برترین های سینمای سال معرفی شدند+تصاویر

روزنامه الکترونیک امیدایرانیان نوشت: شامگاه دوشنبه 22 شهریور، هجدهمین جشن خانه سینما با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه در میدان مشق تهران برگزار شد. در این مراسم رضا عطاران، رخشان بنی اعتماد، جهانگیر کوثری، کمند امیرسلیمانی، رؤیا نونهالی، کمال تبریزی، نیکی کریمی، فرشته طائرپور، بابک حمیدیان، مینا ساداتی، رضا کیانیان، داریوش اسدزاده، سیروس الوند، حسین پاکدل، علیرضا شجاع نوری، یدالله صمدی، محمد بهشتی، حجت الله ایوبی، عبدالرضا اکبری‌، هوشنگ گلمگانی، مجید مظفری، محمد حسین فرح بخش، عاطفه رضوی، داود خیام، مینا وحید، علی اوسیوند و... حضور داشتند.
 

 

کمال تبریزی: تلاش کردیم اسامی برنده‌ها لو نرود

در ابتدای مراسم کمال تبریزی دبیر جشن در سخنانی بابت تأخیر عذرخواهی کرد و ضمن تبریک روز ملی سینما به همه سینماگران افزود: در این دوره از جشن سینمای ایران گام متفاوتی برداشتیم و حرکت اولیه برای اخذ تخصصی رأی سینماگران با همراهی حوزه‌های اجتماعی و سیاسی ایجاد شد و در این دوره ۴۵۱ داور حضور داستند و بی شک بدون شرکت این داورها امکان انتخاب برگزیدگان در این سطح دقت وجود نداشت.

وی ادامه داد: امسال در شورای سیاست گذاری جشن خانه سینما تصمیم گرفته شد تا بهترین فیلم با آرای صنفی یعنی شورای عالی تهیه کنندگان انتخاب شود. در این میان آرای دو صنف کارگردانان و تهیه کنندگان بسیار نزدیک بود و این نشان از بلوغ فکری در سینمای ایران است. همچنین نباید این را فراموش کرد که با افزایش تعداد داوران میزان عدالت در داوری نیز افرایش پیدا کرد.

تبریزی گفت: در این میان تعداد آرای نامزدهای هر رشته در مرحله انتخاب برگزیدگان بسیار نزدیک به هم بود و برگزیدگان با تفاوت آرای کمی انتخاب شده‌اند. اما نتیجه نهایی آرا نشان دهنده این است که این آثار منتخب و برگزیدگان واقعی سینما هستند. بعد از پایان جشن امشب و با فاصله بسیار کم شرایطی فراهم می‌شود تا داوران جشن خانه سینما بتوانند آثار سینمایی اکران سال آینده را ببینند و ما آماده جشن سال آینده به شیوه داوری آکادمی باشیم.

وی تاکید کرد: تمام نامزدها در این مراسم حضور دارند چرا که هیچ کس نمی‌داند امروز چه کسانی انتخاب شده‌اند و این تدابیر برای این بود که مانند سال گذشته اسامی برنده‌ها لو نرود.

تقدیر از سازندگان انیمیشن «شاهزاده روم»

در ادامه مراسم کمال تبریزی اعلام کرد که از سازندگان انیمیشن سینمایی شاهزاده روم برای حضور در کنار دیگر فیلم‌ها تقدیر می‌شود و به این ترتیب از هادی محمدیان و حامد جعفری کارگردان و تهیه کننده این فیلم با اهدای لوحی تقدیر شد.

حامد جعفری تهیه کننده فیلم سینمایی «شاهزاده روم» پس از دریافت دیپلم افتخار از دبیر هجدهمین جشنواره خانه سینما از رییس سازمان سینمایی و علیرضا رضاداد تشکر کرد.

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین عکس با حضور رضا عطاران و هانیه توسلی به محمد بدرلو برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اهدا شد.

