برکناری وزیر علوم ، پایه های فراکسیون رهروان را به لرزه انداخت

پس لرزه های برکناری فرجی دانا تنها دقایقی بعد از جلسه استیضاح آغاز شد. اولینش احتمال فروپاشی فراکسیون رهروان. موضوعی که اسماعیل جلیلی و عابد فتاحی به آن اشاره می کنند. فراکسیون رهروان پیش از جلسه استیضاح نتوانسته بود به جمع بندی درباره این جلسه برسد. حالا باز هم شایعه تجزیه این مجموعه پارلمانی شدت گرفته است.

به گزارش امید به نقل از پیام نو،اقلیت مجلس عملا بازی استیضاح را از اکثریت برد؛ بازی که از خیلی وقت پیش حیثیتی شده بود. بعد از انتخابات هات رئیسه این دومین باری است که فراکسیون رهروان در برابر فراکسیون اصولگرایان زانو زده است. این بار اما به نظر می رسد دیگر توان بلند شدن ندارد. صبح چهارشنبه قرار بود فراکسیون رهروان در جلسه ای به تصمیم نهایی درباره استیضاح برسد. دو دستگی اما اجازه نداد این اتفاق بیفتد. کاظم جلالی هم با این توجیه که رای گیری برای اتخاذ موضع در قبال استیضاح باعث دو دستگی بیشتر می شود زیر بار اتخاذ موضع شفاف و روشن نرفت. بدین ترتیب فراکسیون رهروان جلسه استیضاح را بدون موضع و تصمیم مشخص درباره ماندن یا برکناری وزیر علوم آغاز کرد. بی تصمیم که نهایتا باعث شد تا اقلیت سیاسی مجلس ۱۴۵ رای را در سبد خود جمع کند و برنده بازی شود. آن هم در حالی که مخالفت بزرگان فراکسیون رهروان و علی لاریجانی با این استیضاح از دو ماه پیش به این طرف کاملا روشن بود.

بعد از جلسه اما اسماعیل جلیلی درباره تاثیر این استیضاح بر سرنوشت فراکسیون رهروان گفت: «فراکسیون رهروان در یک بزنگاه مهم نتوانست تصمیم بگیرد و الان در این وضعیت شکاف داخل فراکسیون تقویت شده و احتمال فروپاشی بسیار زیاد است. به هر حال وقتی یک مجوعه سیاسی توان تصمیم گیری نداشته باشد این به معنی پایان کار آن است.»

اما عابد فتاحی، از جمله نمایندگانی که پیشتر برای تشکیل فراکسیونی مستقل به نام اعتدال تلاش می کردند گفت: «تلاش های ما به این شرط پایان پذیرفت و ما به این شرط حاضر به ادامه کار با فراکسیون رهروان شدیم که این فراکسیون در تصمیم گیری های جدی وزن خود را نشان دهد. اما در این مساله استیضاح با تمام اهمیتی که داشت دیدیم که فراکسیون رهروان نتوانست کارکرد سیاسی خود را نشان دهد. ما نیازمند مجموعه های سیاسی پر تعداد در مجلس نیستیم. ما تشکل هایی می خواهیم که کارایی داشته باشند، نه فقط اینکه اسمشان اکثریت باشد و در بزنگاه تاثیری نداشته باشند.»

این سخنان در حالی بیان می شود که پیشتر ابراهیم نکو گفته بود که اگر فراکسیون رهروان مدیریت مناسبی در جریان استیضاح نداشته باشد، احتمال تلاش مجدد برای تشکیل فراکسیون اعتدال بسیار زیاد خواهد شد. در همین حال فرجی دانا در جلسه استیضاح در حالی نتوانست رای مجلس را به دست بیاورد که علی لاریجانی علنا در پایام جلسه به نفع او پیشنهادی را مطرح کرد و به شکلی واضح به حمایت از او برخواست.

این حمایت اما نهایتا با همراهی نمایندگان همسو با او مواجه نشد و به برکناری فرجی دانا انجامید. در همین حال غلامعلی جعفرزاده نیز یکی از دلایلی رای نیاوردن فرجی دانا را عدم انسجام و اهتمام مخالفان استیضاح در مجلس عنوان کرد و گفت که بزرگان طیف اکثریت مجلس نتوانستند موضوع استیضاح را مدیریت کنند و بازی را به رقیب واگذار کردند. جعفرزاده نیز معتقد است که این نتیجه نمی تواند آثار مطلوبی در اینده فراکسیون رهروان داشته باشد. با این حال او می گوید که فراکسیون رهروان هنوز فرصت جمع کردن این وضعیت را دارد.

