تابلو نقاشی بهرام دبیری به سرقت رفت

 «تابلوي «آناهيتا» روز يكشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٦ در ساعت ٦ بعدازظهر به دليل بي‌توجهي راننده وانت، هنگام انتقال از يكي از گالري‌هاي تهران به آتليه من به سرقت رفته است.» اين خبري بود كه چند روز پيش بهرام دبيري در صفحه شخصي‌اش منتشر كرد.

 

تابلو نقاشی بهرام دبیری به سرقت رفت 

به گزارش اعتماد، ماجرا از اين قرار بود كه بهرام دبيري اين اثر را براي برگزاري يك نمايشگاه گروهي در اختيار يكي از گالري‌هاي تازه‌تاسيس تهران گذاشته بود تا بر اساس قراردادي كه با اين گالري داشت در صورت فروخته نشدن آثار، پس از پايان نمايشگاه آنها را تحويل بگيرد.

 

اين اتفاقي بود كه در مورد تابلوي آناهيتا نيفتاد تا دبيري روز گذشته از اتفاقاتي بگويد كه در طول هفته گذشته پس از دزديده شدن اين تابلو افتاد: « مدير گالري يك ماه و نيم پيش با من تماس گرفتند و گفتند قرار است يك نمايشگاه گروهي برگزار كنند. از من هم براي اين نمايشگاه كار خواستند و من تابلويي كه مربوط به سال ١٣٨٤ بود با عنوان «آناهيتا، الهه باران» به قيمت هفتاد ميليون تومان به همراه اثر ديگري با عنوان «خروس» با قيمت ١٥ ميليون تومان به ايشان دادم كه رسيد آن پيش من موجود است.

 

اين نمايشگاه هفته پيش به پايان رسيد و من هم تماس گرفتم تا كار را برايم بفرستند. گالري اين كار را به وسيله پيك براي من فرستاد، اما اين كار قبل از اينكه به دست من برسد از جلوي كارگاه من دزديده شد. من وقتي به كارگاه رسيدم كه راننده‌اي كه كار را برايم آورده بود با پليس تماس گرفته بود تا گم شدن تابلو را گزارش دهد. پليس آمد و با راننده صحبت كرد اما بعدتر ديگر خبري نشد.»

 

دبيري از تماسش با مدير گالري مذكور هم درباره سرنوشت اين تابلو صحبت كرد: «بعد از اين جريان با مدير گالري تماس گرفتم كه در مورد تكليف اين تابلو بپرسم. ايشان روز يكشنبه اعلام كردند كه من تابلو را براي شما فرستادم و اينكه در جلوي كارگاه شما گم شده مسووليتي متوجه من نيست.»

 

دبيري همچنين از نامه‌اي خبر داد كه روز گذشته خطاب به مجيد ملانوروزي، مديركل دفتر امور هنرهاي تجسمي براي پيگيري وضعيت تابلوي به سرقت رفته‌اش نوشته است؛ تابلويي كه بر اساس قرارداد امضا شده بين اين هنرمند و مدير گالري... قرار بود بعد از پايان نمايشگاه به هنرمند برگردانده شود: «من نامه‌اي خطاب به آقاي ملانوروزي كه از هفته پيش در جريان مفقود شدن اين تابلو قرار داشت، نوشتم. من شكايت خودم را در اين باره اعلام كردم و ايشان هم قول دادند كه پيگيري‌هاي لازم را انجام خواهند داد.»

 

دبيري در پايان با اشاره به اينكه اميدوار است چنين اتفاقي بيفتد توضيح داد: «به هر حال يك رفتار كاملا غيرحرفه‌اي به اين منجر شد كه يكي از بهترين كارهاي من گم شود. متاسفانه گالري‌دار هم اعلام كرده كه متعهد به هيچ خسارتي نيست.  چيزي كه برايم مهم است اين است كه گالري‌دار به وظيفه‌اش عمل كند و به خاطر اين بي‌توجهي خسارت من را پرداخت كند.»

 

اين موضوعي است كه در نامه بهرام‌دبيري خطاب به مجيد ملانوروزي هم به آن اشاره شده است: «انتظار دارم كه گالري...، مسووليت اثري را كه به امانت در اختيار داشته بپذيرد و خسارت مالي آن را بپردازد. هرچند كه خسارت فرهنگي و ايجاد ناامني براي بقيه هنرمندان غيرقابل جبران است... يقين دارم رفتار قانوني در اين مورد به گالري‌دارها اين هشدار را مي‌دهد كه نسبت به اثر هنري و هنرمندان رفتار مسوولانه‌تري داشته باشند.»

 

دبيري در پايان درباره پاسخ مجيد ملانوروزي به نامه‌اش هم توضيح داد. قرار است از طريق دفتر امور هنرهاي تجسمي نامه‌اي به مدير گالري مربوطه فرستاده شود تا در صورت جبران نشدن خسارت اين اثر ديگر اقدامات لازم در مورد اين اتفاقات در دستور كار قرار بگيرد. 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید