تشریح اهداف و جزییات پنجمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی

اهداف و جزییات پنجمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی توسط، رئیس شورای سیاستگذاری این کنفرانس تشریح شد.

به گزارش امیدنامه، جهان همواره در حال تحول و تغییر است. هر چه زمان می گذرد، بر سرعت و گستره تغییرات و تحولات افزوده می شود، بویژه هنگامیکه با مسائلی چون توسعه فناوری اطلاعات و نیز چالش بزرگی مانند جهانی شدن همراه هستیم. رقابت های اقتصادی و صنعتی میان کشورهای جهان آنها را بر آن داشته تا با نگاه به آینده، دست به برنامه ریزی برای توسعه و رفاه جوامع خود بزنند. در این راستا، دسترسی به اطلاعات و دانش و توانمند سازی جامعه در این راه و از همه مهمتر، کاهش  فاصله دانش میان قشرهای مختلف جامعه از یک سو و نیز میان کشورهای جهان ما را بر آن می دارد که اهتمام جدی تری به آموزش و توسعه ی سازمانها، شرکتها و موسسات دولتی و خصوصی بنماییم که بدون شک این مهم می تواند نقش موثری در زندگی فردی و اجتماعی افراد در جهت ایجاد توانمندی های دانشی برای زندگی در قرن بیست و یکم داشته باشند. در این راستا با عنایت به در پیش بودن پنجمین دوره کنفرانس و جشنواره جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه منابع انسانی، طی نشستی با پورزرندی، رئیس شورای سیاستگذاری این کنفرانس، در خصوص اهمیت سرمایه انسانی و نقش آن در توسعه کشور و رویکرد این رویداد ملی به بحث و تبادل نظر نشستیم که مشروح آن به شرح ذیل است.

-اهمیت و نقش نیروی انسانی در فرآیند توسعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

امروزه نقش و اهمیت نیروی انسانی در فرآیند تولید و ارائه خدمات در جوامع بشری بعنوان مهمترین عامل شناخته شده است. در عصر حاضر اهمیت منابع انسانی در سازمان ها و بنگاه های صنعتی، اقتصادی و خدماتی موضوعی بدیهی می باشد بطوریکه در نتیجه تحولی که در دو دهه اخیر در زمینه مفاهیم و مباحث مربوط به این حوزه پدید آمده است بر هیچکس پوشیده نیست. تلقی و تصور سنتی و رایج از حوزه مسئولیت منابع انسانی یعنی انجام کارهای اداری را به سوی مفاهیم نوینی همچون مشارکتاستراتژیک، ارزیابی متوازن، نقش ها و شایستگی های جدید منابع انسانی، ساختن ارزش ها و دارایی های نامشهود، مدیریت استعدادها و مفاهیمی شبیه آنها کشانده است. بنابراین  با نگاهی به مراحل تمدنبشری مشخص می شود که نقش نیروی انسانی از نیروی کار ساده به سرمایه انسانی تکامل یافته است چرا که پیشرفت تکنولوژی بدون تحولات نیروی انسانی فاقد کارایی است.

با توجه به توضیحاتی که ارائه دادید، به نظر شما مشکل اساسی در چیست و چه راهکار در این خصوص راهگشا خواهد بود؟

واقعیت امر اینست که مشکل اساسی و کلیدی در جوامع توسعه نیافته، فقر منابع طبیعی نیست، بلکه فقر منابع انسانی است و پیروزی و فائق آمدن جوامع توسعه نیافته بر مشکل گسترده خود، در گرو غنی کردن منابع انسانی آنهاست و بس. به همین دلیل غنی شدن سرمایه و منابع انسانی این جوامع که همانا غنی شدن آموزش و پرورش، تخصص‌ها، امید به زندگی بهتر و بالاتر، پیشرفت جسمی و روحی مردان و زنان و اطفال است، باید در سرلوحه برنامه‌های توسعه این جوامع قرار گرفته و بطور دائمی و همیشگی استمرار یابد.

