در سفر محمدرضا عارف به قم صورت گرفت؛

رونمایی از میثاق نامه طرح گفت وگوی ملی/هشدار نسبت به میدان داری فرصت طلبان در عرصه سیاست کشور/قدردانی علما از نقش آفرینی محمدرضا عارف در ایجاد همگرایی بین نیروهای انقلاب

رئیس فراکسیون امید در سفر دو روزه به قم ضمن دیدار با مراجع و علمای این شهر با اعضای مجمع محققین و مدرسین و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قم دیدار کرد.

به گزارش امیدنامه ،محمدرضا عارف صبح چهارشنبه در بدو ورود به قم به حضرت معصومه(س) رفت و ضمن زیارت مرقد مطهر کریمه اهل بیت(ع)، بر سر قبور علمای مدفون در این حرم مطهر نیز حاضر شد.

دکتر محمدرضا عارف در جریان سفر به قم با اعضای شورای مرکزی مجمع محققین  و مدرسین حوزه علمیه و اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قم دیدار کرد.
رئیس فراکسیون امید در این دیدارها به عملکرد  جریان اصلاحات در دو دهه هشتاد و نود اشاره کرد و گفت: در دهه هشتاد جریان اصلاحات به دلیل عدم اجماع و همگرایی در انتخابات های مختلف با شکست های متوالی روبرو شد در حالی که بعد از 8 سال دولت اصلاحات و شرایط خوبی که در آن زمان حاکم بود نباید جریان اصلاحات  در سال 84انتخابات  را تقدیم رقیب می کرد.
وی ادامه داد. در سال 86 و در انتخابات مجلس هفتم لیست اصلاح طلبان موفق به حضور در مجلس نشد و در سال 88 نیز در یک زمین طراحی شده و بازی باخت –باخت قرار گرفتیم و تا مدتها درگیر حوادث بعد از انتخابات 88 بودیم.
وی  به رویکرد جریان اصلاحات در دهه ۹۰ اشاره کرد و گفت: در انتخابات سال 92 با   تجربه‌ای که از دهه 80 داشتیم با اجماع و هماهنگی در بدنه جریان اصلاحات به پیروزی رسیدیم در سال ۹۴ نیز در انتخابات مجلس دهم  با محوریت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان علی رغم رد صلاحیت های گسترده ،در کلان شهرها با موفقیت‌های روبرو شدیم البته بعد از تشکیل فراکسیون امید با هجمه هایی از درون و بیرون جریان اصلاحات مواجه شدیم در حالی که تنها یک ماه از تشکیل فراکسیون امید گذشته بود. جالب اینکه عمده این هجمه ها از سوی افرادی بود که با لیست امید وارد مجلس شدند و راه خود را از ما جدا کردند.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به تلاش جریانی در خارج از کشور در تخریب جریان اصلاح طلب،تصریح کرد: براندازانی که سالهاست بعد از پیروزی انقلاب در خارج از کشور برای نظام نقشه می کشند به این نتیجه رسیده اند که برای آنکه نظام از بین برود باید جریان اصلاح طلب را از پای دربیاورند برای همین رسانه های وابسته به جریان خارج از کشور نوک پیکان حملات خود را متوجه اصلاح طلبان کردند.
وی با بیان اینکه اصلاح طلبان جریان اصیل و ریشه دار انقلاب هستند  بر ضرورت حضور این جریان در انتخابات پیش رو تاکید کرد و گفت:در درون خانواده اصلاحات درخصوص چگونگی حضور در انتخابات بحث و تبادل نظر می کنیم و بر اساس شرایط پیش رو تصمیم خواهیم گرفت.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه در فعالیت جبهه ای زمانیکه شکست می خوریم هیچکس مسئولیت نمی پذیرد،خاطرنشان کرد: زمانیکه در انتخابات شورای شهر در سال 96 با  لیست های جعلی رو به رو شدیم هیچکس مسئولیت چنین اقدامی را نپذیرفت برای همین راهی جز تشکیل یک یا چند حزب فراگیر نداریم.
وی با تاکید بر اینکه قرار نیست تصمیم گیرهای درون جریان اصلاحات تنها به یک نفر ختم شود، گفت:در انتخابات سال 94 جریان اصلاح طلب تنها با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف کرد: در انتخابات مجلس دهم به خاطر خرد جمعی برخی افراد شایسته را در لیست قرار ندادیم و در برخی حوزه ها هم به خاطر رد صلاحیت ها افراد مشهور به اصولگرای معتدل را در لیست قرار دادیم که البته همین افراد بعد از ورود به مجلس راه خود را از ما جدا کردند.اتفاقا ضربه ای که لیست امید خورد از شهرهایی مانند قم و برخی کلان شهری دیگر و در جریان بستن لیست انتخاباتی شروع شد.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به پیگیری های انجام شده درخصوص فعالان کارگری،رسانه ای و سیاسی خاطرنشان کرد:کارگروه ای در فراکسیون امید برای پیگیری پرونده های فعالان کارگری،محیط زیست و فعالان رسانه ای و سیاسی از جمله اعضای شورای شهر کلان شهر ها تشکیل شده است و دیدارهای با مقامات قضایی صورت گرفته و شخصا نیز در دیدار با رئیس جدید قوه قضاییه پیگیری هایی را انجام داده ام که امیدوارم با روند جدید قوه قضاییه هر چه سریعتر پرونده این افراد با رویکرد مثبت تعیین تکلیف شود.
وی درخصوص اقدامات فراکسیون امید برای رفع حصر نیز گفت: شخصا در همه نطقهایی که در مجلس انجام داده ام بحث رفع حضر را مطرح کرده ام و کارگروهی هم برای این موضوع تشکیل شد و دیدارهایی هم با رئیس مجلس و رئیس سابق قوه قضاییه در آن زمان انجام شد و البته محدودیت هایی که قبلا برای محصورین عزیز بود کاهش پیدا کرد برای دیدار با رئیس شورای عالی امنیت ملی تا مدتها منتظر انجام این دیدار بودیم که در نهایت انجام شد و در آن دیدار به صراحت گفته شد که شورای عالی امنیت ملی باید برای رفع حصر اقداماتی را انجام دهد هر چند رئیس شورای عالی امنیت ملی در آن جلسه گفت از حصر پوسته ای بیشتر نمانده است ولی انتظار از ایشان است که موضوع رفع حصر را که به نفع منافع ملی می دانیم با جدیت بیشتری دنبال کند.