آنچه اما روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس گذشت برآوردی متفاوت از این ابراز امیدواری غلامعلی جعفرزداه را به دست می دهد. علی الخصوص اینکه به نظر می رسید مرد اول لابی های مجلس یعنی محمدرضا باهنر راهی را می رود که با رای قسمت زیادی از فراکسیون رهروان متفاوت است. راهی که در جلسه استیضاح وزیر علوم با سرعت بیشتری طی شد.

فرآیند تصمیم گیری و موضع گیری فراکسیون رهروان برای استیضاح رضا فرجی دانا در حالی در اولین ساعات روز چهارشنبه به بن بست رسید که در جریان جلسه استیضاح محمدرضا باهنر با حرکتی معنادار نشان داد که چه موضعی درباره این اقدام مجلس دارد. آنجا که بعد از سخنان تند و گزنده سید حسین نقوی حسینی در موافت با استیضاح و مخالفت با ادامه کار فرجی دانا، محمدرضا باهنر در صف افرادی قرار گرفت که قصد تشکر از نقوی حسینی را داشتند. البته تشکر گرم ابوترابی فرد از نقوی حسینی بعد از این نطق را هم نباید از یاد برد.

استیضاح وزیر کشور ۱۴۵ موافق در مجلس داشت. اگر فرض بگیریم که تمام صد عضو فراکسیون اصولگرایان به این استیضاح رای مثبت داده اند، حداقل ۴۵ نفر از اعضای فراکسیون رهروان هم آنها را در این راه یاری کرده اند. راهی که مشخصا علی لاریجانی و بسیاری از چهره های تعیین کننده فراکسیون رهروان مخالف پیمودن آن بودند. با این تفاسیر به نظر می رسد که فراکسیون رهروان حداقل آرای خاکستری خود را از دست داده است. زنگ خطر برای این مجموعه پارلمانی در انتخابات خرداد ماه هیات رئیسه به صدا در آمده بود. جایی که علی رغم داشتن اکثریت قاطع مجلس، یک کرسی دیگر را هم به رقیب واگذار کردند.

 اختلافات درونی فراکسیون رهروان در همان زمان هویدا شده بود، مخصوصا بر سر انتخاب نامزد نائب رئیسی مجلس که محمدرضا باهنر و غلامرضا تاجگردون در انتخابات داخلی فراکسیون رای مساوی کسب کردند. آن هم در شرایطی که تاجگردون از اعضای این فراکسیون نیست. در همان زمان ابقای محمدرضا باهنر در کسوت نائب رئیس دوم مجلس تنها با کناره گیری تاجگردون امکان پذیر شد.

اکنون مشخصا فراکسیون رهروان شامل سه طیف مختلف شده است که امکان فروپاشی آن را تشدید می کنند. یک عده هواداران علی لاریجانی که سعی می کنند در تصمیمات داخلی رای کاظم جلالی را تمکین کنند. عده دیگر نمایندگان هوادار دولت از پیش در سودای تشکیل فراکسیونی جدا بودند و نهایتا نمایندگانی که اصطلاحا به «رای خاکستری» مشهور هستند و امکان دارد بزرگانی چون علی لاریجانی را در بازی های حیاتی چون استیضاح تنها بگذارند و به طرف مقابل متمایل شوند. نکته اساسی این است که بازی افرادی چون باهنر و ابوترابی فرد در زمین این طیف آنها را تقویت کرده است.

برکناری فرجی دانا عملا اولین پیروزی حدادعادل در مقابل علی لارجانی طی ۶ سال گذشته است. حدادعادل یکی از اصلی ترین موافقان استیضاح بود که به عنوان رئیس فراکسیون اصولگرایان در جلسه استیضاح به مرجع موافقان استیضاح برای مشورت و توصیه های ضروری تبدیل شد و نهایتا توانست نتیجه استیضاح را مدیریت کند. کاری که پیش از ان به نظر می رسید علی لاریجانی بیش از او توان انجام آن را دارد.

افزودن نظر جدید