رئیس جمهور: به وعده‌هایم درباره حقوق شهروندی پایبندم/وضعیت از گذشته بهتر شده است

رئیس جمهوری ایران در نشست خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تاکید بر کوتاه بودن زمان باقی‌مانده برای توافق جامع هسته‌ای، پیشرفت‌های حاصله در روزهای گذشته را بسیار اندک خواند. وی در پاسخ به پرسشی راجع به مبارزه با تروریسم گفت: «ما به آمریکا درباره داعش کمک کنیم یا آمریکا به ما کمک کند؟ ما که چهار سال است داریم با داعش مبارزه می کنیم و می جنگیم».

به گزارش امید به نقل از ایسنا،در این نشست خبری که با حضور 166 خبرنگار از رسانه‌های بین المللی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به پرسش‌های اصحاب رسانه پاسخ داد.

رئیس‌جمهور با اعلام این که تروریست‌ خوب و بد نداریم، گفت:‌ برای مبارزه واقعی با تروریسم باید منابع حمایت کننده از آن را قطع کنیم.

روحانی افزود: مقطع امسال اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با درد و رنج بزرگی در منطقه خاورمیانه و مواجهه مردم بی‌گناه این منطقه با تروریست های وحشی مقارن شده است. یک صدا و ندایی که امسال در سازمان ملل مشابه یکدیگر به گوش می رسید خطر خشونت و افراطی گری و تروریست در منطقه و جهان بود.

رئیس‌جمهور افزود:‌ این همان نکته‌ای است که من سال گذشته در اجلاس مجمع عمومی تاکید کردم و مجمع نیز در نهایت با تصویب قطعنامه ای جهان عاری از خشونت را به تصویب رساند. امروز وظیفه داریم مقابل این خطر جهانی برنامه ریزی درستی انجام دهیم و بدانیم که ریشه‌های آن کجاست و به جد با آن مبارزه کنیم.

وی گفت:‌ مبارزه نمایشی با تروریست نمی تواند ما را به هدف ثبات و امنیت در منطقه رهنمون کند.

رئیس جمهور اظهار کرد: تروریست منابع مختلفی دارد بنابراین اگر می‌خواهیم با آن مبارزه کنیم باید آن را قطع کنیم و روشن کنیم که آن چه در این خشونت از لحاظ ایدئولوژیکی ادعا می شود دروغ و نابجاست. باید بدانیم این خشونت ربطی به هیچ یک از ادیان الهی و آ‌سمانی از جمله اسلام ندارد و در این رابطه بار مبارزه بر دوش علما، فرهیختگان و نویسندگان است.

وی خاطرنشان کرد: باید منابع انسانی تروریسم را قطع کنیم وکشورهایی که مسیر عبور و مرور تروریست ها هستند باید به وظایف و مسئولیت هایشان عمل کنند و نگذارند گروه های تروریستی افراد را از کشورهای مختلف جهان جذب و جلب کنند.

روحانی تأکید کرد: کشورهایی که تاکنون به گروه‌های تروریستی کمک کرده‌اند یا بخش‌های خصوصی در آن کشورها با اجازه دولت و با اطلاع دولت‌های خودشان به تروریست‌ها کمک کرده‌اند، باید احساس مسئولیت کنند و کمک‌های مالی را به گروه‌های تروریستی قطع کنند.

وی بر قطع ارائه سلاح به تروریست‌ها تاکید و اضافه کرد: ممکن است افراد بگویند تروریست‌ها برخی از پادگان‌ها و منابع تسلیحاتی همان کشورها را تصرف کرده و به دست آورده‌اند اما سلاح‌هایی در اختیار تروریست قرار دارد که در انبارهای آن کشورها یافت نمی‌شود. معلوم است که این سلاح‌ها ساخت کجاست و از کجا آمده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه کسانی که تروریست‌ها را تسلیح کرده‌اند باید از این کار دست بردارند. ما باید منابع ایدئولوژیکی، انسانی، مالی و تسلیحاتی تروریست‌ها را قطع کنیم. با بمباران چند نقطه، تروریسم از بین نخواهد رفت.

روحانی افزود: از سال 2001 تاکنون که هزاران بار، کار بمباران هوایی در کشورها و مناطق مختلف تحت عنوان مبارزه با تروریسم انجام شده است امروز نتیجه آن را چنین می‌بینیم که تروریسم گسترش یافته، قوی تر شده و دارای جاذبه بیشتری برای برخی از ناآگاهان شده است. پس از ابتدا به فکر کار نمایشی نباشیم، به کار ریشه ای بپردازیم و ریشه‌های تروریسم را بخشکانیم.

رئیس‌جمهور در ادامه این نشست خبری افزود: در موضوع هسته‌ای و مذاکرات ایران و گروه 5+1 از سال گذشته تاکنون پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته‌ایم. به رغم همه اختلافات و مسائلی که داشتیم، توانستیم در ژنو تحت عنوان اقدام مشترک به توافق کوتاه‌مدت دست پیدا کنیم.

وی گفت: پس از پایان آن توافق باز هم توافق کردیم که زمان را تمدید کنیم اما فکر می کنم بعد از 12 سال فراز و نشیب باید نسبت به آینده و در این باره شجاعانه تصمیم بگیریم. البته باید بدانیم به هیچ عنوان تحریم مسیر صحیح و درستی نبوده است و ادامه آن کارساز نخواهد بود. تحریم به ضرر همه ملت‌ها و دولت‌هایی است که تحریم‌کننده و یا تحریم‌شونده هستند، هیچ گاه تحریم نتوانسته کارساز باشد و در این که ملت ایران کاملا در هدف فناوری صلح آمیز هسته ای متحد است هرگز کارگر نخواهد بود.

روحانی تصریح کرد: ایران هیچ گاه دست از فعالیت صلح آمیز قانونی خود بر نخواهد داشت و غنی سازی در ایران ادامه می یابد.

وی افزود :هر توافقی که در آن مسئله ادامه غنی سازی در خاک ایران محفوظ نشده باشد از نظر ما قابل قبول نخواهد بود. تحریم‌ها به طور کامل باید برداشته شود و در هر توافقی که مسئله پایان تحریم به صراحت و قاطعانه بیان نشده باشد آن توافقنامه از دیدگاه مردم ایران قابل قبول نخواهد بود. ایران همانند گذشته همه فعالیتش تحت نظر آژانس و درچارچوب مقررات بین المللی خواهد بود.

روحانی با تاکید بر این که به فکر یک معامله و مصالحه برد-برد هستیم، گفت: مصالحه‌ای که احترام دو طرف در آن حفظ شده باشد و به نفع دو طرف باشد و مصالحه‌ای که از یک سمت حقوق مردم ایران ملحوظ شده باشد و از طرف دیگر شفافیت لازم برای اعتماد برای کشورهایی که احتمالا نگرانی دارند تامین شده باشد. این همان معامله برد-بردی است که ما در پی آن و دنبال آن هستیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ زمان باقی مانده برای توافق کوتاه است و پیشرفت هایی که در روزهای گذشته ما مشاهده کرده‌ایم، بسیار بسیار کند بوده است. باید حرکت سریع‌تر باشد و با توجه به واقعیت ها بتوانیم این توافق را به نتیجه برسانیم.

وی تصریح کرد: این توافق نه فقط به نفع ایران و 1+5 بلکه به نفع ثبات و امنیت کل منطقه خواهد بود. توافق هسته‌ای آغازی برای راه طولانی همکاری و مشارکت است و ملت ایران بسیار علاقه‌مند است که اعتماد و اطمینان لازم را کسب کند و این توافق می‌تواند پایه خوبی برای اعتماد دو طرف باشد و فضا را برای مشارکت و همکاری فراهم کند.

رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در این باره که در مجلس ایران درخصوص توافقات هسته‌ای انتقادهایی وجود دارد، گفت: خیلی طبیعی است که در یک مسأله مهم مثل مسئله هسته‌ای نظرات کاملا یکسان در سطح کشور نباشد. مذاکرات با پشتوانه قاطبه مردم انجام می شود و همه مسئولان عالی‌رتبه نظام از جمله مقام معظم رهبری با این مذاکره موافق هستند و تنها راه منطقی هم مذاکره خواهد بود.

وی گفت: اگر دو طرف به توافق برسند، البته هر کدام درباره موضوعات داخلی خود مسئولیت هایی دارند که باید این مسئولیت را به عهده بگیرند و آن را به اتمام برسانند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که موضوع تحریم‌ها در مذاکرات ایران با 1+5 چگونه دنبال می شود، گفت: تحریم‌ها غیرانسانی است؛ چه از طرف آمریکا و اروپا و چه قطعنامه‌هایی که از طرف سازمان ملل تصویب شده است. تمامی تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است، باید برداشته شود.

روحانی همچنین افزود:‌ در زمینه تحریم با مسئولان و شخصیت‌های مختلف از کشورهای گوناگون چه عضو گروه 1+5 و غیر آن صحبت کردیم، همه به اتفاق معتقدند که باید توافق به سرعت صورت گیرد و معضلات دراین زمینه حل شود. جمهوری اسلامی ایران تعدیل‌های ممکن در چارچوب منافع خودش را انجام داد و این طرف مقابل است که اینک نسبت به خواسته‌های خود باید تجدید نظر کند تا به سرعت به توافق برسیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار تلویزیون آلمان درباره شرایط حقوق بشر ایران گفت: اگر شما از مردم ایران سوال کنید و اگر به جامعه ایران سفر کنید، می‌بینید که بعد از انتخابات سال گذشته که انتخابات پرشوری بود، امروز در جامعه ما آرامش، وحدت و انسجام بیشتری احساس می‌شود. مسأله حقوق بشر هر کشور، مربوط به آن کشور است و در چارچوب فرهنگ آن کشور باید مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.

وی گفت: به عنوان رئیس‌جمهور، یکی از وظایفم اجرای قانون اساسی است و به اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی بسیار پایبندم و در انتخابات سال گذشته به آن قول دادم و هم‌اکنون در همان مسیر حرکت می کنم. شرایط را در ایران از لحاظ مسائل اجتماعی، حقوقی و قضایی نسبت به گذشته بسیار مناسب‌تر می دانم و گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نمی‌تواند معیاری برای بیان واقعیت‌ها باشد.

روحانی اضافه کرد: اگر شما به ایران سفر کنید و از مردم بپرسید، در می‌یابید که شرایط جامعه، دانشگاه‌ها، احزاب و گروه‌ها نسبت به گذشته کاملا متفاوت است.

رئیس‌جمهور گفت: تروریسم تنها در منطقه خاورمیانه باقی نخواهد ماند و نه تنها امروز پشت دروازه کشورهای اروپایی بلکه در قلب این کشورها در حال تحرک است. قبل از آنکه کشوری به مردم و ارتش عراق کمک کند، ایران در حوادث اخیر در عراق پیشتاز و پیشقدم بود. ایران به دعوت مردم عراق پاسخ داد و به دولت و مردم عراق کمک کرد.

وی افزود: اگر آن هماهنگی‌ها و آن کمک‌ها نبود شاید امروز بغداد هم در اختیار تروریست‌ها بود. بنابراین ایران عملا با تروریست مبارزه می‌کند. مبارزه ایران با تروریست و افراط‌گرایی یک مبارزه جامع است؛ به این معنی که از همه نظر مقابل تروریست ایستاده است تا ریشه آن خشکانده شود. این که دیگران دنبال ائتلاف هستند یا نیستند، ما از جزئیات آن مطلع نیستیم اما من به سهم خود درباره این که هدف از بمباران در سوریه چیست، در تردیدم و بر این نکته تأکید می‌کنم که مبارزه با یک گروه تروریست و تقویت دیگر گروه‌ها عملی متناقض است.

رئیس‌جمهور گفت: همه تروریست‌ها بدند و تروریست‌ها به خوب و بد تقسیم نمی‌شوند که به یکی کمک تسلیحاتی و مالی شود و دیگر گروه بمباران شود. خواست من که در سخنرانی مجمع عمومی نیز مطرح شد این است که امروز تروریست‌ها با هم متحد شده‌اند و همه خشونت‌طلبان را از سراسر جهان جذب می‌کنند. باید دست به دست هم دهیم. موضوع شوخی نیست. هیچ گاه خاورمیانه مثل امروز در معرض بی‌ثباتی و خشونت نبوده است و تنها در این منطقه نیز باقی نخواهد ماند.

