درخواست مولاوردی درباره عفو تعدادی از محکومان زن

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پیشنهاد عفو تعدادی از محکومان زن و بازدید از بند زنان در یکی از زندان‌های کشور را به وزارت دادگستری ارائه داده‌ایم.

به گزارش امید به نقل از  ایسنا، شهیندخت مولاوردی، در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته زن و روز مادر که امروز در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد افزود: هر سال تعدادی از محکومان زن عفو می‌شوند البته در سالهای گذشته این کار رسانه‌ای نشده است اما در سال جاری در پی آن هستیم که این کار رسانه‌ای شود.

وی درباره زنانی که پس بازگشت از مرخصی زایمان از محل کار خود اخراج می‌شوند، اظهار کرد: در صورت وجود چنین مواردی زنان می‌توانند به معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری مراجعه کنند و ما آنان را به نهادهای مسئول ارجاع می‌دهیم.

وی درباره تعامل با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اخراج نشدن زنان پس از مرخصی زایمان اظهار کرد: در کل دنیا اینگونه است که برای اعطای تسهیلات به زنان شاغل باید تدابیری اندیشیده شود تا آنان در محل کار خود دچار مشکل نشوند و ما نیز باید به این موضوع بپردازیم.

در کمیسیون اجتماعی دولت نیز به این موضوع به ویژه در بخش خصوصی اشاره شده بود و در دستگاه‌های دولتی نسبت به اخراج زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان نگرانی کمتری وجود دارد، البته در کل نگرانی حذف زنان از حوزه‌های مدیریتی همچنان وجود دارد.

مولاوردی افزود: قانون افزایش مرخصی زایمان تصویب شده است و ما نیز به عنوان عضوی از دولت باید زمینه اجرای آن را فراهم کنیم.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر در تشریح برنامه‌های این هفته اظهار کرد: مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را در سال گذشته و سیاست‌های سلامت را در سال جاری ابلاغ کردند. در همه این مباحث زنان به عنوان نیمی از سرمایه‌های انسانی می‌توانند نقش آفرینی کنند و برای تحقق برنامه‌های مربوط به این موضوعات به کمک دولت بیایند.

وی افزود: در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به درون زا بودن، عدالت محوری و دانش بنیان بودن فعالیت‌ها اشاره شده بود و زنان در همه این محورها می‌توانند حضور موثری داشته باشند. با چنین رویکردی برنامه‌های خود را به مناسبت هفته زن و روز مادر تدوین کردیم.

وی درباره برنامه‌های پیشنهادی کل کشور به منظور بزرگداشت هفته زن و روز مادر اظهار کرد: ما در اولین قدم اقدام به مکاتبه با دستگاه‌های اجرایی و از طریق وزارت کشور با استان‌ها کردیم و ۲۶ استان و ۲۳ دستگاه برنامه‌های خود را برای ما ارسال کردند و محورهای پیشنهاد شده در دو قالب فرهنگی و اجتماعی قابل جمع بندی است.

مولاوردی در ادامه گفت: محور فرهنگی شامل فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی، کارگاه‌های آموزشی، تقدیر و تجلیل، نشست تخصصی و محور اجتماعی مربوط به خدمات رفاهی تفریحی، افتتاح پروژهها و دید و بازدید می‌شود. در مجموع ۴۱ هزار و ۶۹۹ برنامه فرهنگی و ۲۸ هزار و ۴۸۹ برنامه در محور اجتماعی پیشنهاد شده است که دستگاه‌های اجرایی ۷ هزار ۴۱۶ برنامه و استان‌ها ۶۲ هزار و ۷۷۲ برنامه پیشنهاد دادند. البته برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در تجمیع برنامه‌های دستگاه‌ها لحاظ نشده است. از میان دستگاه‌های اجرایی وزارت آموزش و پرورش با ۶۴هزار و ۱۶۵ برنامه و استان فارس در میان استان‌ها بیشترین تعداد برنامه‌ها را ارائه داده‌اند. در کل برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی و استان‌ها ۷۰ هزار و ۱۸۸ برنامه است.

وی درباره اقدامات معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری برای بزرگداشت هفته زن و روز مادر اظهار کرد: نخستین اقدام معاونت تشکیل ستاد راهبردی بوده است. در نخستین روز هفته زن (۳۰ فروردین ماه) و معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با مقام معظم رهبری ساعت ۱۰:۳۰ دیدار می‌کند. علاوه بر آن نمایشگاه‌ نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول – رئیس‌جمهور و نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ساعت ۹ صبح در نمایشگاه بین‌المللی سالن میلاد برگزار می‌شود.

وی افزود: در سی‌ام فروردین ماه در مراسم جشن و دیدار از سرای احسان که موسسه خیریه آسیب دیدگان اجتماعی حضور می‌یابند. علاوه بر آن در بعد از ظهر همین روز نیز در مجموعه سعدآباد از سوی دفتر همسر رئیس جمهور برنامه‌ای با حضور همسران وزرا و سفرا برگزار می‌شود.

افزودن نظر جدید