*در کشور دهه غارت راه انداختند
عارف در ادامه به مؤسسه علوم وحیانی اسراء رفت و ضمن اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت آیت الله جوادی آملی، دیداری با این مرجع تقلید داشت.
آیت الله جوادی آملی در این دیدار اظهار داشت: گرچه انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود اما آن طور که باید در همه بخش ها این اصل، رعایت نشد و از فرهنگی بودن انقلاب، غفلت صورت گرفت.
وی ادامه داد: در کشور دهه های مختلف فرهنگی همچون دهه کرامت، دهه ولایت و امثالهم وجود دارد، اما وجود این دهه ها، حفظ کردن یک بخش است، ولی برخی در مقابل این دهه ها، دهه غارت و چپاول کشور را داشتند که از آنها غفلت شده بود.
این مرجع تقلید گفت: بیان حضرت امیرعلیه السلام  این است که وقتی شما می خواهید یک نظام را اداره کنید علاوه بر هوشیاری نسبت به اعمال خود، باید نسبت به عملکرد دشمن نیز هوشیار باشید و فعالیت های آنها را هم مرتباً رصد کنید.
آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: حضرت امیرعلیه السلام در نامه به مالک اشتر می فرماید داشتن رهبر خوب یک طرف قضیه است اما در نامه دیگری خطاب به مردم مصر بیان داشتند خواب سیاسی، خواب فرهنگی، خواب اجتماعی، خواب اقتصادی در چشم شما باید در حد مزمزه باشد، هرگز نگذارید خواب از محدوده چشم شما فراتر برود و وارد محدوده هوشیاریتان شود. چون دشمن شما نمی خوابد و بیدار است، لحظه ای غفلت، این پیامدهای تلخی را به همراه دارد که اکنون در برخی زمینه ها با آنها مواجه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: ازغارت بیگانه غافل شدن و از اختلاس های نجومی که چیزی جز غارت نیست، غافل شدن، سبب شد تا عده ای از این فرصت برای غارت کشور استفاده کنند! حضرت فرمود خواب در چشمان شما در حد مزمزه باشد، نه اینکه مانند اصحاب کهف به خواب بروید! در نتیجه باید یک تقویم سیاسی باشد که در آن غارت های کشور ثبت شود تا هرگز از یادها نرود چه کسانی و چه هنگامی، به کشور و نظام آسیب زدند.
این عالم دینی تاکید کرد: در نظام، مسئولین خوب کم نیستند که در بعضی موارد متاسفانه کار به دست آنها داده نشده است، لذا باید ارزیابی و آسیب شناسی شود که چگونه کشور غارت شد، و در مرحله بعد با غارتگران به شدت برخورد شود و این آسیب ها در کشور جبران شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قرآن از ملت و کشوری که جیبش خالی است به فقیر یاد می کند، فقیر یعنی کسی که ستون فقراتش شکسته است ، چنین ملتی قدرت قیام و مقاومت ندارد، در سوره مبارکه نساء مال را ستون فقرات جامعه معرفی می کند و تاکید می کند این ستون فقرات را به دست سفها ندهید چرا که قیام و مقاومت شما به آن بستگی دارد. اگر این مساله رعایت شود با توجه به این همه نعماتی که در این کشور وجود دارد هرگز تحریم ها اثری نخواهد داشت.
آیت الله جوادی آملی ادامه داد: قرآن گرچه اشرافی گری و مال دوستی را نفی کرده است اما بر استقلال و عدم وابستگی تاکید می کند.
وی با بیان اینکه دینداری مردم وابسته به دینداری و عملکرد مسئولین است، خاطرنشان کردند: در ادعیه ماه مبارک رمضان این عبارت را می خوانیم که خدایا! تو خود می توانی حافظ و نگهدار دینت باشی یا دیگرانی را برای این کار به خدمت بگیری، اما از تو می خواهیم این توفیق را از ما نگیری و به ما این توفیق و عرضه را عطا کنی که دین تو به وسیله ما حفظ و تقویت شود و ما تماشاگر صرف نباشیم.
این عالم دینی تصریح کرد: جوان گرایی چیز خوبی است اما تعبیر مولوی این است که جوان مانند یک تیر تیز است که باید از یک کمان خمیده به سوی هدف پرتاب شود، باید جوانان تحت نظر یک مدیر مدبر و باتجربه هدایت و راهنمایی شوند.
محمدرضا عارف در ابتدای این دیدار با اشاره به دهه پنجم انقلاب اسلامی بر ضرورت آسیب شناسی دقیق عملکرد چهار دهه گذشته برای ارتقا کارآمدی نظام تاکید کرد و گفت:از آنجا که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است انتظار بود فرهنگ در همه امور سیاسی ،امنیتی ،اقتصادی و اجتماعی پایه و اساس باشد که البته در این زمینه غفلت هایی صورت گرفت.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی در کشور ،تصریح کرد:در بخشهایی از حوزه اداره کشور  در  دوره های مختلف ناکارآمدی دیده شد و باید به جای تصمیم گیری نیابتی با نشان داده راه به جوانان در دهه پنجم انقلاب شاهد تحولات مدیریتی باشیم.
رئیس فراکسیون امید خاطرنشان کرد: بین نسل اول و نسل سوم انقلاب فاصله ایجاد شده است و در این بین نسل اولی ها کم کاری کرده اند.نقش علما و مراجع بزرگوار در دهه پنجم انقلاب اسلامی برای پویایی نظام بسیار مهم و تاثیر گذار است.
*در جامعه اسلامی نباید ظلم، فقر و جهل وجود داشته باشد
عارف در ادامه برنامه های روز اول سفر خود به قم، به دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی رفت و پس از آن با حضور در دفتر آیت الله نوری همدانی، با این مرجع تقلید نیز دیدار و گفت وگو کرد.
آیت الله نوری همدانی در این دیدار با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی نظام مردم سالار دینی است، اظهار کرد: مردم صاحب اصلی نظام هستند و با دادن جان و خون خود توانستند نظام اسلامی را با رهبری امام راحل به پیروزی برسانند.

