داماد شریعتمداری: من باعث برند شدن شهرزاد شدم/پدرهمسرم هیچ وقت عضو بنیاد باران نبود/استودیوی برج میلاد را من طراحی کردم

هفته نامه تماشگران امروز نوشت:

هادی رضوی؛ نام او را در کنار محمد امامی به عنوان سرمایه گذار شهرزاد زیاد شنیده اید. البته رضوی هم مثل امامی در سری دوم شهرزاد، نقشی ندارند. هر چند او برعکس رفیق دربندش، به اختیار تصمیم گرفته در این پروژه نباشد.داماد محمد شریعتمداری، معاون اجرایی دولت، می خواهد با سعید ملکان، تهیه کننده پیشین شهرزاد و بهرام توکلی، کارگردان شناخته شده، دست در دست هم، سریالی را برای رقابت با شهرزاد بسازند. رضوی در گفت و گو با ما، از دلایل اختلافش با گروه تولیدکننده شهرزاد، سهمش از آن پروژه و مهم تر از همه از عقاید سیاسی اش گفته که تبدیل به چالشی بزرگ میان او حسن فتحی شده است.

درباره پروژه جدیدتان که خیلی هم سر و صدا کرده می خواستم سوال  بپرسم.

کدام پروژه من سر و صدا کرده؟

این کاری که با آقای ملکان و آقای توکلی می خواهید بسازید. با توجه به اینکه جدایی شما از شهرزاد هم همین روزها خبری شده و بهرام توکلی هم کسی است که کارهای خاص و نو می سازد، نمی ترسید؟

زمانی که ما داشتیم شهرزاد یک را می ساختیم، در راهپیمایی اربعین زیر قبه امام حسین (ع) از ایشان خواستم که این را برایم آبرو کند. وقتی می بینید کاری در آن ابعاد عرضه می شود و مردم می بینند و می گیرد، این آبرو و عزت است. شهرزاد یک، مجموعه حوادثی بود که برای خود من درس و تجربه شد. شاید بعضی از آدم ها برای مردم هنرمندان خوبی باشند ولی در برخورد نزدیک فرق می کنند.

این برای خودم تجربه حرفه ای شد که باید با تامل جلو بروم. دوم اینکه روی ظاهر افراد قضاوت نکنم و به عمل و باطن اشخاص نگاه کنم. سوم اینکه با افراد حرفه ای و کسی که برای منفعتم دعوا می کند باید خوب باشم و از آنها ناراحت نشوم. چهارم به سلیقه مردم احترام گذاشتن است. از همه مهم تر اینکه این را  به جرات به همه اهالی سینما می گویم، اگر کار خوب عرضه کنید هیچ کاری پردرآمدتر از شبکه نمایش خانگی و تولید سریال و محتوا برای مردم به صورت بلندمدت نیست.

در شروع کار شهرزاد، یک عزیز دیگری تهیه کننده بود. پس از او آقای ملکان به کار معرفی شد. ایشان دعوا و تلاش می کرد تا این کار را طبق استانداردهای الف ویژه خود سازمان بسازد ولی هزینه هایش را بین یک دوم یا یک سوم الف ویژه سازمان درآورد. این کار برای ما خیلی ارزشمند بود.

شما با بهرام توکلی پیش از این دیدار داشته اید؟

نه. یک روز به آقای ملکان گفتم واقعا با توجه به اتفاقی که در شهرزاد افتاد دیگر علاقه ای به ساخت کاری که با عقایدم متفاوت باشد ندارم. دوم اینکه برند شهرزاد ساخته شده و همه هم می دانند که رضوی در ماندگاری شهرزاد تاثیر بسزایی داشته؛ این قابل انکار نیست. من برای توجیه شهرزاد در قاطبه مردم تلاش زیادی کردم. چون یک قسمت هایی از شهرزاد برای بعضی ها توجیه پذیر نبود و من توضیحاتی دادم که باعث شد شهرزاد تا قسمت های آخر برود.