تبدیل کشورهای فقیر و عقب‌افتاده دیروز به کشورهای توسعه یافته و ثروتمند امروز و تبدیل کشورهای ویران اروپای پس از جنگ دوم به کشورهای آباد امروزی، در گرو تحول شگرف کیفیت منابع و سرمایه انسانی این جوامع بوده است نه عوامل دیگر. آثار سرمایه انسانی که نقشی محوری دارد از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود و از طرف دیگر مردم در محیطی که سرمایه انسانی بیشتری دارد با هر سطح مهارتی، از بهره‌وری بیشتری برخوردارند و بالاخره سرمایه انسانی، بهره‌وری سرمایه‌های فیزیکی و نیروی کار را به همراه هم ارتقا می‌بخشد.پس انباشت سرمایه انسانی فعالیتی اجتماعی و به معنای درگیرکردن گروه‌های مردم در چنین فعالیت‌هاست، بطوری که مشابه آن در انباشت سرمایه فیزیکی متصور نیست.

اخیرا گزارشی در خصوص رتبه کشورهای جهان به لحاظ شاخص سرمایه انسانی از طرف مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده است. ضمن تشریح زوایای این گزارش، ارزیابی شما از وضعیت و جایگاه کشورمان در حوزه سرمایه انسانی چیست؟

مجمع جهانی اقتصاد گزارش جدیدی از رتبه کشورهای جهان به لحاظ شاخص «سرمایه انسانی» منتشر کرد. به اعتقاد این مجمع، در قرن بیست و یکم،«استعداد»، عامل اصلی نوآوری، رقابت‌پذیری و رشد خواهد بود و نه سرمایه. در این گزارش که ۱۲۴ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده، ایران در شاخص سرمایه انسانی در رتبه ۸۰ قرار گرفته است. این در شرایطی است که رتبه ایران در گزارش قبلی که مربوط به سال ۲۰۱۳ بود ۹۴ اعلام شده بود. به گزارش سایت مجمع جهانی اقتصاد، شاخص سرمایه انسانی مشخص می‌کند کشورها چگونه سرمایه انسانی خود را توسعه می‌دهند و وارد میدان می‌کنند. این شاخص سطح تحصیلات، مهارت و مشاغل موجود برای افراد را در ۵ گروه سنی بررسی می‌کند. این گروه‌های سنی پنج گروه از کمتر از ۱۵ سال تا بالاتر از ۶۵ سال را دربر می‌گیرد. هدف از این بررسی ارزیابی نتیجه سرمایه‌گذاری‌های گذشته و حال کشورها در سرمایه انسانی است و این گزارش چشم‌اندازی از وضعیت شالوده استعداد آینده کشورها را ارائه می‌کند. به طورکلی شاخص سرمایه انسانی هر کشور با در نظر گرفتن ۴۶ معیار به دست آمده است. ارزش هر یک از این معیارها از آماری که توسط سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان بین‌المللی کار، یونسکو و سازمان بهداشت جهانی منتشر می‌شود، استخراج می‌‌شود. علاوه براین آمار، در این شاخص از برخی آمار کیفی که از نظرسنجی مدیران مجمع جهانی اقتصاد به دست آمده است، استفاده می‌شود. در روش‌شناسی این شاخص امکان مقایسه درون کشوری و بین کشوری وجود دارد. بر این اساس در میان ۱۲۴ کشوری که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، فنلاند با کسب امتیاز ۸۶ از ۱۰۰ درصد ممکن، رتبه نخست شاخص سرمایه انسانی را به خود اختصاص داده است. این در شرایطی است که تنها ۱۴ کشور توانسته‌اند امتیاز بیش از ۸۰درصد را به دست آورند. در میان دیگر کشورهای پیشرفته فرانسه جایگاه ۱۴ را به دست آورده است و ایالات متحدهرتبه ۱۷ را کسب کرده است. در مورد وضعیت کشورمان، ایران با کسب امتیاز ۲/ ۶۳ درصد، جایگاه ۸۰ را در شاخص سرمایه انسانی به دست آورده است. این در شرایطی است که ۴۰ کشور جهان رتبه‌ای بین ۶۰ تا ۷۰ درصد را کسب کرده‌اند. مجمع جهانی اقتصاد در گزارش شاخص سرمایه انسانی خود همچنین ۱۰ کشور دارای بیشترین فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی، تولید و ساخت و ساز را معرفی کرده است که از این نظر ایران با سالانه ۲۳۳ هزار  فارغ‌التحصیل رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است. در این زمینه فدراسیون روسیه در جایگاه اول و ایالات متحده در جایگاه دوم قرار گرفته است.

با عنایت به اینکه در روزهای آتی شاهد برگزاری پنجمین دوره کنفرانس و جشنواره جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه سرمایه انسانی کشور هستیم، توضیحاتی را پیرامون رویکرد، اهداف و اهمیت این رویداد ملی در حوزه آموزش و توسعه سرمایه انسانی کشور ارائه فرمایید.

پنجمین دوره کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی به همراه مراسم تقدیر پنجمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه منابع انسانی توسط انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی با همکاری مراکز دانشگاهی، صنعتی و اداری کشور 29 و 30 بهمن ماه سال1396 در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار خواهد شد.  خوشبختانه برگزاری چهار دوره گذشته این کنفرانس در سالهای 1392، 1393، 1394 و 1395 ضمن استقبال گسترده جامعه آموزش و توسعه کشور، نتایج و پیامدهای مهمی در سازمان ها و دستگاه های کشور ایجاد نموده و این مهم، دست اندرکاران انجمن و کنفرانس را رهنمون به برگزاری پنجمین دوره این کنفرانس نمود. مهم ترین ویژگی و تفاوت این دوره با سایر کنفرانسهای حوزه آموزش و منابع انسانی در کشور، توجه به حوزه های نوین آموزش و ابزارها و مکانیسم های بهبود عملکرد و بالندگی سازمانی با تاکید بر رویکردها، روش ها و ابزارهای نوین یادگیری و توسعه شایستگی- محور در بین واحدهای آموزش و توسعه سازمان های کشور می باشد. انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی با برخورداری از 1400 عضو حقیقی و 250 عضویت حقوقی از سازمان ها، شرکتها و دانشگاه های کشور بعنوان متولی امر آموزش و توسعه ایران، همواره رشد و ارتقاء منابع انسانی، افزایش دانش تخصصی و بکارگیری آخرین سیستم ها و تکنیک های آموزشی را در دستور کار خود داشته و در این مسیر بعنوان یک موسسه پیشرو در حوزه موسسات فعال در بخش آموزش و توسعه سازمانها و شرکتهای ایرانی شناخته می شود. با این رویکرد، پنجمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با هدف ایجاد بستری مناسب برای ارائه آخرین یافته های علمی، پژوهشی و تسهیم برترین تجارب، آراء و ایده های مرتبط به محور و موضوعات اصلی کنفرانس و فراهم سازی امکان عملیاتی شدن آنها و همچنین محیطی جهت گردهمایی سالانه اعضای انجمن و دیگر خبرگان، مطلعین و علاقمندان عرصه آموزش و توسعه سرمایه انسانی با هدف استقرار فضای تعامل و تبادل حرفه ای ایشان و نهایتا امکان تقدیر از تجارب و تلاش های سازمانهای ایرانی در عرصه آموزش و توسعه کارکنان و ارائه نتایج ارزیابی پنجمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه برگزار می شود. مضاف بر اینکه محورهای موضوعی و برخی موضوع های پیشنهادی کنفرانس نیز می تواند ایده لازم برای علاقمندان به تهیه مقاله های اصیل و عالمانه و نیز علاقمندان به شرکت در این خداد را به آنها پیشنهاد دهد.

افزودن نظر جدید