ایشان با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر این که مجلس در رأس امور است، عنوان کرد: امروز کار در دست نمایندگان مجلس است و باید با جدیت برای حل مشکلات مردم به ویژه مشکلات اقتصادی و معیشتی تلاش کنید.

آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: مردم از نظر معیشتی در مضیقه هستند و گرانی مشکل جدی مردم است، مسوولان باید دقت کنند وقتی وعده ای می دهند عمل کنند و الا سبب عدم اعتماد مردم می شود.

این مرجع تقلید با تأکید بر مقابله جدی مجلس با رباخواری در کشور اضافه کرد: رباخواری مضرات و مفاسد فراوانی برای جامعه دارد و بنای انقلاب این است که دستورات دین در امور کشور اجرایی شود، یکی از موارد ربا دیرکردهای بانک ها است و با وجود تذکرات مکرر مراجع و بزرگان و حتی مخالفت برخی از نمایندگان مجلس هنوز شاهد هستیم که بانک ها کار خود را انجام می دهند.

ایشان با تأکید بر این که قانون گذاری مجلس کافی نیست، گفت: مجلس باید بعد نظارتی خود را تقویت کند، مجلس قوانینی تصویب کرده اما باید نظارت کند که آیا قوانین اجرایی می شود یا خیر و درصورت تخلف برخورد لازم را انجام دهد.

آیت الله نوری همدانی افزود: مشکل امروز تحریم های دشمنان نیست، کار به دست خود مسؤولان و مردم است و باید تلاش کنند مشکلات حل شود، امروز کشور نظارت دقیقی نیاز دارد تا با کسانی که با گرانفروشی مردم را دچار مشکل نکنند.

آیت الله نوری همدانی اظهار کرد: خوشبختانه از نظر منابع و امکانات مشکلی در کشور نداریم، نباید همه مشکلات را بر گردن تحریم بیندازیم بلکه باید مدیریت را اصلاح کرد، باید برای اجرای قوانینی که تصویب می شود نظارت دقیق وجود داشته باشد.
ایشان ادامه داد: همه تلاش ها باید برای از بین بردن فقر و برقراری عدالت در جامعه باشد، همه تلاش ما باید این باشد که به تمدن عظیم اسلامی برسیم البته دشمنانی داریم و باید در برابر توطئه های آنان هوشیار و مقاوم باشیم و نظام را حفظ کنیم.
استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر توجه به نیازها و مطالبات مردم افزود: خدمت به مردم بزرگترین عبادت است و امیرمؤمنان(ع) فرمودند مسؤولیت انسان طعمه ای برای کسب مال نیست بلکه امانتی الهی است که باید در رعایت امانت کوشا باشد.
ایشان اظهار کرد: اسلام دین اجتماعی است و همه مردم باید برای ساختن جامعه دست به کار شوند، هرکس به نوعی باید وظیفه خود را در اجتماع ایفا کند و بر اساس دستورات الهی عمل شود، هرکس هر اندازه قدرت دارد باید به کار و وظیفه خود عمل کند.

این مرجع تقلید ادامه داد: جامعه اسلامی باید از فقر، ظلم و جهل خالی باشد چرا که وجود این مسائل در جامعه سبب تشتت و ایجاد مشکلات دیگر می شود، در جامعه اسلامی هرکس باید زندگی نسبتا مرفهی داشته باشد و اگر طبق دستورات اسلامی عمل شود فقری باقی نخواهد ماند؛ اگر امروز فقری وجود دارد به دلیل عمل نکردن به دستورات اسلام است.

آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه عدالت و رعایت حقوق باید در جامعه اسلامی برقرار باشد، ابراز کرد: باید حقوق انسان ها در نظر گرفته شده و بر اساس آن ها برنامه ریزی شود، مدیران جامعه باید حقوق افراد جامعه را عملی کنند.
محمدرضا عارف نیز با بیان این که مردمی بودن مزیت انقلاب اسلامی است، گفت: دستاوردها و پیروزی انقلاب مرهون حضور مردم است و مردم با هدایت رهبر کبیر انقلاب که از مراجع شیعه بودند در صحنه حاضر شدند.

