جلایی پور: اگر ایران به خطر بیفتد، تحت فرماندهی آیت الله خامنه ای به جبهه می روم/ سلیمی نمین: اپوزسیون می خواهد از بودجه ضد ایرانی بهره مند شود/ رمضان زاده: خارج نشین برانداز و دلواپس داخلی دولبه یک قیچی هستند

انتشار نامه ٣٠ ایرانی خارج‌نشین به رئیس‌جمهوری آینده آمریکا برای تجدیدنظر در توافق هسته‌ای و نیز وضع تحریم‌های تازه علیه ایران موجی از واکنش‌های منفی را علیه این نامه در فضای مجازی به همراه داشت و از سوی شخصیت‌های مختلف سیاسی ازجمله فعالان اصلاح‌طلب موردنقد قرار گرفت.

  

به گزارش امیدنامه به نقل از جماران، نامه مزبور با وجود اینکه مورد انتقاد تند فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، اصولگرا و کاربران فضای مجازی مواجه شده است اما به نظر می‌رسد برخی از جریان‌های رسانه‌ای وابسته به تندروها ضمن انتشار این نامه، تلاش می‌کنند از این نامه برای زیر فشار قرار دادن اصلاح‌طلبان استفاده کنند، درحالی‌که فعالیت‌های ضد تحریمی فعالین اصلاح‌طلب چه در دوران دولت‌های نهم و دهم و چه تلاش‌هایشان در به ثمر نشستن توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های ایران، کاملاً در تضاد آشکار با نامه این٣٠ نفری است که دقیقاً خواستار برگشت به شرایط قبل از توافق برجام هستند.

با این‌ همه و با وجود اینکه با نگاهی گذرا به سوابق فعالیت‌های جریان اصلاح‌طلب در راستای رفع تحریم‌ها و خارج کردن کشور از بحران‌های ایجادشده سال های اخیر، مواضع این گروه در قبال منافع ملی کاملاً مشخص می شود اما برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به فضاسازی برخی رسانه‌های که به دنبال نسبت دادن این افراد به اصلاح‌طلبان هستند و تأکید دوباره بر مواضع پیشین خود، به این موضوع واکنش نشان دادند.

این افراد ضمن تأکید بر این‌که بین اپوزیسیون خارج‌نشین که قصد براندازی داشته و ضد منافع ملی به ترامپ نامه می‌نویسد و جریان اصیل اصلاحات نسبتی وجود ندارد، یادآور شدند: این جریان باوجود اتهاماتی که در سال ٨٨ متوجه آن شد، همواره خواستار حل موضوع هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه کشور بوده است. 

 

موسوی‌لاری: کمک به دلواپسان داخلی 

عبدالواحد موسوی‌لاری در همین رابطه به «شرق» گفت: «اقدام این ٣٠ نفر در راستای کمک به جریان دلواپس داخلی است. اصلاح‌طلبان برجام را عمل دیپلماتیکی ارزیابی می‌کنند که قرار است به کمک آن مشکلات حل شود؛ اما آن‌هایی که در خارج از کشور به دنبال مشکل‌تراشی برای کشور هستند و ازجمله این ٣٠ نفر تلاششان این است که برجام را ناکارآمد جلوه بدهند، مشابه همان کاری که دلواپسان در داخل کشور انجام می‌دهند». وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: «جریان اصلاحات معتقد است که تحقق برجام یک توافق عقلایی بوده که نه صد درصد اما تا حدود زیادی منافع ملی را تأمین کرده است. در چنین شرایطی این ٣٠ نفر خارج‌نشین، به کمک دلواپسان آمده و تلاش می‌کنند تا این توافق لغو شود».

او تأکید کرد: «بر همین اساس جریان دلواپس داخلی که در تعارض با دولت هستند و برجام را زیر سؤال می‌برند، مراقب باشند با وطن‌فروشان خارج‌نشین هم‌صدا نشوند. ممکن است دلواپسان با دولت مشکل داشته باشند؛ اما مواظب باشند با این ٣٠نفری که اصل موجودیت نظام و ایران را قبول ندارند هم‌صدا نشوند».

 

رمضان‌زاده: این اقدام خیانت است

در همین ارتباط، عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات هم با تأکید بر اینکه اقدام این ٣٠ نفر چیزی جز خیانت نام ندارد، گفت: «مواضع براندازانه و ضد نظام این جریان که این ٣٠ نفر هم شامل آن‌ها می‌شوند، روشن است و خط فاصله اصلاح‌طلبان با این گروه نیازی به اثبات ندارد».

این فعال سیاسی ادامه داد: «آنچه رهبری جریان اصلاحات اعلام کرده مسیر حرکت اصلاحات را روشن کرده که جز از مسیر قانون اساسی و اتکانکردن به نیروهای خارج‌نشین نمی‌گذرد. جریان اصلاحات هرکجا که لازم بوده به دفاع از کیان ایران و نظام اسلامی بلند شده است. عموم رزمنده‌هایی که در جریان جنگ ایران و عراق برای دفاع از کشور رفتند جزء این جریان هستند؛ بنابراین هرگونه نسبت برقرارکردن بین آن ٣٠ نفر و جریان اصلاحات، دست‌وپازدن یک جریان شکست‌خورده است که با هر سازی که خارجی‌ها برای آن کوک می‌کنند، هم‌صدا می‌شود».

رمضان‌زاده تأکید کرد: «شهید مطهری قبلاً گفته بود کمونیسم و لیبرالیسم دو تیغه قیچی برای نظام هستند، اکنون هم خارج‌نشین برانداز و دلواپس داخلی دولبه قیچی هستند که برای ضربه‌زدن به ایران به حرکت درمی‌آیند». 

 

منصوری: باید تأسف خورد

آذر منصوری، از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم تأکید کرد جریان اصلاحات با هرگونه جریان برانداز و کسانی که عَلَم مخالفت با ایران را برداشته‌اند، مخالف است و موضع آن در برابر این جریان‌ها روشن است. این فعال سیاسی با بیان اینکه مسیر اصلاح‌طلبی از معبر قانون اساسی می‌گذرد، گفت: «با توجه به این رویکرد، هیچ نوع رفتاری که به منافع ملی آسیب برساند یا موجب تضعیف آن شود، نسبتی با جریان اصلاح‌طلبی ندارد». 

منصوری با بیان اینکه جریان اصلاحات باوجوداین در چند سال گذشته، با بی‌مهری فراوان مواجه شده است، گفت: «بااین‌حال این جریان در جهت تأمین منافع ملی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است؛ اما باوجود تأکید رهبری مبنی برجذب حداکثری، خطی تلاش می‌کند این جریان اصیل را که یکی از بال‌های نظام جمهوری اسلامی است، به براندازی متهم کند.

او ادامه داد: همین واکنش‌ها در یک روز گذشته مرزها را با جریان خارج‌نشین روشن می‌کند. باید برای کسانی که خود را ایرانی می‌دانند؛ اما دست به نگارش چنین نامه‌ای زده‌اند تأسف خورد، این افراد جز دشمنی با کشور و مردم و منافع ملی مطلب دیگری را دنبال نمی‌کنند.

 

ابطحی: گرگ هم گوشت هم‌جنس خود را نمی‌خورد

به گزارش جماران، محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور اصلاحات نیز در واکنش به این نامه در صفحات شخصی خود در فضای مجازی نوشت: درست روزهایی که آقای ترامپ منتظر نشستن روی صندلی کاخ سفید است و همه نگران برهم خوردن برجام و آسیب دیدن ملت ایران هستند و حتی خانم موگرینی هم دست به کار شده که نگذارد دوباره تحریم‌ها و جنگ سرد هسته‌ای برگردد و آقای اوباما هم به این نتیجه رسیده که باید اسراییل را گوشمالی کند، ٣٠ نفر از ایرانیان خارج نشین به ترامپ نامه نوشته اند که وقت فشار روی ایران است و وقت ادامه تحریم ها. این کار خیانت به ملت ایران است. گرگ هم گوشت همجنس خود را نمی خورد. هرکسی هرجوری و هر جایی می خواهد زندگی کند، اما تشویق آدم تندخویی مثل ترامپ به سخت گرفتن بر ملت ایران، جنایت ملی است.