یعنی بعد از اتفاقاتی که برای آقای شریعتمداری افتاد امکان داشت جلوی پخش شهرزاد گرفته شود؟

این، یکی از اتفاقات بود. به هر حال یک بی احترامی به یک عزیز شده.

اختلافات از آنجا شروع شد؟

اختلافات از قبل تر هم بود. درباره مسائل مختلف من نظراتی می دادم ولی در این مساله آشکار و علنی شد.

اختلاف بین شما و آقای فتحی به وجود آمد؟

من به ایشان می گفتم اگر می گویید اشتباه سهوی بوده باید موقعیت را هم درک کنید. اول اینکه نزدیک انتخابات بود و دوم اینکه عکس حسین شریعتمداری کنار توده ای ها آمده بود. کسی که این همه حساسیت در مورد او هست و جبهه ضدانقلاب و هر کس زاویه ای با انقلاب دارد، خوشایندش بود که یک گزندی به ایشان بزند. سوم در سریال شهرزاد که مخاطب زیادی دارد؛  چهارم بین توده ای ها؛ پنجم اینکه بگوییم سهوی بوده یا علی مدد؟

آقایی از دسته سه یا چهار ما یک عذرخواهی کند و تمام؟ بعد هم یک توجیه مسخره ای وجود داشت، می گفتند هر وقت زندانی های سیاسی را سرچ می کنید عکس حسین شریعتمداری می آید، خب ما سرچ کردیم نبود. من می گویم اشتباه شما سهوی است، ایرادی ندارد، شجاعت داشته باشیم عذرخواهی کنیم. اصلاح طلب ها به شدت شروع کردند به زدن من. من یک سوال کردم آن هم این بود که اگر در آن ایام نزدیک انتخابات عکس آقای عارف یا آقای خاتمی هم بود باز هم همین کار را می کردید؟ این سوال خیلی مهم بود. اگر همین کار را اصولگرایان می کردند تحمل می کردید؟ مطمئنا تحمل نمی کردند.

الان هادی رضوی را من خیلی در جریان اصولگرایی نمی بینم.

در چه جریانی می بینید؟ من خودم باید فضای سیاسی ام را تعریف کنم. یک اینکه من در مدرسه موتلفه درس خوانده ام، دو سوابق سیاسی و اظهارنظرهای من را از سال 84 بررسی کنید و ببینید در کدام اردوگاه ها بوده ام.

خود آقای شریعتمداری یک چهره نزدیک به رییس جمهور و خط او است.

آقای شریعتمداری یک چهره مستقل است. من هم مستقل هستم. به هر حال در این نظام آقای شریعتمداری آدم معتمدی بوده و اگر سوابق اجرایی ایشان را هم نگاه کنید مشخص است. از قدیم مشخص است که زمان حضرت امام (ره) و حضرت آقا کجا بوده اند. همیشه ارتباطشان را با دفتر مقام معظم رهبری حفظ کرده اند.
 
ولی از این سو هم با بنیاد باران ارتباط بدی نداشته اند.

گفتند ایشان عضو بنیاد باران بوده ولی هیچ وقت نبوده. از طرفی ایشان یک آدم مستقل و معتدل است. در دولت اصلاحات بوده، الان هم هست. در زمان احمدی نژاد هم منصوب حضرت آقای در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و شورای راهبردی روابط استراتژیک کشور بوده. به هر حال رابطه ایشان مشخص است.

مشی شما هم مثل مشی ایشان است؟

شما مشی من  را در چه گروهی دیده اید؟ من دوستانی در دولت دارم. چنان که در دولت آقای احمدی نژاد هم دوستانی داشتم ولی فضای فکری من این طور است که 12 سال در مدرسه موتلفه اسلامی درس خوانده ام، در تمام جریانات سیاسی و انتخاباتی هم مشخص است کجا بوده ام. من در جریان فکری که داشتم نمی توانستم این مسائل را بدون عذرخواهی رها کنم، پس آن اتفاقات افتاد.

الان یعنی می خواهید کاری بسازید که به جریان فکری تان نزدیک تر باشد؟

باید یک سریال یک مقدار بامحتواتر ارائه شود. نمی شود فقط روی شهرزاد ایست کرد. من تمام کارگردان ها را نگاه کرده ام. با سعید ملکان هم خیلی مشورت کرده ام. بهرام توکلی یک آدم خاص ساز است. یک مدل خاص فیلم می سازد. این را درک می کنم. بعضی مواقع شاید با تماشاگر هم ارتباطی که می خواهد برقرار نکند. ما ساعت ها با آقای توکلی صحبت کردیم. 

در ابد و یک روز هم شما به عنوان سرمایه گذار حضور داشتید؟

خیر نبودم. ابد و یک روز کار موفقی بود ولی باب میل من نبود. به عقیده من می خورد. برای همین هم فیلم نام آقای توکلی را به دقت بررسی می کنیم.

از جهت سیاه نمایی بررسی می شود؟

من عقاید خاص خودم را دارم. من می گویم چیزی بسازیم که مردم لذت ببرند. عاشقانه باشد و اوقات شان را با درایت پر کنیم. مردم جنس عشق را دوست دارند.

پس عاشقانه است.

صرف عشق نیست. محتوای علمی و جریان روز را دارد. شبکه های اجتماعی در آن هست.

برنامه هایی برای دعوت از ستاره ها هم دارید؟

یکی از عوامل موفقیت هر کاری حضور آدم های سوپراستار محبوب و عاقل میان مردم است که مردم با آنها رابطه عقلانی برقرار کنند. ما دنبال چنین افرادی هستیم. در شهرزاد در یک سری مسائل نمی توانستم دخالت کنم، از همین الان این مسائل را با هم بررسی می کنیم. واقعا ساعت ها در هفته روی فیلم نامه کار می شود تا یک کار خوب ارائه شود.

بیزینس اصلی شما خودرو است؟ می گفتند مالک پرشیا خودرو هستید.

هرکس به شما اطلاعات داده خیلی اشتباه داده. چون من بی ام و داشتم پرشیا خودرو برای من است؟ اصل کار من تولید تجهیزات رسانه ای است. از سال 69 پدر من کارخانه تجهیزات رسانه ای داشته و من هم همان مسیر را رفته ام.

یعنی بیزینس شما دور از این کار نبوده؟

شما الان برج میلاد تشریف ببرید. سال 85 استودیوی برج میلاد را من طراحی کردم و ساختم و تجهیز کل سالن تجهیزاتش هم با من است. یا به صدا و سیما تشریف ببرید؛ محصولات ما از نورهای گرم و سرد تا سه پایه های تلویزیونی تا میز میکسر یا صدا و... را می بینید. ما جزو پنج تولیدکننده برتر و دانش بنیان تجهیزات رسانه ای هستیم.

ولی شایعه همیشه درباره شما زیاد بوده. درباره نمایشگاه خودرو خیابان عباس  آباد شایعاتی بود!

من یک بار در تاسوعا و عاشورا هیات گرفتم. یکی از دوستانم نمایشگاه داشت، گفت هیات را اینجا برگزار کن. من هم پذیرفتم. من هیچ وقت نه خودروفروش خوبی بوده ام نه نمایشگاه داشته ام. نه نسل من در این کار بوده نه بعد من. کار من کاملا مشخص است.

آقای هدایتی یک بار گفتند با شما مذاکراتی داشته اند. آن روزهایی که مساله فروش باشگاه پرسپولیس مطرح بود.

یک شب با من تماس گرفتند، یک برنامه تلویزیونی می خواست درباره این موضوع با من مصاحبه کند. همان زمان گفتم این چه چرت و پرتی است که می گویید. نوشته بودند رضوی می خواهد باشگاه پرسپولیس را بخرد، بدتر اینکه با یک عزیزی مصاحبه می کنند، او هم می گوید که اگر رضوی می خواهد باشگاه را بخرد ما شریک هم می شویم. از همه بدتری اینکه من اصلا استقلالی ام. پرسپولیس را بخرم که چه بلایی سرش بیاورم؟

آمار به جا مانده از شهرزاد، حکایت از این دارد که پروژه اینقدر سودده هست که بدون اینکه امتیازش را بخواهند بفروشند از مانده قبلی و فروش احتمالی، پروژه را ادامه بدهند؟

می توانند با سهم خودشان این کار را انجام بدهند ولی باید سهم من را بخرند. باید با من به توافق برسند.

