جهانگیری: کاهش ۴۰ دلاری قیمت نفت یک توطئه بزرگ است

معاون اول رئیس جمهور با اعلام اینکه کاهش ۴۰ دلاری قیمت نفت یک توطئه سیاسی بزرگ از سوی برخی کشورهاست، گفت: حتی اگر بهای نفت به ۴۰ دلار هم برسد ما مصمم هستیم با تکیه بر اقتصاد مقاومتی،کشور را به خوبی اداره کنیم.

به گزارش امید به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری، اسحاق جهانگیری در آخرین بخش از سفر یک روزه خود به استان همدان در جلسه شورای اداری این استان، به تشریح شرایط نابسامان اقتصادی و سیاسی کشور در بدو آغاز به کار دولت تدبیر و امید پرداخت و با اشاره به امیدی که مردم به دولت یازدهم بسته‌اند، اظهار داشت: ما موظف هستیم که از امیدی که مردم به کارآمدی نظام بسته‌اند پاسداری کنیم و راه این پاسداری فقط سخنرانی نیست بلکه باید گره‌ها را از زندگی مردم بگشاییم.

جهانگیری گفت: شرایط کشور در بخش اقتصادی قدری متفاوت است و از ابتدای کار دولت یازدهم دو مشکل اساسی وجود داشت که یکی تورم و دیگری رکود اقتصادی بود که با سیاست‌های اتخاذ شده بخش زیادی از این مشکلات تحت کنترل قرار گرفت.
او گفت: البته در حل مشکلات و بازگشت آرامش به فضای اقتصادی کشور، آنچه مهمتر از سیاست‌گذاری‌ها بود، امیدی بود که در دل مردم ایجاد شد و توانست تا حد زیادی آرامش را به کشور بازگرداند.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: هرکس امروز بخواهد به امیدی که در بین مردم ایجاد شده آسیبی وارد کند یقیناً قصد خیانت به کشور را دارد.
جهانگیری از پایبندی دولت به انضباط مالی به عنوان عاملی برای مهار تورم و مقابله با رکود یاد کرد و گفت: دولت متعهد شد که از منابع بانک مرکزی که در حقیقت به مردم تعلق دارد سوء استفاده نکند و این امر باعث شد که پایه پولی کشور افزایش پیدا نکند.
او با اشاره به توفیقات حاصل شده در کاهش نرخ تورم، گفت: تا پایان سال وضعیت تورم وضعیتی مطلوب‌تر شود و در سال 95 بتوانیم شاهد نرخ تک رقمی در تورم باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دولت برای خروج از رکود اقتصادی، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی خبر داد و گفت: دولت مجموعه سیاست‌هایی را نیز برای تصویب در قالب یک لایحه به مجلس شورای اسلامی فرستاده که خوشبختانه این لایحه در دستور کار مجلس قرار گرفته و انتظار دولت از نمایندگان این است که موارد کلیدی لایحه را که در برون رفت از رکود، رشد سرمایه‌گذاری، رفع موانع دستگاه‌های اجرایی و بهبود معیشت مردم موثر است به تصویب برسانند.
جهانگیری از کاهش قیمت جهانی نفت به عنوان یک توطئه سیاسی جدی توسط برخی کشورها نام برد و گفت: به هیچ عنوان پذیرفته نیست که کاهش ناگهانی بهای نفت یک موضوع اقتصادی و مبتنی بر عرضه و تقاضا باشد.
او گفت: وقتی بهای نفت از حدود 110 دلار یک باره به کمتر از 70 دلار کاهش پیدا می‌کند، یعنی توطئه بزرگی در دنیا شکل گرفته و برخی معتقدند که این توطئه علیه روسیه و عده‌ای بر این باورند که علیه ایران است.
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کشورهای منطقه نباید باعث تیرگی روابط شوند، گفت: ملت ایران این‌گونه رفتارها را فراموش نمی‌کند و مشارکت کشورهای منطقه در این‌گونه اقدامات را به خاطر خواهند سپرد.

