تاجرنیا:تخلفی در انتخابات سازمان نظام پزشکی صورت نگرفت

رای گیری هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی که قرار بود ساعت ۸ صبح امروز ۳۰ تیرماه در حوزه‌های انتخابیه در سراسر کشور آغاز شود، با حدود ۱۵ دقیقه تاخیر در تهران شروع شد.این دوره از انتخابات قرار بود در ۲۰۰ حوزه انتخابیه و به دو صورت الکترونیکی و حضوری از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب انجام شود، اما به دلیل برخی مشکلات فنی ایجاد شده در سامانه رای‌گیری الکترونیکی، هیات نظارت و اجرایی این انتخابات تصمیم بر لغو رای‌گیری الکترونیکی و تمدید آن تا ساعت ۲۲ گرفتند. از آن‌جایی که عده‌ای از رای دهندگان روی رای الکترونیکی حساب کرده بودند در حوزه‌های انتخاباتی خود حضور نداشتند و به همین دلیل امکان رای دادن آن‌ها فراهم نشد. همین مساله باعث ایجاد مناقشه در رای‌گیری سازمان نظام پزشکی شد، و عده‌ای از پزشکان به بهانه تخلف در این انتخابات خواستار لغو و برگزاری مجدد رای‌گیری شدند.

به گزارش امیدنامه به نقل از امتداد ،علی تاجرنیا، فعال سیاسی و مسئول ستاد ائتلاف سپید انتخابات سازمان نظام پزشکی،درباره مشکلات پیش آمده در انتخابات نظام پزشکی گفت:«ماجرا این است که وزارت بهداشت به عنوان مجری انتخابات، تصمیم بر برگزاری انتخابات به صورت غیرحضوری یا الکترونیک و همچنین حضوری به صورت توامان داشت. به این صورت که آن‌هایی که به دلیل آنکه در روز انتخابات در شهر حضور ندارند و برای تهسیل رای‌گیری انتخابات به صورت الکترونیک پیش‌بینی بشود، در عین حال هم صندوق اخذ رای برای کسانی که به هر دلیلی امکان رای دادن به صورت الکترونیک ندارند ایجاد شود.متاسفانه به دلیل فنی و با توجه به حجم گسترده‌ حضوری که به صورت عادی در این انتخابات وجود دارد، رای‌گیری الکترونیک با مشکلاتی روبرو شد. چرا همان‌طور که می‌دانید، رای دهندگان پزشکی حدود ۲۳۰ هزار نفر هستند وشعب اخذ رای تنها ۲۰۰ شعبه هستند.با توجه به مجموعه شرایطی که بود، به دلیل مسائل فنی، از صبح امروز امکان رای‌گیری به صورت الکترونیک نبود، البته انتخابات حضوری و نصدوق‌های رای در تمامی شهرها وجود داشته، اما به دلیل اینکه عده‌ای از افراد که از قضا انگیزه رای دادن هم داشتند، به دلیل آن که فکر می‌کردند به صورت غیرحضوری امکان رای دادن خواهند داشت، در حوزه انتخابیه خود حضور نداشتند و همین امر موجب اعتراض جمعی از پزشکان شده است.»‌وی افزود:«در حال حاضر وزارت بهداشت، با هماهنگی سازمان نطام پزشکی به همراه مجموعه‌های مختلف به دنبال این هستند که شرایطی را ایجاد بکنند تا بشود حضور حداکثری ایجاد شود و افرادی که به این دلیل از رای‌گیری محروم شده‌اند بتوانند در فرصت آتی رای بدهند. حال اینکه این تصمیم به چه ترتیبی اتخاذ شود تا دقایق آتی مشخص خواهد شد.»

عضو سابق شورای عالی سازمان نظام پزشکی درباره نحوه و مجری برگزار کننده انتخابات سازمان نظام پزشکی گفت:«مجری انتخابات وزارت بهداشت است و دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرای آن را به عنوان هیئت‌های اجرایی بر عهده دارند.و اعضای هیئت اجرایی از میان هیئت علمی و چهره‌های خوش‌نام عرصه پزشکی انتخاب می‌شوند.هیئت نظارت هم متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، وزارت کشور، مجلس و قوه قضاییه است.»

تاجرنیا در پاسخ به این سئوال که نظرش درباره درخواست جمعی از پزشکان مبنی بر ابطال این انتخابات چیست تصریح کرد:«واقعیت این است که تخلف به معنای اینکه تقلبی که منجر به ابطال انتخابات شود صورت نگرفته است. تنها مساله این است که بخشی از پزشکان به دلیل مشکل در اخذ آرا به صورت الکترونیک عملا امکان رای دادن نداشته‌اند و گرنه کسی محروم از رای دادن نبود. میزان مشارکت در این انتخابات تقریبا نزدیک به دوره‌های گذشته است. و به گونه‌ای نیست که مشارکت اندک بوده باشد. در خود تهران به نظر می رسد که تا آخر امشب که فرصت رای‌گیری وجود دارد، مشارکت به سیاق سال‌های گذشته باشد، منتهیاین انتظار وجود داشت که با توجه به امکان اخذ رای الکترونیک تعداد بیشتری رای بدهند، منتهی فعلا با توجه به این نقص بخشی از امکان رای دادن محروم شده‌اند. آن هم نه به دلیل اینکه محروم شده باشند، بلکه روی نظر مجریان مبنی بر انتخابات الکترونیک حساب کرده بودند و در حوزه‌های انتخابی حضور نداشتند. من فکر می کنم اگر تمدید انتخابات صورت بگیرد، این مشکل برطرف خواهد شد. اما تقلبی مبنی بر ابطان انتخابات توجیهی نخواهد داشت.»

افزودن نظر جدید