دکتر عارف:

برخی تصور پیروزی‌های گام به گام  اصلاح طلبان برایشان سخت بود/نتوانستند به اصلاح‌طلبان برچسب فساد اقتصادی بزنند/مبنای تصمیم گیری و انتصابات باید توجه جدی به رویکرد گفتمانی باشد

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان پیروزی‌های گام به گام اصلاح طلبان را پیروزی گفتمانی دانست و تاکید کرد:مبنای تصمیم گیری و انتصابات باید توجه جدی به رویکرد گفتمانی باشد و پیروزی‌های گذشته را متعلق به گفتمان بدانیم و ادامه پیروزی این گفتمان اصیل را وظیفه خود بدانیم.

به گزارش امیدنامه،دکتر محمدرضا عارف در نشست مشترک هیات رئیسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با هیات رئیسه فراکسیون امید و روسای شوراها و شهرداران کلان شهرها با تسلیت ایام سوگواری  حضرت اباعبدالله الحسین (ع) فلسفه تشکیل این نشست  را همگرایی ، تعامل و همفکری بیشتر  بین شوراهای اسلامی شهر و روستا ، فراکسیون امید و شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دانست و با اشاره به نقش شورای عالی اصلاح طلبان در انتخابات‌های اخیر ،گفت:نتیجه تشکیل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان انسجام و همگرایی در جریان اصلاح طلب بود  و مردم هم از وحدت اصلاح طلبان به خوبی استقبال کردند و حقیقتاً در دو انتخابات سال ۹۴ و ۹۶ سنگ تمام گذاشتند.

برخی حتی تصور پیروزی‌های گام به گام  اصلاح طلبان برایشان سخت و دور از ذهن بود

وی افزود: برخی حتی تصور پیروزی‌های گام به گام  اصلاح طلبان برایشان سخت و دور از ذهن بود. به همین دلیل منطق حکم می‌کند در گام‌های آینده با همین ساز و کار و رفع ایرادات احتمالی عمل کنیم.

کاری نکنیم مردم نسبت به گفتمان اصلاحات دلسرد شوند

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بر ضرورت استمرار پیروزی‌های اصلاح طلبان و تقویت جایگاه گفتمان اصلاحات در نهادهای حاکمیتی و ارتقاء سرمایه اجتماعی خلق شده تاکید کرد و گفت:حفظ اعتماد مردم به گفتمان اصلاحات در گروه عمل به وعده‌های داده شده و پاسخ به مطالبات مردم است.مردم بر اساس عملکرد اصلاح‌طلبان در سه نهاد مجلس،شورای شهر و دولت در گام‌های بعدی به گفتمان اصلاحات اعتماد خواهند کرد. باید قدر این اعتماد را بدانیم و کاری نکنیم که مردم نسبت به این گفتمان دلسرد شوند.

باید از فرصت تاریخی پیش آمده برای حل مشکلات مردم استفاده کنیم

رئیس فراکسیون امید تاکید کرد: .توفیق دولت در به سرانجام رسانیدن وعده‌های داده شده توفیق اصلاح‌طلبان خواهد بود.انتظار داریم دولت و در رأس آن رئیس جمهور محترم از همه ظرفیت‌ها برای پاسخگویی به مطالبات مردم  بویژه در بخش‌های معیشتی،اشتغال و مسائل اجتماعی استفاده کند. .مردم نجیبانه مشکلات را تحمل می‌کنند و باید از فرصت تاریخی پیش آمده برای حل مشکلات مردم استفاده کنیم.

نتوانستند به اصلاح طلبان برچسب فساد اقتصادی بزنند

وی با بیان اینکه میثاق ما با مردم اجرای برنامه‌های وعده داده شده و پاسخگویی به مطالبات آنهاست،تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های اصلاح طلبان پاکدست بودن آنها است.در جریان حوادث 88 و اتهاماتی که به برخی اصلاح‌طلبان زده شد نتوانستند برچسب فساد اقتصادی به آنها بزنند. اکنون که در قدرت هستیم باید بیشتر مراقبت کنیم که ساحت اصلاح‌طلبی از هرگونه فساد مبرا باشد.

مبنای تصمیم گیری و انتصابات باید توجه جدی به رویکرد گفتمانی باشد

عارف پیروزی‌های گام به گام اصلاح طلبان را پیروزی گفتمانی دانست و تاکید کرد:مبنای تصمیم گیری و انتصابات باید توجه جدی به رویکرد گفتمانی باشد و پیروزی‌های گذشته را متعلق به گفتمان بدانیم و ادامه پیروزی این گفتمان اصیل را وظیفه خود بدانیم.