جهانگیری گفت: حتی اگر بهای نفت به 40 دلار هم برسد ما مصمم هستیم با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و با برنامه‌ریزی‌های دقیق، باز هم کشور را به خوبی اداره کنیم و زمینه‌های خروج از رکود و رونق اقتصادی را فراهم سازیم.
جهانگیری با تاکید بر اینکه مدیران کشور باید خود را برای شرایط سخت آماده کنند و برای خدمت‌گذاری و حل مشکلات مردم وقت بگذارند، گفت: مدیران مسئولیت حل مشکلات مردم را بر عهده دارند و از ایشان انتظار داریم که از اتخاذ تصمیمات مهم هراس نداشته باشند.
او با اشاره به رویکرد دولت تدبیر و امید در حمایت از بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی ما تاکنون دولتی را تجربه نکرده که دولت‌مردان آن تا این حد به حضور و نقش‌آفرینی بخش خصوصی باور و اعتقاد واقعی داشته باشند.
او گفت: دولت علاوه بر بخش خصوصی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز انتظار دارد به صحنه بیایند و بیش از آنکه به منافع خود فکر کنند به خاطر شرایط کشور، منابع خود را به صحنه بیاورند که اگر این اتفاق رخ دهد و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ وارد عمل شوند، بی‌تردید کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت جبران خواهد شد.
جهانگیری به اهتمام دولت تدبیر و امید برای اجرای واقعی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: از زمانی که این سیاست‌ها ازسوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده و هنوز یک سال از آن نگذشته، جلسات متعددی در سطح معاون اول رئیس‌جمهور، وزرا و جلسات بیشتری نیز در داخل دستگاه‌های اجرایی تشکیل شده تا روش‌های اجرای این سیاست‌ها بررسی شود و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به سرنوشت سیاست‌های کلی گذشته همچون اصل 44 قانون اساسی مبتلا نشود.
جهانگیری ادامه داد: دولت برای اقتصاد مقاومتی سیاست‌های متعددی تعیین کرده و با مشخص نمودن اهداف و برنامه‌های عملیاتی برای هر دستگاه اجرایی وظایفی تعیین شده و امروز هر وزارتخانه برنامه منسجمی در اختیار دارد و می‌داند که باید برای اجرای اقتصاد مقاومتی چه اقداماتی را در چه بازه زمانی انجام دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان برخی افراد مبنی بر اینکه دولت با نرخ ارز بازی می‌کند، این سخن را اتهامی غیرواقعی و نادرست عنوان کرد و گفت: دولت به هیچ‌وجه با نرخ ارز بازی نکرده، بلکه ثبات نرخ ارز را یک دستاورد بزرگ و بر هم زدن آن را خیانتی بزرگ قلمداد می‌کند.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید برای ایجاد ثبات در بازار ارز و حذف نرخ ارز 1226 تومانی در ابتدای آغاز به کار خود، گفت: در دولت گذشته 22 میلیارد دلار ارز این کشور را به بهانه کاهش نرخ ارز بردند و در دبی و استانبول فروختند.
معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: البته تغییر نرخ ارز تا حدود 7 الی 8 درصد که لازمه تنظیم اقتصاد کشور است، امری قابل قبول است، اما سیاست اصلی دولت این است که نرخ ارز دولتی را به نرخ بازار آزاد نزدیک کند که البته این کار نیازمند شرایطی است و هنوز زمان آن فرا نرسیده است.
معاون اول رئیس‌جمهور یکی از انتظارات دولت از بخش خصوصی را کمک برای اجرای طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام دانست و با بیان اینکه طرح‌های عمرانی مصوب و نیمه‌تمام گذشته اگر بخواهد با بودجه‌های فعلی اجرا شود نیازمند صرف 20 الی 30 سال زمان است، گفت: انتظار دولت این است که بخش خصوصی به میدان بیاید و طرح‌های نیمه‌تمام را اجرا کند و در مقابل دولت از آنها خرید خدمت خواهد کرد.

افزودن نظر جدید