روحانی افزود: یادمان باشد بمبی که همه باید از آن بترسیم، بمب خشونت است که هر روز در نقطه ای از جهان در حال انفجار است. باید تصمیم قاطع و جامع بگیریم تا اساس تروریسم، خشونت و افراط‌گرایی از بین برود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار واحد مرکزی خبر در نیویورک مبنی بر این که «در طول حضورتان در نیویورک در نشست‌های خبری مختلف از شما درباره سرنوشت کسانی مانند جیسون رضاییان سوال کرده‌اند. اقدامات دولت برای مشخص شدن سرنوشت ایرانیان ربوده شده در منطقه مانند افرادی که در حج ربوده شده‌اند چه بوده است؟»، گفت: فرد دستگیر شده که اکنون در ایران در دوران بازجویی به سر می برد، طبیعی است که این دوره بازجویی باید پایان یابد، کار دادستان تمام شود و این پرونده به دادگاه برده شد در صورتی که دادستانی او را مجرم بداند ، ممکن است در مرحله دادستانی تبرئه شود.

رئیس‌جمهور گفت: اگر در مرحله دادستانی کیفرخواست برای او صادر شد به دادگاه می رود و برای او حکم صادر می شود. البته آنچه اهمیت دارد این است که روند نسبت به همه آنانی که در کشورهای مختلف به هر اتهامی بازداشت می شوند باید عادلانه، حقوقی و در چارچوب قانون رفتار شود و همه کسانی که بازداشت شده اند باید حق داشتن وکیل برای دفاع از خودشان داشته باشند.

روحانی افزود: ایرانیانی هم هستند که در آمریکا یا در کشورهای دیگر به خواست دولت آمریکا دستگیر و زندانی شدند و نسبت به سرنوشت همه آنان حساسیم. البته همه باید تلاش کنیم زندانیانی را که امکان آزادی برایشان وجود دارد و روند قضایی درباره آنان طی شده و دولت ها می توانند کمک کنند برای آزادی آنان کمک کنیم. البته در این زمینه از طرق مختلف با مقامات آمریکایی در تماس بودیم، پیش‌تر گفتگو شده است و این گفتگوها همچنان ادامه دارد.

وی ابراز امیدواری کرد: این گفت‌وگوها در نهایت به آزادی همه افرادی که از نظر قانونی امکان آزادیشان وجود دارد منتهی شود.

در ادامه این نشست خبری خبرنگار بلومبرگ پرسید: آقای روحانی، شما در سخنرانی خود در مجمع عمومی درباره روابط خود با ایالات متحده صحبت کردید. مواضعی که شما درباره داعش گرفتید متفاوت از مواضعی است که رئیس جمهور ایالت متحده گرفته است. شما این روابط را در منطقه چگونه دنبال می‌کنید؟

روحانی در پاسخ گفت: این که روابط ما با ایالات متحده در طول سال‌های بعد از انقلاب در طی 35 سال روابطی پرتنش و در بسیاری از مقاطع خصمانه بوده است و مردم ما از این نظر نسبت به آمریکا عصبانی بوده‌اند و عصبانی هستند. البته ما هیچ وقت گذشته را فراموش نمی کنیم ومردم ما نیز دنبال این نیستند که گذشته را نه فراموش کنند و نه از گذشته بگذرند اما در عین حال باید همه ما به فکر آینده باشیم و منافع بلند مدت دو ملت را مد نظر قرار دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: البته ملت‌های ما همیشه روابط خوبی داشته‌اند ومردم ما به مردم آمریکا احترام می ‌گذاشته‌اند ومردم آمریکا به مردم ما احترام می‌گذارند. بحث بر سر سیاست دولت‌هاست؛ بحث بر سر مردم نیست. ما خواهان آن هستیم که سیاست آمریکا حداقل در مسیر درست منافع مردم آمریکا قرار بگیرد چون این خصومت با مردم ایران حتما به نفع مردم آمریکا نبوده بلکه به ضرر مردم آمریکا بوده است.

روحانی افزود: اگر ما در زمینه مسأله هسته ای به توافق برسیم این توافق به معنی اولین گام در اعتماد است و شما می‌دانید مسائل ما با آمریکا غیر از مواردی که ما قابل بحث می‌دانیم و این مباحث را مهم می دانیم. مهم‌تر از آن موارد بی‌اعتمادی است؛ یعنی مردم بی‌اعتماد هستند و ما باید این اعتماد را برگردانیم و مردم ایران باید اعتماد کنند.

