دیدار ظریف، کری و موگرینی در آستانه لغو تحریم ها

همزمان با خبر انتشار قریب الوقوع گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران، گفته شده «جان کری» و «محمد جواد ظریف» وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در وین دیدار می کنند.


به گزارش امیدنامه به نقل از انتخاب، بی بی سی جمعه شب افزود: «مارک تونر» از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا روز جمعه گفت، کری برای رایزنی درباره توافق هسته ای با همتای ایرانی اش و فدریکا موگرینی عازم اتریش می شود.

گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات ایران در قالب توافق جامع هسته ای احتمالا روز شنبه منتشر خواهد شد. در صورتی که آژانس تایید کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است زمینه برای اجرای توافق جامع هسته ای (برجام) فراهم می شود. گفته می شود احتمالا محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک آغاز اجرای توافق را اعلام کنند. دیپلمات های ایران و کشورهای ١+5 می گویند اجرای توافق هسته ای در روزهای آینده آغاز خواهد شد. هم زمان با اجرای توافق، تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران از جمله تحریم های نفتی و بانکی لغو یا تعلیق می شوند و دولت ایران به دارایی های مسدودشده اش دسترسی خواهد داشت. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک در وین نوشته است که در گزارش آژانس همه جزییات نهایی شده است. خبرگزاری فرانسه هم می گوید در گزارش آژانس تایید شده که ایران به تعهدات خود عمل کرده و برنامه هسته ای خود را به شکل چشم گیری محدود کرده است.

این نهاد بین المللی ماه گذشته پرونده ابهامات فعالیت های هسته ای ایران و ابعاد نظامی احتمالی این فعالیت ها را بست و قطعنامه هایی را که در این ارتباط صادر کرده بود، لغو کرد. در صورتی که روز شنبه در وین گزارش نهایی آژانس انرژی اتمی از انجام کامل تعهدات ایران خبر دهد، توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی (برجام) رسما به ترتیب زیر وارد مراحل اجرایی می شود:

* ابتدا آژانس تایید می کند ایران به تعهدات خود در محدود کردن برنامه هسته ای اش عمل کرده است * گزارش آژانس به هیات عالی وزیران این نهاد و همزمان به سازمان ملل متحد تقدیم می شود و این به معنای آغاز رسمی مرحله اجرایی توافق هسته ای است.

* پس از آن، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که تابستان گذشته (ژوئیه) به تصویب رسید رسما اجرایی می شود و تحریم های شورای امنیت که علیه افراد و موسسات ایرانی وضع شده بود لغو می شود.

* اعضای گروه 1+5 و ایران رسما آغاز اجرای توافق هسته ای را اعلام می کنند (البته جلسه یا کنفرانس مطبوعاتی جان کری، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی که احتمالا روز شنبه در وین برگزار می شود، هم تصریحا جنبه همین اعلام رسمی را می تواند پیدا کند).

* اروپا و آمریکا تحریم های هسته ای ایران را لغو می کنند.

 

افزودن نظر جدید