رضا عطاران: برخی از دوستان از خدا ترسناکتر هستند

رضا عطاران بعد از اهدای جایزه به محمد بدرلو، در خصوص هماهنگی که میان لباس او و هانیه توسلی وجود داشت، گفت: امشب به طور اتفاقی شلوار هانیه توسلی و پیراهن من به رنگ قرمز درآمده است. بعد از اتفاقات جشن حافظ برای پوشیدن رنگ قرمز تردید داشتم. برخی از دوستان از خدا ترسناک‌تر هستند زیرا به هر حال خدا می‌گذرد ولی این افراد نمی‌گذرند.

وی افزود: هیچ قصدی برای پوشش یک رنگ پیراهن من و شلوار هانیه توسلی وجود نداشته است، چرا که دوست نداشتیم اتفاقات جشن حافظ تکرار می‌شد.

وی پس از صحبت‌هایش به نشانه اعتراض مراسم را ترک کرد.

«ایستاده در غبار» با سه جایزه جشن را ترک کرد

علیرضا خمسه برای اهدای جلوه‌های ویژه میدانی به صحنه آمد. ایمان کریمیان برای «ایستاده در غبار» تندیس و دیپلم افتخار جلوه‌های ویژه میدانی را دریافت کرد و پس از دریافت جایزه‌اش گفت: خوشحالم که برای «ایستاده در غبار» هم تندیس جشن خانه سینما و هم سیمرغ جشنواره فجر را گرفتم. این تندیس را به دختر و همسرم اهدا می‌کنم.

در ادامه مجید مظفری و ویشکا آسایش تندیس و دیپلم افتخار بهترین چهره پردازی را به شهرام خلج برای فیلم «ایستاده در غبار» اهدا کردند.

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلم هجدهمین جشن خانه سینما به حبیب والی نژاد بابت ساخت فیلم «ایستاده در غبار» اهدا شد.

حبیب والی نژاد با ابراز خوشحالی از دریافت تندیس، جایزه خود را به حاج احمد متوسلیان تقدیم کرد و گفت: جا دارد از مادر متوسلیان هم یاد کنم زیرا مادر وی همچنان منتظر بازگشت وی است.

«ابد و یک روز» تندیس بهترین طراحی لباس را گرفت

بابک حمیدیان و مینا ساداتی برای اهدای تندیس بهترین طراحی لباس به صحنه آمدند. غزاله معتمد برای «ابد و یک روز» تندیس بهترین طراحی لباس را گرفت و بعد از دریافت تندیس خود گفت: این بهترین جایزه من است و همین جا از ملک جهان خزاعی تقدیر می‌کنم که در عرصه طراحی لباس فعالیت دارد و می‌خواهم بداند قدر او را می دانیم.

بابک حمیدیان: 2 سال نادیده گرفته شدم/ افسانه بایگان: نبض سینمای ایران به نفس گرم مخاطبان آن بند است

بابک حمیدیان که در ابتدای ورودش آرام بود در پاسخ به احسان کرمی که گفت کمی هیجان زده باش، گفت: من هیجان زده باشم، منی که ۲ سال نادیده گرفته شدم؟!

در ادامه مراسم تندیس و دیپلم افتخار بهترین صداگذاری به آرش قاسمی برای فیلم «خشم و هیاهو» اهدا شد. این جایزه را آتیلا پسیانی تقدیم کرد.

این صداگذار بعد از دریافت جایزه از اساتید خود تشکر کرد و جایزه‌اش را به محسن روشن اولین استاد خود اهدا کرد.

همچنین تندیس بهترین صدابرداری به امین میرشکاری برای فیلم «ابد و یک روز» اهدا شد. این جایزه هم توسط آتیلا پسیانی اهدا شد. میرشکاری بعد از دریافت این جایزه آن را به پدرش اهدا کرد.

