هشدارهای مهم دکتر عارف:

برخی به دنبال جایگزینی گفتمان اصلاحات هستند/گفتمان جعلی نمی‌تواند جایگزین گفتمان ریشه دار اصلاحات شود/ نگران حرکت‌های شخصی در شورای شهر هستیم

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان صبح روز جمعه با حضور در ۲ کنگره مجمع زنان اصلاح طلب و سازمان عدالت و آزادی نسبت به برخی تحرکان برای جایگزینی گفتمان اصلاحات و نیز حرکت های شخصی در شورای شهر کلان شهرها هشدار داد و تاکید کرد:گفتمان جعلی نمی‌تواند جایگزین گفتمان ریشه‌دار اصلاحات شود.

به گزارش امیدنامه،دکتر محمدرضا عارف  در نخستین کنگره مجمع زنان اصلاح‌طلب گفت: برگزاری کنگره مجمع زنان اصلاح‌طلب نویدی برای ارتقای جایگاه احزاب در نظام سیاسی کشور است و توصیه من به همه احزاب اصلاح‌طلب، پایبندی به برگزاری کنگره‌هایشان بر اساس روندی دموکراتیک است تا بتوانیم به موفقیت دست یابیم.

او با تشکر از همراهی مجمع زنان اصلاح‌طلب در انسجام بخشی و تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اظهار داشت: علیرغم همه مشکلات ما سه گام اساسی در دهه ۹۰ برداشتیم که هر گام بهتر از گام قبلی بود.

رییس فراکسیون امید با بیان اینکه سرمایه اجتماعی ارزشمندی در این مدت خلق شد، تصریح کرد: صاحب و بانی این سرمایه نیز مردم هستند و مهم‌ترین سرمایه جریان اصلاح‌طلب نیز همین اعتماد مردم است که باید آن را قدر بدانیم.

عارف با بیان اینکه اگر باورمان شود که شایستگی من موجب رای آوری شده است گرفتار می‌شویم و این گرفتاری در گذشته ما را در مسیرهای خطرناکی سوق داد، خاطرنشان کرد: اگر شعار ما در دهه ۹۰ اخلاق و عقلانیت بوده، بخاطر عدم فراموشی مردم است. در تهران فضاسازی و هجمه‌ها را دیدید و ریشه آن روی افراد بود.

او افزود: وقتی بنا شد نام نویسی کنیم که کسانی در لیست قرار بگیرند، ۶۰۰ نفر ثبت نام کردند که در ‌‌نهایت به ۱۵۰ نفر و در ادامه به ۲۱ نفر رسیدیم و این جزو افتخارات ماست.

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه همه باید بدانند این سرمایه به دلیل گفتمان اصلاحات است و به هیچ حزبی تعلق ندارد، ابراز داشت: من امیدواریم که در آینده نزدیک به یک حزب فراگیر اصلاح‌طلب دست یابیم ولی تا رسیدن به آن شرایط چاره‌ای جز حرکت جبهه‌ای نداریم.

عارف اضافه کرد: در زمان انتخابات مجلس ما حرکت ائتلافی کردیم و طبیعی است که برخی افراد پس از ورود به مجلس در مقابل ما قرار بگیرند که گرفتند ولی این بهانه دیگر در انتخابات شورا‌ها پذیرفتنی نیست چون هر ۲۱ عضو شورا اصلاح‌طلب هستند.

او با تاکید بر اینکه همه باید پایند به گفتمان باشد، بیان کرد: ما نگرانیم که رفتارهای فردی و شخصی به گفتمان ضربه بزند. تجربه سال ۸۰ نباید تکرار شود. رقیب و طرف مقابل طبیعی است که بخواهد وحدت و انسجام ما را برهم زند ولی همه ما موظف به حفظ مسئولیت گفتمانی خود هستیم.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای تهران می‌داند چه هجمه‌هایی سر لیست تهران به ما وارد شد، یادآور شد: این امانت را باید حفظ کنیم. باید در انتخابات ۹۸ نشان دهیم که درست امانتداری کردیم. ما انتظار داریم یک صدا از شش عضو زن شورای شهر تهران بیرون بیاید.

عارف با بیان اینکه باید برای حفظ انسجام چاره‌اندیشی کنیم، عنوان کرد: مردم با اعتماد مجدد به جریان اصلاحات در انتخابات ۹۶ استقبال خود را به این جریان نشان دادند و ما باید این اعتماد را حفط و پاسداری کنیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص فعالیت‌های زنان گفت: قبل و بعد از انقلاب، زنان حرکت‌های تاثیرگذاری داشتند و در اثرگذاری آن‌ها هیچ شکی نیست. متاسفانه براساس رهنمودهای امام و انقلاب نتوانستیم جایگاه زنان را به شکل خوبی عملی کنیم و این جلسه می‌تواند مبنای این حضور باشد.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه برای رسیدن به جایگاه اصلی زنان باید تشکل‌های زنانه ایجاد شود، اظهار داشت: ما نیاز به تشکل‌های زنان داریم. در پایان سال ۹۵ نرخ مشارکت اقتصادی زنان ۵۰ درصد کمتر از مردان است و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان ما زنان هستند. الان هیچ بهانه‌ای برای عدم استفاده از زنان وجود ندارد. باید چاره‌اندیشی شود که چرا هنوز نرخ مشارکت زنان کمتر است.

