محمود صادقی:

حرکت اخلاقی عارف در انتخابات ۹۲ باطل‌السحر نقشه‌ها شد/در آستانه تَکرار حماسه دیگری هستیم

یک عضو هیات رئیسه شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با ابراز امیدواری نسبت به هم‌افزایی دو انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری گفت: در آستانه تکرار حماسه دیگری هستیم و امیدواریم تأثیر تکرار قبلی در انتخابات سال ۹۴ خود را در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها نشان دهد.

به گزارش امیدنامه، محمود صادقی در همایش «طرح مطالبات نسل جوان» که از سوی ستاد جوانان و دانشجویان اصلاح‌طلبان تهران در مرکز ‌همایش‌های رایزن برگزار شد، اظهار کرد: درفصل هفتم قانون اساسی شوراها جایگاه برتری نسبت به آن چیزی که در قانون شوراها مصوب شده داشتند. نگاه به شوراها در قانون اساسی در حد حکومت‌های محلی است که در ساخت قدرت نقش دارند اما به هر ترتیب نهاد شورا از سطح پیش‌بینی شده در قانون اساسی تنزل پیدا کرده است. اگرچه شوراها باید این آمادگی را برای ارتقای نقش خود در یک حرکت فرآیندی داشته باشند تا همان چیزی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده احیا شود.

وی افزود: دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد که شوراها نهاد سیاسی هستند یا اجتماعی. به نظر می‌رسد تفسیری که قانون اساسی در مورد شوراها داده نهاد سیاسی اجتماعی است و آنها جزو مولفه‌های سازنده قدرت در نظام هستند. اکنون در لایحه‌ای که دولت تحت عنوان لایحه شهری تهیه کرده به نظر می‌آید ارتقای شوراها در مدیریت پررنگ‌تر دیده شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به نشست نمایندگان تهران با اعضای شورای شهر پایتخت خاطرنشان کرد: در آن جلسه آقای چمران گلایه‌ای از شورای نگهبان مطرح کرد و گفت: ما بنا داشتیم نقش موثرتر و عملی‌تری به شوراها بدهیم اما شورای نگهبان استدلال می‌کرد که شوراها نقش نظارتی دارند. البته همین که شوراها از حالت نظاره‌گری به نظارت ارتقا پیدا کنند کار خوبی است و باید در این زمینه از شورای نگهبان یاد بگیرند زیرا با همه اختلافات نظارت استصوابی را جا انداخت و بتوانند بخش نظاره‌ای خود را به نظارت ارتقا دهند.

صادقی با تأکید بر ضرورت برخورداری اعضای شوراهای شهر از شجاعت، سلامت و تخصص در مدیریت شهری تصریح کرد: در انتخابات شوراها نقش نهادهای نظارتی همانند انتخابات مجلس سختگیرانه نیست. البته مجلس گذشته در انتخابات شوراها شبیه شورای نگهبان عمل کرد. ولی در این دوره با تلاش فراکسیون امید و ترکیب هیأت نظارت مرکزی و بسیاری از هیأت‌های نظارت، این هیأت‌ها عمدتاً با سبقه اصلاح‌طلبی شکل گرفتند. البته در برخی استان‌ها وضعیت متفاوت است که منشأ آن به انتخابات ۹۴ برمی‌گردد.

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اضافه کرد: ما در آستانه تکرار حماسه دیگری هستیم و امیدواریم تأثیرات تکرار قبلی در سال ۹۴ خودش را نشان دهد. گشایش فضا به رغم محدودیت‌ها ثمره گام‌های قبلی است. گام اولی که درسال ۹۲ برداشته شده اثر شخصیت‌های بی‌بدیلی مانند دکتر عارف است که نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند و حرکت کم‌نظیر و اخلاقی ایشان باطل‌السحر نقشه‌هایی شد که در آن دوران طراحی شده بود و توانست مسیر را تغییر دهد. در آن زمان ائتلاف از قبل نانوشته‌ای به وجود آمد و با اثرگذاری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی این ائتلاف رقم خورد. این تجربه بزرگی است و ما باید این تجربه را حفظ کنیم و ارتقا دهیم.

صادقی اضافه کرد: امیدواریم هر اتفاقی که می‌افتد تأثیر مثبتی روی انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد. تکاپویی بین مردم برای انتخابات شوراها افتاده که اگر ما را از انتخاب سرنوشت‌سازتر غافل کند بعداً در پیشگاه تاریخ پاسخی نخواهیم داشت. لذا امیدوارم به سمت هم‌افزایی این انتخابات پیش برویم.

افزودن نظر جدید