تندیس و دیپلم افتخار بهترین طراحی صحنه به امیدحسین قدسی برای فیلم «اژدها وارد می‌شود» اهدا شد. این جایزه توسط علی دهکردی و افسانه بایگان اهدا شد. وی بعد از دریافت تندیس خود از تمام عوامل این فیلم تشکر کرد.

همچنین افسانه بایگان تاکید کرد: نبض سینمای ایران به نفس گرم مخاطبان آن بند است. علی دهکردی نیز یاد عباس کیارستمی و داوود رشیدی را گرامی دانست.

هومن سیدی برای اهدای تندیس بهترین جلوه‌های ویژه بصری به صحنه آمد و تندیس بهترین جلوه‌های ویژه بصری را به هادی اسلامی برای فیلم «بادیگارد» تقدیم کرد و هادی اسلامی گفت: بهترین‌ها را برای سینمای ایران آرزو می‌کنم. کار سینما یک کار گروهی است و ما گروه خوبی داشتیم.

مسعود رایگان: امیدوارم فیلم سینمایی «زادبوم» روزی دیده شود

تندیس و دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن توسط رؤیا تیموریان و مسعود رایگان به کارن همایون فر برای فیلم «بادیگارد» اهدا شد. وی بعد از دریافت جایزه خود با تشکر از خانه سینما گفت: چند سالی است که همه خسته هستیم و امشب جای ابراهیم حاتمی کیا صاحب فیلم «بادیگارد» خالی است.

مسعود رایگان ضمن اینکه آرزو کرد فیلم سینمایی «زادبوم» روزی دیده شود بیان کرد: من و رؤیا تیموریان یک جوان مستندساز داریم که در بیمارستان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند برایش همین امشب دعا کنید.

تندیس بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای «ابد و یک روز» تقدیم شد و وی گفت: این جایزه را به انجمن تدوینگران و دوستداران این رشته تقدیم می‌کنم.

 این جایزه توسط رضا کیانیان و غزل شاکری اهدا شد. رضا کیانیان گفت: می دانید که غزل شاکری صدای خیلی خوبی دارد. اینجا که نمی‌تواند برایتان بخواند اما می‌تواند برنده را بگوید.

هومن بهمنش جایزه بهترین فیلمبرداری را دریافت کرد

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری هجدهمین جشن خانه سینما توسط رامبد جوان به هومن بهمنش بابت فیلم «اژدها وارد می‌شود» اهدا شد. هومن بهمنش پس از دریافت جایزه گفت: باعث افتخار من است که این جایزه را می‌گیرم و از استاد زرین دست تشکر می‌کنم که استاد از راه دور من بود. من این جایزه را به امیر نادری اهدا می‌کنم.

رامبد جوان که با ژست‌های مختلف روبه‌روی عکاسان ایستاده بود در پاسخ به جواب سلام حاضرین گفت: جشن بی حال تر از این وجود ندارد!

نوید محمدزاده و فرشته صدرعرفایی بهترین بازیگران نقش مکمل

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر تقش مکمل مرد توسط نیکی کریمی و حبیب رضایی به نوید محمدزاده بازیگر فیلم سینمایی «ابدویک روز» اهدا شد و نوید محمدزاده پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گفت: ان شا الله تا ابد و یک روز برای «ابد و یک روز» جایزه بگیرم. هنوز منتظر نتیجه و تکلیف پرونده پزشکی عالیجناب عباس کیارستمی هستیم.

حبیب رضایی گفت: قول دادم هر کجای جهان نوید محمدزاده جایزه بگیرد من آنجا باشم.

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن هجدهمین جشن خانه سینما به فرشته صدر عرفایی بابت نقش آفرینی در فیلم سینمایی «کوچه بی نام» اهدا شد.

