حکم رهبر انقلاب برای سعید جلیلی

رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور حکمی اعضای جدید شورای راهبردی روابط خارجی را منصوب کردند.

به گزارش  امید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب آقای دکتر خرازی

نظر به ضرورت تکمیل اعضای شورای راهبردی روابط خارجی، آقایان: دکتر سعید جلیلی، دکتر ابراهیم شیبانی، حسین طارمی، مهدی مصطفوی اهری، سردار احمد وحیدی بعنوان اعضای جدید آن شورا با ریاست جنابعالی منصوب می شوند.

با توجه به تجربیات دوره ی گذشته و نقش این شورا در یاری رساندن مسئولان برای تصمیم گیریهای کلان و بهره مندی از نخبگان در این عرصه، امید است در دوره ی جدید شاهد حضور موثرتر آن شورا در وظائف محوله باشیم.

سید علی خامنه ای

به گزارش فرارو، شورای راهبردی روابط خارجی در سال ۱۳۸۵ به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد. اعضای این شورا را علی‌اکبر ولایتی، کمال خرازی، محمد شریعتمداری، محمد حسین طارمی و علی شمخانی تشکیل می‌دادند.

ریاست این شورا هم بر عهده ی دکتر کمال خرازی وزیر پیشین امورخارجه در دولت های هفتم و هشتم است.

بر اين اساس در دوره جديد، علي‌اكبر ولايتي، علي شمخاني و محمد شريعتمداري از تركيب شورا خارج شدند و سعید جلیلی، احمد وحیدی و ابراهیم شیبانی جایگزین آن ها شدند.

محمد حسین طارمی و کمال خرازی دو عضوی هستند که در شورا باقی ماندند و مهدی مصطفوی اهری نیز عضو تازه شورای است که به نظر می رسد برای تکمیل آن به دیگر اعضا اضافه شده است.

دكتر سعيد جليلي، پيش از اين، دبيري شوراي عالي امنيت ملي را بر عهده داشت و در حال حاضر، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي است.

دكتر احمد وحيدي، وزير دفاع سابق از اسفند ۹۲ رياست كميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع تشخيص مصلحت نظام را بر عهده دارد در عين حال كه مركز تحقيقات راهبردي دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح ايران را نيز اداره مي كند.

ابراهيم شيباني داراي دكتراي اقتصاد را از دانشگاه ايندياناي آمريكا است. وي تا سال ۱۳۸۶، رياست بانك مركزي را بر عهده داشت.

آخرين سمت دكتر سيد مهدي مصطفوي، رياست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بود. در كارنامه وي، مسووليت هايي چون سرپرست معاونت بين الملل دفتر مقام معظم رهبري و قائم مقام وزير امور خارجه، رييس اداره سوم سياسي وزارت امور خارجه، سفير جمهوري اسلامي ايران در اتريش و آلمان، دفتر نمايندگي دايم سازمان ملل در وين، يونيد و آلمان، معاون پشتيباني امور سياسي وزير امور خارجه مشاهده مي شود.

محمدحسين طارمي آخرين عضو منصوب شوراي روابط خارجي نيز تنها عضو روحاني آن به حساب مي آيد كه در مدرسه حقاني قم درس خوانده است. در دوره اي كه حضرت امام(ره) معاونت سياسي سازمان صدا و سيما را از نظارت ابوالحسن بني صدر اولين رييس جمهوري اسلامي خارج و براي آن سرپرست مستقيم و مستقل تعيين كرد محمدحسين طارمي را به معاونت سياسي صدا و سيما منصوب كردند. طارمي سپس به وزارت خارجه رفت و دو دوره سفير ايران در چين و عربستان شد. 

افزودن نظر جدید