج‌طبقه با زیربنای حدود ٣٠٠ متر که نبش خیابان است و دو نما دارد حدوداً ٤‌میلیون تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.»

برای تبدیل پشت بام به «روف‌گاردن» و باغچه ابتدا باید توجه داشت که پشت بام جزو مشاعات ساختمان است و یکی از اهالی ساختمان به تنهایی نمی‌تواند در آن دخل و تصرف کند. بر اساس قانون، برای داشتن روف‌گاردن در پشت بام ساختمان‌ها ابتدا باید اساسنامه خانه را بررسی کرد و اگر در اساسنامه چنین مسأله‌ای قید نشده است، میان اعضای هیأت‌مدیره و مالکان به رأی گذاشته و در صورت تصویب اجرایی شود.

افزودن نظر جدید