تبیین دیدگاه‌های ورزشی عارف در نشست هم‌اندیشی "ورزش در دولت آینده"

نشست هم‌اندیشی "ورزش در دولت آینده" در شرایطی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد که انتظار می رفت با توجه به اهمیت مقوله ورزش در شادابی و نشاط جوانان نامزدها استقبال بیشتری از این جلسه به عمل آورند. اما تنها سه نامزد (آقایان عارف، رضایی و ولایتی) نمایندگان خود را به این جلسه فرستاده بودند. در این نشست جمعی از اساتید تربیت بدنی دانشجویان علوم ورزشی و اصحاب رسانه نیز حضور داشتند.

به گزارش امید،نماینده دکتر رضایی در مورد مطالبات جامعه ورزشی زنان گفت: متاسفانه در جامعه ما نگاه کالا به زن وجود دارد. ما با این مسئله مشکل داریم. اصلا یعنی چه که در وزارت ورزش یک معاونت بانوان وجود داشته باشد چرا در بین چندین معاونت فقط باید بانوان را محدود به یک معاونت کنیم. ما با ساختار وزارت ورزش مشکل داریم. اصلا چرا رییس سازمان خانم نباشد؟ چرا هر یک از خانم‌های تحصیل کرده و شایسته ما در معاونت‌های مختلف حضور نداشته باشند؟ ما با محدود کردن بانوان در یک فضا و نگاه دست دوم به آن‌ها مخالفیم. البته نباید در این زمینه شعارمحور عمل کنیم چرا که در جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم که شعائر اسلامی و تامین نظرات مراجع دینی بسیار مهم است. اگر کار بدون برنامه پیش برود به جایی نمی‌رسد همچنان که دیدید در سال‌های گذشته بحث حضور بانوان در استادیوم‌های فوتبال مطرح شد و بازخورد بدی از سوی مراجع داشت و این مسئله باعث شد نه تنها این قضیه حل نشود بلکه زنان از حضور در ورزشگاه‌های سایر رشته‌ها نیز منع شوند.
این قسمت از سخنان نماینده رضایی با مخالفت چند تن از حضار همراه شد که یکی از دانشجویان حاضر در جلسه با اعتراض به سخنان نماینده رضایی گفت: ما در جامعه اسلامی و تحت حکومت جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم. این صحبت شما بر پایه چه مستنداتی است که به بانوان به چشم کالا نگاه می‌شود؟ علوی بعدا زمانی که موضوع اخلاق در ورزش مورد سوال قرار گرفته بود و مدعی شده بود که دولت رضایی دولتی اخلاق‌گرا خواهد بود که از اشتباه‌هایش فرار نمی‌کند و معذرت‌خواهی می‌کند حاضران از وی خواستند که بابت اظهارات توهین‌آمیزش به زنان عذرخواهی کند و وی نیز این کار را انجام داد.
نماینده دکتر عارف در مورد مطالبات جامعه ورزشی زنان گفت:  به هر حال نیمی از جامعه ما بانوان هستند و ما چاره‌ای جز استفاده از این ظرفیت بالا نداریم. دکتر عارف به عنوان تنها نماینده اصلاح‌طلب در بین 8 نامزد اعتقاد دارد که می‌تواند کارش را با گفتمان پیش ببرد. درباره ورزش بانوان نیز در قانون چهارم توسعه که در دولت‌های قبلی تنظیم شده بود همه مسائل در نظر گرفته شده بود اما متاسفانه طرح جامع ورزش اجرا نشد. اگر اجرا می‌شد می‌توانستیم در تمام زمینه‌ها از جمله ورزش بانوان به موفقیت دست پیدا کنیم.
افخمی در ادامه برنامه راهبردی دکتر عارف را که در پایگاه اینترنتی ایشان منتشر شده در 11 بخش قرائت کرد.
یکی از حضار از افخمی پرسید با توجه به حضور اکثریت نمایندگان اصول‌گرا در مجلس آقای عارف به عنوان یک رییس جمهور اصلاح‌طلب چگونه می‌خواهد با مجلس تعامل داشته باشد که افخمی در پاسخ گفت: رویکرد اصلاح‌طلبی رویکرد گفتمان است. گتفمان می‌تواند به تنش‌زدایی کمک کند و در صورتی که تنش وجود نداشته باشد می‌توان با یک تعامل مشکلات را حل کرد.
نماینده دکتر عارف در ادامه گفت: ما مشکل قانون نداریم که بخواهیم حرف‌های عوام‌فریبانه بزنیم. قوانین کافی هم داریم و من هم موافقم که برای توسعه ورزش نیازی به آیین‌نامه و دستورالعمل نیست. در زمان دولت اصلاحات صندوق حمایت از پیشکسوتان تاسیس شد و کمیته‌ای برای بررسی وضعیت معیشتی ورزشکاران و بازنشستگان و پیشکسوتان تاسیس شد. این خودش مصداق ترویج روحیه پهلوانی است. نماینده دکتر عارف در مورد مساله خصوصی سازی که از طرف یکی از اساتید مطرح شده بود گفت : ببینید درباره خصوصی‌سازی قبلا کارهایی صورت گرفته اما متاسفانه قانون جامع ورزش که در زمان دولت آقای خاتمی و توسط آقای مهرعلیزاده جرایی شد در دوره‌های بعد ادامه پیدا نکرد. در حالی که بندهای همین قانون جامع ورزش اگر به درستی اجرا می‌شد و مغفول نمی‌ماند، کار خصوصی سازی انجام شده بود. در عین حال لازم است که تعاملی صورت گیرد تا این طرح که در مجلس هم مصوب شده به انجام برسد. افخمی در ادامه صحبتها به یکی از صحبتهای دکتر ولایتی مبنی بر اینکه ما باید ورزش را در بین کارمندان و کارگران گسترش دهیم تا قهرمانان از بین همین افراد پدید آیند اشاره کرد و از نماینده دکتر ولایتی درباره این جمله توضیح خواست که وی پاسخی نداد. همچنین نماینده دکتر عارف به این مساله اشاره کرد که طبق قانون برنامه چهارم  3 درصداز بودجه شهرداری به توسعه ورزش همگانی اختصاص یابد که برپایه نظر متخصصان چنین هزینه ای به ورزش همگانی اختصاص نیافته است.
در خاتمه این جلسه نماینده دکتر عارف با بیان اینکه چند روز بیشتر به انتخابات باقی نمانده از اساتید و دانشجویان خواست تا با کنار هم گذاشتن برنامه ها و صحبتهای تمام کاندیداها در تمام مسائل از جمله مقوله ورزش و با در نظر داشتن این آیه شریفه « فبشرعباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» به گزینه اصلح رای دهند و صحبتهای خود را با گفتن عبارت دوم خرداد دیگری در راه است به پایان برد.

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید