نشست صمیمانه اهالی فرهنگ و هنر با محمدرضا عارف

دیدار با رئیس جمهور اخلاق

"بعد از 8 سال که دکتر عارف لبخند را برای ما به ارمغان آورد چرا نمی خندید؟" رخشان بنی اعتماد با این سخن از هنرمندانی که برای دیدار با فردی که او را "رئیس جمهور اخلاق" نامیدند به منزل او آمده بودند خواست در هنگام عکس یادگاری با محمدرضا عارف لبخند بزنند.

به گزارش امید،یک شنبه شب اهالی خیابان اندرزگو واقع در منطقه قیطریه تهران شاهد رفت و آمد هنرمندانی بودند که برای دیدار با مرد اخلاق انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به منزلش آمده بودند جمعی 40 نفره از اهالی فرهنگ و هنر که به گفته خودشان مدتها بود گردهم نیامده بودند و اکنون بخاطر تجلیل از محمدرضا عارف فرصتی دست داد که دیدار تازه کنند.سید محمد بهشتی ابتدا از مصائب 8 سال اخیر اهالی فرهنگ و هنر گفت از زندانی شدن آنها و محدودیت هایی که برای آنها ایجاد شده بود و حالا به خاطر اقدام اخلاقی عارف امید به آنها بازگشت.او گفت که جمع حاضر تاکنون به یدار هیچ دولتمردی نرفته بودند.به گفته بهشتی عارف کشف بزرگی برای اهالی فرهنگ بود و برای همین اکنون بی شائبه از او حمایت می کنند.
رخشان بنی اعتماد که بسیار پر حرارت سخن می گفت، از خوشحالی خود سخن گفت. از اینکه نوع حضور و نوع نگاه عارف به سیاست باعث شد نگاه هنرمندان به او دقیق‌تر شود.بانوی هنر ایران به عارف گفت اگر رئیس جمهور شده بودید شاید خیلی از ما پیش شما نبودیم در این وانفسای بی فرهنگی در جامعه ما،حرکت شما گوهر گرانبهایی است که به خیلی‌ها درس می دهد.
فرهاد توحیدی فیلم نامه نویس اقدام عارف را درس زندگی برای اهالی فرهنگ و هنر دانست و گفت:در کشوری که قرار بود سیاست اخلاقی شود،اخلاق سیاسی شد ولی حرکتی که شما انجام دادید امید را برای حاکمیت اخلاق در کشور زنده کرد.
او هم به مانند بهشتی از مصائب 8 سال اخیر گفت و اینکه در این مدت همه صاحب عزا بودیم و اکنون به آینده امیدواریم.
بابک چمن آرا "ناشر موسیقی" نیز در سخنانی کوتاهی به اقدام اخلاقی عارف اشاره کرد و اینکه مردم بعد از مدتها بخاطر حرکت اخلاقی شما امیدوار شدند و روز22 خرداد(روز انصراف عارف) در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد.
نورالدین زرین کلک از اساتید انیمیشن ایران هم از علاقه خود به دو سیاستمدار ایرانی و خارجی یعنی دکتر محمد مصدق ونلسون ماندلا گفت و با هم تراز دانستن عارف با این دو شخصیت ملی تاکید کرد:ما شما را رئیس جمهور اخلاق می دانیم و مطمئنا تاریخ باید از شما درس بگیرد.کشف انتخابات 92 محمدرضا عارف بود.
فریدون عموزاده خلیلی که برای روزنامه نگاران  و اهالی مطبوعات نامی آشناست به نمایندگی از این قشر چند کلامی سخن گفت او  میر حسین موسوی و محمدرضا عارف را افرادی دانست که نهاد اخلاق را در ایران تاسیس کردند.
باران کوثری جوان‌ترین فرد حاضر در جمع اهالی فرهنگ و هنر از عارف به خاطر طرح مطالبات هنرمندان در مناظره‌های تلویزیونی تشکر کرد. او گفت در این 8 سال بغض فروخورده‌ای در گلوی ما بود و شما با سخنانتان در مناظره‌های انتخاباتی امید را به ما برگردانید.
مانی حقیقی کارگردان و بازیگر سینما هنرمندان سینما را همچون ارتشی دانست که اتفاقات سالیان اخیر که به گفته او می توانست کمر خیلی ها را بشکند نتوانست آنها را حذف کند.این هنرمند سینما به عارف گفت خستگی بچه‌های سینما زمان از بین رفت که دیدند محمدرضا عارف به راحتی از قدرت دست کشید و جایگاه مقتدراجتماعی خود را فدای قدرت طلبی دیگر نکرد.
ایرج تقی پور تهیه کننده هم تنها به  این گفته اکتفا کردند که هنرمندان برای شما نقش بازی نمی‌کنند و به معنای واقعی کلمه شما را دوست دارند.
ابوالحسن داوودی کارگردان سینما هم سعی کرد روایت‌گر حال و روز این روزهای پسر 23 ساله‌اش باشد او گفت پسرش بخاطر حوادث سال 88 بسیار ناامید بود و تا قبل از اولین مناظره تلویزیونی شما را نمی شناخت و بعد از آن آنچنان شیفته شما شد که بارها تاکید کرده بود برای اولین بار معنای اخلاق را درک کردم.
حمید فرخ نژاد نیز بعنوان اخرین هنرمند در این جمع از مردانگی عارف سخن گفت که به گفته او درسی بود برای همه.او گفت که عارف با انصرافش نه تنها چیزی را از دست نداد بلکه خیلی چیزها هم بدست آورد.
عارف  در این جمع صمیمانه  با بیان اینکه من هنرمند نیستم اما  به هنر علاقه ذاتی و عمیق دارم،خاطرنشان کرد: همیشه سعی کرده‌ام در حد توانم از اول انقلاب در هر پستی که بوده ام هنر را ارتقاء بخشم.
وی با طرح این سوال که چرا هنر ما سیاسی شده است؟، گفت: اهل فرهنگ و هنر همیشه سعی کرده اند که رابطه معنی‌داری با حکومت داشته باشند.نگاه ها از  اول انقلاب سیاسی بوده است و هر جا که زورشان به اهل هنر نمی رسید یک هنرمندنما یا شبه هنرمند را برای نمایندگی کردن اهل هنر سر کار می آوردند. متاسفانه به این دلیل به تدریج فاصله دولت از اهل هنر بیشتر شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: انقلاب ما فرهنگی بوده است و باید فاصله بین مردم و دولت و هنرمند و حاکمیت کم شود. نباید بین مردم و دولت فاصله باشد. اما می بینیم که به مرور فاصله دولت و مردم بیشتر می‌شود که اوج آن هم در 4 سال گذشته بوده است.
وی با اشاره به اینکه هنرمند باید مردمی باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه روند سیاسی کردن هنر را نتوانستیم عوض کنیم و کم کم سیاست زده شدیم و به تدریج نگاه امنیتی هم به نگاه سیاسی‌ اضافه شد که زجرآور شد. الان در شرایطی هستیم که نگاه سیاسی- امنیتی بر بخش‌های مختلف اجتماعی و سیاسی حاکم است. من سعی کردم این نگاه را تعدیل کنم.
عارف اظهار داشت: بر این باورم که ظرفیت اصلاح شدن وجود دارد. چراکه ما اتکایمان باید به داخل کشور باشد شرط بقای ما نگاه به داخل است. بنابراین باید هنرمندان را حفظ کنیم.
وی تاکید کرد: من فکر نمی‌کردم چنین فضایی در کشور ایجاد شود. باید این فضا را حفظ کنیم و کسی باور نمی کرد این فضا بوجود بیاید. اکنون فضای همدلی و صمیمی ایجاد شده است و مردم همه احساس برد می کنند.
معاون اول دولت اصلاحات گفت : امیدواریم  آقای روحانی هم با نگاه فرهنگی که دارد بتواند دغدغه ها و مطالبات به حق مردم را پاسخ دهد. امیدواریم فضایی که ایجاد شده زودگذر نباشد تا بتوانیم بخشی از مشکلاتی که طی هشت سال و به خصوص 4 سال گشته به وجود آمده است را سامان دهیم و به مشکلات مختلف مخصوصا اهل فرهنگ  رسیدگی کنیم .
عارف در پایان خاطرنشان کرد: من در برنامه هایم استفاده از دیپلماسی فرهنگی را مطرح کرده‌ام چون بحثم این است که ما می توانیم و باید با دنیا آشتی کنیم و روابط خوب و حسنه‌ای داشته باشیم.
در این دیدار که چهره‌هایی همچون آناهید آباد،منوچهر آزادی،امیر اثباتی،مجید برزگر،رخشان بنی اعتماد،سید محمد بهشتی،کامبوزِیا پرتوی،حسن پورشیرازی،جعفر پناهی،ایرج تقی پور،فرهاد توحیدی،بابک چمن آرا،مانی حقیقی،ابوالحسن داوودی، جمال رحمتی،نورالدین زرین کلک،مریم زندی،غزل شاکری،مریم صادقیان،فریدون عموزاده خلیلی،حمید فرخ نژاد،کیوان کثیریان،باران کوثری،آوا کیایی،نظام الدین کیایی،ابراهیم مختاری،فروغ میرطهماسب،مجتبی میرطهماسب،لیلا نقدی پری، و محسن هاشمی حضور داشتند یک جلد دیوان حافظ نفیس را با امضای خود به عارف تقدیم کردند.
در متنی که برای عارف در این کتاب توسط این عده از اهالی فرهنگ و هنر نوشته شده است آمده:
جناب آقای دکتر محمدرضا عارف،سرکار خانم دکتر حمیده مروج
امروز 26 خرداد ماه یک هزارو سیصدو نودو دو است
فردای انتخابات
حال همه ما خوب است و به سهم و نقش شما در این حال خوب باور داریم.
ما قدرشناس شما هستیم
 

برچسب‌ها :

دیدگاه‌ها

درود بر محمد رضا عارف که به حق عقلانیت در سیاست را به همه نشان داد.من طرفدار عارف بودم و هستم و به اقای روحانی نیز تبریک می گویم.امیدوارم حافظه ی تاریخی مردم ایران هیچ گاه فروتنی جناب عارف را از یاد نبرد.عارف جاودانه ماند...درود بر عارف و خاتمی و روحانی

با تشکر از کار آقای عارف،مامیدونیم به خاطر مردم از انتخابات انصراف دادین،از شماخواهش میکنیم به خاطر مردم یک باردیگر از خود گذشتگی کنید و پست معاون اولیت دکتر روحانی را قبول کنید.

کاش منم اونجا بودم اقای عارف از نزدیک میدیدم .واقعا دوستش دارم

بايد گفت كه دكتر عارف ماندگار شد و از هم اكنون بايستي فرهيختگان را دور خود جمع كرده چون سنگر بعدي مجلس است و دكتر نشان داده مي تواند رييس مجلس خوبي باشد بهتر از آنكه معاون اول باشد نبايد وارد كابينه شود عارف بايد با همين ديد در نگاه مردم براي انتخابات بعدب بماند

افزودن نظر جدید