عارف در جمع دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه:

بحث تقلب در انتخابات باید در دادگاه بررسی شود،من قاضی نیستم/دولت اصلاحات سالي 750 هزار شغل واقعی ايجاد كرد

معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه بحث تقلب در انتخابات 88 باید در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد گفت:بحث اجماع اصلاح طلبان اکنون حول محور4 نفر یعنی آقایان جهانگیری،شریعتمداری،مهرعلیزاده و اینجانب مطرح است و طی روزهای آینده خبرهای خوشی از این اجماع به اطلاع مردم خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری-تحیلی امید،عصر چهارشنبه مراسم پرسش و پاسخ محمدرضا عارف در جمع دانشجويان دانشگاه رازي كرمانشاه برگزار شد و تا ساعتي از شب نيز ادامه داشت و سوالات و جواب‌ها و حاشيه‌هاي زيادي را به همراه خود داشت.

محمدرضا عارف در پاسخ به سوالي مبني بر مواضع ديپلماتيك خود گفت: ديپلماسي ما يك ديپلماسي انقلابي است و مبناي ديپلماسي در كشور شوراي عالی امنيت ملي بوده كه توسط رياست جمهوري تعيين و به تاييد رهبري می‌رسد

وي در خصوص تعامل با ساير كشورها گفت: آنچه كه مد نظر انقلاب بوده دفاع از حقوق به حق است، بنده اهل تعامل خواهم بود و تعامل را در دستور كار دارم اما در هيچ شرايطي و در موضع ضعف با كشورهاي ديگر وارد تعامل نخواهيم شد.

بيشترين پيشرفت فناوري هسته اي زمان اصلاحات بود

وي در پاسخ به سوالي مبني بر توقف انر‍ژي هسته‌اي در زمان دولت خاتمي و هم چنين اظهارات اخیر قالیباف مینی بر اینکه در حادثه کوی دانشگاه دولت دستور تیر بر عليه دانشجويان را داد، گفت: در دولت خاتمي برنامه هسته‌اي نه تنها متوقف نشد بلكه بيشترين پيشرفت در فناوري هسته اي مربوط به زمان اصلاحات بود.

عارف افزود:هم چنين دستور تير دادن هيچگاه در اختيار دولت نبوده و قاليباف خود بايد پاسخ دهد.

وي ادامه داد:دولت خاتمي به دنبال توسعه همه جانبه كشور بوده و بيشترين توجه را به اقتصاد و رشد اقتصادي در آن زمان رقمي معادل 6 درصد بود و هم اكنون و براساس آمار موجود با 700 ميليارد دلار درآمد تنها 3 و دو دهم درصد است.

به دانشجويان ستاره افتخار مي دهيم

كانديداي احتمالي رياست جمهوري در پاسخ به چگونگي وضعيت دانشجويان ستاره‌دار در دولت احتماليش گفت: دانشجوياني كه صرفا در ستاد يك كانديدا حضور داشته اند نبايد ستاره دارشوند و هزينه اين اتفاقات را بپردازند در دولت احتمالي بنده اين مسئله حل و اگر ستاره‌اي بدهيم ستاره افتخار خواهد بود.

عارف در پاسخ به اينكه با توجه به اعتراضات كروبي و موسوي كه هر دو از جبهه اصلاحاتند و البته سندي نيز ارائه نشد چرا سكوت كرده و موضعي نداشتند و اگر تقلب نشده چرا به عنوان يك اصلاح طلب عذرخواهي نكرده و اگر تقلبي صورت گرفته چرا در انتخابات شركت مي كند و چه تضميني است كه وي نيز ادعاي تقلب خواندن انتخابات را بيان نكند؟ گفت: در انتخابات 88 تخلف صورت گرفت و وعده‌هاي مختلف و توزيع اقلامي چون سيب زميني در بين مردم اين ادعا را ثابت مي‌كند؛ كساني كه بايد در بي طرفي كامل بودند در انتخابات از فرد خاصي جانب داري كردند.

وي افزود: تقلب بحث حقوقي و قضايي است كه بايد از سوي دادگاه رسيدگي شود؛ و سهم محافلي چون دانشگاه‌ها و تك تك گروه‌ها تعيين شود، در واقع ما نبايد عذرخواهي كنيم كسي كه خطا كرده عذرخواهي كند.

عارف ادامه داد: همانگونه كه مقام معظم رهبري فرمودند، تمام كانديداها موظفند قانون را رعايت کنند تا انتخابات پرشور و نشاط برگزار شود.