عارف با بیان اینکه زنان بجای رقابت با هم باید رفاقت و همکاری کنند، تصریح کرد: نتیجه رقابت زنانه حذف یکدیگر بوده است. امروز زمان رقابت زنان با یکدیگر نیست. باید مبنا رفاقت باشد.

او با اشاره به عدم حضور زنان در میان وزرای پیشنهادی خاطرنشان کرد: دنیا مجاب شده است تا برای کاهش تنش‌ها وزیر دفاع زن باشد، اما در میان وزرا زنی وجود ندارد. این همه بخاطر دولت نیست. باید بررسی شود که ریشه کجاست؟ بخشی از مشکلات هم متوجه زنان است.

رییس فراکسیون امید ادامه داد: راهبرد جریان اصلاحات مشخص است و آن افزایش مشارکت و حضور تاثیرگذار زنان است. سهمیه ۳۰ درصدی زنان در لیست‌ها نیز بر این مبنا ایجاد شد.

عارف با بیان اینکه خوشبختانه فراکسیون زنان، فراکسیون موفقی است، ابراز داشت: در شورا‌ها در تهران و برخی کلانشهر‌ها حضور زنان افزایش یافته است ولی باید بررسی شود که به چه دلیل نتوانستیم موفق شویم.

او با بیان اینکه برخی گلایه‌ها این نیست که چرا زنان نیستند بلکه این است که چرا من نیستم، عنوان کرد: البته این مساله در مردان نیز وجود دارد و ۹۸ درصد گلایه‌ها و هجمه‌ها نیز به همین خاطر است. ما باید آماده انتخابات ۹۸ باشیم و تلاش کنیم زنان در آن انتخابات حضور و تاثیر بیشتری داشته باشند.

گفتمان جعلی نمی‌تواند جایگزین گفتمان ریشه‌دار اصلاحات شود
دکتر عارف همچنین در دوازدهمین کنگره سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی، گفت: محوریت اصلی این سازمان در اختیار جوانان است که رویکردی درست بود و امیدواریم این رویکرد در کل جریان اصلاحات حاکم باشد.

او یادآور شد: در ابتدای انقلاب میانگین سنی وزرا بسیار جوان بود اما با گذر زمان، سن مدیران نیز بالا رفت و باوجود اینکه مکرر بر لزوم جوانگرایی تاکید شد متاسفانه در دولت تدبیر و امید حتی در دوره دوم نیز این مسئله مورد عنایت قرار نگرفت.

رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه گفتمان اصلاحات مبتنی بر تقویت احزاب است، خاطرنشان کرد: معتقدیم حرکات جبهه نمی‌تواند همیشه ادامه یافته و موفق شود و لازم است به سمت تشکیل احزاب فراگیر پرقدرت حرکت کنیم.

او از تمامی اصلاح‌طلبان خواست که با انتقادات خود نسبت به توفیق این جریان یاری رسانده و در ادامه اعلام کرد: امروز در دو کنگره حضور داشتم و بنا داشتم در جلسه اول در جمع کمی گلایه‌های تند را مطرح کنم که خوشبختانه زمان کوتاه بود و همه مسائل مطرح نشد چرا که بعضا شاهد سواستفاده از این انتقادات درون گفتمانی هستیم.

عارف با اشاره به اینکه ابتدای دهه ۹۰ برخی بدنبال حذف کامل و قطعی جریان اصلاحات بودند، بر لزوم ریشه یابی و تحلیل دقیق حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ تاکید کرد و گفت: برخی پیروزی ما در سال ۹۲ را نیز اتفاقی می‌دانسته و آنرا نتیجه ضعف خود و بروز برخی اتفاقات می‌دانستند و گمان می‌کردند انتخابات سال ۹۴ پایان کار اصلاحات خواهد بود اما دیدید که علاوه بر تهران که لیست امید به طور کامل به پیروزی رسید، در اقصی نقاط کشور نیز توفیق فراوان یافتیم.

رییس فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: گفتمات اصلاحات در دهه ۹۰ نشان داد که یکصدای واحد دارد. تقریبا یا حتی به طور تحقیقی تمامی تصمیم‌گیری‌های ما در این سال‌ها اجماعی بوده و انتخابات سال ۹۴ مصداقی از این رویکرد بود.