شما که تا زمانی که بدانید پروژه تان سودده است جلوی پروژه را نمی گیرید؟

سرمایه من مهم نیست. من از کثافت کاری هراس دارم و بدم می آید. اگر یک کاری محبوب مردمی باشد ایرادی ندارد ولی اگر بخواهد یک جوری ادامه پیدا کند که شیره مالیدن باشد، یکجا می ایستیم و حساب کتاب می کنیم و می بینیم چند چندیم.

بالاخره شما یک دوره ای با آقای امامی دوست بوده اید.

الان که دشمنم نیست و بنده خدا زحمت زیادی هم کشیده.

اختلافات تان با ایشان نبود...

انتقاداتی دارم. الان که برای بنده خدا مشکل به وجود آمده که نمی شود آمد و انتقادات را گفت. مردانگی نیست.

در تصویرگستر پاسارگاد مشارکتی نداشتید؟

نه.

زمانی که سریال شما عرضه می شود احتمالا شهرزاد، ماه تی تی و... را داریم.

یک مطلب خیلی محکم می گویم. مطمئنم این کاری که من عرضه می کنم سطح شبکه نمایش خانگی را یک گِرِید بالا می برد.

حتی در رقابت با رقبای بزرگی مثل حسن فتحی و میرباقری؟

من شناخت از پشت صحنه همه اینها دارم و همه را رصد می کنم. وقتی کاری با مدلینگ من ارائه می شود، می گیرد. شهرزاد هم با مدل من گرفت. نحوه پرزنت آن مهم بود. اگر فیلم در سوپرمارکت باشد و پرزنت نشود فایده ندارد. من یک فضای رسانه ای برای شهرزاد درست کردم که نتیجه اش این شد. این یکی از برندهای خودم است و مطمئنم به لطف امام زمان (عج) بوده.

کار جدید شما اصولگرایانه است؟

من قطعا کاری ارائه می کنم که آسیبی به چارچوب خانواده ها نزند، روی خط قرمزهایی حساسیت دارم که هر کس بفهمد بار کج به مقصد نمی رسد و ضمن جذابیت، حرمت کسی هم شکسته نشود. این چارچوب های من خواهدبود.

به این مضامین سیاسی برجام یا مباحثی مثل دفاع از حرم و... هم می پردازید؟

به نظرم من اگر بعضی چیزها را با یک سری مسائل قاطی کنیم حرمت آنها را خراب کرده ایم. من می توانم یک کار ارزشی جداگانه ارائه دهم یا د رکاری غیرمستقیم ارزش ها را بدهم ولی این را بگویم هر جا خواستیم مستقیما ارزش ها را بدهیم کار را خراب کرده ایم. غیرمستقیم حرمت همه این مسائل حفظ می شود و راهکارش هم این است که من از ماهواره مردم را به سمت خودمان می کشم. جِم و جَم و همه اینها را بیچاره می کنم.

 

کاری می کنیم که هنرمندان درجه سه و پنج ما با فلاکت آن طرف نروند و دوباره با فلاکت برگردند. دوست دارم عوامل پشت صحنه ام راضی باشند. خیلی ها به من زنگ می زنند. بعضی لنگ 50 هزار تومان هستند. گریه ام می گیرد. به عنوان داماد شریعتمداری گریه ام می گیرد، به عنوان کسی که با مسوولان، مرتبط هستم گریه ام می گیرد که نباید در نظام چنین اتفاقاتی بیفتد. کسی لنگ 50 هزار تومان پول باشد واقعا خاک بر سر من.

در جشنواره امسال فیلمی خواهیدداشت؟

یک فیلم دارم.

کار آقای روستایی؟

یک ماه دیگر می گویم.

افزودن نظر جدید