پیمان معادی و باران کوثری بهترین بازیگران نقش اول

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن هجدهم به پیمان معادى براى فیلم ابد و یک روز رسید. این جایزه توسط مریلا زارعى و امین تارخ اهدا شد. پیمان معادی ابتدا از مریلا زارعی و امین تارخ تشکر کرد و سپس ضمن تشکر از سعید روستایی بابت خلق فیلم سینمایی «ابد و یک روز» جایزه خود را به زنده یاد عباس کیارستمی تقدیم کرد و گفت: گذر زمان اندوه و خشم ما را نسبت به درگذشت عباس کیارستمی کم نمی‌کند.

مریلا زارعی که برای اهدای تندیس بهترین بازیگر مرد روی صحنه آمد و خطاب به امین تارخ گفت: آقای تارخ شما قراره بغلش کنید بگذارید من اسمش را بگویم! سپس با اشاره به حضور پرشور مردم در این‌ جشن در جواب به اظهارات بابک حمیدیان گفت: بابک حمیدیان چطور دلت آمد بگویی ۲ سال است مرا ندیده‌اند؟ آن‌هایی که باید تو را ببینند آن انتها نشسته‌اند!

مریلا زارعی همچنین یاد شهدای منا را زنده کرد و برای بازماندگان این فاجعه آرزوی صبر کرد.

تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن توسط رؤیا نونهالی و مسعود کرامتی به باران کوثری برای فیلم کوچه بی نام اهدا شد باران کوثری با بوسیدن دیپلم افتخار بهترین جایزه بازیگر زن از خانه سینما و عوامل فیلم «کوچه بی نام» تشکر کرد و گفت: از شما مردم ممنونم در سالی که اهالی سینما در هجمه تهمت‌های ناروا و توهین‌های بی شرمانه بودند پشت ما بودید.

مهناز افشار: قدر داشته‌هایمان را تا هستند بدانیم

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی هجدهمین جشن خانه سینما توسط مهناز افشار و حسین یاری به ناهید طباطبایى و حمیدرضا قطبى براى فیلم «جامه دران» اهدا شد.

مهناز افشار بیان کرد: قدر داشته‌هایمان را تا هستند بدانیم. وقتی فیلم‌هایی مثل فروشنده، لانتوری و ایستاده در غبار می‌فروشند دوستانی که می‌نویسند حواسشان به آنها باشد.

تندیس بهترین فیلمنامه اورجینال جشن هجدهم به سعید روستایى براى «ابد و یک روز» رسید. اهداکنندگان این جایزه هم مهناز افشار و حسین یارى بودند.

سعید روستایی با ابراز خوشحالی از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال، بابت حضور پیمان معادی بابت نقش آفرینی در فیلم سینمایی «ابدو یک روز» تشکر کرد و گفت: صحبت‌های شما باعث شد که من آن پایین سرم گیچ رود و از سعید ملکان هم بابت حمایتش تشکر می‌کنم.

فاطمه معتمد آریا و مهدی فخیم زاده برای ارائه تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به روی صحنه آمدند و گروه پالت آهنگ «خونه مادربزرگ» را اجرا کردند.

فاطمه معتمدآریا: امیدوارم اتفاقی که برای کیارستمی افتاد دیگر تکرار نشود

فاطمه معتمدآریا با ابراز تشکر ازگروه پالت بابت اجرای آهنگ «خونه مادربزرگ» و اینکه حیوانات مختلف کنارهم با صلح و صفا زندگی می‌کردند بیان کرد: امیدوارم اتفاقی که برای کیارستمی افتاد دیگر تکرار نشود، باید اشکال را پیدا کنیم و دنبال مقصر نباشیم، سینماگران سلامت روح مردم را مال خودشان می‌کنند.

سپس تندیس بهترین کارگردانی توسط فاطمه معتمد آریا و مهدی فخیم زاده به سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز اهدا شد.

 
 
 

تصاویر/ در جشن خانه سینما چه گذشت؟

 

 
 

تصاویر: خبرگزاری ایرنا، میزان و تسنیم

 

افزودن نظر جدید