انتقاد از اظهارنظرهای برخی مسئولین دولتی

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرهای مسئولین دولتی که منکر نقش اصلاح طلبان در پیروزی دولت تدبیر و امید می‌شوند،خاظرنشان کرد:اگر در انتخابات‌های اخیر اصلاح طلبان به میدان نمی‌آمدند چه اتفاقی می‌افتاد؟برخی اظهارنظرهای مسئولین مطمئناً نتیجه مثبتی در نوع رویکرد افکار عمومی به آنها نخواهد داشت.

شرایط فعلی تهران یک فرصت طلایی برای اصلاح‌طلبان برای ارائه یک کارنامه درخشان است

رئیس مجمع نمایندگان تهران بر ضرورت هماهنگی بین مجمع نمایندگان تهران،اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهردار پایتخت و استاندار تهران تاکید کرد و گفت: شرایط فعلی تهران یک فرصت طلایی برای اصلاح‌طلبان برای ارائه یک کارنامه درخشان در این دوره است. در هیچ زمانی نبوده که شورا، شهردار، نمایندگان مجمع تهران، و استاندار از یک تفکر سیاسی باشند. این فرصت تاریخی به هیچ­وجه نباید از شهر گرفته شود.قطعاً عملکرد خوب ما در انتخابات‌های بعدی در کل کشور مؤثر خواهد بود.

عارف در پایان بر ضرورت تشکیل منظم چنین جلساتی با محوریت خرد جمعی تاکید کرد و وظایف این مجمع را پیگیری نحوه تحقق برنامه‌های مصوب شورای عالی اصلاح طلبان در شوراها و مجلس،بررسی و ارزیابی روند تصمیم گیری منتخبین اصلاح طلب در مجلس و شوراها،شناسایی توامندیهای منتخبین و میزان اثر بخشی آنان،برقراری تعامل مؤثر بین منتخبین بمنظور هماهنگی و هم افزایی و بهرمندی از تجارب موفق و رصد و ارزیابی رویکرد مردم درخصوص آثار حضور اصلاح طلبان در ساختارهای تصمیم ساز و تصمیم گیر اعلام کرد.

موسوی لاری:احزاب در نهاد شوراها به دنبال وزن کشی نباشند

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین موسوی لاری نایب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر حفظ وحدت و انسجام بین اصلاح طلبان ، گفت: باید شوراهای فرا دستی سامان یابی پیدا کند و از فراکسیونی شدن شوراها جلوگیری کرد. اگر احزاب در نهاد شوراها به دنبال وزن کشی باشند مطمئناً بعد از  مدتی تجربه تلخ شورای اول تکرار می‌شود.

 وی بر ضرورت رصد کردن عملکرد شورای شهر تاکید کرد و گفت: در ادوار گذشته توجه خوبی به شورای عالی استان‌ها صورت نگرفت امیدوارم در دوره‌ی جدید شورای عالی استان‌ها به جایگاه اصلی خود برگردد.

نجفی: تاکید بر صیانت از نیروهای اصلاح طلب

همچنین در ادامه این جلسه محمد علی نجفی ، شهردار تهران با قدردانی از شورای عالی سیایست گذاری اصلاح‌طلبان به جهت برگزاری این نشست، گفت: مصالح کشور و مصالح آینده اصلاحات در گرو کار امدی مدیران اصلاح‌طلب است. ما در موقعیتی هستیم که باید در موضع گیری‌های خود به دنبال تقویت گفتمان اصلاحات، حفظ سرمایه اجتماعی و ترجیح منافع عمومی بر منافع گروهی باشیم.

وی بر ضرورت صیانت از نیروهای اصلاح طلب و تربیت مدیران این جریان سیاسی برای آینده کشور تاکید کرد و گفت: برنامه‌هایی که به مردم ارائه می‌کنیم باید به گونه‌ای باشد که وضعیت جامعه و مشکلات آن را لحاظ کنیم. به همین دلیل باید مراقبت شود در طرح مطالبات، توانمندی‌ها و وظایف  نهادهای تابعه را لحاظ کنیم.

شهردار تهران از دکتر عارف خواست برای پیگیری برخی برنامه‌ها کمیته‌های مشترکی بین شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان، شورای شهر و فراکسیون امید تشکیل دهد.

مهندس محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز بر لزوم برنامه ریزی جهت عملیاتی کردن وعده‌های داده شده به مردم تاکید کرد.

در این نشست همچنین شهرداران و رؤسای شورای شهر برخی کلان شهرها، تعدادی از اعضای هیت رئیسه فراکسیون امید و نیز تعدادی از اعضای شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به بیان نقطه نظرهای خود پیرامون مسائل مشترک پرداختند.

همچنین در این جلسه مقرر شد این مجمع به صورت منظم جلسات خود را برگزار کند.

 

 

افزودن نظر جدید