دیدار ملک سلمان با اوباما و اعلام حمایت ریاض از مذاکرات هسته‌ای ایران

پادشاه عربستان و رئیس‌جمهور آمریکا ضمن پرداختن به اوضاع منطقه و نتایج توافق هسته‌ای ایران و غرب، حمایت خود را از مذاکرات هسته‌ای اعلام و بر اهمیت رسیدن به راهکاری جهت حل دائم بحران سوریه تاکید کردند.

به گزارش امید به نقل از پایگاه شبکه خبری الجزیره، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در سفر خود به آمریکا با باراک اوباما رئیس‌جمهور این کشور دیدار و با وی درخصوص اوضاع یمن، جنگ در سوریه و نتایج توافق هسته‌ای ایران و غرب بحث و گفت‌وگو کرد.

 

در بیانیه مشترک صادر شده از سوی کاخ سفید، دو طرف در این دیدار بر اهمیت رسیدن به حل دائم بحران سوریه براساس توافقنامه ژنو1 که شامل برکناری بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه باشد، تاکید کردند.

 

پادشاه عربستان و رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر مدعی شدند که بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده و هیچ نقشی در آینده سوریه ندارد.

 

دو طرف بر اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت برای رسیدن به راهکار سیاسی حل بحران یمن براساس طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج مذاکرات ملی تاکید کردند.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان همچنین به اوضاع فلسطین پرداخته و بر اهمیت اجرای طرح صلح عربی و لزوم رسیدن به توافق فراگیر، عادلانه و دائم برای خاتمه دادن به درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل براساس راهکار تشکیل دو کشور تاکید کردند.

 

دو طرف همچنین حمایت خود را از تلاش‌های حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق برای مقابله با داعش در این کشور اعلام و بر اجرای کامل اصلاحات دولت عراق تاکید کردند.

 

سلمان بن عبدالعزیز و اوباما درخصوص توافق هسته‌ای ایران و غرب نیز به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

 

پادشاه عربستان پس از دیدار با اوباما حمایت خود را از مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد.

 

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نیز در پایان دیدار ملک سلمان و اوباما تاکید کرد که دیدار میان آنها مثبت و مثمر ثمر بوده و اوباما در این دیدار تاکید کرده که توافقنامه هسته‌ای موجب ممانعت از پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای نظامی می‌شود.

افزودن نظر جدید