انتقاد سایت قالیباف از سخنان حجت الاسلام تقوی درباره محمدرضا رحیمی

سایت فردا نزدیک به محمدباقر قالیباف نوشت:

مراسم ترحیم والده محمدرضا رحیمی با سخنرانی حجت الاسلام تقوی، رئیس دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در مسجد نور تهران برگزار شد که در این سخنرانی حجت الاسلام تقوی ضمن تشریح و تجلیل جایگاه رفیع مادر، به دفاع جانانه از خدمات رحیمی و عملکرد دولت دکتر احمدی نژاد پرداخت .

حجت الاسلام تقوی پس از آن که سخنانی را در باب جایگاه مادر بیان کرد، محمدرضا رحیمی را خادمی دانست که ناآگاهانه یا مغرضانه خدماتش به نظام نادیده انگاشته شده است .تقوی سپس رحیمی را نیرویی مخلص، ولایی و خادم نامید که عده ای می خواهند از تداوم خدمات او جلوگیری کنند!

جالب اینجاست که  این سخنان از جانب کسی بیان می شود که اکنون عهده‌دار ایجاد وحدت میان اصولگرایان شده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد مسیر وحدت اصولگرایان از راهی طی می شود که پیش از این تجربه شده  و ضربات مهلکی را به این جریان سیاسی وارد ساخته است. اصولگرایان در چهار سال دولت دهم منتقدین جدی ادبیات و نحوه فعالیت این دولت بوده‌اند و حتی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت در اظهاراتی آشکارا بیان کرده است که اصولگرا نیست. از سوی دیگر کسانی چون رحیمی در دولت دهم حاشیه‌های فراوانی داشته‌اند و برخی از اصولگرایان شاخص در مواجهه با وی متحمل هزینه هایی شده اند. با این اوصاف وحدتی که از این حیث دنبال می شود بیشتر جمع اضداد است و بعید به نظر می‌رسد که چنین موضوعی با توجه به اختلافات موجود که البته ریشه‌ای هم هستند به نتیجه برسد.

کما اینکه به نظر می رسد این  وحدت ادعایی آن هم با این تفاسیر بیشتر زنده کردن انحرافیون و جای دادن آنها در دل اصولگرایان است. موضوعی که اصولگرایان همیشه خود را از آن برحذر داشته‌اند و تاکید دارند که وحدت به این معناست که اصولگرایان باید راه جدیدی برای خود ترسیم کنند نه اینکه تجربیات تلخ گذشته را دوباره تکرار کنند.

شائبه‌هایی که در این میان بوجود آمده فعالیت حجت السلام تقوی به عنوان گزینه جدی برای به وحدت رساندن اصولگرایان را زیرسئوال می برد و به نظر می رسد این موضوع بیشتر از انکه نقشه‌ای برای وحدت باشد پروژه‌ای برای تخریب هر چه بیشتر اصولگرایان است و سبب ایجاد انشقاق و از هم گسیختگی بیشتر آنان در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی می شود.

افرادی که تا حدودی با گروه‌های سیاسی مختلف و افراد شاخص اصولگرایی آشنایی دارند می دانند که شکل گیری وحدت در میان آنان تا به امروز با وجود تلاش‌های مرحوم آیت الله مهدوی کنی با کندی و سختی پیش می‌رفت کمااینکه ایشان با آگاهی کامل در این وادی سعی در تسویه مفاهیم اصولگرایی و جدا سازی سره از ناسره در این جریانی سیاسی داشتند و با دقت نظر لازم در این زمینه گام برمی‌داشتند.

اما بعد از ایشان به نظر می رسد نه از آن آگاهی خبری است و نه این افراد شکست‌ها و تجربیات تلخ گذشته را چراغ راه آینده قرار داده‌اند. کسانی که کوچکترین شناختی از این گروه‌های سیاسی دارند به خوبی می دانند که افراد شاخص اصولگرا به هیچ عنوان تن به وحدت با عناصر دولت دهم  نمی دهند؛ چراکه نمی خواهند خطاهای گذشته دوباره تکرار شود.

این درحالی است که افکار عمومی نیز نسبت به اشخاصی چون رحیمی دیدگاه خوبی ندارند و با یک سخنرانی نیز نمی توان اتهامات افرادی چون وی را تطهیر و پاک کرد؛ اتهاماتی که حتی منجر به صدرو حکم قضایی علیه وی نیز شده است.

با این اوصاف اصولگرایی در این روند به هوشمندی و نقشه راه صحیحی نیاز دارد که به انشقاق هر چه بیشتر گروه‌های مختلف اصولگرا نیانجامد. این درحالی است که اینگونه عملکردها درواقع بازی در پازل رقیب است که می خواهد دوقطبی احمدی نژاد- هاشمی را اینک با توجه به مشکلاتی که دولت دهم بوجود آورد اینبار با پیروزی رقیب رقم بزند. با این حال با اینگونه عملکردها باید در انتظار به حاشیه رفتن هر چه بیشتر اصولگرایی باشیم.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید