حاشیه نشینی اجباری احمدی‌نژاد

سایت اصلاح طلب پیام نو در تحلیلی به واکاوی فعالیتهای محمود احمدی‌نژاد بعد از دوران ریاست جمهوری‌اش پرداخت.

به گزارش امید، در گزارش این سایت خبری می خوانیم:

فعالیت محمودی احمدی نژاد و نزدیکانش از جمله اسفندیار رحیم مشایی  پس از بازداشت دو تن از نزدیکان آنها و همزمان با بررسی پرونده مفاسد اقتصادی محمدرضا رحیمی فروکش کرده  و به نوعی فعالیت سیاسی وی توسط بلوک اصلی مخالف دولت روحانی در حال کنترل شدن است.

همزمان با اتمام رسیدگی به پرونده محمدرضا رحیمی  معاون اول احمدی نژاد در دولت دهم، اخبار  جسته و گریخته از مساعد نبودن زمینه برای فعالیت تیم احمدی نژاد حکایت دارد.

محمود احمدی نژاد پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش چند صباحی از فعالیت جدی کناره گرفت اما با چراغ خاموش به رصد فضای سیاسی پرداخت . وی همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و مساعد دیدن فضای منفی شکل گرفته علیه دولت روحانی چراغ ها را روشن کرد و در چند نشست به انتقاد از دولت روحانی پرداخت و حتی گفته شد که وی گزارشی انتقادی از فعالیت های دولت روحانی برای مقامات عالی رتبه نظام  ارسال کرد.

همزمان با این انتقادها و ارسال گزارش، تیم رسانه ای احمدی نژاد  هم  با محوریت عبدالرضا داوری با راه اندازی یکی دو سایت خبری و فعالیت های شبکه های اجتماعی بازگشتش به عرصه رسانه ای کشور را اعلام کرد. در ادامه علی اکبر جوانفکر یار نزدیک احمدی نژاد هم وارد میدان شد و با گارد کاملا انتخاباتی اعلام کرد که احمدی نژاد  در صورت حضور در انتخابات پیروز خواهد بود.

احمدی نژاد با این تصور که می تواند در بازار رقابت سیاسی با کنار زدن رقبای اصولگرا و حتی پایداری به عنوان آلترناتیو دولت معرفی شود، سعی کرد حضور پررنگ تری در صحنه های اجتماعی داشته باشد. احمدی نژاد و یارانش با این استدلال که دست رقبای دولت از داشتن چهره ای هم تراز حسن روحانی خالی است و آنها در نهایت چاره ای جز تمکین به احمدی نژاد ندارند، استراتژی بی نیازی احمدی نژاد از اصولگرایان و مخالفان دولت را در پیش گرفتند. آنها در دو انتخابات ریاست جمهوری قبل هم این استراتژی را اتخاذ کرده بودند و در  انتخابات سال ۸۸ هم نتایج مثبت آن را دیده بودند. این بار اما  استراتژی بی نیازی از اصولگرایان و مخالفان دولت  به نتیجه نرسید.

 از چهره های لایه ها  و جناح های مختلف جریان اصولگرا خبر می رسد که که فعال شدن مجدد احمدی نژاد نه تنها بازخورد مثبتی در میان آنها نداشته بلکه  بلوک اصلی مخالف دولت روحانی فعال شدن احمدی نژاد را به نفع دولت روحانی ارزیابی م

فعالیت محمودی احمدی نژاد و نزدیکانش از جمله اسفندیار رحیم مشایی  پس از بازداشت دو تن از نزدیکان آنها و همزمان با بررسی پرونده مفاسد اقتصادی محمدرضا رحیمی فروکش کرده  و به نوعی فعالیت سیاسی وی توسط بلوک اصلی مخالف دولت روحانی در حال کنترل شدن است.

همزمان با این ارزیابی و رسیدگی به پرونده های اقتصادی نزدیکان احمدی نژاد، بهمن شریف زاده، از یاران نزدیک مشایی  بازداشت شد. در مرحله بعد عبدالرضا داوری یعنی لیدر جریان رسانه ای احمدی نژاد و یک پله مانده به مشایی بازداشت شد. برخی  ها این بازداشت ها را اینگونه تفسیر کردند که تا بازداشت مشایی تنها یک نفس باقی مانده است.

از طرف دیگر پیام این بازداشت ها برای احمدی نژاد وتیمش این بود که شرایط برای فعالیت سیاسی آنها برخلاف پیش بینی ها که انجام داده بودند به هیچ عنوان مساعد نیست.

بر همین اساس بود که جوانفکر مجددا و این بار با پیامی متفاوت وارد عرصه شد و اعلام کرد که مشایی یک چهره فرهنگی است و قصد فعالیت سیاسی ندارد. احمدی نژاد هم به مناسبت  سالگرد ارتحال و برخلاف پیش بینی ها سخنرانی آرامی در مشهد داشت تا مشخص شود  وی و تیمش با توجه به پرونده های اقتصادی مفتوح و نگاه منفی طیف اصلی مخالف دولت روحانی حداقل برای مدتی قرار است فتیله فعالیت سیاسی را پایین بکشند. در عین حال احمدی نژاد سعی می کند با حضور پررنگ تر در مجامع رسمی مثل مراسم سالگرد ارتحال امام(ره)، جلسات مجمع تشخیص مصلحت و دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب خودش و نزدیکانش را در شرایط آسیب پذیری کمتری قرار دهد.

پیام این کنش و واکنش ها به نزدیکان احمدی نژاد هم رسیده است و برخی از آنها   نگران قربانی شدن و هزینه دادن در این کنش و واکنش ها هستند. محمد علی رامین یکی از این افراد است که در تازه ترین مصاحبه اش در نقد خانه نشینی ۱۱ روزه احمدی نژاد گفته است:« من در آن ۱۱روز ۲مقاله نوشتم و او را نصیحت کردم.» این جمله رامین که روزگاری  از نزدیکترین افراد به احمدی نژاد بود، پیام سیاسی روشنی دارد؛ دور بودن از احمدی نژاد و داشتن مرز بندی با وی حداقل در شرایط کنونی عین عافیت است.

افزودن نظر جدید