وی افزود: تقریبا در همه صحنه هایی که مردم حضور داشتند ما دست برتر را داشتیم و پیروز شدیم، انقلاب و قانون اساسی به جایگاه مردم توجه ویژه دارد.

عارف با بیان این که مردم نقش برجسته ای در قانون اساسی دارند، اظهار داشت: در بخش هایی از اصول قانون اساسی نتوانسته ایم به گونه ای که شایسته و بایسته بوده حرکت کنیم، بخصوص در عملیاتی کردن فصل سوم که به حقوق ملت اشازه دارد .انقلاب بلوغ خود را پشت سر گذاشته و با بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب رو به رو هستیم که نقشه راه انقلاب را برای دهه پنجم و دهه های آینده مشخص فرمودند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم 7 توصیه دارند که سمت و سوی نظام را نشان می دهد و بحث استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان را مطرح می کنند، حقیقتا امروز باید این سند مبنای حرکت کشور و مسؤولان قرار گیرد.

عارف با بیان این که وجود اقوام از دیگر مزیت ها و فرصت های انقلاب است، ابراز داشت: وجود اقوام یک مزیت است و قانون هم به حقوق آن ها توجه دارد، از سوی دیگر باید به زنان و جوانان توجه شود، در حال حاضر بیش از 50 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها را زنان تشکیل می دهند و در بسیاری از زمینه های علمی نقش کلیدی دارند.

وی عنوان کرد: نخستین توصیه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم علم و پژوهش است، راهبرد کشور در سند چشم انداز این بود که جایگاه نخست را در منطقه داشته باشیم اما رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم فتح قله های علم را مطرح می فرمایند.

عارف نیروی انسانی یک مزیت مهم در کشور ما است ، خاطرنشان کرد: با فرمایشات مراجع باید سمت و سوی کارها را به جوانان برگردانیم، احساس می شود که چون به خوبی پاسخگوی مطالبات جوانان نبوده ایم جوانان کمی از ارزش ها فاصله گرفته اند.
وی اضافه کرد: مشکلاتی در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد و انقلاب با ظرفیت بالای خود می تواند این مشکلات را حل کرده و از آن ها عبور کند تا به حاکمیت ارزش ها که دغدغه بزرگان است برسیم و جامعه ای در شأن ملت بزرگوار ایران داشته باشیم.
رییس فراکسیون امید با تأکید بر ضرورت وحدت و انسجام در شرایط فعلی کشور گفت: ما اختلاف نظر را می پذیریم و ایرادی هم ندارد، جریانات درون نظام در اصول با یکدیگر اختلافی ندارند اما در عمل اختلاف نظرهایی وجود دارد.
وی افزود: مسأله مهم وحدت و انسجام و توجه به منافع ملی است، گاهی احساس می شود در قالب رقابت ها و اختلاف نظرها، منافع ملی گم می شود و نتیجه آن عدم پاسخگویی به مردم است، اگر در زمینه های اقتصادی و اجتماعی منافع ملی را بیشتر مد نظر قرار می دادیم بهتر می توانستیم به مطالبات مردم برسیم.
*روی کار آمدن فرصت طلبان و ریاکاران برای نظام خطرناک است
محمدرضا عارف صبح پنجشنبه و در ابتدای دومین روز سفر خود به شهر قم، به منزل آیت الله محمدعلی گرامی رفت و با این مرجع تقلید نیز دیدار کرد.
رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه روی کار آمدن فرصت طلبان و ریاکاران برای نظام خطرناک است و زمینه ساز فساد می شود، تصریح کرد :برای عده ای ماندگاری در قدرت یک اصل شده است و به هر قیمتی می خواهند بمانند در حالیکه نخبگانی که آمادگی پذیرش مسئولیت را دارند به دلیل برچسب زدنها به میدان نمی آیند.عده ای مصونیت شان برچسب زدن به دیگران است.
محمدرضا عارف در دیدار با آیت الله گرامی در قم با اشاره به گسترده شدن فساد در کشور ،گفت:متاسفانه قبح فساد در کشور ریخته شده است و نکبت فساد برکت را از بین می برد.
وی با  اشاره به  احساس دوقطبی شدن جامعه در بین مردم گفت: این احساس منجر به این می شود که مردم گمان کنند همه امکانات جامعه تنها در اختیار یک بخش و گروه خاصی است.
عارف با بیان اینکه در دهه ۶۰ مشکلا اقتصادی به مراتب بیشتر از مقطع فعلی بود اما کسی احساس تبعیض نمی‌کرد،تصریح کرد: حس تبعیض بدتر از خود تبعیض است، این حسّ تبعیض بیشتر اقشار میانی، نخبگان و حامیان انقلاب را در برگرفته است.
وی همچنین با بیان اینکه به دلیل غافل شدن نسل اولی ها از مسایل فرهنگی امروز احساس می شود نسل سوم انقلاب از ارزشها فاصله گرفته است ،گفت:اقشار تاثیر گذار جامعه جایگاه شان مخدوش شده است. اخلاق در جامعه رنگ باخته است، انتظار است بزرگان حوزه به مانند گذشته در حاکمیت اخلاق در جامعه پیشتاز باشند .حوزه باید تحلیل جامعی از این چهار دهه داشته باشد اینکه چه بودیم و الان کجاییم؟
وی  با بیان اینکه جوانان در دهه های ۴۰ و ۵۰ پشتوانه انقلاب بودند، این سئوال را مطرح کرد که امروز چقدر قشر دانشگاهی و جوان ما پشتیبان حاکمیت است؟
عارف یادآور شد: احساس فساد و تبعیض در جامعه فراوان است و باید برای رفع آن چاره اندیشی کرد. از سوی دیگر نرخ طلاق در جامعه بالاست که به نوبه خود می تواند بر روند آسیب های اجتماعی اثرگذار باشد.
وی با بیان اینکه روی کار آمدن فرصت طلبان و ریاکاران برای نظام خطرناک است و زمینه ساز فساد می شود،  تصریح کرد :برای عده ای ماندگاری در قدرت  یک  اصل  شده است  و به هر قیمتی می خواهند بمانند در حالیکه نخبگانی که آمادگی پذیرش مسئولیت را دارند به دلیل برچسب زدنها به میدان نمی آیند.عده ای مصونیت شان برچسب زدن به دیگران است.
آیت الله گرامی نیز در این دیدار گفت:امروز مبارزان اول انقلاب خانه نشین شده اند و کسانیکه یک امضا از آنها در حمایت از انقلاب دیده نمی شود چهره شده اند.
وی مهمترین خطر امروز را خطر اعتقادی دانست و گفت:خطر اعتقادی نزدیک است و باید اعتقادات همراه با اعتراض به مشکلات حفظ و نگهداری شود.
آیت الله گرامی با اشاره به وضعیت طلاق و ازدواج در جامعه بویژه کلانشهرها عنوان کرد: برخی زندگی بعد از ازدواج را مصیبت می دانند و فکر می کنم کسانی مانند حضرتعالی نیاز اصلی جامعه را در جلسات علنی و غیرعلنی مطرح کنید شاید کم کم برخی به فکر بیفتند.
*عارف: حوادث سال ۸۸ یک باخت برای کل نظام بود/ آیت‌الله بیات زنجانی: گشایش‌ها در حصر حاصل تلاش شما بود
عارف در ادامه به دفتر آیت الله بیات زنجانی رفت و با این مرجع تقلید هم دیدار و گفت وگو کرد.
رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور برای پیشرفت نیاز به آرامش دارد، ما معتقدیم که حوادث سال ۸۸ یک باخت باخت برای کل نظام بود.
محمدرضا عارف پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله بیات زنجانی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان خود را مکلف به انجام وظیفه در نظام جمهوری اسلامی می‌دانند، گفت: ما معتقدیم که اگر در صحنه سیاسی و در امورات اجرایی نباشیم، نمی‌توانیم تاثیرگذار باشیم.  امروز رسانه‌های بیگانه بیش از زدن کلیت نظام جمهوری اسلامی اصلاح‌طلبان را می‌زنند و آنها را تخریب می‌کنند چرا که می‌دانند تفکر اصلاح‌طلبی ضمن اینکه در چارچوب نظام جمهوری اسلامی است، ظرفیت جذب مردم و علاقه‌مندی به نظام را دارند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در سال ۹۲ و در فضایی که ناامیدی در کشور حکمفرما بود تفکر اصلاح‌طلبی با شعار امید و با حمایت بزرگان پیروز شد و امروز ما در مجلس شورای اسلامی هم همین راهبرد را پیش می‌بریم و بر همین اساس بحث گفت‌وگوی ملی و میثاق‌نامه آن را مطرح کردیم. کشور برای پیشرفت نیاز به آرامش دارد، ما معتقدیم که حوادث سال ۸۸ یک باخت - باخت برای کل نظام بود.