 

حمید رضا جلایی پور: به‌عنوان تنها مردی که از یک خانواده شهید باقی‌مانده به جبهه می‌روم

حمیدرضا جلایی پور، از اصلاح‌طلبان مطرح نیز در واکنش به این نامه در مطلبی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، ضمن متوهمانه و خائنانه خواندن نامه این سی نفر به ترامپ، نوشت: من اصلاح‌طلبم و دموکراسی را راه نجات ایران می‌دانم و در این مسیر از هر نوع فعالیت مدنی و قانونی و زندان رفتن هم دریغ نمی‌کنم. ولی اگر کشور ایران و جان و امنیت ایرانیان به خطر بیفتد، به‌عنوان تنها مردی که از یک خانواده شهید باقی‌مانده زیر فرماندهی آیت‌الله خامنه‌ای به جبهه می‌روم.

 

محمدرضا جلایی پور: بازتاب خبر محکومیت گسترده این نامه، سرعت بیشتری داشته باشد

محمدرضا جلایی پور از جوانان اصلاح‌طلب و دانشجوی آکسفورد نیز در مطلبی خواستار محکومیت این نامه از سوی رسانه‌های تأثیرگذار شد.

وی نوشت: نامه‌ی رقت‌انگیز و پرگافِ سی نفر به ترامپ در چند رسانه‌ی راست افراطی آمریکا و چند سایت فارسی‌زبان منتشر شد، اما هنوز ندیده‌ام پاسخ و واکنش‌های متنوع و وسیعِ هزاران ایرانی به آن در شبکه‌های اجتماعی (که اهمیت خبری و سیاسی-اجتماعی بسیار بیشتری از اصل انتشار آن نامه‌ی کم‌وزن دارد) در رسانه‌های انگلیسی و فارسی بازتاب مناسبی پیداکرده باشد. امید که روزنامه‌نگاران رسانه‌های تأثیرگذار انگلیسی و فارسی در شکار و بازتاب خبرِ محکومیتِ گسترده‌ و خودجوش این نامه توسط هزاران ایرانی سرعت بیشتری داشته باشند.

سلیمی نمین: اپوزسیون می خواهد از بودجه ضد ایرانی بهره مند شود

ناگفته نماند عباس سلیمی نمین از جمله افراد غیر اصلاح طلبی بود که به دور از فضا سازی برخی رسانه ها واکنش منطقی به این نامه نشان داد و انگیزه های این افراد را تحلیل کرد. سلیمی نمین در گفت و گو با تابناک با بیان این که  انگیزه نگارش نامه 30 مخالف به ترامپ وچنین نامه هایی به سردمداران کشورهای خارجی ازجمله آمریکا منفعت شخصی و بهره گیری از بودجه برای تغییر فضای سیاسی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: اینها به نوعی به رئیس جمهور جدید آمریکا می گویند ما هم همراه هستیم. پیام نگارش چنین نامه ای این می تواند باشد که ما را هم از بودجه و امکانات ضدایرانی بهره مند کنید.

وی  اظهار کرد: متاسفانه از نعمت مخالف فهیم محروم هستیم. عدم وجود عنصر مخالف فهیم هرچند که مخالفت آن اساسی و جدی باشد، خسران بزرگی است. کسانی که این نامه را نوشتند اساسا مخالف نیستند، بلکه معاند مردم ایران هستند؛ چرا که وقتی درخواست تحریم مردم ایران را از رئیس جمهور آمریکا می خواهند عملا درخواست این را می کنند که مثلا فروش هواپیمای سالم یا فروش دارو و امثال آن را برای ایرانیان تحریم کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: تحریم برای مردم خطر ایجاد می کند و نوشتن چنین نامه ای در حقیقت اقدامی در ضدیت با مردم ایران محسوب می شود.

وی با بیان اینکه انگیزه نگارش نامه 30 مخالف به ترامپ و چنین نامه هایی به سردمداران کشورهای خارجی از جمله آمریکا منفعت شخصی و بهره گیری از بودجه برای تغییر فضای سیاسی جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: این ها به نوعی به رئیس جمهور جدید آمریکا می گویند ما هم همراه هستیم. پیام نگارش چنین نامه ای این می تواند باشد که ما را هم از بودجه و امکانات ضد ایرانی بهره مند کنید.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: اگر ترامپ سیاستش این باشد که بودجه ای را برای تحت فشار قرار دادن ایران و براندازی جمهوری اسلامی ایران در نظر بگیرد، به هرحال این بودجه باید در بین مخالفان توزیع شود و این 30 نفر به نوعی اعلام موجودیت و اعلام همکاری در راستای این سیاست ها و انجام فضاسازی و جنگ روانی علیه ایران کرده اند.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید