رهایی ۲۵ محکوم به قصاص از اعدام در کرمان

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی دوسال گذشته با ایجاد صلح و سازش ۲۵محکوم به قصاص، از اعدام رهایی یافته‌اند که این نشان دهنده روحیه بالای گذشت در بین مردم دیار کریمان است.

به گزارش اميدنامه به نقل از ایسنا، "یداالله موحد" در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: در دو سال گذشته با همکاری دادگستری استان و ادره کل زندان‌های استان توانسته‌ایم  بیش از هزار و ۶۰۰ جلسه با هدف ایجاد  صلح و سازش و با حضور شاکی و  متشاکی برگزار نمائیم.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بین اینکه خروجی این جلسات  منتهی به آزادی ۹۸۴ زندانی در دو سال گذشته شده است که در این بین نقش خیرین، ستاد دیه و انجمن حمایت زندانیان برجسته است تصریح کرد: همچنین در این جلسات  با مذاکره با طرفین دعوا برای ۹۱۳زندانی  تخفیف مجازات(جریمه و حبس) گرفته شده است.

وی ادامه داد: بایستی بین عدالت قضایی و عدالت سازشی یک تعامل مثبت و سازنده برقرار کرد و از توان و ظرفیت های نهادهای مردمی برای حل و فصل اختلافات نهایت استفاده گردد.

موحد بیان کرد: در مقطع کنونی کشور درگیر تراکم غیرقابل تصور از پرونده‌ها و اختلافات و مراجعات به دستگاه قضایی است و هر چه دستگاه قضایی توسعه و گسترش پیدا کند نمی‌تواند پاسخگوی مطلوب این حجم سنگین مراجعات باشد و نسخه شفابخش این قضیه اتکا به فرهنگ، تعالیم دین مبین اسلام در امر صلح و سازش می باشد که می تواند خیلی از مسائل را حل کند.

رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: دستگاه قضایی به عنوان یکی از ارکان این نظام در برپایی عدل الهی و گسترش عدالت علوی در جامعه نقش بسزایی به عهده دارد و نهادهای مردمی از قبیل  شورای حل اختلاف که خود برخاسته از بطن جامعه است. در این عرصه با سرلوحه قراردادن دستور قرآنی در آیه شریفه " انما المومنون اخوه فاصلحواب ین اخویکم " مبنی بر اصلاح ذات البین و حل اختلاف مومنین جامعه اسلامی در راستای احقاق حقوق مردم و جلوگیری از گسترش اختلافات، کینه توزی و فراهم نشدن زمینه های ظلم و ستم وظیفه سنگینی برعهده دارند.

موحد در پایان خاطر نشان کرد: آمار بالای صلح و سازش در استان کرمان  نشان دهنده تلاش مسئولان، خیرین و عطوفت و بخشندگی مردم دیار کریمان است.

 

افزودن نظر جدید