اوج شور زائران در آستانه اربعین

موج خروشان زائران حسینی برای حضور در بزرگترین راهپیمایی جهان چند روز است که در جریان است و به نظر می‌رسد تعداد زائران امسال از 2 میلیون نفر فراتر برود.

به گزارش امیدنامه ،خیل عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) طی چند روز گذشته از مرزهای مهران، شلمچه و چزابه برای شرکت در مراسم اربعین حسینی وارد عراق شدند، اشتیاق زائران برای شرکت در این مراسم به‌حدی بود که به‌دنبال ازدحام جمعیت در پایانه مرزی مهران، عراق از صبح پنجشنبه تا جمعه با دیوار بتنی مرز مهران را بسته بود. «سردار قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی کشور پنجشنبه به خبرگزاری صداوسیما گفت: با توجه به حجم سنگین رفت و آمد از مرز مهران، عراق مرز زرباطیه را بسته و به زائرانی که گذرنامه و روادید دارند توصیه کرد به مرزهای شلمچه و چزابه مراجعه کنند.
 بازگشت آرامش به مرز مهران
اما دیروز صبح پس از حدود 48 ساعت اضطراب و نگرانی زائران؛ آرامش به این گذرگاه مرزی بازگشت و ورود زائران به پایانه به آرامی انجام شد.
به گزارش  ایرنا ، پنجشنبه شب گذشته تا سحرگاه دیروز خروجی مهران با ازدحام بی‌سابقه زائران، شلوغ‌ترین و پرالتهاب‌ترین زمان را در روزهای اخیر پشت سر گذاشت. اجتماع هزاران نفری این زائران که مشتاقانه در انتظار بازگشایی مرز بودند باعث بروز مشکلاتی شد که برای ساعت‌هایی فعالیت‌های عادی پایانه مرزی را دچار وقفه کرد.
زائران پس از ساعت‌ها انتظار و سرگردانی در مرز به دنبال اطلاع‌رسانی مقام‌های انتظامی و مرزبانی مبنی بر بسته شدن مرز از سوی عراق بتدریج با هدایت مأموران و پلیس به بیرون از محوطه پایانه مرزی مهران هدایت شدند. به دنبال آن بسیاری از زائران که خروج از مرز مهران را غیر ممکن می‌دانستند راهی مرزهای جنوبی چزابه و شلمچه شدند.
براساس اعلام مسئولان ستاد اربعین استان ایلام  تا روز گذشته بیش از یک میلیون زائر از مرز بین‌المللی مهران وارد کشورعراق شدند و فرآیند بازگشت زائران نیز آغاز شده و تاکنون بیش از 200 هزار زائر وارد کشور شده‌اند. مرز مهران در
 95 کیلومتری جنوب غربی ایلام به دلیل کوتاهی مسیر و نزدیکی به شهرهای مذهبی عراق و امنیت مطلوب، مهم‌ترین کانون تردد زائران به عتبات عالیات محسوب می‌شود.

 ازدحام بی‌سابقه و بلاتکلیفی زائران در مرز مهران
50 تا 70 هزار نفر پنجشنبه شب را در فاصله پل زائر شهر مهران تا نقطه صفر مرزی (فاصله‌ای حدود 11 کیلومتر) به انتظار بازگشایی مرز به صبح رساندند. برخی خبرها حاکی است که شماری از زائران بی‌قرار، بدون بازگشایی مرز تلاش داشتند که به صورت غیرقانونی وارد خاک عراق شوند. نیروهای انتظامی مردم را به آرامش دعوت کرده و از آنان می‌خواستند که با حفظ امنیت منتظر تصمیمات قانونی باشند و از هرگونه رفتار احساسی و دور از‌ شأن زائر حسینی پرهیز کنند. به گزارش ایرنا، مقام های عراقی صبح پنجشنبه مرز« زرباطیه» مقابل مرز بین‌المللی مهران را بستند و اجازه ورود زائران به این کشور را ندادند. این تصمیم از ساعت 6 و 30 دقیقه بامداد پنجشنبه به وقت ایران از سوی عراق اتخاذ شد و علت آن نبود امکانات و ناتوانی این کشور در ارائه خدمات به شمار زیاد زائران ایرانی اعلام شد.
روز گذشته به علت ازدحام جمعیت در شهرهای کوت و بدره عراق، تعدادی از مردم در حال برگشت به کشور بودند.
اما بسته شدن چند ساعته مرز مهران از شوق زیارت عاشقان حسینی نکاست و از ظهر پنجشنبه عمده زائران از طریق جاده ارتباطی مهران - دهلران - اندیمشک - دزفول حرکت خود را به سمت استان خوزستان آغاز کردند تا از طریق مرزهای شلمچه و چزابه راهی عتبات عالیات شده و از غافله راهپیمایی اربعین عقب نمانند.

ذخیره‌سازی یک میلیون بطری آب معدنی در پنج نقطه شهر مهران
ازدیاد زائران حسینی در مرز مهران به حدی بود که «ستار محمودی» قائم مقام وزیر نیرو به ایرنا گفت: یک میلیون بطری آب معدنی همزمان با موج برگشت زائران اربعین حسینی در پنج نقطه از شهرستان مهران ذخیره‌سازی شده است. وی در دیدار با استاندار ایلام با بیان اینکه، آب معدنی ذخیره شده به فواصل معین و مشخص از پایانه مرزی تا شهر مهران در بین زائران برگشتی از عتبات عالیات توزیع می‌شود، افزود: به علت خستگی و گرمای هوا، آب مهم‌ترین نیاز زائران است.
«محمدرضا مروارید» استاندار ایلام هم در گفت‌و‌گو با «ایران» از باز شدن مرز مهران خبرداد و افزود: فقط کسانی که ویزا و گذرنامه دارند می‌توانند از مرز عبور کنند. همچنین بازگشت زائران از مرز مهران در حال انجام است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. با توجه به احتمال راه‌اندازی مرز چیلات در شهرستان دهلران برای تردد زائران در سال آینده این مکان نیازمند تکمیل و توسعه زیرساخت هاست. تأمین آب، برق و روشنایی از جمله نیاز‌های اساسی مرز چیلات دهلران است که با مساعدت و همراهی مسئولان وزارت نیرو این مشکلات و کمبودها باید مرتفع شود.

 مدارس مهران امروز تعطیل است
«مراد ناصری» فرماندار شهرستان مهران گفت: به منظور اسکان زائران اربعین حسینی همه مدارس مقاطع مختلف تحصیلی شهر مهران روز شنبه 29 آبان ماه تعطیل است. این تصمیم با توجه به حجم بالای تردد زائران اربعین حسینی در این شهر و آغاز موج بازگشت زائران به شهرهای مبدأ اتخاذ شده است. قرار است از فضای این مدارس برای اسکان اضطراری زائران استفاده شود.

تردد بیش از یک میلیون و 147 هزار زائر از مرزهای شلمچه و چزابه
«مسعود مصدقی» مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان به ایرنا گفت: از اول ماه صفر تا روز گذشته، یک میلیون و 147 هزار و 190 زائر از دو مرز شلمچه و چزابه تردد کرده‌اند. براساس آمار طی این مدت، در مجموع 492 هزار و 664 زائر ایرانی و 42 هزار و969 زائر خارجی از مرز شلمچه خارج شده و 136 هزار و 617 زائر ایرانی و 5 هزار و 583 زائر خارجی نیز از این مرز به کشور بازگشته‌اند.
ترافیک سنگین در محور بستان به چزابه
شور و شوق زائران اباعبدالله الحسین(ع) برای شرکت در مراسم اربعین حسینی باعث ترافیک سنگین در محور بستان به چزابه شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ترافیک سنگین خودرویی از 25 کیلومتر مانده به پایانه مرزی چزابه، باعث شده زواری که از این مرز برای شرکت در مراسم اربعین استفاده می‌کنند، ساعت‌ها در این محور معطل شوند.

 کاهش دما در چزابه زائران اربعین حسینی را غافلگیر کرد
کاهش ناگهانی و غیرمنتظره دما در گذرگاه مرزی چزابه در پنجشنبه شب، زائران اربعین حسینی را غافلگیر کرد.
کاهش دما مواکب مردمی را نیز که در اطراف پایانه مرزی مشغول خدمت‌رسانی هستند با مشکلاتی رو به رو کرد ولی در ارائه خدمت‌رسانی خلل چندانی ایجاد نشد. «سردار محمدرضا اسحاقی» فرمانده انتظامی خوزستان نیز گفت: با توجه به افزایش زائران، ترددهای بی‌مورد و سیاحتی شهرستان‌های نزدیک به پایانه‌های مرزی موجب کندی خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی می‌شود.
 اعزام 120 امدادگرهلال احمر برای کمک به زائران مرزهای شلمچه و چزابه
«علی خدادادی» مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: با هماهنگی مقام‌های عراقی برای نخستین بار 120امدادگر این جمعیت برای امدادرسانی به زائران به آن سوی مرزهای شلمچه و چزابه اعزام شدند. این امدادگران تا پایان کامل بازگشت زائران اربعین حسینی در مناطق آن سوی مرز حضور خواهند داشت.
«محمد سلیمانی» مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان ایلام نیز اظهارداشت: سه بالگرد هلال احمر برای خدمات‌رسانی در مواقع اضطراری در مرکز استان ایلام مستقر شده است.

 برگشت زائران به کشور
موج بازگشت زائران از عتبات عالیات از طریق مرزهای سه گانه کشور آغاز شده ولی در مرز مهران نسبت به روزهای قبل در حال افزایش است.
«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور از زائران اربعین حسینی خواست تا سریع و به مرور به کشور بازگردند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما وی افزود: در برگشت حتماً بیش از 2 میلیون نفر می‌خواهند ظرف دو سه روز به کشور بازگردند که قطعاً مرزهای ما کشش ورود این همه زائر را ندارد. همان‌طور که ما قبلاً پیشنهاد و از مراجع عظام هم استفتاء کردیم و آنها نظر داده‌اند افرادی که به کربلا می‌رسند و زیارت می‌کنند ثواب زیارت را برده‌اند و باید بسرعت برگردند و حتی خود عراقی‌ها هم همین کار را می‌کنند.
به گزارش ایرنا، سردار«محسن فتحی زاده» جانشین معاون هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی تصریح کرد: تدابیر لازم از سوی مسئولان ذیربط برای تسهیل در ورود زائران از مرز و شهر مهران اتخاذ شده به طوری که با بکارگیری تمام گیت‌های موجود در این مرز، فرآیند قانونی ورود زائران در کمتر از 2 دقیقه از سوی عوامل پلیس گذرنامه انجام می‌شود. تعداد زیادی اتوبوس برای انتقال زائران نیز از پایانه مرزی به پایانه برکت (ویژه اتوبوس‌های بین شهری) و پارکینگ‌های شهر و اطراف شهر مهران در نظر گرفته شده، ولی به دلیل انبوه زائران برخی نیز به صورت پیاده مسیر پایانه تا شهر را طی می‌کنند.

افزودن نظر جدید