روایت سایت توکلی از زمین‌خواری یک نماینده

سایت «الف» متعلق به احمد توکلی با ذکر اسنادی مدعی زمین‌خواری یکی از نمایندگان مجلس شد.

به گزارش امید، «الف» نوشت: «بر اساس رای شعبه ۱۵ دادگاه تجدید نظر استان مازندران که در تاریخ ۳/۱۸/ ۱۳۹۳ صادر شده، مقداد نجف‌نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی، قطعه زمینی را که در بلوار ساحلی بابلسر بابت کارهای کتابخانه، زمین بازی و پارک خریداری کرده به اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث فروخته و در نتیجه بنیاد مستضعفان حق فسخ قرارداد را دارد.

عبدالرسول دهقان نماینده بنیاد مستضعفان و رئیس سازمان عمران و مسکن شمال و شاکی این پرونده در این‌باره می‌گوید: در سال ۱۳۷۷، هیئت امنایی متشکل از مقداد نجف‌نژاد، رضا سلیمانی، حسین رجب‌نژاد، اسفندیار طبری و ناصر فرجی قطعه زمینی را در پارکینگ‌های بابلسر برای اینکه خانه جوان در آن ایجاد کنند از بنیاد مستضعفان تحویل می‌گیرند. اما بعد از مدتی که هیئت امنا متوجه می‌شوند نجف‌نژاد به دنبال نفع شخصی است، از این کار کناره‌گیری می‌کنند و همه آنها اختیار خود را به وی واگذار می‌کنند. نجف‌نژاد نیز زمین ۸ هکتاری را قطعه قطعه می‌کند و تمامی این قطعات را به افراد و گروه‌های مختلف می‌فروشد که یکی از قطعات بزرگ آن را جهاد دانشگاهی که در ازای آن هم پول و هم زمینی در جای دیگر داده بود، خریداری کرده است.

دهقان عنوان می‌کند که بعد از این اتفاق، سازمان بازرسی کل کشور متوجه موضوع می‌شود و از بنیاد درباره اتفاقات روی‌داده سوال می‌کند که چگونه زمینی را که برای کارهای عام‌المنفعه واگذار کرده‌اید از آن استفاده شخصی شده است.

نماینده بنیاد در ادامه می‌گوید: پیرو این سوال، رئیس بنیاد مستضعفان (محمد فروزنده) دستور پیگیری قضایی موضوع را داد که دادگاه بدوی رای به نفع بنیاد صادر کرد و بعد از آن نجف‌نژاد نسبت به رای دادگاه اعتراض کرد و به همین دلیل دادگاه تجدید نظر تشکیل شد که در آنجا نیز گفته شد که هیئت امنای تشکیل‌شده در ارتباط با خانه جوان صوری بوده و زمین با قیمت بسیار گران فروخته شده است ولی بنیاد نمی‌تواند این قرارداد را فسخ کند چرا که بنیاد حق فسخ را از خودش در قرارداد منعقدشده سلب کرده است.

اما دهقان درباره رای دادگاه تجدید نظر معتقد است که اصلا بنیاد نگفته قرارداد را فسخ کنیم بلکه اعلام شده اصلا قرارداد و معامله باطل است.

نماینده بنیاد در ادامه عنوان می‌کند: ما دوباره اعتراض کردیم و پرونده به تهران فرستاده شد و در آنجا با قبول اعمال ماده 18 پرونده به دادگاه هم‌عرض تجدیدنظر در ساری فرستاده شد و دادگاه تجدیدنظر نیز رای اخیر را صادر کرده است.

دهقان معتقد است که طرح تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان نیز که توسط نجف‌نژاد پیگیری می‌شده به دلیل تحت فشار گذاشتن بنیاد برای منصرف شدن از این شکایت بوده است.

این در حالی است که یک منبع آگاه نیز در مصاحبه با «الف» تقریبا با تکرار صحبت‌های نماینده بنیاد، درباره ماوقع چنین می‌گوید: در سال ۱۳۷۵ با سفر مقام معظم رهبری به مازندران و توصیه ایشان قرار شد که در چند شهر استان از جمله تنکابن و رامسر خانه جوان تشکیل شود و مسئولین استان پیگیر محقق ساختن این موضوع شدند. در شهر بابلسر نیز نجف‌نژاد و هیئت مدیره ایجاد شده برای موسسه فرهنگی خانه جوان بابلسر که متشکل از سلیمانی (شهردار وقت بابلسر)، رجب‌نژاد (معاون فرماندار وقت)، طبری (رئیس بانک صادرات) و ناصر فرجی (یکی از معتمدین شهر و دوست نجف‌نژاد) بود با درخواست از بنیاد مستضعفان، زمینی با موقعیت مناسب در پارکینگ هفتم خریداری می‌کنند اما بعد از مدتی به خاطر عملکرد نماینده، هیئت مدیره از پیگیری این موضوع کناره‌گیری می‌کنند. بعد از این اتفاق نجف‌نژاد با قطعه قطعه کردن زمین آن را به فروش می‌رساند که بخش عمده‌ای از آن زمین را به بانک ثامن می‌فروشد که در حال حاضر برجی ۲۳ طبقه در آن ساخته شده است.

حال باید دید نجف‌نژاد که چند وقت پیش در نامه‌ای به علی لاریجانی مدعی شده بود که چنانچه ثابت شود که بنده یک سانتی‌متر از زمین‌های بنیاد مستضعفان را خودم یا اقوام و دودمانم در سراسر کشور گرفته باشیم، ضمن سلب مالکیت حاضر به تحمل هرگونه مجازات می‌باشم، چه پاسخی در این زمینه دارد.»

افزودن نظر جدید