وعده عارف در سفر به كردستان:

تشكيل معاونت اقوام در دولت

معاون اول دولت اصلاحات با استقبال از پيشنهاد تشكيل معاونت امور اقوام در نهاد رياست جمهوري تاكيد كرد: قومیت ها می‌تواند امنیت ایجاد کند و تهدید نیستند.

به گزارش پايگاه خبري-تحليلي اميد ،دكترمحمدرضا عارف كه به استان کردستان سفر کرده است،در جمع فعالان سياسي اصلاح طلب اين استان با بيان اينكه اصلاح‌طلبان نمي‌‌توانند به عنوان یک جریان سیاسی قدیمی و ریشه دار، کنار بکشد،خاطرنشان كرد: برای اصلاح طلبان رسیدن به اجماع و فضا سازی قبل از انتخابات بسیار مهم بود.
معاون اول دولت اصلاحات با تاکید به آراء خاموش خاطرنشان کرد:  باید رای خاموش را در نظر بگیریم و حدود 70 درصد آراء خاموش متعلق به  اصلاح طلبان است. به همین دلیل رقیب ما علی رغم شعارهایش به حضور مردم علاقه اي ندارد.
وی با بیان اینکه ضعف عملکرد اصولگرایان بر همگان مشخص شده است، افزود: نگرانی من این است که اگر در این مقطع اصولگرایان پیروز شوند، این پیروزی را تایید عملکردشان محسوب می‌کنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد، زمینه رای اصلاح طلبان فراهم است، تصریح کرد: در مقطع فعلي  نگاه مردم نسبت به سال 88 و 84 بسيار بهتر شده است و یکی از دلایلش هم عملکرد بد اصولگرایان است.
عارف یادآور شد: گرایش اکثریت کردها در کردستان همیشه به سمت اصلاح ‌طلبان بوده است. اکنون دیدگاه مردم اصلاح طلبی است چون عملکرداصلاح طلبان را دیده اند و با عملكرد اصولگرايان مقايسه مي كنند.
وي  در خصوص اجماع اصلاح طلبان نیز تاکید کرد: مساله امروز اصلاح طلبان  اجماع است و هیچ راهی جز حضور هم نداریم. حضور هم به معنی پیروزی نیست. شکست یک جریان سیاسی می تواند مقدمه پیروزی بعدی باشد. برخی مواقع دوستان برای اینکه حضور پیدا نکنند، شکست را بهانه می کنند. ما باید از اتفاقات 88 درس عقب نشینی اصلاح طلبان بازی در زمین رقیب است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نگاهش به استان کردستان نیز اظهار داشت :ما باید در منطقه نگاه امنیتی را به فرهنگی تبدیل کنیم.من هیچ وقت نگاهم به کردستان امنیتی نبوده است. مشکل استان نرم افزار است نه سخت افزار. اینکه چقدر بودجه جذب شده، حائز اهمیت است.
عارف در خصوص نگاهش به اهل سنت در کشور یادآور شد: نبايد در كشور شهروند درجه 1 و 2 وجود داشته باشد. اهل سنت که به هيچ وجه اقلیت نیستند و شهروند درجه یک هستند. البته ممکن استبه دلیل بد سلیقگی و کج سلیقی به گونه ای دیگر باشد.
معاون اول ولت اصلاحات در خصوص نگاهش به قومیت‌ها نیز گفت: قومیت‌ها می تواند امنیت ایجاد کند و تهدید نیستند. ذهنیت مردم که احساس تبعیض و عدم امنیت می کنند، بسیار بد است و ما باید در عملكردمان این مساله را برطرف کنیم.
عارف درباره چينش كابينه در صورت ژيروزي در انتخابات گفت: در کابینه نگاه شایسته سالاری داریم نه نگاه قومیتی. ما به دنبال دیکتاتوری اکثریت نیستیم و معتقدیم باید به سمت همگرایی برویم.
وی در پایان با اشاره به پيشنهادي يكي از حاضرين مبني بر ايجاد معاونت اقوان در نهاد رياست جمهوري گفت: معاونت اقوام بسیار پیشنهاد خوبی بود با اینکه با ایجاد معاونت در نهاد ریاست جمهوری مخالفم اما این پیشنهاد بسیار می‌تواند موثر باشد.

افزودن نظر جدید