او گفت: اگر در انتخابات مجلس، اختلاف نفر آخر لیست امید با نفر نخست جریان رقیب حدود ۷۰ هزار رای بود، این فاصله در انتخابات شورای شهر سال ۹۶ به ۴۰۰ هزار رای رسید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به تلاش اعضای فراکسیون امید برای پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی نمایندگان بیش از ۵۰ سخنرانی در شهرهای مختلف انجام دادند و حتی شورایعالی برای اینکه خدایی ناکرده اختلافی ایجاد نشود در شهرستان‌ها برای شورا‌ها لیست نداد و فقط در مراکز استان‌ها گزینه معرفی کرد تا مبادا پیروزی روحانی تحت الشعاع قرار نگیرد و این هزینه‌هایی است که ما پرداخت کردیم.

او به برخی مخاطرات جدید پیشروی جریان اصلاحات اشاره کرد و گفت: اگر در گذشته از بیرون جبهه اصلاحات می‌خواستند گفتمان اصلاحات را از بین ببرند الان از درون به دنبال جایگزینی گفتمان اصلاحات است. از این رو یک گفتمان جعلی نمی‌تواند جایگزین گفتمان ریشه دار اصلاحات شود. باید به تقویت گفتمان اصلاحات بپردازیم چراکه گفتمان اصلاحات پاسخگوی بسیاری از نیازهاست.

رییس فراکسیون امید با تاکید بر اینکه برخی اعضای لیست امید اصلاحات را تا درب مجلس می‌خواستند، گفت: چندی پیش به یکی از دوستان لیست امید در مجلس به صورت خصوصی گلایه کردم و چند روز بعد دیدم که گفته است حضور من در لیست امید فلان شهرستان افتخاری برای این لیست بوده است، مشکلی نیست. ما در انتخابات ۹۸ خود را از این افتخار محروم می‌کنیم، ببینیم باز این افراد رای می‌آورند یا خیر!

عارف با تاکید بر اینکه باید خود را از هم اکنون برای انتخابات ۹۸ آماده شویم، بر لزوم انتقاد درون گفتمانی با حفظ وحدت و انسجام بعنوان پیشفرض اصلی این مبحث تاکید کرد و گفت: از دوستان می‌خواهیم هر نوع نقدی را نسبت به عملکرد شورایعالی دارید به دبیرخانه اعلام کنند.

او به مباحث روز کشور نیز پرداخت و گفت: در هر دو انتخابات ریاست جمهوری، آقای روحانی را به درستی بعنوان کاندیدای خود انتخاب کردیم. قطعا تا پایان راه نیز رویکرد کلان ما در فراکسیون امید حمایت از دولت و آقای روحانی خواهد بود.

رییس فراکسیون امید در عین حال به بررسی و ارزیابی دقیق عملکرد وزرای دولت یازدهم در این فراکسیون اشاره کرد و گفت: از ۷صبح فردا جلساتمان با وزرای پیشنهادی آغاز می‌شود و احتمالا آخرین جلسه ما روز سه شنبه خواهد بود و به احتمال زیاد در شامگاه پنجشنبه نظر نهایی و اجماعی فراکسیون اعلام می‌شود.

او بار دیکر بر لزوم استفاده از ظرفیت جوانان اشاره کرد و گفت: اگر به این جمع بندی رسیدیم که ۳۰ درصد سهمیه در لیست امید برای جوانان درنظر بگیریم برای این بود که در حقیقت در این مدت از ظرفیت جوانان غافل شدیم و لازم است از همه توان و انرژیمان استفاده کنیم. این درحالی است که برنامه راهبردی ما در افق ۱۴۰۴ قرار گرفتن در رتبه نخست منطقه در همه حوزه‌ها است و باید ببنیم آیا می‌توانیم.

او خاطرنشان کرد: درخواست ما از آقای روحانی این است که به وزرا دستور بدهند که معاونانشان را از میان جوانان درنظر بگیرند.

رییس شورایعالی سیاستگذاری بر کاهش سن مدیران در این گفتمان تاکید کرد و با اشاره به خاطره‌ای از زمانی که معاون اول دولت اصلاحات بود، گفت: با یکی از وزرای خارجه کشورهای دیگر صحبت می‌کردم که بحثمان حالت جدل پیدا کرد و این مقام خارجی گفت که به اندازه سن تو وزیر خارجه بوده‌ام ولی اکنون اروپا به این نتیجه رسیده که رییس جمهورهای جوان را در راس کار داشته و رییس جمهوری ۳۸ ساله می‌تواند موفق باشد.

او گفت: اگر در دهه ۶۰ با اطمینان یک استاندار و فرمانده لشکر را از میان جوانان انتخاب می‌کردیم، متاسفانه در ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر از این ظرفیت غافل مانده و در راستای توانمندسازی جوانان اقدام موثری نکرده و بعضا وقتی قرار بود مسئولیتی به جوانان بدهیم دلمان قرص نبود.

عارف در پایان به رویکرد جوانگرایی در بنیادهای باران و امید اشاره کرد و بر لزوم تلاش در راستای توانمندسازی جوانان و حرکت گام به گام تاکید کرد و گفت: ما مخالف هرگونه سهمیه بندی و تبعیض هستیم اما در این مقطع فعلی چنین سهمیه بندی هایی برای زنان و جوانان راهبرد ما خواهد بود.

افزودن نظر جدید