رئیس جمهور: دولت سوریه نیاز به اصلاحات سیاسی دارد

رییس جمهوری، برجام را برای جهانیان امیدآفرین توصیف کرد و با اشاره به اینکه این توافق نشان داد که رسیدن به راه حل از طریق مذاکره بهترین و پرمنفعت ترین راه برای طرفین است، گفت: صاحبنظران و روشنفکران به عنوان مراجع فکری مردم نقش تأثیرگذاری در کاهش فاصله ها و تنش ها در جهان دارند.

به گزارش امید،حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه به وقت نیویورک در نشست با اعضای اندیشکده های آمریکا با بیان این که از سال گذشته تا به امروز با وجود مشکلات فراوانی که در سطح منطقه و جهان شاهد آن بودیم، تحولات مثبتی که می تواند ما را به آینده امیدوار کند نیز رخ داده است، گفت: امروز در منطقه شاهد شرایط خاصی هستیم؛ خشکسالی ممتد و مشکلات زیست محیطی از جمله مشکلاتی است که وضعیت را در منطقه پییچیده کرده است. از سوی دیگر رسانه ها هر روز نقش خود را در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی پر رنگ تر می کنند.

رییس جمهوری با بیان این که از سوی دیگر خشونت و افراطی گری در منطقه بیداد می کند و بسیاری از کشورها دچار خشونت، جنگ و ویرانی هستند، خاطر نشان کرد: اقداماتی که غرب به ظاهر تحت عنوان مبارزه با تروریسم در منطقه انجام داده خشونت را تشدید کرده است و بمباران مناطق مختلف موجب گسترش ناامنی شده است.

گزیده سخنان روحانی را درا دامه می خوانید:
امروز خشونت و ناامنی در سراسر منطقه موج می زند و روزانه شاهد خشونت های غیرمنتظره از سوی گروه های تروریستی بویژه داعش هستیم، در میان همه این حوادث برجام یک امید بود و این که ایران بتواند با 6 کشور دور یک میز بنشیند و برای حل و فصل مسایل با آنان گفتگو کند، شاید برای خیلی از صاحبنظران قابل باور نبود.
برجام برای جهانیان امید آفرید و به همه اعلام کرد که رسیدن به راه حل از طریق مذاکره پرمنفعت ترین راه برای دو طرف است، آنچه که ما به آن تأکید داریم این است که باید در تمام مذاکرات به فکر نتیجه برد – برد باشیم، چرا که هر زمان طرفی تنها به دنبال پیروزی خود باشد، اگر موفقیتی هم حاصل شود، موقتی خواهد بود.
جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می کند، متعهد به اجرای آنچه در برجام آمده بوده و معتقد است اجرای آن به نفع همگان خواهد بود.
می دانیم عده ای نسبت به تداوم توافق ایران شک و تردید دارند و در این راستا حرف های گوناگون و عجیبی از مقامات و سناتورهای آمریکایی به گوش می رسد، آنها به گونه ای سخن می گویند که گویی هنوز به بلوغ ملت ها باور ندارند و این در حالی است که باید اطلاعات به طور شفاف تر بین مردم و مسئولان دو کشور مطرح شود. ما باید بهتر همدیگر را بشناسیم و این باعث می شود که فاصله ها کمتر شود.
مسئله سوریه
امروز موضوع سوریه یکی از مسایل مهم منطقه است که البته پیچید گی های خاص خود را دارد؛ همه معتقدیم که باید در سوریه با تروریسم مقابله شود اما هر کسی اولویتی را برای حل بحران در این کشور ارایه می کند که اینها با هم تفاوت دارد.
معتقدم در موضوع سوریه این که اولویت اول باید چه اقدامی باشد، بسیار حائز اهمیت است، هم دولت سوریه نیاز به اصلاحات سیاسی دارد و هم باید در گام اول در این کشور با تروریست مقابله شود.
امروز دو سوم خاک سوریه در اختیار تروریست ها قرار دارد و این سوال مطرح است که آنها چگونه می توانند در این کشور نفت استخراج کرده و آن را به فروش برسانند در حالی که قدرت های بزرگ به راحتی می توانند از فروش نفت توسط دیگر کشورها مثل ایران جلوگیری کنند، متأسفانه برای کسانی که مدعی مبارزه با داعش هستند، جان انسان ها و مردم اهمیتی ندارد و اگر داعش اقدام به کشتن مردم عراق و سوریه بکند، هیچ نگرانی وجود ندارد، اما اگر این اتفاق علیه یک کشور اروپایی باشد، برای آنها داعش به عنوان عنصری خطرناک مطرح خواهد بود.
نباید کشته شدن بی گناهان برای ما تفاوت داشته باشد، چرا که کشتار انسان ها هیچ ربطی به تابعیت، دین و تمایلات افراد ندارد. ما باید ابتدا افکارمان را در این زمینه اصلاح کنیم و آنچه اهمیت دارد این است که جان همه انسان ها، باید حفظ شود.
معتقدیم در سوریه اولویت اول مبارزه با تروریسم در این کشور است، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در کنار هر کشوری که این اولویت را به عنوان اولین اقدام در مسیر حل بحران سوریه می داند، همکاری کند.
روس ها اخیراً اعلام کرده اند که قصد دارند به طور جدی تر وارد مبارزه با داعش شوند و آنچه آنها اعلام می کنند، آمادگی بیشتر برای مبارزه با تروریسم، همزمان با تثبیت دولت سوریه است.
هیچ قانون و مشروعیتی اجازه نمی دهد تا کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم وارد خاک دیگر کشورها شود، نباید برای مبارزه با تروریسم دولت سوریه تضعیف شود، بلکه معتقدیم حل بحران در سوریه باید توسط ارتش سوریه و حکومت مرکزی در این کشور انجام شود.
هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی به مبارزه با تروریسم بپردازد و این اقدام نیازمند مشارکت همگانی همه کشورها است.
نظر غرب در خصوص بحران سوریه نسبت به گذشته کمی واقعی تر شده است، مبارزه با تروریسم حتی از نظر نظامی، با هواپیما و موشک هرگز امکان پذیر نیست و این تجربه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری است که در مبارزه با تروریست ها بیشترین تلاش ها را انجام داده و توانسته قوی ترین گروه های تروریستی را به طور کامل از کشور بیرون کند.
رابطه ایران و عربستان
رییس جمهوری در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالاتی در خصوص سیاست های منطقه ای و بین المللی ایران و چگونگی روابط با دیگر کشورها از جمله عربستان و برخی اظهارنظرها در خصوص نگرانی دیگر کشورها نسبت به حضور ایران در منطقه، گفت: باید بررسی کنیم دلیل این نگرانی چیست و این در حالی است که در گذشته هم عده ای اعلام می کردند ایران خطری برای منطقه است و به همین دلیل از صدام علیه ایران حمایت کردند، اما در عمل معلوم شد که خطر اصلی چه کسی بوده و سرانجام آن چه شده است.
ایران برخلاف صدام که قصد داشت همه کشورهای حاشیه خلیج فارس را به تصرف خود درآورد، هرگز به کشوری حمله نکرده است، ایران هراسی همواره در دستور کار تبیلغاتی دشمنان ملت ایران قرار داشته، اما آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران هیچ خطر و نگرانی برای هیچ کشوری نبوده و نخواهد بود و هر یک از همسایگان ما و کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم کمکی بخواهند بلافاصله اقدام خواهیم کرد.
ایران پایتخت هیچ کشوری را اداره نمی کند بلکه در شرایط گوناگون به کمک دوستان خود در منطقه شتافته است، جمهوری اسلامی ایران همواره در روزهای سخت بدون در نظر گرفتن سوابق گذشته در روابط، به کمک همسایگان خود شتافته است.
رییس جمهوری در خصوص روابط ایران و عربستان گفت: امروز از سردی روابط میان دو کشور متأسفیم و این در حالی است که با آغاز دولت یازدهم تلاش ما در راستای گسترش روابط با عربستان بوده است، اما شرایط این گونه رقم نخورده و از هنگامی که عربستان شروع به کشتار مردم یمن کرده است، فاصله عربستان با ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی هم زیاد شده است.
فاصله ایران و عربستان قطعاً به نفع هیچ یک از دو کشور و منطقه نخواهد بود، ما باید به عنوان اعضای خانواده اسلام، اختلافات فکری و تفاوت عقاید را بپذیریم و در کنار هم در زمینه های گوناگون همکاری کنیم.

افزودن نظر جدید