حميد انصاري: امام از اينها شاكي بود

«اين انقلاب بي نام خميني(س) در هيچ جاي جهان شناخته شده نيست.» اين بخشي از فرمايشات رهبر انقلاب است كه همواره در سخنراني هاي خود براي احياي نام امام راحل از ايشان ياد مي كند. با اين حال عده‌اي از وابستگان به محافل سياسي خاص در سال‌هاي اخير، خانواده امام و نزديكان بيت و موسسه تنظيم و نشر آثار ايشان را در معرض نقدهاي ناروا و ناجوانمردانه قرار داده اند. در همين زمينه قانون به سراغ يكي از نزديكان امام خميني(س)رفت. فردي كه سال هاست در يك موسسه به دور از حاشيه هاي سياسي براي زنده نگهداشتن ياد امام(س) فعاليت مي كند. حميد انصاري، قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(س) از افرادي است كه تمام عمر خود را با امام(س) و براي احياي نام خميني(س) هزينه كرده است.گفت‌و‌گوي روزنامه «قانون» با او را دررابطه با برخي مسائل مربوط به موسسه و نيز مرقد مطهر امام مي خوانيد:

برخی مدعی هستند بودجه مربوط به این مکان مقدس صرف اقدامات دیگر می‌شود، شما به عنوان قائم مقام موسسه چه پاسخی به ادعاهای مطرح شده دارید؟ 

 
این ادعا از اساس تکذیب می‌شود و باید اشاره کنم بزرگ‌ترین اثر معماری ایران در کوتاه‌ترین زمان با وجود تمام سختی‌هایی که در کار بوده رو به اتمام است و تا سال آینده ویا ‌‌نهایت سال بعد به اتمام می‌رسد. مسئولان اجرای طرح حرم مطهر امام خمینی (س) تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا این پروژه را به خوبی و با کیفیت بالايي به پایان برسانند. 
 
  اين پروژه به دست چه كساني در حال اجراست؟ كار مهندسان ايراني است؟ 
 
بله، همه نتیجه کار و تلاش مهندسان ایرانی است و این پروژه عظیم برای حداقل ۴۰۰ سال آینده امکان مهیا کردن حضور زائران و خدمات دادن به آنها را دارد. نگاه امام خمینی‌(س) در رابطه با این مکان به گونه‌ای بود که بهشت‌زهرا(س) باید کانون امواج انقلاب باشد  لذا بايد نیز این مکان به گونه‌ای ساخته و پرداخته شود که با امکانات فراوان بتواند به بهترین شکل وظایف و رسالت خود را به سرانجام برساند. 
 
لازم به ذکر است این مجموعه عظیم تنها حرم و زیارتگاه محسوب نمی‌شود بلکه برای شهروندان جنوب شهر به عنوان مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر سالی ۱۰ میلیون زائر برای زیارت بارگاه مطهر امام خمینی (س) و بزرگانی که در این بقعه مدفون هستند حضور به هم می‌رسانند. در همین راستا ما شاهد آن هستیم که در سالگرد رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی میلیون‌ها نفر در بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مراسم جمهوری اسلامی در این مکان گرد هم می‌آیند لذا باید این مکان به گونه‌ای ساخته شود که بتواند پاسخگوی این حجم عظیم حضار و زائران باشد. مسئولان اجرایی و عزیزانی که در ساخت این مکان مقدس شرکت دارند در تلاشند تا بتوانند مجموعه‌های رفاهی، فرهنگی، اجتماعی و بیمارستانی را در حد این استقبالی که می‌شود، طراحی و اجرا کنند. 
 
  استفاده دیگری نیز از این مکان مقدس، خارج از مقوله‌های فرهنگی و زیارتی خواهد شد؟ 
 
بله، باید اشاره کنم که نمایشگاه بین المللی تهران قرار است به طور دائم در کنار مرقد مطهر حضرت امام خمینی (س) برگزار شود. این امر باعث می‌شود تا مشکلاتی که مسئولان اجرایی این نمایشگاه و نیز بازدید کنندگان باآن مواجه هستند، رفع شود. 
 
