جبهه پایداری به دنبال ریاست دکتر «امید» بر دانشگاه تهران است

دانشگاه تهران در حالی به انتخاب سی و دومین رئیس خود نزدیک می شود که رسانه های اصولگرا و در رأس آنها جبهه پایداری سخت به دنبال ریاست دکتر امید بر بزرگترین نهاد آموزش عالی ایران هستند.

به گزارش امید به نقل از پیام نو، با وجود آنچه در رسانه ها بازتاب یافته، دانشگاه تهران در طول شش سال گذشته درگیر مصائب و مشکلات زیادی بوده است؛ به همین دلیل با شروع وزیدن نسیم تدبیر و اعتدال، دانشجویان نیز در کنار اساتید و کارمندان چشم انتظار وزیدن این نسیم در فضای نماد آموزش عالی کشور بودند، تا قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه کشور را در فضایی متفاوت و با کادر مدیریتی جدید دریابند. چشم ها به لسان و قلم رئیس پیشین دانشگاه تهران و وزیر کنونی علوم رو به سفیدی می گذاشت که در ۲۹ بهمن سال گذشته دکتر فرجی دانا بالاخره با حرکتی متفاوت معاون پیشین دکتر رهبر و معاون مالی و اداری وزارت علوم را جانشین رئیس شش ساله دانشگاه تهران کرد.

اما طلیعه تدبیر وزیر با سپردن ماموریتی ویژه به دکتر امید روشن شد: «تشکیل شورایی از منتخبین دانشگاه به منظور ایجاد مشارکت حداکثری دانشگاهیان در پیشنهاد افراد شایسته به وزارت جهت تصدی ریاست دانشگاه». ساز و کاری مناسب برای انتخاباتی شدن رئیس دانشگاه و گامی جدی در راستای استقلال آن تا در صورت موفقیت، در سایر دانشگاه‌ها نیز این الگو استقرار یابد.

حضور دکتر امید در مقام سرپرستی دانشگاه تهران و برخی از حرکت های وی در هفته های پس از انتصاب، شائبه هایی را درباره مداخله وزارت علوم در فرایند انتخاب رییس دانشگاه ایجاد کرد. از همان ابتدا زمزمه هایی بر سر زبانها افتاد که امید سودای ریاست دارد و نه تنها گزینه مناسبی برای اجرای این ساز و کار نیست که حتی هدف وزیر را نیز خدشه دار می‌کند؛ در مقابل عده ای نیز ادعا می کردند که وزیر نیک به ایشان اعتماد داشته و مانع عملکردهای شائبه دار امید خواهد شد.

طرح افزایش ۴۰ درصدی حقوق اساتید بی توجه به حقوق کارمندان و سایر دانشگاه های کشور در کنار تغییر برخی پست های مدیریتی دانشگاه و واگذاری مدیریت پردیس ارس توسط دکتر امید از جمله این اقدامات شائبه دار بود که با اتفاق روز گذشته تکمیل شد. گفتنی است روز گذشته نخستین جلسه شورای منتخبین اساتید دانشگاه تهران تشکیل شد و پس از انتخاب هیئت رئیسه، طی مکانیزمی شش نفر از اساتید به عنوان نامزدهای ریاست دانشگاه معرفی شدند. در کمال ناباوری نام دکتر امید در میان این نامزدها دیده شد. در حالی که خود دکتر امید در جلسه شورای منتخبین حضور نداشته است.

شنیده ها حاکی از این است که برخی از اساتید نزدیک به دکتر رهبر و مشاورین قبلی وی، امید را به عنوان نامزد معرفی کرده اند. پس از این اتفاق رسانه های جریان های اصولگرا و نزدیک به جبهه پایداری اقدام به پوشش این خبر نموده و امید را به عنوان محتمل ترین گزینه ریاست معرفی کردند.

انتخاب دکتر امید به ریاست دانشگاه تهران در واقع شکست برنامه پیشنهادی وزیر علوم برای انتخاب روسای دانشگاه هاست. معاون مالی و اداری وزیر علوم به جای رعایت بی طرفی و پرهیز جدی از نامزدی ریاست دانشگاه، این روزها تلاش مجدانه ای برای کسب کرسی ریاست دارد. این در حالی است که رعایت بی طرفی در این فرایند حساس مقوله پیچیده ای نیست و باید منتظر ماند و دید آیا دکتر فرجی دانا برای تبرئه وزارت علوم از مداخله وارد عمل می شود یا منتظر می ماند تا با ریاست دکتر امید، اعتبار وزارتخانه متبوع وی خدشه دار شود.

دیدگاه‌ها

به امید اینکه بزودی رییس دانشگاه شاهد نیز تغییر کند.

افزودن نظر جدید