دولت اصلاحات سالي 750 هزار شغل واقعی ايجاد كرد

وی در پاسخ به اينكه مدل اقتصاديش چيست و آيا برپايه عدالت اجتماعي بوده يا بر پايه توسعه اقتصادي خواهد بود؟ يك ميليون شغلي را كه در دانشگاه علم و صنعت قول داده چطور ايجاد مي كند؟ گفت: مدل اقتصادي هر دولت براساس سياست‌هاي كلي بوده و براساس آن برنامه هاي توسعه تعيين و دولت ما هم در اين راستا حركت خواهد كرد.

عارف افزود: دولت‌هاي ديگر نيز موظف به اجراي اين قانون اند و باور به اجراي برنامه و تمكين به قانون بايد مبناي كشور قرار گيرد.

وي ادامه داد:هم اكنون نرخ بيكاري در جامعه نگران كننده است در حالي كه دولت اصلاحات سالي 750 هزار شغل واقعی ايجاد كرد و رسيدن به يك ميليون شغل كار سختي نيست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: انضباط مالي دولت حرف اول را مي‌زند، هم چنين سازمان مديريت و شوراي ناظر بايد احيا شود.

وي كسري بودجه دولت را يكي از مشكلات کشور دانست و گفت: تزريق پول پرقدرت در جامعه كاري غلط و بايد در جذب سرمايه هاي كوچك نيز تلاش شود و متاسفانه هم اكنون اين سرمايه‌ها صرف خريد دلار و سكه شده است.اين وضعيت بايد كنترل شده و به دنبال آن نيز تورم كنترل خواهد شد و مانع از كاهش ارزش پول ملي مي شود.

معاون اول دولت اصلاحات ايرانيان خارج از كشور را بهترين گزينه براي جذب سرمايه دانست و گفت: جذب سرمايه بهترين راهكار براي رسيدن به رشد 8 درصدي است.

عارف، يكي از راهكارها را رشد گردشگري دانست و گفت: هر 10 گردشگر یك شغل ايجاد مي كند .

وی ارتقا بخش فناوري و اطلاعات را از مهمترين موارد رشد اقتصادي برشمرد و گفت: ICT مهم ترين عامل پيشرفت كشور است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی رشد نظام فناوري را از ضروريات كشور دانست و گفت: كارآفريني نيز از ديگر اولويت‌ها است و هر دانشجو بايد بتواند مركز ايجاد شغل براي خود و اطرافيانش باشد.

 عارف؛ در پاسخ به شفاف سازي حضور يا عدم حضور خاتمي و هاشمي در انتخابات پيش رو گفت: هنوز چيزي مشخص نيست، اما موضع من در جبهه اصلاحات اجماع بوده و اگر خاتمي يا هاشمي به ميدان بيايند من كنار مي كشم.اکنون در بحث اجماع من و آقایان جهانگیری،شریعتمداری و مهرعلیزاده مطرح هستند و انشالله طی روزهای آینده خبرهای خوشی از اجماع اصلاح طلبان اعلام می‌شود.

وي با بیان این که در انتخابات 88 اگر اصلاح طلبان اجماع مي كردند قطعا شكست نمي خوردند ادامه داد: ما نيازمند رئيس جمهوري يا پشتوانه قوي مردمي هستيم و اميدواريم با محدود شدن كانديداها يك رئيس جمهور قوي انتخاب و روي كار بيايد.

وي در پاسخ به اينكه با توجه به عملكرد هاشمي و خاتمي در 88 آيا شايستگي اين را دارند كه بخاطرشان كنار كشيد؟ گفت: اين دو انسان هاي توانمند، متعهد و ارزشي هستند و هر دو دولت هاي توانا و ارزشمندي را تشكيل دادند و ما خوشحال مي‌شويم به ميدان بيايند و كنار خواهيم كشيد.

يكي از دانشجويان در سخنانی به اتفاقات 88 اشاره كرد و گفت: شما به تعريف از بانيان فتنه پرداختيد، حوادثي كه 36 نفر در آن به خون غلطيدند، كساني كه برخلاف شانتاژ رسانه هاي غربي از بسيجيان بودند، شما چطور مي توانيد در مورد اتفاقات 88 چنين طلبكارانه حرف زده و به دفاع بپردازيد؟

عارف در پاسخ به وي گفت: اولا كه حوادث 88 داغ بر دل هر ايراني مسلمان گذاشته و همه اين افراد که شهید شدند از فرزندان ايران بودند، شما مي گويند ما به دفاع از عوامل فتنه پرداختيم در صورتي كه رهبر معظم انقلاب عوامل فتنه را طراحان خارجي دانستند اين ديدگاه رهبري است و ما بايد به دنبال تفاهم و همدلي در آينده كشور باشيم، ما به دنبال مچ گيري نيستيم.

عارف ادامه داد: رئيس جمهور آينده بايد تلاش كند با استفاده از سازو كارهاي قانوني اين استخوان لاي زخم را حل كند.

وي در پاسخ به اينكه چرا به دانشجويان ستار داري كه مرتكب تخلفاتي چون به آتش كشیدن اموال عمومي و دانشگاه ها شدند ستاره افتخار مي دهد گفت: فردي كه مرتكب چنين تخلفاتي شود دانشجو نيست و مشمول مواد قانوني خواهد بود و نظر ما تنها براي دانشجوياني است كه صرفا در ستاد يك كانديدا حضور داشته و كميته انضباطي آنها را ستاره دار كرده است.

عارف افزود: كميته انضباطي بايد با سعه صدر با دانشجويان برخورد كند اما آتش زنندگان اموال عمومي و هتاكان دانشجو نيستند.

تمامي امكانات عادلانه بين كانديداها تقسيم شود

يكي از دانشجويان در این مراسم گفت: اگر دولت اصلاحات داعيه مردمي بودن دارد چرا دکتر معين كمتر از 15 درصد راي آورد؟ و كساني كه چنين اتفاقاتي را رقم زدند اگر دانشجو نبوده كي بودند؟

عارف در پاسخ گفت: باز هم تاكيد مي كنم اين افراد دانشجو نبوده اند و در انتخابات سال 84 نيز حرف آخر را مردم زده اند اما ما مي گوييم بايد تمامي امكانات با عدالت در اختيار كانديداها قرار گيرد.

وي در پاسخ به اينكه چرا پيش از انتخابات جلسه پرسش و پاسخ راه انداخته و فصل الخطاب براي وي رهبر است يا قانون اساسي؟ گفت: اولا اگر حضور من خلاف بود حتما شوراي نگهبان متذكر شده و من نيز به احترام به قانون ديدارهايم را متوقف مي كردم، ثانيا من در نشست ها برنامه هايم را نگفته و اگر گفتم كلي گويي كرده ام.من هم اكنون عضور شواري انقلاب فرهنگي بوده و حضور در دانشگاه ها وظيفه من است.

معاون اول دولت اصلاحات ادامه داد: اصرار بر جدا كردن قانون اساسي از رهبر انقلاب اصرار غلطتي است و براي من هر دو فصل الخطاب و آنها را از هم جدا نمي دانم.

وي در خصوص موضعش نسبت به اقليت هاي مذهبي گفت: وظيفه ما اجراي قانون اساسي است و براساس آن به حقوق اقليت ها و قوميت ها احترام مي گذاريم.

به جد مخالف تفكيك جنسيتي دانشگاه ها هستم

عارف در خصو ص تفكيك جنسيتي در دانشگاه ها نیز گفت: بنده به جد مخالف تفكيك جنسيتي دانشگاه ها بوده و فكر مي كنم دانشجو به سن تشخيص رسيده است.صحبت دو دانشجوي دختر و پسر در چهارچوب قوانين اسلامي غلط نيست و اگر قرار است ازداوجي صورت گيرد بايد با ثبات باشد و دانشگاه سالم ترين بخش اجتماع براي اين مسئله است.

وي در پاسخ به اجماع اصلاح طلبان بر روي رحيم مشائي گفت: اين از آن حرفهاست ممكن است اصولگراهاي حامي احمدي نژاد بر روي مشایی ائتلاف كنند ولي اصلاح طلبان غير ممكن است.

از ديگر حواشي اين مراسم قرائت سروده يكي از دانشجويان در وصف عارف بود که مورد تشویق مکرر دانشجویان قرار گرفت این دانشجو گفت: مگر نمي گويند دانشگاه موتور پيشرفت كشور است چرا دانشجويان ما اكثرا نااميدند؟ برنامه شما براي ركود دانشگاه ها چیست

عارف در پاسخ گفت: در زمان رياستم بر دانشگاه تهران اوج برخورد گروه هاي چپ و راست بود و گاهي كار نيز به شوراي امنيت ملي كشيده مي شد، اما عقيده من تحمل دانشجوست و در تمام مدت رياست يك نفر را هم به كمیته انضباطي معرفي نكردم، دانشجو فرزند ماست.

عارف در مورد حل مشكل ركود دانشگاه ها گفت: هم اكنون دانشجويان به آينده اميد ندارند ، لذا دولت بايد تلاش كند كه اين اميد ايجاد شده و دانشجو نگاهش به داخل باشد ، متاسفانه هم اكنون نگاه دانشجو به خارج از كشور است و بايد اين نگاه را به داخل جذب كرد.

در ادامه يكي از دانشجويان در پشت تريبون حاضر شد و گفت: حرف شما در مورد انرژي هسته اي دروغ بوده چرا كه بيشترين پيشرفت در انرژي هسته اي در دو دوره قبل بود، و خواهش ما اين است كه بحث تقلب در انتخابات را شفاف كنيد؟

محدود كردن پيشرفت هسته اي به دوره ي خاصي صحیح نيست

عارف گفت: پيشرفت هسته اي ما مديون جوانان انقلابي در 30 سال گذشته است و محدود كردن آن به دوره ي خاصي درست نيست و تقلب در انتخابات هم يك بحث قانوني است و بايد از طريق مراجع قانوني پي گيري شود.

وي در پاسخ به سوالی درخصوص حجاب زنان و كنوانسيون‌هاي حقوق زن و خانواده گفت: حجاب و تكريم زن در شرع مقدس اسلام تعيين و بايد به آن توجه شود و كنوانسيون هاي بين الملل قوانين را تعيين و اما حق انتخاب با دولت‌هاست و بنابر مصلحت آن را رعايت مي كنند.

وي در بخش ديگر با اشاره به تحريم ها و اقتصاد كنوني كشور گفت: بايد با تقويت منابع مالي مشكل تورم و با ايجاد روابط خوب با دنيا مشكل تحريم را حل كرد.

از ديگر حواشي حضور يكباره يك دانشجوي خانم بود كه بانگ " يا حسين " برآورد و گفت: من قصد آمدن به اين مراسم را نداشتم، اصلا از حضور اين آدمها در انتخابات آينده متعجبم، بيشترين پيشرفت هسته اي ايران در طي دو دور قبل و  همزمان با شهادت كساني چون احمدي روشن بود، ما امروز نبايد اجازه دهيم اسم هاشمي و خاتمي بيايد اگر امروز هاشمي و خاتمي در اين كشور زندگي مي كنند و نفس مي كشند از بزرگواري ماست ؛ اگر اين افراد بيشترين پيشرفت ها را به ما ارائه دهند قابل قبول نيست چرا كه اينها در روز عاشورا سكوت كردند و در مقابل توهين به مقدسات ما كاري نكردند و اين عجيب است كه اين افراد بازهم رياست كشور ما را به عهده گيرند.من مذهبي متهجر نيستم، من دانشجوي هسته‌اي‌ام و اگر اين آقا هم اكنون اينجاست و براي ما سخنراني مي كند عجيب است.

در پاسخ به اين دانشجو دانشجوي ديگري پشت تريبون آمد و گفت: متاسفم براي دانشجوياني كه با اين سوال قصد تخريب و منحرف كردن جلسه را دارند  و خطاب به عارف گفت: آقاي عارف با اين كنار كشيدن ها ابزار را به دست ديگران ندهيد، راي شما پيداست، رايي كه لرزه بر اندام اين جماعت انداخته است.

در پاسخ به اين موارد عارف گفت: من هيچ گاه در برابر بزرگان رقابت نمي كنم و اگر هاشمي و خاتمي بيايند كنار مي كشم.من براي افراد  احترام قائلم واين نظر من از حكم رهبري بالاتر نيست كه هم اكنون هاشمي رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را به عهده دارد .

از ديگر حواشي حضور دانشجوي ديگري در پشت تريبون بود كه در پاسخ به دانشجوي مخاف عارف گفت: مگر امام حسين(ع) فقط متعلق به شماست، مگر ما مسلمان نيستيم، مگر شهيد نداده ايم، انتخابات صحنه رقابت است در رقابت بايد پيش رفت نه تخريب .

این دانشجو ضمن تجلیل از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خطاب به عارف گفت:امروز به من ثابت شد در بین کاندیداهای ریاست جمهوری منطقی تر از شما وجود ندارد و به شما افتخار می کنیم.

در پايان نيز محمدرضا عارف در بین تشویق مکرر دانشجویان که شعار"عارف عارف " سر می داند سالن آمفی تئاتر دانشگاه رازی کرمانشاه را ترک کرد.

 

افزودن نظر جدید