  چه پاسخي به ادعاهای مطروحه در زمینه استفاده بودجه این طرح در مقوله‌های دیگر داده‌ايد؟ 
 
طرح توسعه و ساخت حرم مطهر امام خمینی (س) پروژه عظیم و بزرگی بود که در فاصله کوتاهی صورت گرفته است و ما برای جلوگیری از ادعاهای واهی با اتمام این طرح، اعداد و ارقامی که در اجرا و ساخت این پروژه هزینه شد را اطلاع رسانی خواهیم كرد. با به پایان رسیدن این پروژه همه خواهند دید که عشق به امام (س) چه کارها می‌کند. در اینجا باید از تلاش‌های عزیزانمان در جهاد سازندگی، سپاه و بسیج که حتی زمانی یک سال خانه و کاشانه خود را‌‌ رها کرده بودند و در بیابان‌های اطراف مرقد زندگی می‌کردند و برای اجراي طرح مرقد به ما کمک می‌کردند، تشکر کنم. 
 
  برخی افراد و گروه‌ها سعی دارند به گونه‌ای با موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س) موازی کاری داشته باشند، این به روند فعالیت‌های شما ضربه وارد نمی‌کند؟ 
 
موضع موسسه شفاف است و ما از هر فعالیتی برای ترویج وگسترش اندیشه، نام و یاد امام خمینی (س) استقبال، تشویق و همکاری می‌کنیم و هیچ ممنوعیتی ندارد. ولی نباید فراموش کرد و دانست آن امری که مهم است مرجعیت اعلام سندیت آثار امام (س) است و آن بر عهده موسسه است که تايید کند این مطلبی كه نسبت داده به امام (س) صحت و سقم دارد یا خیر. این وظیفه را شخص رهبر کبیر انقلاب به موسسه نشر و تنظیم واگذار کرده‌اند كه این یک فرآیند قانونی است. اگر کسی این نقش را مخدوش کند حتما اغراض دیگری دارد. 
 
  در صورتی که برخي برای ترویج افکار امام خمینی (س) بخواهند اقدام كنند، اين به وظايف شما خلل ايجاد مي‌كند؟
 
 اگر هدف گروه‌ها و افراد با نیت خیر و کمک به ترویج هم باشد، ولی هر کسی از خود حرفی را به نقل از امام (س) بزند و ادعا کند، این اقدام صحیحی نیست و اینکه با تغییر گروه های سیاسی در کشور و روی کار آمدن جناح‌ها هر کس به نفع خود ادعایی را مطرح کند، مشکل ایجاد می‌کند و باید اشاره شود وظیفه انتشار اصل نسخ امام (س) با موسسه تنظیم ونشر است ولی اگر کسی بخواهد کمک کند ما با آن همکاری می‌کنیم. 
 
  برخی صحبت‌ها ناشی از آن است که افرادی در زمان نهضت مبارزه با شاه را حرام می‌دانستند، شما به عنوان یکی از نزدیکان امام (س) این نکته را تايید می‌کنید؟ 
 
بله و این در آثار امام خمینی (س) نیز آمده است. امام (س) در پیام منشورروحانیت خود می‌فرماید، در ۱۵ خرداد سوختن ما در اثر گلوله‌های رژیم نبود بلکه بد‌تر از آن مخالفت‌ها و کارشکنی‌هاي افرادی بود که مبارزه را حرام می‌دانستند. 
 
  این مشکل در ۵۷ هم نمود داشت؟ 
 
این معضل تنها مختص به 15 خرداد نبود. در ابتدای انقلاب هم کسانی بودند که سنگ اندازی می‌کردند و گروه‌های انحرافی حضور داشتندکه جنگیدن با شاه را حرام می‌دانستند و سعی می‌کردند در مسیر نهضت انحراف ایجاد کنند و بخش عمده جوانان ما  را هم سرگرم مسائل این چنینی كنند.

افزودن نظر جدید