عبده تبریزی در نشست ماهانه بنیاد امید ایرانیان:

تا زمانیکه مشکلات بانکی برطرف نشود، بحران ارزی پایدار خواهد بود/ گاهی مجبور می‌شویم تمام مسائل را زیر فرش کنیم

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ما پیش از این سه بحران ارزی را پشت سر گذاشتیم که هیچ کدام مانند بحران کنونی نبود و وجه تمایز این بحران، مشکلات بانکی است و تا این مشکل برطرف نشود، بحران ارزی پایدار خواهد بود.

به گزارش امیدنامه، «حسین عبده تبریزی» در نشست نقد و بررسی سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید با موضوع " الزامات عبور از چالش های پولی، بانکی و ارزی سال 97 " که در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد،گفت: در شرایط فعلی با مجموعه‌ای از عدم تعادل‌ها در اقتصاد روبرو هستیم که در مورد آنها صحبت‌های زیادی شده است. این عدم تعادل‌ها مربوط به بخش بودجه و بخش بانک‌ها  بوده که موجب شکاف در دارایی بانک‌ها شده و در هزینه‌ها هم عدم تعادل را باعث شده است.

وی افزود: برای اینکه عدم تعادل‌ها به تعادل تبدیل شود، سیاست‌گذار باید هزینه‌هایی را بدهد که متاسفانه عمر مدیریتی اجازه این کار را نمی‌دهد و مجبور می‌شویم تمام مسائل را زیر فرش کنیم و در نهایت با بحران‌های فعلی روبرو شویم.

عبده تبریزی با بیان اینکه  باید تغییرات قابل قبولی در شرایط فعلی مردم ایجاد کنیم تا مردم مطمئن شوند که سیاستگذار کنترل را از دست نداده است، گفت: دولت ها در طول 40 سال، با نقدینگی 25% و با نرخ رشد حدود 3% جلو آمدند. زمانی که تورم ایجاد می شود قشر ضعیف جامعه آسیب می بینند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست باید برای اقتصاد برنامه ارائه دهد، گفت:اصلاح بودجه، اصلاح بانک ها برای جلوگیری از تداوم نقدینگی متکی بر پرداخت سود موهوم، تامین حداقل ها برای اقشار ضعیف و ایجاد چتر حمایتی تامین اجتماعی از برنامه های مهم برای جلوگیری از افزایش قیمت ارز و سبب اصلاح نظام بانکی خواهد بود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد تورم لجام گسیخته گفت: مساله جدی در اقتصاد کشور و البته خواست آمریکا این است که تولید در کشور متوقف شود تا تورم لجام گسیخته ایجاد کرده و کشور را مانند ونزوئلا کنند. در ایران نیز با استفاده از سیاست‌های ارزی تولید ضربه خورده و اولین کار مجلس باید متوقف کردن تورم لجام گسیخته باشد و تا زمانی که دوگانگی نقدینگی و تورم را متوقف نکنیم، مساله اساسی حل نخواهد شد.

عبده تبریزی تصریح کرد: اصلاحات به معنای هزینه در کوتاه‌مدت برای سیاست‌گذار و ایجاد منافع بلندمدت در کشور است و این نیازمند ائتلاف‌های سیاسی است همانطور که در همه دنیا این اتفاق می‌افتد در حالی که با این تشتت آرای موجود نمی‌توان کاری کرد و به نظر می‌رسد در صورت عدم اصلاحات تورم نقطه به نقطه امسال به صد در صد برسد.

وی در مورد اصرار بر نرخ پایین ارز و نظام چند ارزی گفت: واگذاری ارز صادرکننده به قیمت پایین و تخصیص ارز واردکننده به قیمت پایین، موجب کم‌اظهاری و بیش‌اظهاری فاکتورها می‌شود که در نتیجه موجب خروج سرمایه از کشور، افزایش تقاضا و در نهایت افزایش نرخ ارز می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در مورد مولفه‌های اصلاح بسته سیاستی - نظارتی گفت: صندوق ضمانت سپرده نظارت مستمر و برخورد با متخلفان، احیای حساب‌های جاری و حذف حساب‌های پشتیبان، کاهش نرخ جرائم، تطابق سود دریافتی و پرداختی، کنترل نرخ سود بیمه‌های عمر جهت جلوگیری از افزایش هزینه فرصت، نرخ واضح صندوق‌ها با درآمد ثابت، مجموعه‌ای از این بسته سیاستی را شامل می‌شود.

وی با تشریح نحوه محاسبه نرخ سود بانکی تاکید کرد: مردم وقتی احساس می کنند که نرخ سود بانک ها واقعی نیست به سکه و طلا روی می آورند.

عبده تبریزی  با بیان اینکه بانک های اصل 44 باید به 2 بانک تبدیل شوند، گفت: ما پیش از این سه بحران ارزی را پشت سر گذاشتیم که هیچ کدام مانند بحران کنونی نبود و وجه تمایز این بحران، مشکلات بانکی است و تا این مشکل برطرف نشود بحران ارزی پایدار خواهد بود.

وی با توضیح در خصوص سیاست های بودجه ای گفت: کلیه بدهی های ریالی و ارزی دولت باید با امضای دوم وزیر اقتصاد معتبر شوند و همچنین در جهت کاهش هزینه های دولت و جلوگیری از تامین مالی بی رویه از طریق بازار تلاش شود تا هزینه تنزیل اوراق دولت کاهش یابد.

IMG_2074.jpg
IMG_2091.jpg
IMG_2108.jpg
IMG_2054.jpg

افزودن نظر جدید