بازار داغ تكه‌پرانی در اختتامیه جشنواره‌ سی‌وسوم فیلم فجر

سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر درحالی به كار خود پایان داد كه نه تنها مراسم اختتامیه با یک ساعت تاخیر آغاز شد بلکه بی نظمی خاصی نیز در آن دیده می شد از طرف دیگر بازار تكه‌پرانی در آن بسیار داغ بود. از كنایه‌ی فرشته طائرپور به رییس‌جمهور كه وقتی را برای فیلم دیدن اختصاص دهد تا نارضایتی نیكی كریمی از هیات داوران برای عدم توجه به فیلمش و تهیه‌كننده‌ی سه فیلمه‌ی جشنواره كه خطاب به ریییس سازمان سینمایی گفت: مواظب باشد كه توپ جمع‌كن‌ها با دست به ما گل می‌زنند.

به گزارش امید به نقل از ایلنا؛ مهرداد اسكویی در پایان مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان سینمای مستند، از حال ناخوش زاوان قوكاسیان خبر داد و گفت: فیلم كوتاه و سینمای مستند ما به قلم و نگاه او نیاز دارد و امیدوارم امشب به میمنت این جشن سینمای ایران، به ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی توجه ویژه‌ای به شرایط او داشته باشند.

او ادامه داد: سینمای ما، فیلم کوتاه و به ویژه سینمای مستند، به نفس‌های زاون به قلمش و پا به پا آمدنش مدیون است.

خسرو سینایی و رضاداد برای تقدیر از دو اثر انیمیشن شاهزاده و روم و مبارك كه به دلیل عدم امكانات از بخش مسابقه جشنواره كنار گذاشته شده بودند، روی سن حاضر شدند و جوایزی را به تهیه‌كنندگان این دو اثر تقدیم كردند.

سینایی كه از مستندسازان و فیلمسازان قدیمی سینمای ایران است، با بیان این مطلب كه شاید حس من را تنها دو یا سه نفر در این سالن درك كنند؛ گفت: ٥٠ سال قبل آرزوی من و همنسلانم این بود كه به سینما تنها به‌عنوان یك سرگرمی نگاه نشود و به‌عنوان هنر شناخته شود و امروز با آثاری كه جوانان ساخته‌اند؛ حس غرور به من دست می‌دهد.

او؛ جوانان سینماگر را خطاب قرار داد و ادامه داد: جامعه ما به شما نیاز دارد. قدر سینما را بدانید و حرفه‌تان را محترم بدانید.

بهتاش صناعی‌ها؛ برنده‌ی جایزه بهترین فیلمنامه بخش نگاه نو از شمس لنگرودی و جعفری پناهی تشكر كرد.

وحید جلیلوند پس از گرفتن تندیس بلورین برای كارگردانی فیلم چهارشنبه ١٩ اردیبهشت خطاب به دبیر جشنواره گفت: آقای رضاداد سیمرغ كجاست؟ این چیست بجای سیمرغ؟

او جایزه‌اش را به پدر و مادر نازنیش تقدیم كرد و افزود: این شبه سیمرغ را به مادرم تقدیم می‌كنم نه به این دلیل كه عزیزترین مادر دنیاست كه هست، به این دلیل كه از بچگی به من یاد داد كه حق ندارم كسی را قضاوت كنم و رفتار او موجب ترغیب من برای ساخت فیلم اجتماعی شد. آن را به پدرم تقدیم می‌كنم نه به این دلیل كه نازنین‌ترین پدر دنیاست، كه هست. چون به من یاد داد اگر یا علی بگویی زمین نمی‌خوری.

طائرپور كارگردان فیلم‌های كودك و اجتماعی و داور بخش فیلم‌های نگاه نو روی سن حاضر شد و خطاب به رییس‌جمهور گفت: به ما وعده داده شده بود که دکتر روحانی برای اهدای جوایز بخش نگاه نو در كنار ما خواهند بود، اما ظاهرا به دلیل گرفتاری‌ این امكان مهیا نشد.

او ادامه داد: اما پیامی برای آقای روحانی دارم؛ که این سینمای محبوب و مفتخر را چه در جمع‌اش حضور داشته باشید و چه نداشته باشید متعلق به جمهوری اسلامی‌ ایران بدانید و امیدوارم فرصت پیدا کنید و این فیلم‌ها را تماشا کنید و در میان گرفتاری‌ها، هفته‌ای یکبار فرصت گذاشتن برای تماشای فیلم‌ها زیاد نیست،. فیلم‌هایی که زندگی اقشار مختلف در آن دیده می‌شود. مسائلی که در فیلم‌های این دوره بوده بهترین آینه است برای اینکه در بین گرفتاری‌ها و در اوج مشکلات هم روحتان تازه شود و هم با واقعیات جامعه و هنر سینمای ایران آشنا شوید.

در میانه برنامه؛ شهیدی‌فر اجرای مراسم را برای دقایقی به مهران مدیری سپرد و خود جایگاه مجری را ترك كرد.

با روی سن آمدن مدیری سالن غرق در شادی شد و موج كف‌ها، دست‌ها و سوت‌ها فضا را پركرد. او ابتدا سلام مخصوصی به مهمانان ویژه ردیف اول سالن داد و به شوخی تاکید کرد که امسال فیلم سینمایی نساخته اما سال آینده قطعا می‌سازد.

مدیری با مزاح‌ و شوخ‌طبیعی همیشگی‌اش قصد شاد كردن دو چندان محفل سینمایی را داشت و گفت: مسئولیت اعلام جوایز ٤ بخش اصلی و مهیج سیمرغ یعنی بهترین فیلمنامه، فیلم، نقش اول زن و مرد را خود برعهده خواهم گرفت و لذت این كار را با شخص دیگری تقسیم نخواهم كرد.

بهمن اردلان برای صداگذاری فیلم؛ پنجمین سیمرغ خود را از جشنواره فیلم فجر گرفت.

رضا عطاران برای اعلام برنده بهترین موسیقی با یك شبه عصا وارد سن شد كه موجب تعجب و شگفتی تماشاچیان شد. اما دیری نگذشت كه گفت: یكی از دوستانش از او تقاضای گرفتن عكس سلفی كرده، عصای او تبدیل به دوربین شد و از روی سن یك عكس سلفی با حضار در سالن گرفت.

محمود کلاری در بخش معرفی بهترین فیلمبرداری بر این مطلب تاکید كرد كه به جشن بزرگ سینمای ایران فارغ از مسابقه و رقابت به عنوان یک جشن نگاه کنیم و از آن لذت ببریم.

فائزه عزیزخانی برگزیده بخش «هنر و تجربه» با اهدای جایزه خود به کاراکتر نقش مادر که مادر واقعی خودش نیز هست،‌ از عباس کیارستمی تقدیر کرد که به او یاد داد تا به سلیقه خود اعتماد کند.

در میانه برنامه شهیدی‌فر گفت: امشب تولد مجید مظفری و مصطفی كیایی كارگردان فیلم عصر یخبندان است. میلاد كی‌مرام نیز قبل از اعلام برنده بهترین نقش مكمل مرد ازدواج ساعد سهیلی كه یكی از كاندیدها بود را به او تبریك گفت.

دیپلم افتخار نقش مكمل مرد به بهمن زرین‌پور برای فیلم حكایت عاشقی اهدا شد و مهتاب نصیرپور كه بر صندلی داوران نشسته بود؛ به احترام او ایستاد.

قبل از اعلام بهترین فیلم، فیلمنامه و نقش‌های اصلی مرد و زن از شهدای فاجعه مزار شریف تقدیر شد.

باران کوثری سیمرغ بلورین بهترین نقش اول زن را از دستان مادرش،‌ رخشان بنی‌اعتماد دریافت کرد،‌ گفت: باعث افتخار هر بازیگری است که از این هیات داوران جایزه بگیرد و برای من همین که اسمم در كنار نام خانم معتمدآریا و گلاب آدینه بود به اندازه سیمرغ می‌ارزید.

او با تشکر از تمام همکارانش در فیلم «کوچه بی‌نام» و تاکید بر اینکه جایزه‌اش را مدیون راهنمایی‌های فرهاد اصلانی است،‌ بیان کرد:‌ جایزه‌ام را به پدر و مادرم تقدیم می‌کنم؛ نه به خاطر اینکه پدر و مادرم هستند که تا ابد دختر رخشان بنی‌اعتماد و جهانگیر کوثری می‌مانم،‌ بلکه آن را تقدیم می‌کنم به دلیل صبرشان برای دو سال تلخ خانه‌نشینی که مرا و‌ همه بهانه گیری‌های مرا و خشم‌‌ام را که ناشی از ناعدالتی بود که در حقم شده بود، تحمل کردند ‌و لحظه‌ای اجازه ندادند احساس تنهایی کنم.

کوثری خطاب به پدر و مادرش گفت: دستتان را می‌بوسم که حتی یک بار وادارم نکردید، کاری را که دوست ندارم بپذیرم. بزرگترین افتخار زندگی‌ام تا لحظه مرگم این است که اسمم زیر سایه رخشان بنی‌اعتماد و جهانگیر کوثری است.

سعید آقاخانی نیز که برای بهترین نقش اول مرد جایزه سیمرغ بلورین را گرفت، با اشاره به اینکه کار خود را با مهران مدیری شروع کرده؛ از اینکه نامش به عنوان برگزیده توسط مدیری خوانده شده است، ابراز خوشحالی کرد.

وی با اشاره به حضور رضا عطاران در مراسم با لحنی طنز گفت: ما برای سیمرغ‌هایمان نقشه کشیده‌ایم، چون وقتی او پارسال سیمرغ گرفت می‌خواست جفت بیندازد، اما هردو سیمرغ‌اش نر بودند و امیدوارم سیمرغ من نر نباشد تا بتوانیم سیمرغ داری راه بیندازیم.

ابوالحسن داودی؛ برنده سیمرغ بلورین بهترین كارگردانی از كسانی كه به او ٦ سال مرخصی اجباری دادند تا رخ دیوانه ساخته شود تشكر كرد و ادامه داد: از كسانی كه این لطف را در حق من و همسرم كه مردانه پای رخ دیوانه ایستاد تشكر می‌كنم.

او كنایه‌ای به سیمرغی كه برای فیلم قبلی‌اش گرفته بود اما تاكنون اكران نشده زد و گفت: با وجود دادن سیمرغ به فیلم «زادبوم» اما شرایط اکرانش را مناسب نداستند، امیدوارم شرایط اکران برای هر دو فیلم مساعد شود.

نیکی کریمی برای کارگردانی «شیفت شب» و مجموعه بازی‌هایش در دو فیلم جشنواره‌ی فیلم فجر (مرگ ماهی و چهارشنبه 19 اردیبهشت) دیپلم افتخار جایزه ویژه هیات داوران را در بخش سودای سیمرغ دریافت کرد، در سخنانی گفت:‌ خدا را شکر می‌کنم بعداز این همه سال کار، امشب اینجا ایستاده‌ام و این جایزه را بدون ذره‌ای حمایت یا بودن در هیچ باندی گرفتم.

او با كنایه‌ای به هیات داوران جشنواره گفت: جای عوامل خوب «شیفت شب» در كانددها خیلی خالی بود، اما به قول خانم پوران درخشنده، «هیس! دخترها حرف نمی‌زنند.»

جواد نوروزبیگی كه ٦ فیلم را امسال تهیه‌كنندگی كرده بود و ٣ فیلم به بخش مسابقه راه یافت؛ مورد تقدیر ویژه هیات داوران قرار گرفت‌.

او در ابتدا از مجید مجیدی بخاطر ساخت فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» قدردانی کرد و دستان او را بوسید و سپس خطاب به رییس سازمان سینمایی گفت: ما بدون هدف سیاسی فیلم می‌سازیم، فیلم اجتماعی می‌سازیم، اما بعد می‌بینیم که از آثار ما چه برداشت‌هایی می‌شود. مواظب باشید. توپ جمع‌کن‌ها دارند با دست به ما گل می‌زنند.

بیتا منصوری پس از دریافت سیمرغ بهترین فیلم مردمی جشنواره برای فیلم رخ دیوانه این جایزه را از حیث مردمی بودن دارای ارزش دانست.
 

افزودن نظر جدید