انتقاد آیت‌الله سبحانی از سیاسی‌کاری برخی طلاب

آیت‌الله سبحانی با انتقاد از سیاسی‌کاری طلاب، گفت: متاسفانه برخی از طلاب، مدرسه را محل بازی‌های سیاسی‌ خود قرار داده‌اند؛ در حالی که حوزه محل تحصیل و تهذیب است و آگاهی اجمالی به مسایل سیاسی و کشور، کافی است.

به گزارش امید به نقل از ایسنا، این مرجع تقلید در مراسم اختتامیه دومین المپیاد کشوری حوزه‌های علمیه که در مجتمع فرهنگی تربیتی ولایت قم برگزار شد، به تبیین اهمیت توجه کامل به طلاب نخبه پرداخت.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق‌(ع) اظهار کرد: حضرت در این روایت فرموده است: که عالم به زمان، هیچ وقت مورد هجوم شبهات قرار نمی‌گیرد و مراد ایشان این است که شرایط حاکم بر زندگی بسیار مهم است و انسان باید به شرایط زمان و مکان خود آگاه باشد؛ زیرا اگر چنین نباشد، مسلما عقب مانده و به تعبیری معدوم خواهد شد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: پرورش ممتازین حوزه‌های علمیه، برداشت خوب شورای عالی از شرایط امروز جامعه است و باید کلاس‌های خاص و اساتید مناسبی را برای این طلاب نخبه در نظر بگیرد.

وی گفت: در سیره علمای بزرگ همانند محقق اردبیلی آمده است که ایشان دو شاگرد ممتاز داشته و در کنار دروس عمومی، کلاس خصوصی نیز برای آنان برگزار می‌کردند.

سبحانی افزود: تفاوت استعداد ایجاب می‌کند که دروس متفاوت باشد؛ چراکه نباید یک فرد باهوش با یک شاگرد متوسط در کلاسی واحد قرار بگیرند؛ بلکه باید مطابق با استعداد طلاب، کلاس‌ها و برنامه‌های درسی پیگیری شود.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی تصریح کرد: تمام انسان‌ها به یک استعداد آفریده نشده‌اند و هر کس ذوقی دارد که باید بر مبنای آن، رشته خود را انتخاب کند و در این راستا برخی از طلاب ممتاز، قوای عقلانی قوی‌تری دارند که باید برای آنها فلسفه و حکمت تدریس شود و برخی از آنها ذوق فقهی بیشتری دارند که باید به سوی فقه سوق داده شوند و همچنین سایر استعدادهای دیگر.

این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که «باید به سلاح‌های روز مجهز شویم» بیان کرد: باید روش‌های روز را جایگزین روش‌های قدیمی و از کار افتاده کرد و با سلاح روز به تحصیل علوم دینی پرداخت.

وی با اشاره به سیره امام صادق‌(ع) در پرورش شاگرد، اظهار کرد: در سیره آن حضرت آمده است که ایشان در میان چهار هزار شاگرد، نخبگان را جدا کرده و از آنها در مناظرات علمی استفاده می‌کردند و حتی حضرت در علوم طبیعی نیز مانند شیمی افرادی را تربیت کرده و تحویل جامعه داده است.

سبحانی خطاب به طلاب ممتاز گفت: طلاب ممتاز باید برای رسیدن به مراحل بالاتر تمام تلاش خود را صرف تحصیل کرده و از انجام فعالیت‌های جنبی بپرهیزید.

وی ادامه داد: انجام چندین کار در زمان واحد، باعث عدم موفقیت شما در آن کار خواهد شد.

افزودن نظر جدید