رئیس مجلس: اظهارنظر مطهری، وجهی برای اعلام جرم دادستانی ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود سوال از وزرا را حق نمایندگان دانست. لاریجانی با اشاره به نطق علی مطهری، با بیان اینکه برخی دعاوی مطهری نادرست و تحقیرآمیز است، در عین حال گفت که این حد از اظهار نظر وجهی برای اعلام جرم از سوی دادستانی ندارد.

به گزارش امید به نقل از فرارو،اهم صحبت های رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه می آید:
 

  • نگاه سطحی به انقلاب باعث گردید آمریکایی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی هوس موج‌سواری کنند و تصور نمایند می‌توانند با روحیه تاجرمآبانه مجددا سلطه استبدادی خود را نگه دارند؛ اشتباهاتی که در دولت موقت صورت گرفت این وسوسه را در آنان تقویت کرد که با نگاه نافذ امام(ره) در مبارزه با شیطان بزرگ به کلی میدان را از آنان گرفت.
  • در عین حال مجموعه قرائن نشان می‌دهد که غرب حتی دیر هنگام هنوز به درستی متوجه نشده که با چنین انقلابی ستیز از سنخ ماجراجویی هسته‌ای امری بی‌فایده است در غیر این صورت با روحیه تاجرمآبانه آن هم در شرایط که خود بارها تقاضای مذاکره برای حل موضوع را داشته، برخورد نمی‌کردند.
  • مجلس شورای اسلامی پس از انتخابات باشکوه ریاست جمهوری با تحلیل دقیق شرایط کشور همکاری صادقانه با دولت را مبنای کار خویش قرار داد.
  • مخصوصا در مشکلات اقتصادی کشور همکاری سه قوه می‌تواند هم فضای تحرک را برای کارآفرینان فراهم نماید و هم در مذاکرات هسته‌ای قدرت بیشتر برای مذاکره‌کنندگان تدارک کند.
  • به همین جهت مجلس در اولین گام به وزرای دولت رای اعتماد قابل توجه داد و من شهادت می‌دهم که نمایندگان محترم در این جهت بسیاری از سلیقه‌ها را نادیده گرفتند و صرفا به خاطر همکاری با دولت جدید و ایجاد امید در بهبود شرایط کشور به 15 عضو هیات دولت رای اعتماد دادند. اینکه سه وزیر نتوانستند رای اعتماد مجلس را اخذ نمایند امر غیرمعمولی نبوده و غالبا در رای اعتماد وزرا برخی افراد موفق به اخذ رای اعتماد نمی‌شوند؛ در لایحه اصلاح بودجه هم مجلس همکاری جدید نمود.
  • البته روشن است که وجه دیگر وظیفه نمایندگی نظارت برکار وزرا و هیات وزیران است و یکی از صور نظارت، سوال است و این حق نمایندگان است و در کل اینگونه نظارت‌ها همیشه از کجی‌ها جلوگیری می‌کند و مانع از انباشتگی اشکالات می‌گردد؛ نباید انتظار داشت مجلس نقش مستقل خود را از دست دهد چرا که استقلال قوا سرمایه اصلی حیات دموکراسی و مردم سالاری است. البته از هر حقی زیادتر از حد معمول استفاده شود به ضد خود بدل می‌شود که قطعا نمایندگان به این امر توجه کافی خواهند نمود.
  • باید توجه داشت بخش مهمی از انتقادپذیری و اصلاح‌گری در درون سیستم حکومتی از طریق سوال نمایندگان محقق می‌گردد.
  • نطق آقای مطهری موجب بحث‌هایی در کشور شده است؛ فارغ از محتوای مطالب مطروحه که قابل نقادی است، این حد از اظهار نظر از جانب نمایندگان وجهی برای اعلام جرم توسط دادستانی ندارد و اگر تصور توهین از عبارات ایشان گردیده باید از مسیر قانونی آن که در تبصره یک ماده 9 قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مصوب 15/1/91 آمده است اقدام گردد و احتیاج به این همه بحث رسانه‌ای در کشور نداشت.
  • بنده نیز برخی دعاوی آقای مطهری، به خصوص آنچه نسبت به قوه قضاییه مطرح کردند را نادرست و قدری هم تحقیرآمیز می‌دانم. اما بحث در درستی یا نادرستی گفتار نیست بحث در این است که ساحتی که در قانون اساسی برای صیانت از آزادی مخصوصا برای نمایندگان قائل شده اقتضا دارد، دادستان از تفسیر محدود قانون پرهیز نماید.
  • قطعا مقصود من توسع بلاوجه در تفسیر قانون نیست بلکه مراد مُرّ قانون است با نگاه خوشبینانه به آزادی بیان و این رویکرد برای وجه نظام و آینده آن قطعا بهتر و نافع‌تر است.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید