روزنامه‌ای که رییس‌جمهور آمریکا را برکنار کرد

ایران نوشت: «واشنگتن پست» بزرگ‌ترین و پرتیراژ‌ترین روزنامه پایتخت امریکا یکی از مهم‌ترین روزنامه‌های این کشور محسوب می‌شود و از آن به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین نشریات کاغذی جهان هم یاد می‌کنند. این روزنامه سال 1877 میلادی به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و برای دوره زمانی بیش از 80 سال در تصاحب یکی از سرشناس‌ترین خانواده‌های امریکایی یعنی گراهام بود.

«واشنگتن پست» در طول یک و نیم قرن فعالیت‌های خود فراز و نشیب‌های فراوان را پشت‌سر گذاشت و سال 1933 میلادی به‌دنبال بروز مشکلات مالی فراوان در حراج ورشکستگی به «ائوجین میر» رئیس هیأت مدیره وزارت خزانه‌داری امریکا فروخته شد. در سال 1946 میلادی داماد آقای میر شخصی با نام «فیلیپ گراهام» بود که با خرید امتیاز روزنامه توانست سکان این نشریه مهم را در دست بگیرد. پس از آنکه «فیلیپ گراهام» سال 1963 میلادی از دنیا رفت، مدیریت روزنامه در اختیار دختر او قرار گرفت و این سمت به‌صورت موروثی ادامه پیدا کرد تا سرانجام در سال 2013 میلادی «جف بیزاس» ثروتمندترین مرد جهان که مدیریت فروشگاه آنلاین آمازون را هم در دست دارد با پرداخت 250 میلیون دلار پول نقد صاحب «واشنگتن پست» شد.

روزنامه «واشنگتن پست» همواره از معتبرترین نشریات جهان بود و بین سال‌های 1972 تا 1975 میلادی پرونده «رسوایی واترگیت» را رقم زد. این اتفاق مجموعه‌ای از وقایع بود که در دوره زمانی یاد شده در یکی از هتل‌های شهر واشنگتن با همین نام اتفاق افتاد و پس از انتشار اخبار مستند در «واشنگتن پست»، کنگره تصمیم گرفت «ریچارد نیکسون» رئیس جمهوری وقت ایالات متحده را استیضاح و برکنار کند.

روزنامه واشنگتن پست

«واشنگتن پست» که سال 1971 میلادی سهام خود را به‌صورت عمومی وارد بازار بورس کرد، زیرمجموعه‌های فراوانی را هم در اختیار گرفت که از جمله آنها می‌توان به مرکز فرستنده تلویزیونی محلی، شرکت خدمات تلویزیونی، مؤسسه آموزش رسانه و چندین شرکت دیگر اشاره کرد.

این روزنامه که به‌صورت ویژه بر حوزه سیاست تأکید دارد با شعار «دموکراسی در تاریکی می‌میرد» به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و تاکنون موفق به دریافت 47 جایزه بین‌المللی شده است. تیراژ این نشریه در روزهای عادی 474 هزار نسخه و در شنبه هر هفته 838 هزار نسخه اعلام شده است و حدود 740 نویسنده برای آن کار می‌کنند.

افزودن نظر جدید