رودربایستی اصولگرایان با رییسی

«به نظر می‌رسد نامزدهای راست‌گرایان با رییسی رودربایستی داشته باشند و به خاطر همین مسئله به نفع معاون اول سابقه قوه قضائیه از انتخابات کنار بکشند.»

 

به گزارش امیدنامه به نقل از عصر ایران نوشت: «این روزها از هر گوشه شهر یک اصول‌گرا برای رقابت با روحانی اعلام آمادگی می‌کند. یک مجمع انتخاباتی ۱۰ نامزد را معرفی می‌کند. یک جبهه برای خود ساز و کار جدا تعریف می‌کند. پیران اصول‌گرا از تصمیمات جوانان دلخور هستند. در این میان هم برخی از اصول‌گرایان شناسنامه‌دار به دنبال حمایت از حسن روحانی هستند. همه اینها نشان می‌دهد اصول‌گرایان هنوز نتوانسته‌اند به یک ساز و کار مناسب و واحد برای انتخابات برسند. اگر راهبرد آنها نهایی نشود، قطعا اصول‌گرایان با خیل عظیمی از نامزدها وارد انتخابات می‌شوند.

سیل نامزدها، لیدرهای اصول‌گرا را به فکر انداخته است. آنها می‌ترسند تعدد نامزدها روی سبد رای جریان راست اثر بگذارد و کاندیداها رای همدیگر را بشکنند.

بزرگان اصول‌گرا به دنبال راهی هستند که این هرج و مرج انتخاباتی را به پایان برسانند. به نظر می‌رسد آنها به این نتیجه رسیده‌اند احتیاج به نامزدی دارند که بتواند تمام جریان‌های اصول‌گرا را راضی نگه دارد و میان آنها یک وحدت کلمه ایجاد کند.

آن گونه که از شواهد پیداست، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی این فرد است. به نظر می‌رسد این استراتژی از سوی اصول‌گرایان یک استراتژی درست است. تولیت حرم مطهر امام رضا می‌تواند تبدیل به تنها نامزد اصول‌گرایان برای رقابت با روحانی شود.

به نظر می‌رسد نامزدهای راست‌گرایان با رییسی رودربایستی داشته باشند و به خاطر همین مسئله به نفع معاون اول سابقه قوه قضائیه از انتخابات کنار بکشند.

جبهه پایداری که معروف برهم زننده بازی اصول‌گرایان است هم از نامزدی رییسی حمایت می‌کند. در همین ارتباط سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو ارشد جبهه پایداری و نماینده مردم مشهد در مجلس می‌گوید: «به نظر من اصلح در مقطع زمانی کنونی متعیّن در آقای رئیسی است. نفر دوم نمی شناسم. البته گزینه‌های دیگری مثل آقای زاکانی و حاجی‌بابایی هستند که برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری خوب محسوب می‌شوند اما در سطح آقای رئیسی کسی را سراغ ندارم. باید گفتمان نامزد اصلح روشن و تراز در سطح نفر دوم نظام باشد که این دو ویژگی در آقای رئیسی وجود دارد. منظور این نیست که سایر رفقا این طور نیستند همه خوب و قابل قبولند اما این کنش و اجماع و تعیّن در مورد آنها نیست.»

محافظه‌کاران بر این باور هستند که رییسی به واسطه تولیت امام رضا و سید بودن می‎تواند «شیخ دیپلمات» را شکست دهد و راهی نهاد ریاست‌جمهوری شود. آنها بر این باور هستند که نمی‌شود به این دو نکته در انتخابات تاکید کرد و آنگاه رییسی هم روحانی را به عنوان رقیب داشته باشد و هم چند اصول‌گرا در صحنه حضور داشته باشند.

رییسی تنها کسی است که می‌تواند چتر وحدت را در جریان اصول‌گرایی برافراشته کند. خود او اما تا کنون نظر مشخصی در مورد نامزدی خود ارائه نکرده است و هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که رییسی در انتخابات حضور پیدا خواهد کرد یا خیر؟ در صورت عدم حضور او باید شاهد رقابت نفس گیر اصول‌گرایان با یکدیگر برای رسیدن به کرسی روحانی باشیم.»

 

افزودن نظر جدید