عارف با بیان اینکه میثاق‌نامه‌ای ذیل طرح گفت‌وگوی ملی در مجلس شورای اسلامی تهیه کردیم، گفت: رمز پیروزی و پیشرفت کشور ما در وحدت و انسجام است؛ اگرچه امکانات حکومتی در اختیار تفکر مقابل اصلاح‌طلبی است اما فضای عمومی جامعه به نفع تفکر اصلاح‌طلبی است. برای پیشبرد طرح گفت‌وگوی ملی که میثاق‌نامه آن در مجلس تهیه شده از شخصیت‌هایی همچون حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، مصباحی‌مقدم و... دعوت شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما معتقدیم دعواهای سیاسی بی‌جهتی که در کشور ایجاد شده نتیجه‌اش ظهور و ورود آدم‌های فرصت‌طلبی است که در حاکمیت حضور پیدا کردند و نتیجه حضور این فرصت‌طلب‌ها هم فسادهایی است که بعضا به وجود می‌آید.
آیت‌الله بیات زنجانی نیز در این دیدار با اشاره به سخنان عارف مبنی بر تهیه میثاق‌نامه‌ای برای طرح گفت‌وگوی ملی در مجلس اظهار داشت: وحدت هیچ‌گاه مضر نبوده و همیشه برای جامعه سود داشته است.
وی با تمجید از عملکرد عارف در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد شما موفقیت‌آمیز بوده و علاوه بر آن گشایش‌هایی در موضوع حصر با تلاش‌های شما صورت گرفته و از آن مطلع هستیم.
این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به جایگاه بالای مجلس در قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت: مصوبات نهادهای مختلف قانونگذار از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت و... می‌تواند توسط مجلس نقض شود اما مصوبات مجلس یک قانون دائمی است و توسط نهاد دیگری نمی‌تواند نقض شود؛ علاوه بر آن مجلس می‌تواند در همه چیز کشور تحقیق و تفحص کند؛ به نظرم حتی در رفتار ائمه جمعه هم می‌تواند تحقیق و تفحص کند؛ این اصل مسلم قانون اساسی است که مجلس می‌تواند در همه امور ورود کرده و تحقیق کند.
وی در ادامه با اشاره به طرح گفت‌وگوی ملی که توسط عارف مطرح شد، اظهار داشت: این طرح گرچه طرح بسیار خوبی است اما کمی هم دیر شده و امیدواریم به بهترین شکل دنبال شود.
آیت‌الله بیات زنجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمام مذاکرات مجلس و حتی آیه‌های قرآنی که در صحن مجلس قرائت می‌شود باید متناسب با موضوع بحث همان روز مجلس باشد، گفت: اگر روزی نیاز به همه‌پرسی در کشور احساس شد، حتی نطق‌های قبل از دستور مجلس می‌تواند زمینه‌ساز آن باشد.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با بیان اینکه باید قدردان سرمایه‌های نظام جمهوری اسلامی که در راه آن خون‌های مقدسی ریخته شده است، باشیم، گفت: همان‌طور که امثال شهید مطهری، رجایی، بهشتی و... از سرمایه‌های این کشور بودند امثال آقای عارف از سرمایه‌های این کشور هستند؛ جناب آقای سیدمحمد خاتمی هم یک ذخیره ملی و سرمایه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی است؛ ایشان سرتاپا اخلاق، فهم و شعور است اما سوال این است که ما با ایشان چه کردیم؟ جناب آقای موسوی یک آدم‌شناس و یک فرد ارزشمندی بود که دولت را در زمان جنگ به بهترین شکل اداره کرد.

آیت‌الله بیات زنجانی در ادامه با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی جایگاهی است که با قانون اساسی ارتباط مستقیم دارد، گفت: اساس کشور قانونی اساسی است و عمل به قانون یک عمل شرعی است و از آن طرف مخالفت با قانون هم یک خلاف شرعی است و اگر هر شخص یا جایگاهی حتی اگر قوه قضاییه و دولت هم باشد که خلاف قانون رفتار کند، خلاف شرع مرتکب شده است. ولی فقیه در نظام جمهوری اسلامی ناظر بر اجرای درست قانونی اساسی است و همین قانون اساسی گفته که ولی فقیه این اختیارات را دارد اما اگر بنا باشد قانون اساسی لغو شود کل این اختیارات هم لغو می‌شود.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه قانون اساسی باید محور مبارزه با فساد باشد، گفت: رهبری مبارزه با فساد در کشور در دست دستگاه قضایی نیست چراکه مفسد را قانون باید معرفی کند نه دستگاه قضا؛ همان‌طور که صلاحیت نماینده مجلس را باید قانون اساسی تایید کند.

وی در پایان یادآور شد: امام خمینی (ره) همواره تلاش داشتند که مجلس شورای اسلامی به معنای واقعی در رأس امور و اولین نهاد کشور باشد و انشاالله با تلاش‌های شما به این سمت می‌رویم.

*در بحث‌های مدیریتی از ظرفیت بزرگ زنان استفاده نکردیم
همچنین، محمدرضا عارف پیش از ظهر پنجشنبه در دیدار با آیت‌الله علوی بروجروی با اشاره به اهمیت نقش زنان برای پیشبرد امور گفت: در اوایل انقلاب بحث ورود زنان به رشته کشاورزی در دانشگاه‌ها را ممنوع کردیم اما بلافاصله موضوع زراعت بسیاری از زنان در زمین‌های کشاورزی نقاط مختلف ایران مورد بررسی قرار گرفت و خیلی زود به تناقض خوردیم و لذا این محدودیت برداشته شد. در مجموع، آموزش عالی کشور روند خوبی دارد و امروز حدود ۵۰ درصد ظرفیت آموزش عالی کشور در اختیار زنان است. اگرچه حضور زنان و دختران در دانشگاه‌ها پررنگ است اما در بحث‌های مدیریتی از این ظرفیت بزرگ استفاده نکردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: چشم‌اندازی که برای نظام جمهوری اسلامی ایران تعریف شده این است که در آینده‌ای نزدیک به قدرت اول منطقه‌ای تبدیل شویم اما سوال این است که با چه ظرفیتی قرار است این مهم محقق شود؟ آیا قرار است همچنان با استفاده از نیمی از ظرفیت جامعه به سمت این هدف حرکت کنیم و از ظرفیت زنان غافل شویم؟

عارف تاکید کرد: در هر جایی که به زنان اعتماد کردیم موفقیت دیده‌ایم و بر همین اساس در ماه اول دولت دوم آقای روحانی دیداری با جناب آقای روحانی، رئیس جمهور داشتیم و بحث مطالبه وزیر زن را مطرح کردیم که ایشان هم در پاسخ گفتند که در این زمینه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم که امیدواریم با رهنمودهای مراجع تقلید و علمای روشنفکر این محدودیت‌ها برطرف شود تا بتوانیم برای پیشرفت نظام جمهوری اسلامی از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

آیت‌الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی نیز پیش از ظهر امروز در دیدار با محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات پیش‌رو اظهار داشت: امیدواریم شخصیت‌های دارای فکر و اندیشه و کاردان وارد مجلس شورای اسلامی شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در زمینه‌های متعددی از جمله فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی در کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه با وجود این مشکلات، محدودیت‌هایی برای استفاده از استعدادها برای رفع این مشکلات وجود دارد که باید این مشکل برطرف شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به تحریم‌های دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: تحریم‌ها اگرچه سخت است اما مملکت ما امکانات فوق‌العاده‌ای دارد؛ برای مثال مرزهای عراق و افغانستان که در طول تاریخ همیشه مایه زحمت ایرانیان بوده امروز همین مرزها به یک فرصت تبدیل شده است. برای مثال همین کولبرها که ما بعضا آنها را با محدودیت مواجه می‌کنیم می‌توانند بهترین فرصت برای بحث واردات و صادرات باشند.

