باید مجلس را نجات داد

"هدف اصلاح‌طلبان کسب اکثریت کرسی‌های مجلس است." یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب بابیان این مطلب گفت: با انسجام درونی میان اصلاح‌طلبان و بی‌طرفی و قانون‌مداری هیئت‌های اجرایی و نظارتی انتخابات به این هدف خواهیم رسید.

به گزارش امید به نقل از فرارو،حدود هشت ماه تا انتخابات مجلس باقی است و اصلاح‌طلبان از تلاششان برای پیروزی در این انتخابات می‌گویند. درحالی‌که جریان اصولگرا در حالی برگزاری جلساتی است تا به وحدت لازم دست یابد، اصلاح‌طلبان نیز فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده و امیدوارند که اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست آورند.

این جریان که در انتخابات سال 92 با تاکتیک ائتلاف با میانه‌روها پیروز شد اکنون قصد دارد که با بهره‌گیری از همین الگو به مسیر خود ادامه دهد. سؤال اینجاست که فضای سیاسی کشور چقدر برای موفقیت آنان فراهم است و موانع پیش روی آنها چیست؟

رسول منتجب نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی  کسب اکثریت کرسی‌های مجلس دهم را هدف اصلی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم دانست و گفت: هدف‌گذاری جریان اصلاحات برای انتخابات پیش رو به دست آوردن اکثریت مجلس است و شرایط را برای رسیدن به این هدف بسیار مناسب می‌بینم.

وی ضمن تأکید بر ضرورت نجات دادن مجلس از وضعیت کنونی و بازگشت این نهاد به‌جایگاهی که قانون اساسی و حضرت امام (ره) برای آن تعریف کرده‌اند، در خصوص دلایل خوش‌بینی به تحقق این هدف گفت: نخستین علتی که سبب می‌شود ما نسبت به دستیابی به این هدف امیدوار باشیم این است که شرایط اجتماعی و افکار عمومی برای تحقق این امر بسیار مساعد است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: مردم در فضای فعلی پذیرای کاندیداهای اصلاح‌طلب خواهند بود. به‌خصوص در دولت فعلی که اصلاح‌طلبان حامی آن بوده‌اند و با خط و مشی اصلاح‌طلبی هماهنگ است. مردم شاهد هستند که تضادها و کشمکش‌های بسیاری میان دولت و برخی از نمایندگان است و از ناحیه برخی نمایندگان در مسیر دولت مانع‌تراشی می‌شود لذا تلاش می‌کنند تا مجلسی هماهنگ با دولتی که به‌ آن رأی داده‌اند مستقر شود و دولت بتواند در جهت برآورده کردن انتظارات مردم بهتر حرکت کند.

منتجب نیا دومین دلیل برای امیدواری جریان اصلاحات به پیروزی در انتخابات مجلس را به سابقه این جریان در مجلس و دولت مربوط دانست و گفت: خدمت گذاری و پاک دستی که از اصلاح‌طلبان در یاد مردم مانده موجب گرایش به سمت این جریان می‌شود. مردم بین دولت اصلاحات و دولت‌های نهم و دهم یا بین مجالس سوم و ششم و مجالس هشتم و نهم مقایسه می‌کنند و قضاوت مثبتی نسبت به این جریان خواهند داشت.

قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به این پرسش که موانع موجود در مسیر تحقق این هدف چیست، گفت: ما دو راهکار برای رسیدن به این هدف‌داریم که اگر شکل نگیرد و محقق نشود در حقیقت مانع برای رسیدن به هدف خواهد بود.

وی در این خصوص توضیح داد: راهکار اول در درون جریان اصلاحات است. وحدت و انسجامی که برای مدیریت خوب جریان اصلاحات نیاز داریم تا میان طیف‌های مختلف اختلاف ایجاد نشود و احزاب و گروه‌ها حول محور چهره‌های سرشناس این جریان متحد شده و کاندیداهای خود را معرفی کنند.

عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز ادامه داد: راهکار دوم که بیرون از جریان اصلاحات است به برخورد هیئت‌های اجرایی و نظارتی انتخابات مربوط می‌شود. ما از این هیئت‌ها انتظار داریم در جریان تعیین صلاحیت‌ها و شمارش آرا کمال بی‌طرفی و عدل و انصاف را رعایت کنند.

وی افزود: اگر این دو عامل محقق شود به هدف در نظر گرفته‌شده خواهیم رسید اما اگر هرکدام از آنها خللی باشد رسیدن به آن هدف دشوار خواهد بود.

منتجب نیا در پاسخ به این پرسش که تحقق این دو عامل چقدر در دسترس است، گفت: در مورد اول که به خود اصلاح‌طلبان مربوط می‌شود مشکلی نیست زیرا همه مصر هستند که این انسجام شکل گیرد اما در خصوص عامل بیرونی که در اختیار ما نیست تنها می‌توانیم که از دستگاه‌های مربوطه و ناظران تقاضا کنیم تا بر اساس قانون عمل کرده و اجازه ورود انگیزه‌های دیگر را ندهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: قوانین انتخابات و مراجعی که باید صلاحیت‌ها را احراز کنند مشخص است لذا اگر تعیین صلاحیت‌ها از سوی مراجع چهارگانه و بر اساس قوانین صورت گیرد مشکلی نخواهد بود اما اگر به‌جای قانون انگیزه‌های دیگری دخالت داده شود یا مراجع غیرقانونی برای این کار تعریف شود حتماً برای برخی از کاندیداها به‌خصوص کاندیداهای اصلاح‌طلب مشکل ایجاد می‌شود. به همین خاطر اصرار ما این است که دستگاه‌های نظارتی و اجرایی بر اساس قانون عمل کنند تا عدل و انصاف رعایت شده و مردم نمایندگان خود را به مجلس بفرستند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با توجه به عزم اصلاح‌طلبان برای پیروی از الگوی انتخابات 92 و نزدیکی به دولت، از دولت به‌عنوان برگزارکننده انتخابات برای تحقق عامل دوم – بی‌طرفی هیئت‌های اجرایی و نظارتی انتخابات – چه انتظاری می‌رود، گفت: ما ضمن اینکه حامی دولت هستیم و دولت را منتخب خود می‌دانیم از دولت انتظار داریم که کاملاً قانونی و بی‌طرفانه عمل کند.

این فعال سیاسی ادامه داد: انتظار ما این نیست که از جناح خاصی حمایت کنند و تأکیدداریم که بر پایه قانون از رأی مردم که مقام معظم رهبری آن را حق‌الناس نامیدند، صیانت شود.

وی با اشاره به بدعتی که در دولت‌های نهم و دهم گذاشته شد، گفت: پیش از دولت‌های نهم و دهم در هر حوزه انتخاباتی معتمدین مردم جمع می‌شدند و از بین خود هیئت اجرایی انتخابات را انتخاب کرده و با مباشرت فرمانداری کار انجام می‌شد اما در دولت‌های نهم و دهم بدعتی گذاشتند و دولت بر اساس فهرستی که ارائه می‌کرد افراد معتمد را معرفی کرد. انتظار می‌رود که دولت تدبیر و امید کاملاً و دقیقاً این مسئله را زیر نظر داشته باشد.

منتجب نیا تأکید کرد: اگر فرماندارانی از دولت قبل در رأس امور هستند نیز باید دقت شود که دست آنها برای به بیراه رفتن باز نباشد و نظارت‌ها با دقت صورت گیرد.

به گفته وی سلامت انتخابات و بی طرفی نسبت به کاندیداها انتظار جریان اصلاح‌طلب از دولت تدبیر امید است و در صورت رعایت این امر مجلسی همسو با دولت شکل خواهد گرفت.

افزودن نظر جدید