رمزگشایی از تحولات در حزب موتلفه اسلامی

صبا شعردوست در روزنامه الکترونیکی امید ایرانیان نوشت:

حزب موتلفه اسلامی یکی از قدیمی‌ترین احزاب با سابقه ایران محسوب می‌شود. حزبی که صندلی دبیرکلی‌اش تا قبل از فوت عسگراولادی، فرد دیگری را به خود ندید. ازاین‌رو باتوجه به سابقه فعالیت عسگراولادی در این حزب، می‌توان فعالیت‌های موتلفه را به دو بخش یعنی قبل از فوت پیر موتلفه و بعد از فوت او تقسیم کرد. حزبی که فعالیت‌هایش در این دو دوره با افت و خیزهای زیادی همراه بود و برخی نیز بر این باورند که دوران افت موتلفه به این روزهایش بازمی‌گردد و شاید دوران اوجش را بتوان با حیات عسگراولادی گره زد. اما به نظر می‌رسد این تحلیل نیز چندان دور از ذهن نباشد چراکه موتلفه بعد از جایگزینی دبیرکل جدید، نخستین تغییراتش را در همین روزهای اخیر کلید زده است. تغییراتی که نشان می‌دهد موتلفه قصد نزدیک شدن به بدنه جوان مردمی را دارد. جایگزینی مهدی صولی به‌جای حمیدرضا ترقی که مرز 55 سالگی‌اش را گذرانده و اسکندری به‌جای اولویری که او نیز نزدیک دهه 60 زندگی‌اش است، می‌تواند گواه این مطلب باشد. هر چند که برخی دلایل این تغییرات را انشقاق‌های درون جریان اصولگرایی می‌دانند اما به گفته اعضای این حزب؛ انشقاقی در کار نیست. بدین سبب می‌توان نتیجه گرفت که تزریق نیروهای جوان به بدنه پیر موتلفه دستورالعمل این روزهای موتلفه است و می‌توان گفت که موتلفه دوباره جوان می‌شود. حمیدرضا ترقی در این راستا به «امید ایرانیان» می‌گوید: «موتلفه اسلامی همیشه جوان‌گرایی را در دستور کارش داشته است و این اتفاق پنجره جدیدی در موتلفه می‌گشاید و همه نیز از آن راضی هستند.» او همچنین خبر داد که شورای مرکزی موتلفه قرار بود محمدنبی حبیبی دبیرکل این حزب را نیز به دلیل جوانگرایی تغییر دهد اما چون با انتخابات مجلس مصادف شد این تغییر به زمان دیگری موکول شد. لز سوی دیگر مهدی صولی نیز که جایگزین ترقی شده است می‌گوید: «جایگزینی‌ها کاملا طبیعی و طبق روال و با رضایت و رأی همه دوستان موتلفه صورت گرفت.»

 

دوران خوش موتلفه

قبل از درگذشت حبیب، موتلفه در انتخابات‌ها تاثیرات جدی داشت به‌طوری که در بیشتر موارد به حرمت تجربه چند ساله‌اش محوریت قرار می‌گرفت. چه آنکه سال‌ 85 و بعد از گذشت‌ یک‌ سال‌ از فعالیت‌ دولت‌ نهم، همان دولتی که در انتخابات حامی‌اش بود، در انتخابات‌ شوراهای‌ اسلامی‌ شهر و روستا و انتخابات‌ چهارمین‌ دوره‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌، نقش مهمی ایفا کرد. به‌طوری‌که اسدالله بادامچیان از دیگر پیشتازان موتلفه ریاست ستاد انتخابات جامعتین‌ را برعهده گرفت و توانست در مجلس خبرگان با رایزنی‌های زیاد با علمای قم نتیجه مطلوبی کسب کند و در انتخابات شورای شهر سوم نیز تنها سه کرسی از آن اصلاح‌طلبان شد. هر چند که تلاش‌های موتلفه از سوی دولت نهم مورد بی‌مهری قرار گرفت و آنها در این انتخابات نتوانستند لیست واحد ارایه دهند اما همین تجربه‌ای برای انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی شد. انتخاباتی که اکثریت اصلاح‌طلبان به‌دلیل فضای بسته و یک‌سویه سیاسی رغبتی برای حضور در آن نداشتند و اصولگرایان جبهه‌ متحد اصولگرایان‌ را شکل دادند. در این‌ انتخابات‌ پنج نفر از اعضای‌ شورای‌ مرکزی‌ حزب‌ به‌ مجلس‌ هشتم‌ راه‌ یافتند. اسدالله بادامچیان، حسن غفوری‌فرد، علی عباسپورتهرانی و فاطمه‌ رهبر از تهران‌ و جواد آرین‌منش‌ از مشهد ازجمله کاندیداهای حزب موتلفه بودند که با رأیی بدون چون و چرا خود را به بهارستان رساندند. همچنین تعدادی‌ از اعضای‌ حزب‌ از شهرستان‌ها وارد مجلس‌ شدند که‌ تعداد آنها منجر به‌ تشکیل‌ حوزه‌ نمایندگان‌ در موتلفه‌ اسلامی‌ شد. به قطع این تجربه خوبی برای موتلفه بود، چراکه راه یافتن نمایندگانش به مجلس به حفظ ارتباط آنها با مردم کمک بیشتری می‌کرد. اما این دوران، دورانی خوش برای موتلفه محسوب می‌شد چراکه بعد از کوچ عسگراولادی، حزب موتلفه نتوانست در انتخابات های مختلف کاندیداهای خود را وارد گود قدرت کند بخصوص در کلان شهری به مانند تهران در 2 انتخابات مجلس نهم و دهم هیچ یک از کاندیداهای این حزب نتوانستند وارد بهارستان شوند. از سوی دیگر مواضع این حزب از زمان تصویب برجام و به‌ویژه ائتلاف با احزاب جبهه پایداری و ایثارگران، رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت. با روی کار آمدن دولت اعتدال در حالی که دولت نیاز به حمایت در پیشبرد برجام داشت اما حزب موتلفه این همراهی را از خود نشان نداد. نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در یکی از مصاحبه‌هایش با خبرگزاری رسمی کشور گفت که رییس‌جمهور باید وزارت خارجه را مسوول پیگیری مشکلات ایجاد شده بر سر اجرای برجام کند. این مشکلات را باید قبل از مذاکرات، در حین مذاکرات و سپس در نتایج مذاکرات پیش‌بینی می‌کردند. حال باید این ضعف را با دیپلماسی فعال با طرف‌های مذاکره حل کنند.

این مواضع موتلفه کم‌کم شرایط حزب را به‌جایی رساند که طی این ماه‌های اخیر، از موتلفه تنها اعلام مواضعی از سوی دبیرکل یا بعضا نامه‌هایی در راستای تشویق مردم برای حضور در انتخابات‌ها یا راهپیمایی‌ها باقی مانده است. این شاید شرایطی بحرانی برای حزبی که سابقه فعالیت طولانی و تاثیرگذاری زیادی در جریان‌های مختلف کشور داشته است، تلقی می‌شود. ازاین‌رو پیران موتلفه که صدای این زنگ خطر به گوش‌شان رسیده، سعی در بازسازی بدنه موتلفه و تزریق نیروهای جوان به حزب دارند. در همین راستا نیز این حزب با رضایت اعضایش اقدام به انتصابات جدید گرفته است، انتصاباتی که نشان می‌دهد قصد بر طرف کردن بزرگ‌ترین نقطه ضعف این حزب را دارد؛ نقطه ضعفی به نام بالا رفتن سن موتلفه. مهدی صولی در این راستا به «امید ایرانیان» می‌گوید: «جوان‌گرایی یکی از اولویت‌های موتلفه بوده که این روزها فرصت بیشتری برای پرداختن به آن پیدا شده است، ولی این بدان معنا نیست که موتلفه اعتقادی به جوان‌گرایی درون حزب نداشته است، حداقل میانگین سن اعضا نیز می‌تواند این امر را ثابت کند.»

به هر روی باید منتظر ماند و دید که موتلفه در رویکرد جدیدش تا چه اندازه موفق خواهد شد و آیا دوباره به دوران اوج خود بازمی‌گردد یا نه؟

در ادامه یادداشت شفاهی حمیدرضا ترقی درباره این روزهای حزب موتلفه آمده است:

حزب موتلفه اسلامی یکی از احزاب با سابقه کشور است و از قدیمی‌ترین احزاب کشور محسوب می‌شود. ازاین‌رو می‌توان گفت که بیشتر کسانی که در حزب مسوولیت‌هایی دارند دارای تجربه‌های زیادی هستند. این تجربه‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت و در هر شرایطی باید از تجارب افراد استفاده کرد، اما این بدان معنا نیست که افراد باتجربه و با سابقه در حزب موتلفه در هر شرایطی در سمت‌شان می‌مانند و حزب موتلفه، حزبی بسته است که به نیروهای جوان و جدیدش بها و زمینه برای کار نمی‌دهد. ازاین‌رو بحث جوان‌گرایی در حزب موتلفه اسلامی مدت‌هاست که مطرح شده است یعنی از زمان مرحوم عسگراولادی و قبل از برگزاری کنگره قبلی، این بحث پیگیری شد و شخص مرحوم عسگراولادی نیز بارها درباره لزوم این امر در حزب صحبت کرد. مهر ماه سال گذشته نیز فرصتی ایجاد شد که ما بتوانیم این جوان‌گرایی را در مجموعه محقق کنیم و قرار شد که هم در سطح دبیرکل و سایر سطوح این کار انجام شود اما چون مصادف شد با انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی، شورای مرکزی آقای حبیبی را به‌عنوان دبیرکل ابقا کردند که بتوانند انتخابات را مدیریت کنند. یعنی تغییرات در موتلفه در بسیاری از سطوح بالا نیز تصمیم‌گیری شد اما به دلایل شرایطی که عنوان شد، در آن زمان متوقف شد. حتی من نیز در آن زمان خود را برای دبیرکلی کاندیدا کردم اما به دلایلی که فعلا نیازی به بازگویی نیست، به نفع آقای حبیبی انصراف دادم. طی چند ماه گذشته نیز دبیرکل حزب فرصتی گرفت تا براساس شرایط کنونی در ساختار حزب تغییراتی ایجاد شود. حال اما بعد از پایان انتخابات فرصتی برای این تغییرات مهیا شد و بر همین اساس هفته گذشته این معرفی بنا به پیشنهادهای اعضای حزب صورت گرفت، پیشنهاداتی که منجر به انتخاب آقای صولی و اسکندری شد و شورای مرکزی نیز با این افراد موافقت کرد تا عمده کار دست نیروهای جوان باشد. بنابراین نیاز به بازنگری مدت‌هاست که مطرح شده است و این روزها نیز فرصت آن مهیا شد. هر چند که ویترین موتلفه، ویترینی قدیمی به نظر می‌رسد اما درون حزب اغلب نیروهای جوان کارهای اجرایی را انجام می‌دهند و به این دلیل که بر این باوریم؛ قطعا ویترین نیز در جذب نیروها تاثیر بسزایی دارد، تصمیم گرفتیم که تغییراتی ایجاد کنیم. این تغییرات و سپردن کار به دست جوانان در موتلفه را نیز به فال نیک می‌گیریم و در کنار آنها در موتلفه تجربه‌های جدیدی را رقم خواهیم زد.

 

افزودن نظر جدید