وی با تاکید بر حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی از جمله سرمایه‌گذاران کشورهای همسایه مانند سرمایه‌گذاران افغانی در ایران گفت: سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران افغانی در ایران کسانی هستند که تمام واردات و صادرات ما به افغانستان دست اینهاست و حمایت از این سرمایه‌گذاران در راستای همان اقتصاد مقاومتی است که رهبری تاکید دارند.

آیت الله علوی بروجردی با اشاره به کم‌ارزش شدن پول ملی در ایران گفت: اگرچه امروز پول ما کم‌ارزش شده اما همین موضوع می‌تواند برای بحث صادرات یک نعمت باشد و اگر در این شرایط اجناس ما به هر کشوری صادر شود، تولیدات کشورهای دیگر توان رقابت با آن را ندارند. عمده مشکلات اقتصادی ما کم‌ارزش بودن پول ملی نیست بلکه عدم حمایت از سرمایه‌گذاران است. امروز بانک‌ها حمایت لازم از سرمایه‌گذاران را ندارند لذا بسیاری از سرمایه‌ها که می‌تواند داخل ایران باشد، به خارج کشور می‌رود. امروز اگر دبی و ترکیه به این حد از پیشرفت رسیده‌اند، با سرمایه ایرانیان به این درجه رسیده‌اند.

وی اضافه کرد: اخیرا در دیداری که با موبد موبدان زرتشتی ایران داشتم تاکید می‌کرد که پارسیان هند ۲۰درصد سرمایه این کشور را در اختیار دارند در حالی که در عین حال علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند و لذا باید امنیت سرمایه‌گذاری برای ایشان و دیگر سرمایه‌گذاران فراهم شود.

آیت‌الله علوی بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالبات زنان در جامعه ایران گفت: زنان نیمی از جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهند و اگر اجازه فعالیت لازم به آنها را ندهیم در واقع نیمی از جمعیت‌مان را راکد گذاشته‌ایم.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم اضافه کرد: در گذشته‌های دورتر بزرگان ما حق رأی به زنان را نمی‌دادند اما پس از انقلاب، بزرگان ما به زنان حق رأی دادند و اگر حق رأی دادیم، بنابراین حق مطالبه هم باید به آنها بدهیم و حق مطالبه هم یعنی حق ورود به اجتماع در همه شئونات.

آیت‌الله علوی بروجردی با بیان اینکه مسیر شما مسیر اصلاح، اعتدال و عقلانیت بوده که مسیر درستی است و باید ادامه پیدا کند، گفت: امید را باید زنده نگه داشت چرا که راهی جز اصلاح امور نیست.
*لزوم بستری سازی برای جلوگیری از خروج نخبگان از کشور
رئیس فراکسیون امید در جریان سفر به قم با حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی نیز دیدار کرد.
حجت الاسلام  شهرستانی در دیدار مهاجرت استعدادهای ملی به خارج از کشور را به دلیل فرهنگ‌سازی نادرست و برخی کم‌کاری‌ها دانست و گفت: در کشور ما آموزش و پرورش وجود دارد در حالی که تربیت و پرورش انسان همواره مقدم بر آموزش است و زیرساخت فرهنگی کشور «یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه» است.

وی با انتقاد از حذف و طرد سرمایه های کشور ،تصریح کرد:باید با برنامه ریزی  درست و تدوین سیاستهای اصولی سرمایه های کشور را حفظ کنیم .

محمدرضا عارف نیز در این دیدار با اشاره به چرایی تشکیل بنیاد نخبگان،بر لزوم کشف استعدادها در بهره گیری از آنان در سطوح مختلف تاکید کرد و گفت:اگر به نخبگان بخصوص نخبگان جوان میدان دهیم و آنان را با برچسب زدن ها از صحنه خارج نکنیم و فضا برای فعالیت آنها فراهم باشد مطمئنا شاهد توسعه و پیشرفت کشور در همه عرصه ها خواهیم بود اما متاسفانه در ۴۰ سال گذشته غفلت هایی در این زمینه صورت گرفت و با برچسب زدن ها به نخبگان کشور، فضا برای فعالیت آنها فراهم نشد.

وی همچنین با اشاره به تحولاتی که در منطقه در حال رخ دادن است ،گفت:راه نقش آفرینی موثر ایران در منطقه ،انسجام و وحدت در داخل کشور و دیپلماسی فعال در منطقه است.
*گفت وگوی عارف در جمع خبرنگاران
محمدرضا عارف عصر پنجشنبه در پایان سفر دو روزه خود به شهرقم، در گفت‌وگو با خبرنگاران و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مبنی بر تشریح جزئیات طرح گفت‌وگوی ملی، گفت: طرح گفت‌وگوی ملی که آن را در مجلس مطرح کردیم، خوشبختانه با استقبال خوبی روبرو شد؛ البته بنا  بود خیلی هم بحث‌های گفت‌وگوی ملی رسانه‌ای نشود که بتوانیم به سمت همگرایی بخصوص در مسائل مشترک برسیم.

وی خاطرنشان کرد: در یکی از جلساتی که داشتیم، بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری مطرح و گفته شد که اگر دو جریان اصیل سیاسی کشور، در مسئله انتخابات برخورد جدی نکنند، ممکن است یک عده فرصت‌طلب به بهانه حضور در انتخابات و کسب رأی مردم، وارد بحث‌های جدی تخریبی چه علیه شخصیت‌ها و چه علیه کلیت نظام شوند و لذا خوب است که جریانات اصیل انقلاب، روی میثاق نامه‌ای با همین موضوع طرح گفت‌وگوی ملی، به توافق برسند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در همین راستا بررسی‌هایی شد و دیدیم خانه احزاب میثاق نامه‌ای در همین راستا دارد که همین میثاق نامه، توسط کارگروهی که بین نمایندگان مجلس با عنوان کارگروه گفت‌وگوی ملی تشکیل شده است، بازنگری و بررسی شد؛ همچنین در کارگروهی که در خارج از مجلس هم هست، این موضوع مورد بحث واقع شد و قرار شد با خانه احزاب هم صحبت شود که تقریبا آن میثاق‌نامه، نهایی شده که انشاءالله وقتی نهایی و قطعی شد و نظرات اعمال شد، آن را جهت اطلاع هم احزاب و هم جریانات سیاسی و هم چهره‌های تأثیرگذار در انتخابات مثل ائمه جمعه، ارسال خواهیم کرد که انشاءالله مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: امیدواریم در ماه‌هایی که به انتخابات ختم می‌شود، محورهای خوبی که در این میثاق نامه هست، مورد بحث قرار گیرد تا انشاءالله همه در این چارچوب، یک حضور پرشور و رقابت جدی را در انتخابات شاهد باشیم.

عارف یادآور شد: هدف کلی تدوین میثاق نامه طرح گفت‌وگوی ملی، این است که ما حس می‌کنیم دو جریان داخل نظام که از ابتدای انقلاب هم بودند (اصولگرا و اصلاح‌طلب) و مشترکات فراوانی دارند، بیاییم و روی این مشترکات حرکت کنیم و به طور طبیعی روی مواردی هم که اختلاف نظر هم داریم، بحث کرده و سعی کنیم در چارچوب قانون و رهنمودهای امام و رهنمودهای مقام معظم رهبری، یک اجماعی را در کشور و روی مسائل کلان نظام ایجاد کنیم تا در نهایت بتوانیم در انتخابات اسفندماه، در یک رقابت سالم، تلاش بیشتری برای پاسخ به مطالبات مردم و چالش‌های دیگر داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما، دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب که همواره در عرصه سیاسی رقابت جدی با یکدیگر داشته‌اند، تعهدی به این میثاق نامه می‌دهند و یا به آن پایبند میمانند؟ گفت: تهیه میثاق نامه طرح گفت‌وگوی ملی با نیت خیری انجام شده و یک اجماعی هم بین تهیه کنندگان آن بوده است؛ امیدواریم که با استقبال همه فعالان سیاسی هم روبرو شود و یک شروعی برای همکاری و تعامل بیشتر باشد.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان کشور در واکنش به این نکته که ممکن است در میدان عمل و رقابت‌های سیاسی، فعالان اصولگرا یا اصلاح‌طلب به این میثاق نامه عمل نکنند، گفت: نمی‌توانیم پیش داوری کنیم که عمل نمی‌کنند اما امیدواریم فضا به سمتی پیش برود که اجرایی کردن این قبیل میثاق نامه‌ها و این حرکات، یک نگاه مثبتی در جامعه ایجاد کند و بالعکس کسی که از این‌ها فاصله می‌گیرد، با برخوردهای سرد جامعه، بتواند خود را اصلاح کند.

وی با بیان اینکه اصل هدف ما از تهیه میثاق‌نامه طرح گفت‌وگوی ملی برای انتخابات مجلس است، گفت: امیدواریم که بتوانیم این طرح را تا یکی دو هفته آینده کامل کرده و متن آن هم توزیع و منتشر شود و حتی مورد تحلیل رسانه‌ها قرار گیرد؛ به نظرم اگر رسانه‌ها، مستقل از نقدهایی که ممکن است به بندهایی از آن داشته باشند، ورود مثبتی در این زمینه داشته باشند، امیدواریم بتوانیم شروعی در مسیر تعامل و تفاهم ملی و اجماع روی مسائل کلان کشور داشته باشیم.

عارف گفت: امیدواریم هر دو جریان مهم سیاسی کشور در چارچوب این میثاق‌نامه طرح گفت‌وگوی ملی حرکت کرده و بجای تخریب هم به ویژه در ایام انتخابات، رفاقت و در عین حال رقابت جدی و سالم داشته باشند.

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در خصوص اهداف سفر خود به قم و دستاوردهای آن هم گفت: تلاشم این است که هر چند ماه یک بار سفری به قم داشته و با بزرگان حوزه نشست برقرار کنیم تا هم مسائل مطرح شود و هم از رهنمودهای‌شان استفاده کنیم؛ من صمیمانه تشکر می‌کنم که هر وقت تصمیم سفر به قم گرفتیم، با استقبال علما و بزرگان حوزه مواجه شدیم و دستاوردهای خوبی، هم برای بنده و هم برای دوستان‌مان داشته است؛ این سفر هم در راستای سفرهای قبلی بود و خدمت تعدادی از بزرگان حوزه رسیدیم و برخی چالش‌های کشور را مطرح و رهنمودهای ارزشمندی هم گرفتیم.

افزودن نظر جدید