وی گفت: البته اعتماد یک شبه ساخته نمی‌شود بلکه یک نردبانی است که پلکان آن زیاد است اما در نهایت اگر ما پای خود را روی این نردبان بگذاریم، در نهایت به بامی می رسیم که آن بام اسمش منافع دو ملت و دو کشور است. امیدوارم پله اول به خوبی طی شود و سرآغازی برای حرکت به سمت منافع دو ملت باشد. همان‌طور که من در یک مصاحبه دیگر نیز تصریح کردم، بنا نیست برای همیشه روابط با آمریکا تنش‌آلود و یا خصمانه باشد و به هر حال یک روزی بین دو کشور روابط برقرار می شود.

وی اضافه کرد: ما باید زمان درست وصحیح آن را پیدا کنیم و دو دولت مکلفند قدم به قدم شرایطی را فراهم کنند که آینده بهتر از گذشته، نتیجه آن شرایط باشد.

رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری در نیویورک در پاسخ به خبرنگار ایتارتاس درباره آینده همکاری‌های هسته‌ای ایران و روسیه درصورت توافق ایران و 1+5، گفت که همکاری‌های هسته‌ای ایران با روسیه همواره صلح‌آمیز بوده است.

روحانی افزود: ‌شما می‌دانید که یک نیروگاه برق هسته‌ای در بوشهر داریم که توسط روسیه تکمیل شده است و سوخت آن هم توسط این کشور تامین می شود و هم اکنون در حال مذاکره برای قراردادهای دیگر در زمینه برق هسته‌ای هستیم. توافق هسته‌ای با 1+5 شرایط را برای همکاری با روسیه و همچنین با سایر کشورها فراهم خواهد کرد. برخی از کشورهایی که دارای توان بالای هسته‌ای هستند از هم‌اکنون به ما پیشنهاد داده اند که بعد از توافق هسته‌ای ما می توانیم همکاری داشته باشیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ اساسا در اساسنامه آژانس بین‌المللی هسته ای همه کشورهایی که دارای فناوری صلح آمیز هسته ای هستند مکلفند در زمینه فناوری صلح‌آمیز به دیگران کمک کنند.

وی ابراز امیدواری کرد، پس از توافق زمینه‌ای برای مشارکت با کشورهای مختلف در زمینه مسائل مختلف از جمله فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای یا نیازهای صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ایجاد شود.

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آسوشیتد پرس که پرسید آیا ایران آمادگی دارد به آمریکا در مقابله با داعش درعوض مصالحه در مسأله هسته‌ای کمک کند، با بیان این که فکر می‌کنم این تعبیر ممکن است خیلی دقیق نباشد، گفت: ما به آمریکا درباره داعش کمک کنیم یا آمریکا به ما کمک کند؟ ما که چهار سال است داریم با داعش مبارزه می کنیم و می جنگیم.

روحانی اظهار کرد: ما که در عراق بالاترین کمک را به مردم عراق کردیم برای این که داعش را پس برانیم و خود دولت عراق و مسئولان اقلیم کردستان عراق و مسئولان بخش های مختلف عراق گفته‌اند که اگر کمک ایران نبود شهرهای ما سقوط می کرد. آمریکا نسبت به داعش کاری نکرده است و چند تا بمباران هوایی که گروه های تروریستی را از بین نمی‌برد.

وی افزود: آمریکا از سال 2001 تاکنون در افغانستان و پاکستان مشغول بمباران است. آیا تروریسم در این کشورها تمام شده است؟

وی گفت: همه باید حواسمان باشد مبارزه جدی و واقعی را با تروریسم را آغاز کنیم. مبارزه باید فرهنگی باشد و پیشگیری از کمک مالی و تسلیحاتی انجام شود. مسئله مهم‌تر این است که جوامع مختلف را از جمله جوامع خاورمیانه را آگاهی بدهیم تا محیط زیست را برای تروریسم تنگ کنیم. تا محیط زیست برای آن‌ها تنگ نشود مبارزات و بمباران هوایی نمی‌تواند به طور کلی کارساز باشد. هر روز گروه‌های تروریستی در یک کشور اجتماع می‌کنند و فاجعه می‌آفرینند.

افزودن نظر جدید