جدیدترین انتصاب بحث برانگیز ترامپ

سنای آمریکا انتصاب "دیوید فریدمن" به عنوان سفیر جدید ایالات متحده در سرزمین‌های اشغالی را تایید کرد. فریدمن ۵۸ ساله در گذشته وکیل ترامپ در حوزه ورشکستگی بوده است.

به گزارش امیدنامه به  نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی،‌ این انتصاب بحث‌برانگیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با ۵۶ رای موافق در برابر ۴۶ رای مخالف که عمدتا دموکرات بودند تایید شد.

فریدمن که در مبارزات انتخاباتی سال گذشته به دونالد ترامپ در مورد روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی مشاوره می‌داد، یکی از حامیان سرسخت شهرک‌ سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینیان است.

گروه لابی جی استریت مستقر در واشنگتن که طرفدار اسرائیل است ولی گرایش لیبرال دارد، با انتصاب دیوید فریدمن مخالفت کرد و گفت که وی "فاقد هرگونه اعتبار دیپلماتیک و سیاستگذاری" است. با این حال گروه‌های محافظه‌کار یهودی در آمریکا از تایید فریدمن حمایت کردند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز پنج‌شنبه از تایید صلاحیت سفیر جدید آمریکا استقبال کرد.

فریدمن که به زبان عبری تسلط کامل دارد، مالک خانه‌ای در قدس است. او در گذشته حمایت خود را از شهرک‌سازی در کرانه باختری اعلام کرده و نیز گفته است که چشم به راه کار کردن در سفارت آمریکا در قدس است. آن اظهارات باعث خشم فلسطینیان شد که بخش شرقی قدس را پایتخت کشور فلسطین مستقل در آینده می‌دانند.

از سوی دیگر کاخ سفید پنج‌شنبه اعلام کرد، چهار روز مذاکرات هیات بلندپایه آمریکایی با مقام‌های رژیم صهیونیستی پایان یافته است. طبق بیانیه کاخ سفید، هدف مذاکرات بهبود فضای جاری در روابط پرتنش اسرائیل و فلسطینی‌ها با هدف از سرگیری احتمالی روند گفتگوهای صلح بوده است و طرفین همچنین تدابیری را برای بهبود وضع مردم غزه بررسی کرده‌اند.

کاخ سفید می‌گوید، هیات آمریکایی نگرانی‌های دونالد ترامپ از فعالیت‌های شهرک سازی رژیم صهیونیستی را مطرح کرده است و طرف اسرائیلی نیز قبول کرده که این نگرانی‌ها را مد نظر قرار بدهد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید